Pár dní pred ostrým štartom Pretekov mieru v roku 1954 bolo zrejmé, že padne účastnícky rekord. Pôvodne prihlásených totiž bolo 126 cyklistov a 21 tímov. Zoznam reprezentačných tímov bol nadmieru bohatý. Do Varšavy pricestovali jazdci z Fínska, Nórska, Albánska, NDR, Belgicka, Anglicka, Bulharska, Dánska, Švédska, Francúzska, Sovietskeho zväzu, Rumunska, Holandska, Rakúska, Maďarska, Poľska, svoje zastúpenie mali aj Poliaci, trvale žijúci vo Francúzsku, jazdci z mesta Terst, a aj exotickí účastníci z Indie, ktorá zažila na pretekoch premiéru. Na poslednú chvíľu sa z pretekov odhlásilo družstvo Talianska, ktoré do Varšavy nepustili politické špičky krajiny. Celkový počet tých, ktorí aj nastúpili na štart, sa ustálil na čísle 114, počet zúčastnených tímov dosiahol cifru 19. 
 
Aj akreditovaných novinárov sa prihlásilo veľmi veľa, záujem zahraničných médií o Preteky mieru rýchlo rástol. V konvoji mali svoje miesto redaktori renomovaných denníkov Gazetta dello Sport, Daily Worker, L´Humanité, L´Equipe, Volkstimme, Sovietsky šport,  a mnohých ďaších. Preteky mieru sa stávali celoeurópskym fenoménom.
 
Rysoval sa veľmi zaujímavý a dramatický ročník, na štarte bolo veľa vynikajúcich cyklistov a tipovať víťaza bolo zložité. Vymenovať všetky zvučné mená, to by si žiadalo dlhý zoznam. Triumf z lanského ročníka prišiel obhajovať Dán Pedersen, v tíme francúzskych Poliakov figuroval Pavlisiak, ktorý už okúsil náročnosť Tour de France, ďalším známym menom bol
brat Williho Emborga, víťaza Pretekov mieru z roku 1950, podľa chýrov z Dánska tiež veľmi kvalitný cyklista. Dobré šance experti dávali aj nádejnému, len devätnásťročnému Poliakovi Grabowskemu, ktorý bol skvelý hlavne v náročných vrchoch. Na to ho predurčovala aj nezvykle útla postava, veď meral 156 cm a vážil 48 kg!
 
Prvýkrát v histórii sa predstavili mimo svojej vlasti sovietski cyklisti a v zákulisí sa hovorilo, že budú mať veľmi silné družstvo. 
 
 
1. etapa, okruh v okolí Varšavy, 110 km
 
Dejiskom slávnostného štartu úvodnej etapy bol krásny štadión poľskej armády, zaplnený 70 000 divákmi. Popred ich zraky prepochodovali všetky tímy, na čele s vlajkonosišmi. Po úvodnom defilé sa všetci účastníci presunuli zopár kilometrov mimo štadión, na pravý breh rieky Visla, kde bol ostrý štart úvodnej etapy. Po výstrele štartéra sa pelotón pustil do jazdy veľmi rýchlym tempom, s ktorým mali niektorí pretekári veľké problémy. Členovia indického družstva okamžite pochopili, že toto budú zrejme preteky nad ich sily, už v úvodných kilometroch sa neudržali v hlavnom poli a ich strata narastala. Ako úplne prvý dostal defekt československý reprezentant Křivka, zhruba na 20. kilometri došlo k hromadnému pádu. Našťastie všetci jeho účasníci okamžite nasadli na svoje bicykle a bez vážnejších zranení pokračovali ďalej. Zdržal sa iba Bulhar Bobčev, ktorý poškodil svoj stroj. V etape sa vyskytlo niekoľko únikov, ale pelotón skôr či neskôr všetky zlikvidoval. Keď už bola cieľová Varšava na dohľad, v hlavného poľa "vystrelili" Kubr (Československo), Schur (NDR) a o čosi neskôr aj francúzsky Poliak Kula. Táto trojica si vybudovala náskok asi jeden a pol minúty. Za nimi sa však pelotón zmobilizoval, zvýšil tempo a na jeho čele sa vytvorila dvanáaťčlenná skupina, ktorá sa vydala stíhať vedúce trio. Jeden zo záverečných úsekov etapy viedol po prašnej ceste, ktorá si vyžadovala pozornú jazdu. Zhruba desať kilometrov pred finišom sa obe vedúce skupiny zlúčili a spoločne sa rútili v ústrety cieľu. Československo malo vpredu iba jediného cyklistu, Aloisa Nachtigala, ten sa však v špurte rozhodne nestratil. V bráne štadióna sa ako prvý objavil Eduard Klabiňski, no v záverečných metroch neodolal tvrdému ataku ďalšieho Poliaka Wilczewskeho. Tretím v poradí bol náš Nachtigal. Ďalší pretekári z vedúcej skupiny vrátane mladého Kubra došli so stratou desiatich sekúnd, hlavné pole, v ktorom boli aj ďalší jazdci Československa Ružička s Veselým zaostalo približne o  minútu. Víťaz etapy obdržal časový bonus jednej minúty, ktorý sa ale neprenášal aj do súťaže družstiev. Priemerná rýchosť etapy dosiahla vysoké číslo - 42 km / hod.
 
Výsledky 1. etapy (jednotlivci): 1. Wilczewski (Poľsko) 2:29:28 hod. 2. E. Klabiňski (francúzski Poliaci) +1:00 min. 3. Nachtigal (ČSR) +1:06 min. ....6. Kubr (ČSR) +1:16 min....13. Ružička + 1:56 min. 14. Veselý +1:56 min.
Výsledky 1. etapy (družstvá): 1. Poľsko 7:32:18 hod. 2. Československo +0:04 min. 3. NDR +0:41 min.
 
