Mal 10 rokov, keď mu otec zmajstroval jeho prvý bicykel. Cyklistika sa mu páčila od prvej chvíle. Začínal v rýdzo amatérskych podmienkach, prvým jeho trénerom bol krstný otec, ktorý rýchlo vybadal chlapcov športový talent. Napredoval veľmi rýchlo, mal iba 21 rokov, a už v roku 1994 cestoval na majstrovstvá sveta do talianskeho Agrigenta. V pretekoch s hromadným štartom obsadil 87. miesto, o rok neskôr na MS v Kolumbii už dosiahol na solídnu 25. priečku. Vybojoval tak pre Slovensko až päť miesteniek na olympiádu 1996 v americkej Atlante.

Rodák z Myjavy sa v roku 1996 stal celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska, po šiestich rokoch stál na najvyššom stupienku opäť Slovák. Ďalším závažným testom Valachovej výkonnosti boli Olympijské hry v americkej Atlante v tom istom roku. Ján mal v tom čase iba 23 rokov a na ťažkej trase podal statočný výkon. Obsadil 68. miesto. Konkurencia bola nabitá, stačí spomenúť len zopár jazdcov, ktorí skončili za naším reprezentantom. Na 76. mieste prišiel Američan George Hincapie, o šesť miest za ním známy Talian Mario Cipollini, 87. Dán Bjärne Riis, na 100. priečke bol klasifikovaný Džamolidin Abdužaparov, ešte o tri miesta nižšie Rus Jevgenij Berzin.

V ďalších rokoch získal Valach celkovo päť titulov majstra Slovenska v cestných pretekoch jednotlivcov a v časovke.  Nečudo, že po ňom siahol v roku 1999 profesionálny tím De Nardi – Pasta Montegrappa. V roku 2001 Valach vyhral na majstrovstvách Slovenska cestné preteky i časovku jednotlivcov, na nasledujúcom domácom šampionáte v ďalšej sezóne oba cenné tituly obhájil.  

Žiaľ, po týchto výnimočných úspechoch prišli v jeho kariére komplikácie, ktoré on sám nemohol nijako ovplyvniť. Tím De Nardi – Pasta Montegrappa po sezóne 2002 oznámil zánik a Valach odrazu ostal bez platného kontraktu. Naďalej súťažil ako nezávislý jazdec, tým pádom prakticky nemohol počítať s podporou kolegov. Napriek tomu v roku 2003 vyhral kvalitne obsadený Karpatský pohár v Poľsku. Od roku 2004 bol členom zímu Ed'System ZVVS, o dva roky neskôr uzavrel kontrakt so stajňou Austria's Aposport Krone, ktorej pôsobenie trvalo tiež iba krátko.

Celých dvanásť rokov po svojej prvej účasti na letnej olympiáde cestoval Valach v roku 2008 do čínskeho Pekingu na druhú. Na mimoriadne náročnej, 245 kilometrov dlhej trase, bojovali aj ďalší Slováci Roman Broniš a Matej Jurčo, no obaja to úplne vyčerpaní vzdali. Ján Valach tak ostal jediným reprezentantom našej krajiny, ktorý preteky dokončil. Obsadil 61. miesto a výpočet jazdcov, ktorí skončili za ním, bol aj tentoraz bohatý. Nicolas Roche, Edvald Boasson Hagen či iní, medzi tými, ktorí skončili v zbernom autobuse, boli aj hviezdy najvyššieho rangu Alberto Contador, Vincenzo Nibali či Rigoberto Urán. V tomto kontexte vyznel Valachov výkon ako veľmi kvalitný. Aj po olympijských pretekoch stále platilo, že Ján Valach nevzdal žiadne z vrcholných pretekov, na ktorých štartoval. Túto vzácnu výsadu si zachoval počas celej aktívnej kariéry.

S pretekárskym jazdením skončil Ján Valach v roku 2010. S milovanou cyklistikou sa nerozlúčil, prakticky hneď začal svoje pôsobenie v slovenskom profesionálnom tíme Dukla Trenčín ako šéftréner a manažér. Má výrazný podiel na športovom raste mnohých talentovaných cyklistov, napríklad Michael Kolář sa pod jeho vedením prebojoval do špičkovej profesionálnej stajne Tinkoff a Erik Baška si na majstrovstvách Európy v estónskom Tartu senzačne vybojoval titul v kategórii do 23 rokov. Mladý Baška aj vďaka spomínanému úspechu dostal od Olega Tiňkova ponuku jazdiť za jeho tím. Kontroverzný multimilionár Tiňkov vysoko ocenil aj odborné a ľudské kvality Jána Valacha. Na miesto jedného zo športových riaditeľov tímu si vybral práve jeho. V rozbiehajúcej sa sezóne teda v profitíme Tinkoff pôsobí až kvinteto Slovákov. Štyria jazdci (Bratia Saganovci, Kolář, Baška) a Valach ako jeden z členov vedenia. Je to ocenenie pre neho osobne, ale aj pre celú slovenskú cyklistiku.
 
 
Ďalšie osobnosti slovenskej histórie: