Stihol toho azda za dva životy. Bol výborným bežcom na dlhé trate, skvelým cyklistom, trénerom, metodikom, športovým funkcionárom. Karol Herceg sa narodil sa v roku 1913 vo Viedni, ale celý svoj život prežil na Slovensku. V rodine Hercegovcov sa hovorilo po maďarsky, nemecky aj slovensky. V dospelosti svoje jazykové znalosti bohato využil. Už ako chlapec bol všestranne pohybovo nadaný, lásku k športu si zachoval od detstva až do zrelého veku.
 
Vyučil sa za murára, ale toto remeslo si ho nezískalo. Výborne kreslil, uplatnil to v profesii technického kresliča. Po vojne nastúpil do Štátnych dráh, ako úradník tam strávil takmer dve desaťročia. Po pracovnej dobe sa s veľkou vášňou venoval športu. Bol sám sebe náročným trénerom, ale túžil sa porovnať aj s inými kvalitnými bežcami. Základnú latku si postavil poriadne vysoko, vo veku 23 rokov sa prihlásil na majstrovstvá Slovenska v maratóne. S takým náročným podujatím nemal v tom čase žiadne praktické skúsenosti. Súperi ho nepoznali a ani ho nebrali veľmi vážne. Navyše tesne pred termínom maratónu absolvoval náročnú cykloturistickú túru. Odšliapal na nej 900 kilometrov v sedle bicykla, vystúpil na Gerlach aj na Rysy. Na oddych mal iba tri dni, ale v cieli maratónu všetci zisťovali, ktože ten neznámy mladík je. Predbehli ho len dvaja Česi, stal sa majstrom Slovenska. Jeho čas 2:55:54 hod bol novým slovenským rekordom.
 
V zime denne odbehol na bežkách aj 30 kilometrov, ak počasie dovolilo, vysadol na bicykel. V behu na dlhé trate získal sedem titulov majstra Slovenska, v jednom období mu patrili všetky slovenské rekordy od 3 000 metrov až po maratón. Skúsení atletickí tréneri v ňom videli obrovský potenciál, presviedčali ho, aby odložil závodný bicykel a venoval sa naplno atletike. Ale Karol Herceg cyklistiku miloval a nedokázal sa jej vzdať. Patril k najlepším cyklistom v krajine, čo potvrdil na mnohých pretekoch. Venovať sa vrcholovo dvom rozdielnym športom, to bolo vzácne. Karol Herceg všetkým dokázal, že sa to dá. Na atletickej dráhe aj na ceste zbieral jeden úsepch za druhým.  
 
Vo veku 35 rokov štartoval na cyklistických pretekoch Okolo Bekydských Karpát, kde porazil kompletnú slovenskú elitu, vrátane legendárneho Vlasta Ružičku. Mimochodom, ak by už v jeho mladých časoch existovali súťaže v duatlone, patril by nepochybne s absolútnej špičke.  
 
Po zavŕšení aktívnej kariéry začal pôsobiť ako cyklistický tréner. Aj v tejto práci bol veľmi úspešný, svojich zverencov priviedol v zisku osemnástich titulov majstrov Slovenska. Podieľal sa aj na kariére dráhara Antona Tkáča, ktorý sa neskôr stal majstrom sveta a olympijským vúťazom,  popri ňom vychoval niekoľko ďalších olympionikov. Počas tréningov nesedel za volantom auta, ale poctivo odšliapal aj sto kilometrov bok po boku so svojimi chlapcami. Netreba ani pripomínať, že si tým získal veľký rešpekt a obdiv. Ocenením jeho pôsobenia bol titul „Zaslúžilý tréner“, ktorý mu udelil cyklistický zväz.  
 
Karol Herceg bol rodeným optimistom, ktorý dobrú náladu rozdával plným priehrštím ľuďom okolo seba. No život mu pripravil aj trpké chvíle. V roku 1977 ho postihla veľmi bolestná strata, zomrela jeho milovaná manželka Júlia, s ktorou spoločne prežili takmer 40 rokov. Dlho sa s týmto tvrdým úderom vyrovnával. Ani po tejto osobnej tragédii sa neuzavrel do seba, naďalej aktívne pracoval.
 
Napísal desiatky odborných článkov, v ktorých výrazne obohatil trénerskú metodiku. Mal svoje civilné zamestnanie, denne sa venoval trénerstvu, napriek tomu ešte študoval aj na Inštitúte telesnej výchovy a športu. Štúdium úspešne ukončil vo veku 51 rokov, ale ani potom neprestal s ďalším vzdelávaním. V roku 1985 získal dokonca doktorát na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ako 72 – ročný! Aj v seniorskom veku si zachoval dobrú fyzickú kondíciu a sviežu myseľ. Denne cvičil, plával, otužoval sa studenou rannou sprchou, do práce jazdil aj 20 kilometrov zásadne na bicykli. Ak to počasie nedovolilo, v pivnici mal valce, na ktorých si odšliapal svoju dávku.
 
Do posledných dní svojho činorodého života bol príkladom pre mnohých. V histórii slovenskej cyklistiky zanechal po sebe výraznú stopu. Na jeho sa každoročne koná cyklistický Memoriál Karola Hercega, tento rok sa uskutočnil už jeho 27. ročník.
 
 
Ďalšie osobnosti slovenskej histórie: