Celý jeho profesijný i osobný život je pevne previazaný s cyklistikou. Bol úspešným československým reprezentantom, po skončení aktívnej športovej kariéry sa stal funkcionárom. Od marca 2011 je prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky.
 
Peter Privara sa narodil v Čadci. Už ako chlapca ho zaujala cyklistika a bola to láska, ktorá vytrvala až do dnešných čias. Jeho športový talent si všimli nielen domáci tréneri. Mal iba 19 rokov, keď dostal lákavú ponuku emigrovať a v zahraničí pokračovať v cyklistickej karére. Rozhodol sa ostať, hoci vyhliadky vyzerali sľubne.
 
Vo veku 24 rokov prestúpil do Interu Bratislava, v tých rokoch jedného z najsilnejších cyklistických oddielov v Československu. O rok neskôr (1985) zamieril do Dukly Trenčín, krátko pôsobil aj v známej a úspešnej Dukle Brno, aby sa na sklonku amatérskej kariéry vrátil do Interu. Stihol ešte jednu profesionálnu sezónu v tíme Varta Elk Haus. Keby mal možnosť tak ako jeho o pár rokov mladší nasledovníci pôsobiť medzi profesionálmi, zrejme by dosiahol viac. Obmedzenia totalitných čias citeľne zasiahli aj jeho. V čase pádu bývalého režimu, keď sa hranice na západ pre vrcholových športovcov z východu dokorán otvorili, mal už tesne pred tridsiatkou. Štartoval na Pretekoch mieru, Vuelta a Espaňa, Okolo Kuby, Okolo Mexika, Okolo Ameriky či Okolo Švajčiarska. Na pretekoch Okolo Grécka dokázal v roku 1987 vyhrať štyri etapy, o dva roky neskôr sa mu na pretekoch Okolo Slovenska tiež podarilo vyhrať jednu z etáp.
 
Bol členom veľmi silného tímu na Pretekoch mieru 1989, ktorý skončil celkovo tretí. Z vtedajších kolegov stačí spomenúť Kreuzigera staršieho, Regeca či Liptáka. V roku 1988 bol vo vrcholnej forme, veď vtedy triumfoval na 24 jednorázových pretekoch či etapách. V Československom pohári bol jasným lídrom a opávnene sa tešil na vrchol kariéry azda každého športovca - olympijské hry v Soule. Konečná nominácia na preteky pod piatimi kruhmi bola pre neho šokom a obrovským sklamaním. Meno Peter Privara v nej chýbalo. Tak ako v mnohých iných prípadoch socialistických čias zaúradovali protekcia a politické konexie. Zdôvodnenie reprezentačného trénera Antonína Bartoníčka bolo skutočne absurdné - vraj "nezapadá do jeho koncepcie..." 
 
S pretekaním skončil tesne po tridsiatke, ale cyklistiku neopustil. Po dvoch rokoch zbierania poznatkov o podnikaní si otvoril vlastný cyklistický obchod, ktorý funguje dodnes. Ako funkcionár si získal vysoké renomé, hoci v cyklistických štruktúrach pôsobí krátko. Pred marcom 2011, kedy ho zvolili za prezidenta Slovenského zväzu cyklistiky, nemal žiadnu väčšiu funkciu. Bol vybraný ako nový vietor. Úrad preberal v zúfalom stave. Zväz predtým uzavrel množstvo nevýhodných zmlúv, hospodárenie s financiami bolo katastrofálne. Ale skutočným danajským darom bola zmluva predchádzajúceho prezidenta zväzu Antona Tkáča o predaji bratislavského cyklistického štadióna. Nový vlastník mimoriadne lukratívnych pozemkov podľa zmlúv nemá vôbec stanovený termín, dokedy by mal postaviť nový cyklistický štadión. "Od bývalého prezidenta to bol nôž do chrbta", okomentoval Privara počínanie svojho predchodcu. Starý štadión je zbúraný, nový existuje zatiaľ iba na papieri. Už osem rokov sa v tejto kauze takmer nepokročilo. Zväz iba platí a platí právnikov, ktorí veľmi pomaly bojujú o pravdu.
 
Napriek zúfalej situácii Peter Privara nerezignoval a s veľkým odhodlaním sa pustil do práce vo funkcii prezidenta SZC. Bez nadsázky možno skonštatovať, že pod vedením Privaru sa slovenská cyklistika pohla výrazným spôsobom vpred. Nielen preto, že naši špičkoví jazdci dosiahli niekoľko vynikajúcich úspechov. Nové vedenie zväzu prevzalo organizáciu tradičných pretekov Okolo Slovenska, ktorým reálne hrozil po vyše päťdesiatich ročníkoch zánik. Preteky sa zväzu podarilo zachrániť, v tomto roku sa budú konať už po jubilejný šesťdesiaty raz. Výrazne sa zvýšil počet registrovaných cyklistov, centier talentovanej mládeže, ktoré s finančnou podporou zväzu vychovávajú mladých nádejných pretekárov. Každý rok sa koná unikátna "Detská Tour Petra Sagana". Štartujú na nej stovky detí, ktorým učaroval bicykel. Riaditeľom týchto pretekov je Peter Zánický a s organizáciou mu, samozrejme, pomáha aj cyklistický zväz. Unikátna súťaž umožňuje ukázať svoj talent nielen deťom, zasúťažiť si môžu aj ich rodičia. Ide o skutočne masové podujatie, veď v minulom roku sa na Detskej Tour Petra Sagana zúčastnilo okolo 2000 detí!
 
Privara sa prejavil predovšetkým ako schopný manažér. Počet sponzorov v cyklistike sa citeľne zvýšil, rovnako ako ich finančné príspevky. Cez výberové konania prijal nových mladých a vzdelaných ľudí na zväz. Niekoľkonásobne vylepšil vozový park zväzu i reprezentácie. Popri časovo náročnej práci myslí aj na svoju vlastnú kondíciu. Aj dnes, keď má po päťdesiatke, si občas s chuťou zajazdí na bicykli, zacvičí, zalyžuje či zahrá hokej s kamarátmi.
 
 
Ďalšie osobnosti slovenskej histórie: