Najväčším hrdinom Tour de France 1983 nebol, paradoxne, žiaden muž z popredia celkovej klasifikácie. Vyhral Laurent Fignon, francúzski fanúšikovia mohli byť spokojní. Na Champs Élysées odmenili víťaza potleskom, lenže ich srdcia si získal niekto iný - Pascal Simon. Najväčší hrdina nedošiel až do cieľa, ale diváci mu pripravili nadšené ovácie. Sedem dní mal na sebe žlté tričko, šesť dní zarputilo bojoval, hoci vtedy jeho hlavným protivníkom neboli súperi, ale závažná zdravotná trauma a neznesiteľná bolesť. Pascal Simon zhodnotil Tour jasne: "Z Tour nemôžete len tak odstúpiť, iba v prípade, ak vás okolnosti donútia. A pre každého Francúza znamená veľmi veľa dôjsť až na Elyzejské polia.“

V cieli najťažšej etapy ročníka so sériou vysokých kopcov ako Aubisque, Tourmalet, Aspin, Peyresourde, dlhej 223 kilometrov, bol Pascal Simon tretí. Jeho najvážnejší konkurenti, vrátane Fignona, nabrali veľké časové straty. Simon sa vyhupol do čela celkovej klasifikácie, druhý Fignon na neho strácal 4:22 min.

Žurnalisti si mädlili ruky, napínavá Tour bola zárukou zvýšeného záujmu čitateľov o ich spravodajské materiály a komentáre. Rysoval sa vzrušujúci súboj medzi Simonom a Fignonom, dramatický až do úplného konca. Lenže veci sa vyvŕbili inak, ako ktokoľvek očakával. V 11. etape Simon po náraze do obrubníka preletel ponad riadidlá svojho bicykla  a poriadne sa dotĺkol. Do cieľa došiel s vypätím síl. Doktori ho dávali dokopy niekoľko hodín, nakoniec po röntgene vyriekli krutý ortieľ. Zlomená lopatka, pokračovanie podľa nich nebolo možné. Pascal to odmietol, ráno si mal na štarte obliecť žlté tričko. V tejto situácii odstúpiť? V žiadnom prípade!
 
Rameno mal dôkladne ofačované, takmer ním nemohol hýbať, bolesť cítil pri každom šliapnutí do pedálov. Francúzski fanúšikovia ho freneticky povzbudzovali, celých šesť etáp statočný Pascal simon-pascalpretrpel. Koniec prišiel počas jedného z náročných stúpaní. V horskej 17. etape, s cieľom na obávanom Alpe d'Huez. Zhruba v polovici ťažkého kopca zastal, zložil nohu z pedálu a sklonil sa ponad riadidlá. Nedokázal zadržať slzy. Fotoreportéri striehli na túto chvíľu, celú Európu obleteli emotívne zábery so zroneným hrdinom Tour 1983. Po etape povedal: "Na pelotón som v tej chvíli strácal päť minút. Nemalo žiaden význam ďalej trpieť.“  Odstúpením Simona v žltom tričku sa otvorila cesta k celkovému víťazstvu pre Laurenta Fignona.

Pascal Simon so svojím vážnym zranením odšliapal viac než 1200 kilometrov, kým to "zabalil“. Dokázal zvládnuť aj krajne namáhavú horskú časovku na 15 kilometrov. Jeden z lekárov neveriacky povedal: "Ak by som to nevidel na vlastné oči, nikdy by som neuveril, že sa to stalo. S takýmto zranením je problém prejsť jeden kilometer. A on prešiel viac než 1200 kilometrov. Ten chlapík je poriadne tvrdá nátura…“

Pascal Simon pokračoval vo svojej profesionálnej kariére, zúčastnil všetkých ďalších ročníkov Tour de France až do roku 1991. O desať rokov neskôr sa jeho brat Francois symbolicky obliekol do žltého dresu na vrchole Alpe d'Huez, na mieste, kam sa jeho brat nedostal. Najlepšie umiestnenie dosiahol Pascal v roku 1984, v celkovom poradí bol siedmy. Počas svojej dlhej kariéry zaznamenal 22 víťazstiev vo viacerých odlišných disciplínach, od hromadných cestných pretekov cez časovky až po cyklokros.

Rodina Simonovcov bola úzko spojená s cyklistikou, štyria z piatich bratov profesionálne pretekali, všetci štartovali aj na Tour de France. A rozhodne neboli iba do počtu, každý z nich patril medzi najlepších profesionálnych jazdcov vo Francúzsku. Francois v roku 2001 mal v troch etapách oblečené žlté tričko, Jéróme vyhral jednu etapu v ročníku 1988, Régisovi sa podarilo dosiahnuť jedno etapové víťazstvo v roku 1985.