 
2. etapa, Varšava - Lodž, 132 km
 
Na štart 2. etapy sa postavilo 114 cyklistov, súperilo sa v rýchlom tempe a únikov bolo pomerne veľa. Vážnej taktickej chyby sa dopustili jazdci NDR. Prehliadli defekt svojho najlepšieho jazdca Schura  a dlhé minúty ho nechali trápiť sa bez pomoci kolegov z družstva. Technické problémy postihli nezvykle veľa jazdcov, napríklad náš Kubr mal až tri poruchy na svojom stroji, ktoré museli promptne riešiť mechanici. Ešteže aspoň počasie pretekom prialo, bol príjemný slnečný deň. Z hlavného poľa odpadávali jeden po druhom slabší borci, ktorí nevládali udržať rezké tempo. Medzitým sa na čele pretekov diali zaujímavé veci. Vpredu sa vytvorila vedúca skupina, tvorená ôsmimi jazdcami, v ktorej boli Poliaci Grabowski, Krolak a Wilczewski, Nemytov a Veršinin (obaja Sovietsky zväz), Schur (NDR), Deutsch (Rakúsko) a Bobčev (Bulharsko). Pomerne rýchlo si vytvorili jeden a polminútový náskok, ale pelotón ich rozhodne nechcel nechať na špici až do záveru etapy. Hlavne jazdci Československa mali obrovskú motiváciu únik zlikvidovať, veď v ňom nebol žiaden ich borec. Z hlavného poľa odišlo 13 pretekárov, ktorí oduševnene stíhali vedúcu skupinu. V čelnej grupe mal defekt Schur, ktorý sa už nedokázal vrátiť na špicu a prepadol sa do druhej skupiny. Približne 10 kilometrov pred cieľom sa do odvážneho sólového úniku pustil Grabowski, získal si maličký, asi stometrový náskok. Skupina za ním mu však víťazstvo nedopriala, už v uliciach Lodže ho "zhltli" Wilczewski s Verišinom. Táto trojica však nebojovala o triumf v špurte, ale sa v posledných kilometroch rozdelila. Opäť vyhral Wilczewski pred krajanom Grabowskim a Verišinom.
 
Výsledky 2. etapy (jednotlivci): 1. Wilczewski (Poľsko) 3:08:10 hod. 2. Grabowski (Poľsko) +1:02 min. 3. Verišin (Sovietsky zväz) +2:55 min....10. Veselý (ČSR) +5:04 min....21. Kubr +5:20 min....28. Ružička +7:56 min.
Výsledky 2. etapy (družstvá): 1. Poľsko 9:27:00 hod. 2. Dánsko +11:04 min. 3. Belgicko +12:02 min....5. Československo +13:01 min.
 
Celkové poradie po 2. etape (jednotlivci): 1.Wilczewski (Poľsko) 5:37:38 hod. 2. Grabowski (Poľsko) +2:14 min. 3. Veršinin (Sovietsky zväz) +4:03 min....9. Kubr (ČSR) +6:30 min...11. Veselý +6:46 min....27. Ružička +8:38 min.
Celkové poradie po 2. etape (družstvá): 1. Poľsko 17:01:45 hod. 2. Dánsko +9:31 min. 3. Československo +10:56 min.
 
Priemerná rýchlosť víťaza 2. etapy bola 41,5 km / hod
 
 
3. etapa, Lodž - Stalingorod, 173 km
 
Do priebehu 3. etapy znova výrazne prehovorilo počasie. V prvej polovici bolo síce pod mrakom, ale pomerne teplo a bez vetra, v druhej polovici sa striedali menšie prehánky a v závere etapy sa na jazdcov spustil nepríjemný, hustý lejak. Aj do tretice vyhral etapu na domácich cestách poľský cyklista. Na prvých dvoch priečkach sa umiestnili bratia Wladislaw a Eduard Klabiňskí, ktorí, paradoxne, štartovali v dvoch rôznych tímoch. Kým Wladislaw reprezentoval rodné Poľsko, jeho brat bol súčasťou družstva francúzskych Poliakov. Na víťazstvo siahal aj československý jazdec Vlasto Ružička, ktorý mal však smoly v tejto etape viac než dosť. Po päťdesiatich kilometroch musel meniť koleso svojho bicykla pre defekt a o tridsať kilometrov ďalej sa rovnaká situácia zopakovala. Samozrejme, tieto problémy znamenali časovú stratu, ktorú musel namáhavo doháňať. V závere etapy mu trochu chýbali sily. Vo výbornom svetle sa prezentoval aj ďalší cyklista ČSR Jan Kubr. Ten bol súčasťou dôležitého úniku, okrem neho boli jeho členmi aj Dán Dalsgaard a Švéd Amel. Táto trojica mala všetky predpoklady dôjsť spolu až do cieľa, no vyčerpaný Amel už nebol schopný spolupracovať a z vedúcej skupinky odpadol. Kubr s Dalsgaardom svoj náskok nedokázali udržať pred veľmi silnou stíhacou skupinou. Nezanedbateľná časť etapy viedla po dlažobných kockách, kde bola hrozba defektov oveľa vážnejšia než na asfalte. Kubr s Dalsgaardom bojovali veľmi statočne, ale predsa ich dostihli piati ďalší cyklisti a spoločne s nimi tak bojovali o etapové víťazstvo. Najrýchlejší v špurte bol len o centimetre Wladislaw Klabiňski pred bratom Eduardom a našim Ružičkom.
 
Výsledky 3. etapy (jednotlivci): 1. Wladislaw Klabiňski 4:35:24 hod. 2. Eduard Klabiňski +1:00 min. 3. Ružička (Československo) +1:00 min.
Výsledky 3. etapy (družstvá): 1. Belgicko 13:49:35 hod. 2. Holandsko +1:17 min. 3. ČSR +1:22 min.
 
