Už  22. ročník Pretekov mieru priniesol jednu zásadnú novinku, jednotlivé tímy mohli mať už sedem členov, teda o jedného viac, než v minulosti. Ale skutočný šok prišiel od vedenia československej cyklistiky, ktoré oznámilo, že naše družstvo sa na pretekoch nezúčastní. Ako hlavný dôvod bola uvedená kvalitná príprava na augustové majstrovstiev sveta, no verejne sa šuškalo, že viacerí naši poprední cyklisti účasť odmietli. V časoch tvrdej normalizácie, ktorá citeľne zasiahla aj šport, si nemohli dovoliť verejnú rebéliu. Vyhovárali sa teda na slabšiu formu, zranenia, ale pravý dôvod bol zrejme iný. Pred necelým rokom Československo obsadili vojská Varšavskej zmuvy a za týchto okolností bol máloktorý z nich ochotný súperiť so zástupcami okupačných štátov. Trénerom sa nepodarilo zostaviť primerane kvalitný tím a riskovať totálnu blamáž s tými, ktorí boli k dispozícii, nechceli. Bolo pri tom prinajmenšom zvláštne, že niekoľkí československí popredí cyklisti štartovali v rovnakom čase na pretekoch Okolo Švédska, na ktorých patrili k tým najlepším. Týkalo sa to napríklad Hrazdíru, Vávru a Doležela.
 
Aj trasa pretekov zohľadňovala absenciu nášho tímu. Po území Československa prešiel pelotón iba 105 kilometrov počas jednej z etáp v Poľsku. Ani jediné české, či slovenské mesto nebolo miestom štartu, alebo cieľa niektorej z etáp. Pri absencii československých cyklistov sa dalo s istotou očakávať, že divácky záujem o preteky na našom území by radikálne klesol. Organizátori pripravili celkovo 15 etáp o celkovej dĺžke 2041 kilometrov, v štartovnej listine sa objavili reprezentanti pätnástich štátov. Akreditovali sa cyklisti z Alžíru, Bulharska, Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Juhoslávie, Maroka, Mexika, Nemeckej demokratickej republiky, Poľska, Rumunska, Sovietskeho zväzu a Maďarska, na poslednú chvíľu odvolali svoju účasť jazdci Nórska. V zozname zúčastnených štátov bol aj jeden úplný nováčik, cyklisti Mexika sa na Pretekoch mieru objavili po prvý raz v histórii.
 
 
 1. etapa, kritérium okolo Varšavy, 112 km
 
Do prvej etapy nastúpilo 97 jazdcov, vrátane mnohých zvučných mien. V pelotóne nechýbal napríklad obhajca prvenstva spred roka Axel Peschel, excelentný časovkár Poliak Magiera, špurtérsky rýchlik Uwe Ampler, či všestranný Soviet Gajnan Sajdchužin. Aj zo západnej Európy pricestovalo mnoho výborných renomovaných jazdcov, ale tiež mladí a nádejní borci, ktorí iba rozbiehali svoju športovú kariéru.
 
Úvodná etapa svojou dĺžou a rovinatým profilom slúžila cyklistom skôr na rozjazdenie, než na boj, až na drobné výnimky jazdil pelotón celú trasu pohromade. Na druhej strane – do záverečného špurtu sa zapojili prakticky všetci favoriti, minútové bonifikácia za víťazstvo v etape bola silným lákadlom. Rozdiely medzi prvými jazdcami boli minimálne, medzi viacerými to bolo len zopár centimetrov. Víťazný Poliak Hanusik ukázal okrem solídnej rýchlosti aj taktickú vyzrelosť. V špurte sa zdali niektorí jeho súperi o trochu rýchlejší, ale Hanusik sa počas celého finiša držal pri výhodnom spodnom okraji dráhy a nikoho pred seba nepustil.
 
Výsledky 1. etapy (jednotlivci): 1. Hanusik (Poľsko) 2:30:45 hod. 2. Ronsmans (Belgicko) + 0:30 min. 3. Hujland (Dánsko) + 0:45 min.
 
Výsledky 1. etapy (družstvá): 1. Poľsko 7:31:48 hod. 2. Belgicko + 0:30 min. 3. Dánsko + 0:45 min.
 
 
 1. etapa, Varšava – Lodž, 164 km
 
Jasná obloha takmer bez oblakov, bezvetrie, teplota tesne nad 20 stupňov, podmienky na pretekanie boli v druhej etape optimálne. A na rozdiel od prvej „zahrievacej“ sa šliapalo  naplno. Len prvých 20  kilometrov sa držalo hlavné pole pohromade, potom začali viacerí cyklisti „vystreľovať“ do únikov. Veľmi aktívni boli hlavne Poliaci, hlasno podporovaní tisíckami domácich fanúšikov okolo ciest. Ich modré dresy vedúceho tímu sa často objavovali vpredu. Už aj tak vysoká rýchlosť pelotónu sa ešte zvýšila pred špurtérskymi prémiami. Prvú vyhral Belgičan Ronsmans, druhú Knispel (NDR). Po prejdení druhou prémiou tempo vedúcich jazdcov trochu pokleslo, čo využila pätica borcov a vydala sa do úniku. Najprv sa pelotónu vzdialil Belgičan Grifnee, o pár sekúnd ho nasledovali Poliaci Forma s Žechowskim, Maďar Peterman, Bulhar Kotev. Pätica vydražala na čele zhruba 50 kilometrov, 31 kilometrov pred cieľom sa na ňu dotiahli ďalší dvaja jazdci, Grabe (NDR) a Francúz Ducreux. Na štadióne v Lodži vládla pred cieľovým dojazdom výborná nálada, do vedúcej skupiny sa dokázal prepracovať aj tretí domáci reprezentnant Szurkowski. Zhruba 30 000 divákov vybuchlo nadšením, keď sa na škvárovej dráhe objavil prvý pretekár. Mal na sebe modrý dres, bol to Poliak Szurkowski. Na jeho zadnom kolese bol doslova nalepený Belgičan Grifnee a  vposledných desiatkach metrov vyvinul maximálne úsilie, aby Szurkowskeho predbehol. V poslednej zákrute Grifnee podcenil odstredivú silu, galusky sa mu podkĺzli a spadol. Druhé miesto tak pripadlo ako darček z neba pre Francúza Danguillaumea.
 
Etapa bola veľmi rýchla, najlepší jazdec ju prešiel priemernou rýchlosťou 44,5 km / hod.
 
Ryszard Szurkowski je natrvalo nielen legendou nielen poľskej cyklistiky, je odborníkmi považovaný za jedného z najlepších jazdcov z východnej Európy v histórii. Zbierka jeho úspechov je úctyhodná a rozsiahla, spomeňme iba tie najväčšie. Získal dve strieborné olympijské medaily v časovke družstiev v Mníchove 1972 a Montreale 1976, trikrát sa stal amatérskym majstrom sveta. V roku 1973 na šampionáte v Barcelone vyhral súťaž v cestných pretekoch a bol aj členom zlatého poľského kvarteta v časovke družstiev na 100 kilometrov. (Okrem neho tvorili družstvo Stanislaw Szozda, Tadeusz Mytnik a Lucjan Lis). O rok neskôr získal striebro v cestných pretekoch na MS v Montreale a v roku 1975 na MS v Belgicku opäť triumfovalo poľské družstvo v časovke na 100 kilometrov. (Okrem Szurkowskeho aj Stanislaw Szozda, Tadeusz Mytnik a Mieczislaw Nowicki).
 
Na Pretekoch mieru dokázal vyhrať celkovú klasifikáciu jednotlivcvo až štyri razy – v rokoch 1970, 1971, 1973 a 1975. Celkovo dosiahol na amatérskej scéne 138 víťazstiev. V roku 2001 sa musel vyrovnať s veľkou osobnou tragédiou, pri teroristických útokoch 11. septembra zahynul jeho syn Norbert.
 
Výsledky 2. etapy (jednotlivci): 1. Szurkowsi (Poľsko) 3:40:32 hod. 2. Dangiullaume (Framcúzsko) + 0:30 min. 3. Schoeters (Belgicko) + 0:45 min.
 
Výsledky 2. etapy (družstvá): 1. Poľsko 14:47:28 hod. 2. Francúzsko + 0:42 min. 3. Belgicko + 3:42 min.
 
Celkovo po 2. etape (jednotlivci): 1. Szurkowski (Poľsko) 6:11:17 hod. 2. Danguillaume (Francúzsko) + 0:42 min. 3. Schoeters (Belgicko) + 0:52 min.
 
Celkovo po 2. etape (družstvá): 1. Poľsko 24:49:28 hod. 2. Belgicko + 1:27 min. 3. Francúzsko + 1:42 min.
 
 
 1. etapa, časovka jednotlivcov, Lodž – Piotrikow, 42 km
 
V tretí deň pretekov čakala na pretekárov poriadna porcia, dopoludnia najprv pomerne dlhá časovka jednotlivcov, rýchly obed a popoludní ešte etapa s hromadným štartom a nezanedbateľnou dĺžkou 157 kilometrov. Dalo sa predpokladať, že najlepší časovkári sa chopia príležitosti a budú sa snažiť nahnať na svojich konkurentov čo najviac času. Okrem trasy odčerpávalo jazdcom množsto síl aj horúce počasie. Pred rokom na ešte dlhšej časovke dominoval Poliak Magiera, ktorý súperov doslova deklasoval, a aj v tejto sezóne patril k najväčším favoritom. Jeho meno dlho svietilo na svetelnej tabuli na prvom mieste a zdalo sa, že bude veľmi náročné, možno aj nemožné ho prekonať. Ale stalo sa. Dvaja reprezentanti NDR dokázali byť ešte rýchlejší než Magiera. Najprv Dähne vylepšil Poliakov čas o 31 sekúnd a za ním vyrazil na trať jeho kolega Peschel, vychýrený časovkár. Už medzičasy napovedali, že Peschel ide „inú ligu“, otázkou bolo, či počiatočné tempo neprepálil a či vydrží šliapať tak rýchlo až do cieľa. Peschel v tempe nepoľavil, veľmi rozumne si rozložil sily a jeho výsledný čas dokonale šokoval súperov i ich trénerov. Dostal sa o 26 sekúnd  pod hranicu jednej hodiny a celú trasu zvládol priemernou rýchlosťou 42,32 km / hod. Nemci v časovke zažiarili, mali v prvej desiatke troch svojich zástupcov. S výraznou prevahou vyhrali aj súťaž tímov. Odrazu viedli v oboch najcennejších klasifikáciách.
 
Výsledky 3. etapy (jednotlivci): 1. Peschel (NDR) 59:34 min. 2. Dähne (NDR) + 1:00 min. 3. Magiera (Poľsko) + 1:41 min. 4. Blawdzin (Poľsko) + 2:09 min. 5. Danguillaume (Francúzsko) + 2:26 min.
 
Výsledky 3. etapy (družstvá): 1. NDR 4:05:08 hod. 2. Poľsko + 5:14 min. 3. Francúzsko + 6:45 min.
 
 
 1. etapa, Piotrikow – Gliwice, 157 km
 
Aj popludní trápila pretekárov horúčava, ale pretekalo sa oduševnene a bez zábran. Východní Nemci korunovali svoj mimoriadne vydarený deň ďalšími triumfami a upevnili si priebežné prvenstvá medzi jednotlivcami i tímami. Prakticky hneď po štarte sa pelotón rozčlenil na tri väčšie skupiny, ale rozostupy medzi nimi boli maličké. Na 37. kilometri bola šprintérska prémia, vyhral ju Grabe (NDR) pred Neľubinom (ZSSR). Po nej sa hlavné pole opäť zlialo do jedného celku, v ktorom zotrvalo ďalších 50 kilometrov. Potom sa pokúsil o sólový únik jazdec v žltom tričku Peschel, no osamotený vydržal na čele iba krátko. Druhá prémia sa stala korisťou Dmitrijeva (ZSSR) pred Amplerom (NDR). Zhruba 40 kilometrov pred cieľom sa zrodil rozhodujúci únik, ktorého aktérmi boli viacerí elitné jazdci. Postupne sa do čelnej grupy prepracovali Mickein a Dähne (obaja NDR), Neľubin (ZSSR), Rouxel (Francúzsko), Szurkowski (Poľsko), Roques (Francúzsko) a Vandevijder (Belgicko). Hlavne dvojica Nemcov často udávala tempo, keďže konkurenčné tímy ZSSR, Poľska a Belgicka mali vpredu iba po jednom cyklistovi. Ak by únik vydržal až do konca etapy, Nemci by z toho výrazne profitovali. Ich zámery sa Nemcom podarilo zrealizovať, skupina si udržala odstup pred hlavným poľom až do cieľa. V napínavom a vyrovnanom špurte si uchmatli prvé dve miesta Mickein s Dähnem, na stupňoch víťazov ich doplnil Soviet Neľubin. Prvé štyri etapy sa niesli v znamení totálnej dominancie reprezentantov NDR. Dokázali vyhrať dve etapy, v časovke jednotlivcov konkurenciu doslova deklasovali, v etapách s hromadným štartom všetko prebiehalo podľa ich predstáv. V priebežnom poradí jednotlivcov mali v prvej štvorke troch svojich zástupcov, v súťaži tímov kraľovali s vyše šesťminútovým náskokom pred druhým Poľskom.
 
Výsledky 4. etapy (jednotlivci): 1. Mickein (NDR) 4:14:50 hod. 2. Dähne (NDR) + 0:30 min. 3. Neľubin (ZSSR) + 0:45 min.
 
Výsledky 4. etapy (družstvá): 1. NDR 17:03:30 hod. 2. Francúzsko + 2:02 min. 3. ZSSR + 3:10 min.
 
Celkovo po 4. etape (jednotlivci): 1. Dähne (NDR) 11:29:25 hod. 2. Szurkowski (Poľsko) + 0:05 min. 3. Peschel (NDR) + 0:37 min. 4. Mickein (NDR) + 1:27 min.
 
Celkovo po 4. etape (družstvá): 1.NDR 46:02:29 hod. 2. Poľsko + 6:40 min. 3. Francúzsko + 8:23 min.
 
 
 1. etapa, Kedzierzyn – Walbrzych, 202 km
 
Aj ďalšia etapa v poradí prebiehala pod režisérskym dozorom reprezentantov NDR. Opať mali na najvyššom stupienku svojho zástupcu a aj v súťaži družstiev prevýšili svojho hlavného konkurenta, tím Poľska. Pretekalo sa za nezvykle horúceho počasia. Po vlaňajšom upršanom a veternom ročníku sa tentoraz počasie umúdrilo, no pelotón si užil opačný extrém – teploty tesne pod tridsiatkou. Organizátori sa aj aj tentoraz v plánovaní trasy etapy pomýlili, a nestalo sa im to prvý raz. Nimi uvádzaná dĺžka etapy bola 178 kilometrov, ale tachometre viacerých sprievodných vozidiel ukazovali po prejazde cieľom výrazne odlišnú hodnotu – až 202 kilometrov!
 
Jazdilo sa rýchlo a aktívne, jeden únik striedal ďalší a všetky mali spoločného menovateľa. V žiadnom z nich nechýbali jazdci NDR v modrých dresoch najlepšieho družstva. Žiadna z vedúcich skupín si svoje vedenie dlho neudržala, zakaždým ju pelotón dobehol. Ale 65 kilometrov pred cieľom sa predsa len zrodil únik, ktorý zásadne prehovoril do výsledkov etapy. Najprv sa z pelotónu vzdialili Soviet Čerkasov s Poliakom Štecom, po niekoľkých kilometroch sa k nim dotiahli Dmitrijev (ZSSR), Kotev (Bulharsko), Tóth (Maďarsko). A v popredí, samozrejme, nemohli chýbať jazdci NDR, v skupine jazdili aj Mickein s Amplerom. Bez výnimky šlo o kvalitných borcov, a to sa v závere etapy plne prejavilo. Hoci pelotón vyvinul maximálnu snahu, v súperení s vedúcou skupinou ťahal za kratší koniec. Utečenci si udržali náskok až do cieľa. Zhruba dva kilometre pred páskou sa zo skupiny odtrhli Čerkasov s Mickeinom, získali si päťdesiatmetrový nákok a v špurte si to rozdali o víťazstvo. Úspešnejší bol Mickein, ktorý tak vyhral už druhú etapu za sebou a ziskom minútovej bonifikácie si upevnil líderskú pozíciu v hodnotení jednotlivcov.
 
Výsledky 5. etapy (jednotlivci): 1. Mickein (NDR) 5:34:20 hod. 2. Čerkasov (ZSSR) + 0:30 min. 3. Štec (Poľsko) + 1:06 min.
 
Výsledky 5. etapy (družstvá): 1. ZSSR 22:32:15 hod. NDR + 2:36 min. 3. Poľsko + 7:45 min.
 
Celkovo po 5. etape (jednotlivci): 1. Mickein (NDR) 17:05:17 hod. 2. Szurkowski (Poľsko) + 3:26 min. 3. Čerkasov (ZSSR) 4:15 min. 4. Dmitrijev (ZSSR) + 4:19 min.
 
Celkovo po 5. etape (družstvá): 1. NDR 68:42:27 hod. 2. ZSSR + 7:13 min. 3. Poľsko + 9:41 min.
 
 
 1. etapa, Gliwice – Wroclaw, 255 km
 
Šiesta etapa viedla čiastočne aj československým územím, absencia nášho družstva sa prejavila aj na diváckom záujme. Cesty ani zďaleka neboli lemované tisíckami divákov, ako to bolo v predchádzajúcich ročníkoch. Opäť sa z víťazstva radovali reprezentanti NDR, ale zároveň prišli o žltý dres. Ten si privlastnil dosť nenápadne, no vysoko efektívne jazdiaci Poliak Szurkowski. Najdlhšia etapa ročníka bola v prvej polovici dosť nezaujímavá, akoby mali jazdci rešpekt pred jej extrémnou dĺžkou. Vyskytli sa sice náznaky únikov, ale až po vrátení sa pelotónu na poľské územie sa začalo skutočne pretekať. Viaceré úniky vyzerali nádejne, ale sila hlavného poľa zakaždým prevýšila snahu jednotlivcov. V druhej polovici
etapy sa hlavné pole totálne potrhalo. Do cieľa tak postupne prichádzali desiatky menších skupiniek, pričom časové rozdiely medzi inimi boli dosť výrazné. Výrazne to poprehadzovalo priebežné výsledky, napríklad družstvo Sovietskeho zväzu získalo v tejto etape na svojich konkurentov obrovské časové odstupy a vyhuplo sa na čelo klasifikácie tímov.
 
Vo vyrovnanom finiši triumfoval Nemec Gonschorek, jeho krajan Mickein absentoval v početnej čelnej skupine a prišiel tak o žltý dres. Ryszard Szurkowski opäť jazdil rozvážne a nenápadne, v špurte vsadil na istotu a obsadil tretie miesto. V žiadnej z etáp zatiaľ neexceloval, no vždy skočil v popredí, čo sa o jeho najvážnejších súperoch povedať nedalo.
 
Výsledky 6. etapy (jednotlivci): 1. Gonschorek (NDR) 6:17:12 hod. 2. Czechowski (Poľsko) + 0:30 min. 3. Szurkowski (Poľsko) + 0:45 min.
 
Výsledky 6. etapy (družstvá): 1. ZSSR 25:20:43 hod. 2. Poľsko + 10:28 min. 3. Francúzsko + 15:09 min.
 
Celkovo po 6. etape (jednotlivci): 1. Szurkowski (Poľsko) 23:26:40 hod. 2. Dmitrijev (ZSSR) + 1:08 min. 3. Danguillaume (Francúzsko) + 2:49 min. 4. Gonschorek (NDR) + 5:02 min.
 
Celkovo po 6. etape (družstvá): 1. ZSSR 94:22:14 hod. 2. NDR + 3:00 min. 3. Poľsko + 19:36 min.
 
 
 1. etapa, Wroclaw – Poznaň, 203 km
 
Oproti predchádzajúcim dňom sa zásadne zmenilo počasie, bolo podstatne chladnejšie a hlavným problémom bol silný protivietor, ktorý vial jazdcom do tvárí počas takmer celej etapy. Pelotón sa veľmi rýchlo potrhal na množstvo malých skupiniek. Cyklisti v nich prakticky neboli chránení pred vetrom, a tak ich ďalšie kilometre čoraz viac vyčerpávali. Niekoľko únikov naznačovalo, že by mohli priniesť úspech, ale s výnimkou jediného sa všetky skončili nezdarom. Ten posledný bol neobyčajne trúfalý a na prvý pohľad nelogický. Vpred sa rozhodol vydať Francúz Ducreux približne 30 kilometrov pred cieľom. Po vzdialení sa pelotónu sa ešte pár kilometrov obzeral a veril, že sa niekto k nemu pripojí. Nestalo sa tak,
Francúz ostal na čele osamotený a jeho vyhliadky na úspech všetci považovali za mizivé. Ducreux odmietol zvesiť nohy, a navzdory silnému protivetru sa rozhodol bojovať zo všetkých síl. Hlavné pole so všetkými favoritmi považovalo jeho pokus za zúfalý a vopred odsúdený na krach. Francúz prejavil neobyčajnú statočnosť a guráž, s vypätím všetkých síl si udržiaval malý náskok. Pelotón akoby ho vôbec nebral na vedomie, pokračoval v pohodlnej jazde, a keď favoriti pochopili, že Ducreux podáva životný výkon, bolo už neskoro. Husto zaplnené tribúny štadióna v Poznani vedeli vďaka hlásateľovi o situácii na trati a s napätím očakávali, kto sa ako prvý objaví na dráhe. Keď zbadali osamoteného Ducreuxa, zopár
sekúnd vládlo prekvapujúce ticho, potom však objektívni poľskí „kibici“ spustili nadšený potlesk. Ducreux dokázal takmer nemožné, z náskoku si uchoval drahocenných 50 sekúnd a dosiahol zrejme najväčšie športové víťazstvo v živote. Poľskí fanúšikovia napokon mohli byť relatívne spokojní, početnú skupinu prieviedol na štadión uznávaný šprintér Hanusik a v závere nikomu nedovolil, aby mu vzal druhé miesto.
 
Výsledky 7. etapy (jednotlivci): 1. Ducreux (Francúzsko) 5:03:22 hod. 2. Hanusik (Poľsko) + 1:20 min. 3. Nielsen (Dánsko) + 1:20 min. 4. Hansen (Dánsko) 1:35 min.
 
 
 1. etapa, Poznaň – Zielona Gora, 123 km
 
Po namáhavej a pomerne dlhej etape prišla krátka a profilom vyhovujúca ôsma. Čakalo sa, že pelotón bude jazdiť veľmi rýchlo a favoriti budú skúšať jeden atak za druhým. Očakávania sa nenaplnili, rýchlostný priemer prvej polovice etapy dosiahol sotva 40 km / hod a ani únikov nebolo veľa. Až potom sa aktivita favoritov citeľne zvýšila, stúplo tempo a prišli aj pokusy o úniky. Rozhodujúci ťah dokonale vyšiel Nemcovi Gonschorekovi, ktorý si v posledných troch kilometroch získal maličký náskok. Stíhal ho Szurkowski a aj Bulhar Kotev, no hoci ho mali v posledných stovkách metrov nadohľad, víťazstvo mu neprekazili. Szurkowski Bulhara v závere prevýšil a získal ďalších cenných 30 sekúnd v boji o žltý dres.
 
Výsledky 8. etapy (jednotlivci): 1. Gonschorek (NDR) 2:57:24 hod. 2. Szurkowski + 0:30 min. 3. Kotev (Bulharsko) + 0:45 min.
 
Celkovo po 8. etape (jednotlivci): 1. Szurkowski (Poľsko) 31:29:31 hod. 2. Dmitrijev (ZSSR) + 1:56 min. 3. Danguillaume (Francúzsko) + 3:37 min. 4. Gonschorek (NDR) + 4:32 min. 5. Mickein (NDR) + 10:00 min. 6. Ampler (NDR) + 10:28 min.
 
Celkovo po 8. etape (družstvá): 1. ZSSR 126:36:32 hod. 2. NDR + 1:42 min. 3. Poľsko + 18:18 min. 4. Francúzsko + 23:54 min.
 
 
 1. etapa, časovka jednotlivcov, Zelona Gora – Swiebodzin, 39 km
 
Nečakané rozmary počasia spôsobili, že podľa stanovených pravidiel síce bola časovka regulárna, no podmienky pre jazdcov boli diametrálne odlišné. Prvé desiatky slabších cyklistov (štartovalo sa od posledného v klasifikácii jednotlivcov po prvého) absolvovali dosť dlhú trasu v prijateľných podmienkach, potom sa začali čerti ženiť. Rozfúkal sa silný vietor, vejúci jazdcom do tváre, husto sa rozpršalo, bolo citeľne chladno. Tí najlepší preto museli zápasiť nielen s dosť náročnou trasou, ale aj s počasím. Aj za takýchto ťažkých podmienok potvrdil svoje mimoriadne tempárske schopnosti Poliak Magiera. V prvej polovici časovky ešte figuroval podľa medzičasov tesne na druhom mieste za výborným Francúzom Danguillaumeom, ale v záverečných pätnástich kilometroch to rozbalil naplno a s výrazným náskokom zvíťazil. Francúz si vynikajúcim výkonom vybojoval druhú priečku, získal tak tridsaťsekundový bonus a výrazne si polepšil v klasifikácii jednotlivcov. Posunul sa hneď za vedúceho Szurkowskeho.
 
Výsledky 9. etapy (jednotlivci): 1. Magiera (Poľsko) 50:03 min. 2. Danquillaume (Francúzsko + 1:29 min. 3. Rouxel (Francúzsko) + 1:57 min. 4. Gonschorek 2:25 min. 5. Grabe (NDR) + 2:49 min. 6. Blawdzin (Poľsko) + 2:54 min.
 
 
 1. etapa, Swiebodzin –Eisenhüttenstadt100 km
 
Pretekári sa znova na trati trápili, už tradičný prudký protivietor nikomu na pohode nepridal. Prvých 40 kilometrov sa celý balík držal pokope, potom sa začali pokusy o úniky. V nepríjemnom veternom počasí bolo rozumnejšie držať sa radšej vo väčšej skupine, než sa vystavovať poryvom vetra na nechránenej ceste. O tom sa presvedčili aj aktéri dvoch únikov, ktorých pelotón poľahky v priebehu niekoľkých kilometrov dobehol. Zdalo sa, že nikto už nebude riskovať a všetci sa radšej zdržia v relatívnom pohodlí hlavného balíka. To platilo až po osemdesiaty kilometer, vtedy sa rozhodli sovietski a nemeckí reprezentanti zaútočiť. Celkovo štyria borci sa oddelili a začali si získavať malý náskok. Z čela pelotónu sa za nimi vydali aj dvaja Francúzi, ktorí necheli pripustiť triumf svojich súperov. Asi 10 kilometrov skupina jazdila spolu vo vysokom tempe a bolo čoraz jasnejšie, že hlavné pole nedokáže tento únik zneutralizovať. Do cieľa zostávalo ešte rovných 10 kilometrov, keď sa na čele udiala veľmi neočakávaná udalosť. Po okraji cesty ako blesk vyrazil vpred Francúz Roques a v priebehu niekoľkých sekúnd mal dvadsaťmetrový náskok. Konkurentov z úniku to vôbec nevzrušovalo, cieľ bol ešte ďaleko a do karát im hral aj nepríjemný protivietor, ktorý bol pre Francúza veľkou nevýhodou. Lenže navzdory všetkým cyklistickým poučkám Roques šliapal veľmi oduševnene, jeho odstup rástol a hoci už prebudený pelotón zjavne ožil, utečenec rázne odmietol nechať sa dobehnúť. Vo finálnej podobe to nakoniec bol obrovský triumf smelého Michela Roquesa, cieľ preťal s minútovým náskokom a dlhé minúty po dojazde akoby tomu
nemohol uveriť. Aj on neskôr prestúpil k profesionálom, štartoval aj na Tour de France, ale výraznejší úspech nedosiahol.
 