Celkové výsledky po 3. etape (jednotlivci): 1. Wilczewski (Poľsko) 10:15:23 hod. 2. E. Klabiňski +4:19 min. 3. Ostergaard  +4:56 min. 4. Kubr (ČSR) +5:29 min.
 
 
4. etapa, Stalingorod - Wroclaw, 170 km
 
Ešte pred štartom 4. etapy sa spustil hustý dážď a všetci jazdci si narýchlo obliekali nepremokavé pláštenky. Keď však nastala minúta štartu, akoby zázrakom vyšlo slnko a dážď ustal. Do etapy nastúpilo 112 cyklistov, zatiaľ len dvaja ukončili preteky predčasne. Po zhruba pätnástich kilometroch mal ťažký pád československý jazdec Kubr. Bolestivo doudieraný predsa len vysadol do sedla a pokračoval v jazde, no nabral výraznú stratu za hlavným poľom. Rakúšan Reisinger, ktorý spadol zároveň s Kubrom, svoj boj vzdal. Na čele pretekov sa vyformovala početná skupina, v ktorej šliapali po štyria cyklisti Československa, Sovietskeho zväzu a Poľska, troch borcov malo v nej Belgicko a jedného zástupcu Dánsko. V záverečných kilometroch sa jazdilo veľmi rýchlo, všetky tímy sa snažili vybudovať dobrú pozíciu pre svojich najrýchlejších jazdcov. Neuveriteľných 80 000 divákov zaplnilo tribúny štadióna vo Wroclawi, aby videli záver 4. etapy Pretekov mieru. Finálne rozuzlenie ich dvíhalo zo sedadiel. Opäť boli tesne po vjazde na dráhu štadióna v popredí poľskí reprezentanti Wilczewski a Wladislaw Klabiňski, tesne nasledovaní Ružičkom. Priamo na dráhe sa odohral fantastický šprintérsky súboj, v ktorom oboch Poliakov rýchlostne prevýšil Vlastimil Ružička.
 
Poradie v 4. etape (jednotlivci): 1: Ružička (ČSR) 4:28:39 hod. 2. Wilczewski +1:00 min. 3. W.Klabiňski +1:00 min.
Poradie v 4. etape (družstvá): 1. Poľsko 13:28:58 hod. 2. Dánsko +0:02 min. 3. Československo +0:04 min.
 
Celkové poradie po 4. etape (jednotlivci): 1. Wilczewski 14:45:02 hod. 2. E. Klabiňski + 4:56 min. 3. Ostergaard +5:57 min.
Celkové poradie po 4. etapách (družstvá): 1. Poľsko 44:22:41 hod. 2. Belgicko +8:43 min. 3. Československo +9:41 min.
 
Po dojazde predchádzajúcej štvrtej etapy sa na štadióne vo Wroclawi, pred zrakmi 80 000 divákov, diali mimoriadne milé výjavy. Prvý v cieli bol Vlastimil Ružička, ktorý si užíval zaslúžené ovácie objektívnych poľských fanúšikov. Pri čestnom kole po atletickej dráhe k nemu pribehlo asi päťročné dievčatko v poľskom  kroji a s kytičkou kvetov. Zjavne potešený Vlastík okamžite pribrzdil svoj bicykel, vzal dievčatko do náručia a vysadol opäť na svoj pretekársky stroj. Spolu s malou fanúšičkou ešte raz obišli na bicykli štadión, ktorý burácal nadšením. Opäť sa potvrdilo, že spontánny a priateľský Slovák ma svojich priaznivcov aj v zahraničí.
 
Bolestivý pád, dva defekty a jedna mechanická porucha výrazne navýšli čas v 4. etape pre nášho Jana Kubra. Ďalší priebeh pretekov ukázal, že ak by Kubr nenabral okolo tridsaťminútovú stratu v tejto etape, zrejme by bojoval o celkové prvenstvo v súťaži jednotlivcov...
 
 
5. etapa, Wroclaw - Görlitz, 171 km
 
Po dni oddychu sa pelotón vydal na v poradí 5. etapu, do ktorej nastúpilo 108 jazdcov.
Opäť im sťažilo situáciu nepriaznivé počasie. Už od ranných hodín fúkal silný studený vietor, popoludní sa k nemu pridal aj výdatný dážď. Vietor vial presne v protismere, spolu s dažďom a úsekmi po hlinenom povrchu spôsobili, že pretekári boli po dojazde kompletne pokrytí blatom, premrznutí a mokrí. Od prvých kilometrov strácali členovia indického družstva, každý deň sa presviedčali, že ich výkonnosť na silných súperov nestačí. Napriek tomu ich prajní fanúšikovia pri cestách svojimi hlasivkami poháňali vpred. Smola sprevádzala jedného z československých reprezentantov Zdeňka Klicha. Na 16 kilometri mal hrozivo vyzerajúci pád, pri ktorom sa škaredo odrel. Po niekoľkých sekundách vysadol na bicykel a pokračoval v jazde. Podarilo sa mu dobehnúť hlavnú skupinu, ale stálo ho to množstvo síl, ktoré mu neskôr chýbali. Zdržal ho defekt, a potom už nedokázal opäť sa vrátiť do pelotónu. Do cieľa nabral dvadsaťminútovú stratu a prepadol sa hlboko v klasifikácii jednotlivcov. Jeho kolega z tímu, Jan Kubr, sa stal jedným z hrdinov etapy. Zhruba 60 kilometrov pred cieľom sa odtrhol z hlavnej skupiny a vydal sa na rýchlu sólovú jazdu. Jeho tempu stačili iba traja súperi, Grabowski, Dalgaard a Broek, ktorí sa dotiahli na Kubra a vytvorili štvorčlennú skupinku. Držali vysoké tempo a pelotón sa márne snažil vymazať asi minútovú stratu. Trápiaci sa Grabowski sa vo vedúcej grupe neudržal, v záverečných kilometroch teda bojovali na špici len traja pretekári. V uliciach cieľového mesta Görlitz sa rozhodovalo o poradí na stupňoch víťazov. Záver etapy viedol po nepríjemných dlažobných kockách, navyše mokrých po vytrvalom daždi. Zatiaľ sa hlavná skupina poriadne natiahla. Necelých päť kilometrov pred cieľom mal defekt Jan Veselý, obetavo ho počkali Ružička s Křivkom. Viacerí pretekári prichádzali do cieľa vyčerpaní a premrznutí, niektorí aj s poškodenými bicyklami. Belgičan van Meenen mal zlomené riadidlá, Soviet Veršinin preťal cieľ na ráfiku jedného z kolies, keďže po defekte stratil poškodenú galusku. V špurte o etapové víťazstvo figurovali len dvaja borci, Dalgaard s Broekom. Kubr sa s nimi neudržal a stratil na nich asi tridsať sekúnd, no uchránil si cenné tretie miesto. Na dráhe štadióna dominoval Dalgaard, ktorý vo finiši predstihol Broeka.
 
Výsledky 5. etapy (jednotlivci): 1. Dalgaard (Dánsko) 4:52:09 min. 2. Broek (Holandsko) +1:00 min. 3. Kubr (ČSR) +1:33 min.
Výsledky 5. etapy (družstvá): 1. Dánsko 14:42:23 hod. 2. Holandsko +1:12 min. 3. Belgicko +2:19 min.
 
Celkovo po 5. etape (jednotlivci): 1. Wilczewski (Poľsko) 19:40:30 hod. 2. Dalgaard (Dánsko) +1:58 min. 3. Ostergaard (Dánsko) +4:10 min.....13. Ružička +9:53 min. ....27. Veselý +20:17 min.
 
Celkovo po 5. etape (družstvá): 1. Poľsko 59:09:40 hod. 2. Dánsko +5:20 min. 3. Belgicko +8:15 min. 4. Holandsko +8:31 min. 5. Československo +10:08 min.
 
 
6. etapa, Cottbus - Berlín, 182 km
 
Po dojazde piatej etapy čakal kompletný konvoj presun vlakom na vzdialenosť asi 120 kilometrov z Görlitzu do Cottbusu, kde bol štart nasledujúcej etapy. Prvých zhruba 60 kilometrov viedlo po rovine, zvyšných 122  po mierne zvlnenom teréne. Štartovné pole sa opäť preriedilo, nastúpilo 99 cyklistov. Počasie tenoraz ponúklo prívetivú tvár, bolo príjemne slnečno, pofukoval slabý vetrík. Bezprostredne po štarte pelotónu "uletela" jedenásťčlenná skupina, boli v nej aj Grabowski, Wilczewski, Broek, Krolak, Nemytov, Veselý, Kubr, Ružička, Trefflich a Pawlisiak. Silná zostava šliapala v rýchlom tempe a vypracovala si 2 a pol minútový náskok pred pelotónom. Prvú šprintérsku prémiu ukoristil Broek, pred Veselým a Krolakom. Ani potom tempo vedúcej skupiny nekleslo, jej náskok narástol na rovné štyri minúty. Keď sa to zo sprievodných áut dozvedeli jazdci v hlavnom poli, ich aktivita sa rapídne zvýšila. Na čele pelotónu sa vytvorila početná skupina, ktorá začala sťahovať odstup od borcov na čele. Na druhej prémii obsadili všetky tri prvé miesta československí jazdci v poradí Veselý, Ružička, Kubr. Stíhacia formácia držala vysoké tempo a vzdialenosť medzi oboma skupinami sa skracovala. Na méte 50 kilometrov do cieľa sa scvrkla na necelú minútu, už priamo v uliciach Berlína bol vedúci únik minulosťou. Početná čelná grupa s mnohými zvučnými menami bojovala o etapový triumf. Až na dráhe berlínskeho štadióna, kde sa tiesnilo 80 000 divákov, sa rozhodlo o víťazovi, najrýchlejší bol van Meenen, pred Nemytovom a naším Kubrom. Zvyšok vedúcej skupiny dorazil s maličkou, desaťsekundovou stratou, vrátane Veselého, Ružičku a Křivku. Borec v žltom drese, Poliak Wilczewski, s krajanom W. Klabiňskim, mali tesne pred štadiónom pád, no vedúci muž klasifikácie si vzácne žlté tričko zachoval aj pre ďalšiu etapu.
 
Výsledky 6. etapy (jednotlivci): 1. van Meenen (Holandsko) 5:04:27 hod. 2. Nemytov (Sovietsky zväz) +1:00 min. 3. Kubr (ČSR) +1:03 min....6. Veselý +1:13 min...8. Ružička +1:13 min.
Výsledky 6. etapy (družstvá): 1. Československo 15:16:50 hod. 2. NDR +0:16 min. 3. Holandsko +0:19
 
Celkové poradie po 6. etape (jednotlivci): 1. Wilczewski (Poľsko) 24:47:16 hod. 2. Dalgaard (Dánsko) 1:15 min. 3. Broek (Belgicko) +3:50 min.....9. Ružička (ČSR) +8:47 min....12. Nachtigal (ČSR) +11:41 min....18. Veselý (ČSR) +17:56 min.
Celkové poradie po 6. etape (družstvá): 1. Poľsko 74:24:04 hod. 2. Holandsko +8:16 min. 3. Československo +9:34 min.
 
 
7. etapa, Berlín - Lipsko, 208 km 
 
V 7. etape si užilo prídel smoly vedúce družstvo Poľska. Totálne vyčerpaný Grabowski preteky predčasne vzdal, vedúci muž klasifikácie jednotlivcov  Wilczewski po tvrdom páde zaostal za pelotónom a musel sa rozlúčiť so žltým dresom. Situáciu majstrovsky využili členovia družstva Československa, ktorí v celej etape dominovali.
 