Výsledky 10. etapy (jednotlivci): 1. Roques (Francúzsko) 2:31:46 hod. 2. Ronmans (Belgicko) + 1:09 min. 3. Knispel (NDR) + 1:09 min.
 
Celkovo po 10. etape (jednotlivci): 1. Szurkowski (Poľsko) 34:55:54 hod. 2. Danquillaume
(Francúzsko) + 0:11 min. 3. Dmitrijev (ZSSR) + 4:16 min. 4. Gonschorek (NDR) + 4:24 min. 5. Rouxel (Francúzsko) + 10:17 min.
 
Celkovo po 10. etape (družstvá): 1.NDR 140:25:22 hod. 2. ZSSR + 3:00 min. 3. Poľsko + 17:30 min. 4. Francúzsko + 27:50 min.
 
 
 1. etapa, časovka jednotlivcov, Guben – Cottbus, 59 km
 
Organizátori navzdory zabehaným zvyklostiam zaradili v rozpätí dvoch dní dve časovky jednotlivcov, bola to do istej miery svetová kuriozita. Táto bola už celkovo tretia v aktuálnom ročníku. Experti na jazdu proti stopkám absolútne nič nenamietali, zato ostatní mali vážne výhrady a dávali ich primerane najavo. Očakával sa tvrdý boj o popredné miesta. Z francúzskeho tábora sa šírili zdržanlivé a opatrné prognózy, až po časovke tréner „tricolores“ otvorene priznal, že do Danguillaumea vkladal veľké nádeje. Predsa len, mal možnosť sa dôkladne oboznámiť s prednosťami svojho zverenca a dobre vedel, že je vynikajúcim tempárom. Priebeh časovky to dokumentoval v plnej miere. Danguillaume začal od prvého kilometra fantasticky rýchlo a začal citeľne sťahovať odstup Dmitrijeva, ktorý štartoval o 90 sekúnd skôr. Už medzičasy jasne ukazovali, že Francúz je podstatne rýchlejší než aktuálny držiteľ žltého trička Szurkowski. Poliaka zdržal aj defekt, musel meniť bicykel a bolo jasné, že post lídra klasifikácie si neudrží. Danguillaume vydržal v skvelom tempe až do cieľa, nikto už jeho čas nevylepšil. Až s druhým miestom sa musel uspokojiť vyhlásený časovkár Poliak Magiera, ktorý po dojazde priznal, že ho mladý Francúz svojím výkonom zaskočil a športovo mu pogratuloval k víťazstvu. Danguillaume sa obliekol do žltej farby.
 
Výsledky 11. etapy (jednotlivci): 1. Danquillaume (Francúzsko) 1:21:02 hod. 2. Magiera (Poľsko) + 0:48 min. 3. Peschel (NDR) + 1:04 min. 4. Gonschorek (NDR) + 1:28 min. 5. Botherel (Francúzsko) + 1:55 min. 6. Ampler (NDR) + 2:59 min.
 
Celkovo po 11. etape (jednotlivci): 1. Danguillaume (Francúzsko) 36:19:07 hod. 2. Szurkowski + 0:42 min. 3. Gonschorek (NDR) + 3:39 min. 4. Dmitrijev (ZSSR) + 7:44 min. 5. Ampler (NDR) + 11:17 min.
 
Celkovo po 11. etape (družstvá): 1. NDR 145:58:01 hod. 2. ZSSR + 18:40 min. 3. Poľsko + 19:45 min. 4. Francúzsko + 28:25 min.
 
 
12. etapa, Cottbus – Drážďany, 133 km
 
Krátka etapa bola vopred vhodná na dynamické pretekanie a cyklisti tento predpoklad naplnili do  bodky. Až do 90. kilometra musel pelotón zdolávať takmer neustále stúpanie, zvyšok etapy už viedol po rovine a miestami trasa aj slabo klesala.
 