Za krásneho slnečného počasia sa spočiatku pelotón rútil po rovinatých cestách rýchlosťou okolo 50 km / hod. Potom tempo mierne poľavilo. Z hlavného poľa sa oddelila výkonná desťčlenná skupina, ktorú tvorili van Meenen, Dalgaard, Ostergaard, Picot (Francúzsko), Nemytov (Soviesky zväz), Krolak, W. Klabiňski (obaja Poľsko), Veselý, Křivka a Ružička. Hlavne československí jazdci pracovali aktívne na čele, mali totiž správy o ťažkostiach Poliakov a dobre vedeli, že sa im naskytla šanca na výrazný skok nahor v oboch priebežných klasifikáciách. V polovici etapy mala vedúca skupina náskok 3:30 min. a hoci pelotón robil čo bolo v jeho silách, odstup sa ešte zväčšoval. Kulminoval na hodnote štyroch minút a vydržal až do cieľa. V prvom prémiovom špurte vyhral Francúz Picot, v druhom Ružička. Približne 20 kilometrov viedlo v závere ulicami Lipska, husto lemovanými divákmi. Táto pasáž bola veľmi atraktívna, ale aj náročná na techniku jazdy a ovládanie bicykla. Ostrých zákrut bolo neúrekom. Na štadióne Bruna Plachého v Lipsku čakalo na pretekárov okolo 70 000 divákov, ktorí boli svedkami fantastického súboja o víťazstvo. Spolu deväť jazdcov zápolilo o prvenstvo, najrýchlejší bol náš Veselý pred Picotom a Krolakom. Pelotón sa počas etapy totálne potrhal, medzi vari šiestimi skupinami boli veľké časové medzery. Poradie  v súťažiach jednotlivcov aj družstiev sa výrazne zmenilo. Tím Československa "nahnal" na Dánsko 3, Belgicko 6 a Poľsko 11 a pol minúty. Znamenalo to vedenie v súťaži družstiev! Aj medzi jednotlivcami sa poradie premiešalo, Ružička poskočil z deviateho miesta na tretie. Víťaz Veselý prešiel etapu priemernou rýchlosťou 37,3 km / hod. Pre zaujímavosť, posledný klasifikovaný jazdec etapy, Ind Rahana Singh, zaostal za Veselým o 2 hodiny a 8 minút...
 
Poliaci kruto doplatili na celkovú indispozíciu i nepriazeň Fortuny, siedma etapa totálne znegovala ich dominanciu v prvých šiestich dejstvách. Veď dovtedy ich jednotlivci vyhrali tri etapy a družstvo tiež. Ale jediný deň všetko znemil. Wilczewski, Grabowski i Klabiňski mali ťažké pády, Lasák s Hadasikom každý po dva defekty, a tak v boji o popredné umiestnenie v etape zostal len osamotený Krolak. Pelotón sa výrazne preriedil, medzi tými, pre ktorých sa preteky skončili predčasne, boli aj zvučné mená. V klasifikácii chýbali Rakúšan Duetsch, pred rokom jedna z hviezd Pretekov mieru, Dán Emborg i Angličan Gerarth, ktorý v roku 1954 obsadil celkové 2. miesto na prestížnych pretekoch Okolo Egypta. Predčasne to „zabalilo“ mnoho ďalších kvalitných jazdcov.
 
Výsledky 7. etapy (jednotlivci): 1. Veselý (ČSR) 5:32:28 hod. 2. Picot (Francúzsko) +1:00 min. 3. Krolak +1:00 min. 4. Ružička +1:00 min.
Výsledky 7. etapy (družstvá): 1. Československo 16:40:24 hod. 2. Dánsko +2:58 min. 3. Belgicko +6:01 min.
 
Celkové poradie po 7. etape (jednotlivci): 1. Delgaard (Dánsko) 30:21:59 hod. 2. van Meenen (Holandsko) +3:40 min. 3. Ružička (ČSR) +7:30 min.
Celkové poradie po 7. etape (družstvá): 1. Československo 91:17:02 hod. 2. Poľsko +1:55 min. 3. Dánsko +5:17 min.
 
 
8. etapa, Lipsko - Karl - Marx - Stadt, 144 km
 
Ďalšia etapa patrila k tým kratším, ale pretekári museli zdolať aj náročnejšie kopce. Najviac obáv vzbudzoval známy "strmák" v Meerane, kratučký, no dvadsaťpercentný. Vlani ho niektorí jazdci nedokázali zdolať v sedle bicykla, museli zosadnúť a prejsť ho peši...
 
Prezentovalo sa už len 84 pretekárov, čo napovedalo, že aj tento ročník je nadmieru náročný. Premiérový únik nastal pomerne skoro, po 38. kilometri sa na čele vytvorila vedúca päťčlenná skupina, v ktorej šliapali Zosi a Picot (obaja Francúzsko), Wilczewski (Poľsko), E. Klabiňski (francúzski Poliaci) a Kubr (Československo). Vrchársku prémiu na spomínanom Meerane vyhral Picot. Krajne ťažké stúpanie zobralo Wilczewskemu so Zosim toľko síl, že nevládali držať sa na čele a za vedúcimi jazdcami výrazne zaostali. Vedúca trojica Picot, E. Klabiňski, Kubr však naďalej šliapala vo vysokej frekvencii a vybudovala si odstup štyroch minút od hlavného poľa, do ktorého sa "prepadli" Wilczewski so Zosim. Natrieskaný štadión v Karl - Marx - Stadte pojal 80 000 divákov, ktorí videli napínavý záver. V bráne štadióna sa ako prvý zjavil E. Klabiňski, na atletickej dráhe ho dostihol Francúz Picot, ale v hektickom špurte spadol. Tým sa snaskytla šanca pre tretieho Kubra. Picot však zareagoval pohotovo, bleskovo opäť nasadol na svoj bicykel a Kubra predsa len o dve sekundy predbehol.
 
Výsledky 8. etapy (jednotlivci): 1. E. Klabiňski (francúzski Poliaci) 3:52:51 hod. 2. Picot (Francúzsko) +1:06 min. 3. Kubr (ČSR) +1:08 min. ...9. Nachtigal (ČSR) +4:38 min....10. Ružička +4:47 min.
Výsledky 8. etapy (družstvá): 1. Francúzsko 11:49:22 hod. 2. Československo +0:02 min. 3. Belgicko +3:10 min.
 
Celkové poradie po 8. etape (jednotlivci): 1. Dalgaard (Dánsko) 34:19:46 hod. 2. van Meenen (Belgicko) +3:50 min. 3. Ružička (ČSR) +7:32 min.
Celkové poradie po 8. etape (družstvá): 1. Československo 103:06:26 hod. 2. Poľsko +5:41 min. 3. Dánsko +8:34 min.
 
 
9. etapa, Karl - Marx - Stadt - Bach Shandau, 114 km
 
Pomerne krátka, ale profilom veľmi ťažká. Tak sa dala charakterizovať 9. etapa. Obsahovala mnoho náročných stúpaní a prudkých zjazdov, počas ktorých bolo riziko pádov vyššie, než zvyčajne. Štartovalo sa priamo pod miernym komcom, takže prvé kilometre pelotón stúpal a potom sa spustil rýchlym zjazdom. Hneď v prvom kopci sa začalo hlavné pole triediť, niektorí jazdci zaostali. Počas celej etapy sa šliapalo svižne, napriek kopcovitému profilu dosiahla priemerná rýchlosť hodnotu 40 km / hod. Do prvého vážneho úniku sa pustila deväťčlenná skupina, v ktorej boli Gsaltner (Rakúsko), de Boeck (Belgicko), van Meenen (Belgicko), Picot (Francúzsko), E. Klabiňski (francúzski Poliaci), W: Klabiňski (Poľsko), Schur (NDR), Klich a Kubr (obaja Československo). Silná zostava držala veľmi rýchle tempo, jej náskok pomerne skoro dosiahol 2 minúty. Až v hlavnom poli jazdili československí reprezentanti Veselý, Ružička a Nachtigal. Súčasťou čelnej grupy boli až štyria Belgičania, mali teda priaznivé vyhliadky na etapový triumf. Súčasne ohrozovali aj pozíciu Československa v klasifikácii družstiev. Naši jazdci si toho boli plne vedomí, na špici pelotónu neustále udávali tempo a medzera za vedúcimi jazdcami sa zmenšovala. Cieľ etapy bol na ceste v meste Bach Schandau, ktorú obliehali tisíce fanúšikov. Ešte sto metrov pred páskou bol tesne na čele náš Kubr, ale v posledných metroch sa cez neho prehnal E. Klabiňski a o galusku ho predstihol aj Schur. Hlavné pole v posledných kilometroch doslova letelo, stratu skresalo na takmer zanedbateľných 30 sekúnd. V oboch klasifikáciách sa poradie na prvých desiatich miestach nemenilo.
 
Výsledky 9. etapy (jednotlivci): 1. E. Klabiňski (Francúzski Poliaci) 3:00:01 hod. 2. Schur (NDR) +1:00 min. 3. Kubr (ČSR) +1:00 min....17. Ružička +1:28 min. 18. Veselý +1:28 min.
Výsledky 9. etapy (družstvá): 1. Belgicko 9:03:03 hod. 2. Československo +0:28 min. 3. Poľsko +0:31 min.
 
Celkové poradie po 9. etape (jednotlivci): 1. Dalgaard (Dánsko) 37:21:15 hod. 2. van Meenen (Belgicko) +3:22 min. 3. Ružička +7:32 min....11. Veselý +15:41 min....22. Kubr (obaja ČSR) +30:44 min.
Celkové poradie po 9. etape (družstvá): 1. Československo 112:09:57 hod. 2. Poľsko +6:57 min. 3. Dánsko +9:30 min.
 
 
10. etapa, Děčín - Pardubice, 186 km
 
Pred desiatou etapou sa celý konvoj počas oddychového dňa premiestnil z nemeckého Bach Schandau do českého Děčína. Preteky mieru tak vstúpili na územie Československa. Sumárny počet jazdcov, ktorí už v pretekoch nepokračovali, bol 33, ďalej bojovalo už iba 81 pretekárov. Len päť družstiev malo stále plný počet šiestich cyklistov, platilo to pre Československo, Sovietsky zväz, Belgicko, Holandsko a Rumunsko. Etapa z Děčína do Pardubíc bola namáhavá skôr svojou dĺžkou než profilom. Obsahovala len zopár malých kopčekov. Počasie bolo pomerne prajné, iba prudší vietor komplikoval pelotónu jazdu. V prvých desiatkach kilometrov podnikli viacerí jazdci pokusy o opustenie pelotónu, ale vážny atak prišiel až na 60. kilometri. Po okraji cesty vystrelil vpred náš Kubr, jeho nástup zachytil jediný zo súperov, Soviet Nemytov. Vzniklo silné duo, ktoré si dokázalo vybudovať náskok až dvoch minút. Spoločne odšliapali okolo 50 kilometrov, potom už Nemytov nestačil tempu Kubra a prepadol sa do hlavného poľa. Osamotený Kubr šliapal zo všetkých síl, v nerovnom boji s pelotónom, ktorý rázne dupol na plyn, nemohol uspieť. Významným faktorom bol aj vietor, ktorému osamotený Kubr mohol iba ťažko vzdorovať. Cieľ etapy bol na velodrome v Pardubiciach s klopenou dráhou. O víťazstvo bojovala pätica cyklistov, blízko k prvenstvu bol Ružička, lenže tesne pred páskou ho predbehol Poliak Krolak. Unavený Nemytov sa v špurte nečakane zmobilizoval a uchmatol si cennú tretiu priečku.
 