Hneď od štartu sa úniky striedali jeden za druhým, šliapalo sa rýchlo, všetky favorizované tímy bojovali zo všetkých síl. Pred prvou šprintérskou prémiou sa pelotónu vzdialil Belgičan Willy Scheers, ktorý mal jasný zámer, získať časovú bonifikáciu 30 sekúnd. Naplánoval si to perfektne a úspešne svoj plán aj zrealizoval. Po prejdení prémie na prvom mieste zvoľnil a počkal si na hlavné pole. Nasledovalo niekoľko ďalších pokusov o únik, v tomto smere boli najaktívnejší borci najsilnejších tímov Belgicka, Francúzska, NDR a Poľska. Pred druhou prémiou na 89. kilometri, navzdory všetkým predpokladom, zopakoval svoj husársky kúsok Scheers a opäť utiekol z pelotónu. Aj druhú prémiu vyhral a vylepšil si svoj celkový čas o rovnú minútu.Potom sa znova zaradil do hlavného poľa. Úniky všetky do jedného zlikvidoval pelotón, a tak sa rozhodovalo v záverečnom špurte početnej čelnej skupiny. Ešte pred vjazdom na štadión sa prebil na špicu Nemec Gonschorek, a hoci na neho tvrdo dorážali Bulgar Kotev i poľský rýchlik Hanusik, prvenstvo si vziať nenechal. Všetci cyklisti z popredia celkovej klasifikácie dorazili do cieľa vo veľkej hlavnej skupine, preto sa výraznejšie zmeny nekonali.
 
Výsledky 12. etapy (jednotlivci): 1. Gonschorek (NDR) 3:12:05 hod. 2. Kotev (Bulharsko) + 0:30 min. 3. Hanusik (Poľsko) + 0:45 min.
 
Výsledky 12. etapy (družstvá): 1.NDR 12:51:20 hod. 2. Bulharsko + 0:30 min. 3. Poľsko + 0:45 min.
 
Celkovo po 12. etape (jednotlivci): 1. Danguillaume (Francúzsko) 39:32:12 hod. 2. Szurkowski (Poľsko) + 0:42 min. 3. Gonschorek (NDR) + 2:39 min. 4. Dmitrijev (ZSSR) + 7:44 min. 5. Ampler (NDR) + 11:17 min.
 
Celkovo po 12. etape (družstvá): 1. NDR 158:49:21 hod. 2. ZSSR + 19:40 min. 3. Poľsko + 20:45 min.
 
 
 1. etapa, Drážďany – Gera, 168 km
 
Prekvapujúcim hrdinom dňa bol Belgičan Arthur Vandevijver, ktorý zvíťazil a prerušil dominanciu jazdcov NDR. A bolo to víťazstvo v úžasnom štýle. Do cieľa zostávalo ešte 96 kilometrov, keď sa Belgičan odhodlal k sólovému úniku. Nikto z favoritov sa nepodujal naháňať osamoteného borca a Vandevijver šliapal ako o život. Iba Maďar Juszkó sa dokázal po niekoľkých kilometroch k nemu pridať.Vandevijver dokázal pozbierať časové bonifikácie za obe rýchlostné prémie. Po tej druhej v poradí už Juszkó ďalej nevládal držať pekelné tempo Vandevijvera. Zaostal za lídrom a potom už bojoval sám. Vandevijver musel čeliť početnej prevahe borcov v hlavnom poli, ale odmietal to zabaliť a pokračoval v sólovej jazde. Po druhej prémii mu zostávalo do cieľa ešte takmer 90 kilometrov. Azda nikto nečakal, že si Vandevijver dokáže uchovať aspoň minimálny náskok, ale diali sa šokujúce veci. Nielenže Belgičan oproti pelotónu nestrácal, naopak, svoj náskok kontinuálne zveľaďoval.Zhruba 35 kilometrov pred cieľom mal na druhého Juszkóa k dobru 2 a pol minúty, ale na pelotón viac než 7 minút! Zo sprievodných automobilov sa rozliehali rozhorčené hlasy trénerov a hlavné pole sa konečne rozhýbalo. Začala sa neľútostná stíhacia jazda, ktorá sice výrazne ukrojila z náskoku Vandevijvera, no jeho zaslúžený triumf neodvrátila. Do cieľa dorazil so širokým úsmevom a relatívne čerstvý. Juszkó si uchránil svoju druhú pozíciu, pelotón priviedol na štadión Hanusik, tradične výborne zašpurtoval a uchmatol si tretie miesto i 15 sekúnd bonifikácie. Francúz Danguillaume dorazil štvrtý a s prehľadom si udržal žlté tričko.
 
Výsledky 13. etapy (jednotlivci): 1. Vandevijver (Belgicko) 4:19:17 hod. 2. Juszkó (Maďarsko) + 2:05 min. 3. Hanusik (Poľsko) + 2:51 min. 4. Danguillaume (Francúzsko) + 3:06 min. 5. Szurkowski (Poľsko) + 3:06 min. 6. Mickein (NDR) + 3:06 min.
 
Celkovo po 13. etape (jednotlivci): 1. Danguillaume (Francúzsko) 43:54:35 hod. 2. Szurkowski (Poľsko) + 0:42 min. 3. Gonschorek (NDR) + 1:58 min. 4. Dmitrijev (ZSSR) + 8:35 min. 5. Ampler (NDR) + 11:36 min.
 
Celkovo po 13. etape (družstvá): 1.NDR 176:18:50 hod. 2. ZSSR + 21:26 min. 3. Poľsko + 21:28 min. 4. Francúzsko + 30:57 min.
 
 
 1. etapa, kritérium okolo Gery, 90 km
 
Na cestách okolo Gery prebehla predposledná etapa ročníka, jazdilo sa veľmi rýchlo a aktívne. Vyskytlo sa veľa pokusov o úniky, ale na rovinatej trase s kvalitnými cestami bola výkonnostná prevaha hlavného poľa evidentná. Utečencom nenahrávala ani otvorená krajina, ktorá ich vystavovala poryvom vetra. Až v posledných dvadsiatich kilometroch sa udiali rozhodujúce udalosti. K sólového úniku sa odhodlal Belgičan Scheers, v závere ročníka jeden z najaktívnejších účastníkov ročníka. Sekundoval mu Nemec Dähne, dvojica poctivo striedala a zdalo sa, že si to rozdá vo finiši o etapový triumf. Scheers ale dobre vedel, že v rýchlostnej konfrontácii s výborným špurtérom Dähnem by zrejme ťahal za kratší koniec. Preto dal do posledných kilometrov všetko a odtrhol sa od svojho konkurenta. Taktický plán mu vyšiel stopercentne, výsledkom bolo drahocenných 26 sekúnd, ktoré v cieli etapy delili prvých dvoch jazdcov.
 