Výsledky 10. etapy (jednotlivci): 1. Krolak (Poľsko) 4:58:12 hod. 2. Ružička +1:00 min. 3. Nemytov (Sovietsky zväz) +1:00 min...21. Kubr (ČSR) +4:34 min.
Výsledky 10. etapy (družstvá): 1. Poľsko 15:00:35 hod. 2. Holandsko +1:21 min. 3. Sovietsky zväz +1:40 min.
 
Celkové poradie po 10. etape (jednotlivci): 1. Dalgaard (Dánsko) 42:24:01 hod. 2. van Meenen (Belgicko) +3:22 min. 3. Ružička (ČSR) +3:58 min.
Celkové poradie po 10. etape (družstvá): 1. Československo 127:13:37 hod. 2. Poľsko +3:24 min. 3. Dánsko +7:47 min.
 
 
11. etapa, Pardubice - Brno, 154 km
 
Československo vládlo klasifikácii družstiev, ale jeho náskok pred ambicióznymi Poliakmi nebol veľký. Čakalo sa, že naši severní susedia zavelia k frontálnemu útoku na pozíciu nášho tímu. Žiadne ohrozenie sa nekonalo, naopak. Jazdci tímu ČSR zrejme definitívne rozhodli o svojom triumfe v súťaži družstiev. Na Poľsko získali ďalších zhruba 7 minút a o ich víťazstve už nikto nepochyboval.
 
Krátko po štarte sa odtrhlo od pelotónu sedem jazdcov, bol medzi nimi aj Dalgaard v žltom tričku. Všetkým súperom tak dal najavo, že nemieni nikomu poskytnúť šancu vziať mu celkový triumf. Ale trpko sa prerátal a o žltý dres po 11. etape prišiel. Skupinka mala najväčší odstup okolo tridsiatich sekúnd, ale potom ju pelotón hravo dobehol. Na 28. kilometri museli jazdci prekonať asi päťstometrový úsek cesty, posypanej drobnými kamienkami. Tenké galusky viacerých borcov nevydržali, práve tu mali defekty piati cyklisti, vrátane W. Klabiňskeho. Hlavné pole sa potrhalo, jeho jednotlivé súčasti sa spájali, aby sa vzápätí znova vyformovali viaceré skupiny. Za Litomyšlom nasledovalo tiahle, dlhé stúpanie, na vzdialenosti 12 kilometrov prekonali jazdci výrazné prevýšenie. Z vedúcej skupiny, ktorá sa medzitým vytvorila, odpadávali na ťažkom horskom úseku jeden borec za druhým a začleňovali sa do pelotónu. Naopak, práve tu vystriehli tú pravú chvíľu na útok dvaja československí reprezentanti Kubr a Klich. K nim sa pridali ešte Francúz Picot, Holanďan Broek a Schur (NDR). V kopcovitom teréne spomínaná pätica ťahala skvele, jej náskok rástol, až dosiahol rovné štyri minúty. Márne sa aktivizoval pelotón, na dostihnutie úniku bolo neskoro. Vo vedúcej grupe sa neudržal Schur. Nepočkal na hlavné pole, ale šliapal ďalej sám. V uliciach cieľového Brna sledovali napínavý súboj desaťtisíce nadšených fanúšikov okolo cesty, na štadióne ich bolo 50 000. Na atletickú dráhu sa ako prvý vyrútil Francúz Picot, tesne sledovaný naším Klichom, Holanďanom Broekom a Kubrom. Presne v tomto poradí aj prešli cieľom. Majiteľ žltého trička sa znova menil, Broek vystriedal Dalgaarda.
 
Výsledky 11. etapy (jednotlivci): 1. Picot (Francúzsko) 3:39:38 hod. 2. Klich (ČSR) +1:00 min. 3. Broek (Holandsko) +1:00 min.
Výsledky 11. etapy (družstvá): 1. Československo 11:08:36 hod. 2. Holandsko +6:35 min. 3. NDR +10:48 min.
 
Celkové poradie po 11. etape (jednotlivci): 1. Broek (Holandsko) 46:09:05 hod. 2. Dalgaard +2:16 min. 3. van Meenen +5:38 min.
Celkové poradie po 11. etape (družstvá): 1. Československo 138:21:53 hod. 2. Poľsko +18:22 min. 3. Holandsko +24:54 min.
 
 
12. etapa, Brno - Tábor, 164 km
 
V súťaži družstiev, v hierarchii na Pretekoch mieru mierne nadradenej individuálnej klasifikácii, bolo všetko jasné. Tím Československa v dovtedajšom priebehu doslova exceloval a triumf si zabezpečil už skôr. Zato záver bojov o víťazstvo v súťaži jednotlivcov azda ani nemohol byť dramatickejší. Po 12. etape sa do žltého trička prezliekol už štvrtý jazdec a časové odstupy na čele nepovedali, že v poslednej etape môže prísť ďalšia zmena na čele.  Na čele pretekov to v priebehu celej dvanástej etapy doslova vrelo, jazdci podnikli množstvo útokov, vytvorilo sa niekoľko skupín a aj záver bol vyrovnaný a dramatický. Až 60 kilometrov pred cieľom sa na čele objavila dvojica Kubr a Holanďan van Meenen. Zvyšok pelotónu, vrátane mužov v popredia klasifikácie, ich atak evidentne podcenil. V čase ich úniku bolo ešte do cieľa ďaleko, favoriti si mylne mysleli, že majú ešte dosť času. Kruto sa im to vypomstilo. Kubr s van Meenenom vycítili šancu, hlavne Holanďan bojoval ako o život. Patrilo mu tretie miesto celkovo, jeho strata na jazdcov pred ním bola značná, ale fantastickým výkonom za asistencie Kubra obrátil plány súperov naruby. S pribúdajúcimi kilometrami sa náskok dvojice nezmenšoval, naopak. Keď sa už v diaľke črtali kontúry cieľového Tábora, van Meenen už kompletne vymazal  náskok Dalgaarda a ohrozoval aj vedúceho Broeka. Van Meenen s Kubrom etapu dokončili s viac než štvorminútovým odstupom pred všetkými,  Holanďan si privlastnil žlté tričko! Za nimi sa to ešte poriadne mlelo, ale o veľa už nešlo. Do ulíc Tábora sa vrútila dvadsaťsedemčlenná skupina, ktorá mohla iba pozbierať omrvinky z koláča.
 
Výsledky 12. etapy (jednotlivci): 1. van Meenen (Belgicko) 3:50:22 hod. 2. Kubr +1:00 min. 3. Kerkhoven +5:17 min.
Výsledky 12. etapy (družstvá): 1. Dánsko 11:46:57 hod. 2. Belgicko +0:18 min. 3. ČSR +0:18 min.
 
Celkové poradie po 12. etape (jednotlivci): 1. van Meenen (Belgicko) 50:05:05 hod. 2. Dalgaard +0:55 min. 3. Broek (Holandsko) +4:14 min.
Celkové poradie po 12. etape (družstvá): 1. ČSR 150:09:08 hod. 2. Dánsko +29:52 min. 3. Belgicko +31:10 min.
 
Priemerná rýchlosť víťaza etapy dosiahla úctyhodných 41,5 km / hod.
 
 
13. etapa, Tábor - Praha, 160 km
 
Pred záverečným dejstvom Pretekov mieru bola jedna vec jasná - Československo sa stane víťazom súťaže družstiev. Jeho náskok bol obrovský, domáci borci boli vo výbornej forme a aj fanúšikovia si boli istí, že modré dresy s holubicou na prsiach zostanú vo vlastníctve domácej ekipy. Naopak, v súboji medzi jednotlivcami sa schyľovalo k dramtickému vyvrcholeniu. Obaja jazdci na čele poradia boli veľmi odhodlaní, ich odstup bol malý.
 
Posledná etapa rozhodne nebola manifestačnou jazdou na záver. Obsahovala niekoľko náročných kopcov a mohla poriadne preosiať poradie. Van Meenenova pozícia sa začala otriasať v základoch vo chvíľach, kedy sa vpredu vyformovala dvanásťčlenná skupina. Belgičan nemal dosť síl, aby hroziacu katastrofu odvrátil. V predchádzajúcej etape šiel dlhé kilometre na hrane svojich fyzických možností, teraz si vyčerpaný organizmus vypýtal vysokú daň. Jednoducho nevládal. Van Meenen vo vedúcej skupine chýbal, zato jeho najväčší súper v boji o žltý dres Dalgaard v nej šliapal zo všetkých síl. Zhruba 45 kilometrov pred Prahou bol náskok čelnej skupiny už 4 a pol minúty a bolo jasné, že Dalgaard razantne smeruje k celkovému prvenstvu. Na čele pretekov šliapala aj v uliciach Prahy spomínaná grupa a na dráhe štadióna Spartaka Sokolovo boli diváci svedkami úžasného súboja. V tesnom závere mohli vyhrať azda piati cyklisti, ale podarilo sa to domácemu Vlastovi Ružičkovi. V priamom súboji prevýšil skvelých špurtérov, Francúza Picota a Poliaka Krolaka. Nešťastný van Meenen stratil v etape na Dalgaarda vyše osem minút a žltý dres mu uletel doslova spred nosa. V klasifikácii jednotlivcov ho dokonca predstihol aj náš Ružička. Dlho však van Meenen nemusel byť smutný. Aj v jeho prípade bol úspech na Pretekoch mieru vstupenkou medzi profesionálov. Odjazdil 12 profi sezón a štartoval na mnohých prestížnych pretekoch, vrátane Tour de France.
 
Výsledky 13. etapy (jednotlivci): 1. Ružička 3:51:11 hod. 2. Picot (Francúzsko) +1:00 min. 3. Krolak (Poľsko) +1:00 min.
Výsledky 13. etapy (družstvá): 1. Československo 11:36:33 hod. 2. Poľsko +0:15 min. 3. Sovietsky zväz +10:16 min.
 
Celkové poradie po 13. etape (jednotlivci): 1. Dalgaard (Dánsko) 53:59:11 hod. 2: Ružička +2:58 min. 3. van Meenen (Belgicko) +7:43 min. ...8. Kubr (ČSR) +19:36 min. ...21. Veselý (ČSR) +48:39 min.
Celkové poradie po 13. etape (družstvá): 1. Československo 161:45:41 hod. 2. Poľsko +31:54 min. 3. Dánsko +48:58 min. 4. Belgicko +50:16 min. 5. Holandsko +1:07:14 hod.
 
Jan Veselý si odtrpel etapy na území Československa s vážnymi žalúdočnými bolesťami. Lekári ich zmierňovali tabletkami, ale aj tak bol citeľne handicapovaný. O to väčší obdiv si zaslúži za to, že sa nevzdal a došiel až do cieľovej Prahy. Veľkarát sa umiestnil medzi prvými troma cyklistami Československa v cieli etáp, jeho čas sa teda započítaval do klasifikácie družstiev. Veselý mal tak výraznú zásluhu na triumfe československého tímu.
 
 
Informácie čerpáme z návštev knižníc a zdrojom tohto ročníka je denník Pravda.