Výsledky 14 etapy (jednotlivci): 1. Scheers (Belgicko) 2:19:45 min. 2. Dähne (NDR) + 0:56 min. 3. Sajdchužin (ZSSR) + 1:11 min.
 
 
 1. etapa, Lipsko – Berlín, 200 km
 
Záverečná etapa sice viedla takmer výlučne po rovine, ale svojou dĺžkou vzbudzovala rešpekt. Cyklisti už nemali síl nazvyš, a tak sa mohli udiať dramatické chvíle aj zmeny k klasifikácii jednotlivcov. Favoriti mali poslednú príležitosť vylepšiť si svoje pozície. Tomu zodpovedal aj priebeh, tesne po štarte sa vytvorila početná vedúca skupina a nechala pelotón za sebou. Únik netrval dlho, po tridsiatich kilometroch sa pelotón opäť zlial do jedného celku. Ďalšie ataky nasledovali neskôr, ale žiaden z nich nemal väčší význam. Do cieľa zostávalo ešte 45 kilometrov, keď prišiel rozhodujúci nástup. Z pelotónu postupne odišli Mickein (NDR), Blawdzin (Poľsko), Sajdchužin (ZSSR) a Dähne (NDR). Všetci do jedného vynikajúci cyklisti, schopní spoločne udržať hlavné pole na dištanc. Spolupráca kvarteta bola priam vzorná, tempo veľmi rýchle a výsledkom bol neustále rastúci náskok. V cieli predstavoval 2:41 min. Záverečné kilometre viedli kľukatými, úzkymi berlínskymi uličkami s množstvom ostrých zákrut. Ideálne miesto na úspešný útok. Iba Nemci mali vpredu dvojnásobné zastúpenie, v prípade špurtu štyroch jazdcov by mali miernu výhodu. Na berlínskom štadióne boli tribúny preplnené, na vzrušujúci záver etapy netrpezlivo čakalo 100 000 divákov. Od hlásateľa mali informácie o priebehu poslednej fázy a verili v úspech niektorého z dvojice svojich reprezentantov. Ale ten rázne prekazil Poliak Blawdzin. Priamo v uličkách Berlína využil chvíľkovú nepozornosť súperov, razantne nastúpil a rýchlo získal maličký náskok. Dvaja Nemci za ním robili maximum pre to, aby ho dobehli, no nestačilo to. V kľukatých uliciach mesta predvádzal Blawdzin brilantnú techniku jazdy. Zákrutami prechádzal na hranici rizika, na krátkych rovinkách vstal zo sedla a udržiaval maximálnu frekvenciu. Nemcom musela stačiť druhá a tretia priečka. Čerešničku na tortu teda nepridali, aj tak mohli byť s celkovými výsledkami výsostne spokojní. Najviac cenenú klasifikáciu družstiev vyhrali s obrovským náskokom.
 
Výsledky 15. etapy (jednotlivci): 1. Blawdzin (Poľsko) 4:57:39 hod. 2. Dähne (NDR) 0:49 min. 3. Mickein (NDR) + 1:04 min.
 
Celkovo po 15. etape (jednotlivci): 1. Danguillaume (Francúzsko) 51:19:25 hod. 2. Szurkowski (Poľsko) + 0:42 min. 3. Gonschorek (NDR) + 1:58 min. 4. Dmitrijev (ZSSR) + 7:35 min. 5. Mickein (NDR) + 7:57 min. 6. Ampler (NDR) + 11:02 min. 7. Rouxel (Francúzsko) + 12:50 min. 8. Blawdzin (Poľsko) + 13:41 min.
 
Celkovo po 15. etape (družstvá): 1. NDR 205:52:49 hod. 2. ZSSR + 20:51 min. 3. Poľsko + 21:54 min. 4. Francúzsko + 33:05 min. 5. Dánsko + 34:46 min.
 
Preteky predčasne ukončilo 30 cyklistov, zo štrnástich tímov bolo klasifikovaných jedenásť. Fínsko a Albánsko nemali v cieli aspoň štyroch svojich zástupcov, boli teda vylúčení zo súťaže družstiev. Z výberu Juhoslávie neabsolvoval kompletnú trasu ani jediný pretekár. V súťaži o najaktívnejšieho jazdca vyhral Dmitrijev (ZSSR) – 28 bodov, druhý Hanusik (Poľsko) 25, tretí Vandevijver (Belgicko) 21 bodov. Priemerná rýchlosť víťaza mala hodnotu 39,8 km /hod.
 
Jean Danguillaume mal presne v deň konania sa poslednej etapy 23 rokov, oslava teda mohla byť dvojitá. Tak ako u viacerých ďalších cyklistov bol aj jeho úspech na Pretekoch mieru vstupenkou do profesionálneho pelotónu. Aj v ňom dosiahol nemálo skvelých úspechov, napríklad vyhral až sedem etáp na Tour de France.
 
 
 
Informácie čerpáme z návštev knižníc a zdrojom tohto ročníka je denník Pravda.