Dukla vymenila jazdcov U23 aj bicykle, Kováč by chcel doplniť vitrínu

31.1.2015, 08:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko a Rastislav Boris
 
 
Najprv si pripomeňme vlaňajšiu sezónu Dukly Trenčín Trek slovami športového riaditeľa Michala Kunica ešte z decembra:
"Začiatok sezóny bol ťažší, keďže sme mali problém so sponzorom a finančne sme nevykryli niektoré podujatia z jarného plánu, napríklad Maroko. Chalani sa pomalšie rozbiehali do sezóny, ale potom sa to sériou pretekov V4 zlomilo. Erik Baška vyhral v Poľsku a Patrik Tybor vyhral neoficiálne celkovo. Odvtedy sa to naštartovalo a prišli výsledky. V porovnaní s minulým rokom sme sa prepadli, ale nie dramaticky. Zo 43. na 47. miesto medzi kontinentálnymi tímami a zo šiestich UCI víťazstiev na štyri. Erik Baška s podporou tímu vybojoval potrebné UCI body, aby sme mohli ísť na MS v kategórii do 23 rokov.
Trošku sme doplatili na to, že sme chodili istú časť sezóny na dve partie, eliťáci a mladí. Medzi eliťákmi nemáme typického šprintéra, takže nám niekedy chýbal. Čakali sme, kedy sa partie spoja a využijeme rýchlosť Erika Bašku. Vtedy sme mali väčšie možnosti a chalani vedeli, že Erik je čertovsky rýchly. Samozrejme, ťahať to na dve partie je tiež finančne náročnejšie, všetko sme potrebovali dvakrát. Aj v prípade, žeby sponzor neodišiel, by sme to zrejme okresali na deväť cyklistov, lebo je to náročné finančne i logisticky."
 
 
Pred sezónou 2015 došlo k viacerým dôležitým zmenám. Jednou z najväčších je samotný názov tímu. Dukla Trenčín Trek sa mení na KEMO Dukla Trenčín. Po troch rokoch dochádza k zmene dodávateľa bicyklov. Americký Trek slovenského dodávateľa KCK Oslany nahradila taliansko-švajčiarska značka KEMO. Málo známu a relatívne novú značku, ktorej sesterským predchodcom bola Kuota, vlani používali jazdci Bretagne Séche Environnement. Francúzi sa však tento rok dohodli s Lookom. Okrem Dukly bude na KEMO jazdiť aj Tereza Medveďová v tíme BePink (v minulosti ženská Astana). Túto značku na Slovensko priviedol Rastislav Zoller a KEMO budú používať aj jazdci jeho klubového tímu FIREFLY.
 
 
dukla-porada-msr
Dukla pri porade pred pretekmi MSR a ČR v Slavkově (foto: Jaroslav Maliňák, C-I.sk)
 
 
V Dukle deväť pretekárov, z toho štyria noví
 
Po vlaňajšej sezóne odišli z tímu všetci štyria dvadsať trojkári, na ktorých sa prioritne pracovalo. Spomínaný Erik Baška zakotvil v jednom z najlepších kontinentálnych celkov sveta a Mário Daško s Ľubošom Malovcom si to namierili do izraelského projektu Cycling Academy Team. Malovec má už za sebou premiéru na Tour de San Luis, kde obsadil slušné 53. miesto. S Filipom Taragelom už manažér tímu Ján Valach nepočítal a mal by zakotviť v českom Experimente 23, ktorý ostane tento rok v klubovej sfére.
 
Z pretekárov Elite ostali v Trenčíne všetci skúsení borci Roman Broniš, Maroš Kováč, Matej Jurčo, Patrik Tybor aj Martin Mahďar. Pribudol k nim 26-ročný Talian Renzo Zanelli, ktorého si vyžiadalo KEMO a je to tiež zverenec Rastislava Zollera. Prítomnosť Taliana vo farbách slovenského armádneho celku pod hlavičkou ministerstva obrany SR nás mierne prekvapuje, ale zodpovední ľudia to iste majú nejako ošetrené. Pravdepodobne nebude brať žiaden plat.
 
Úplne vymenená je teda kategória do 23 rokov a prichádza trojica Juraj Lajcha (1994), Martin Dubeň (1995) a Milan Holomek (1995). Všetci z epic janom greenway. Budeme zvedaví, ako sa im podarí nahradiť Bašku či Malovca. V každom prípade Dukla splnila svoju morálnu povinnosť vziať pod svoje krídla aspoň troch najlepších dvadsať trojkárov, ktorí neodišli do zahraničia.
 
Postupné zníženie počtu cyklistov na deväť považuje Michal Kunic za výhodné: "Pri tomto modeli chodíme v tom istom čase iba na jedny preteky, vymieňame jazdcov v zostave podľa formy a je tak medzi nimi aj lepšia konkurencia. Potrebujú tiež dostatok oddychu. Pretekanie na dve partie ubíjalo pretekárov aj našu kasu," povedal nám športový riaditeľ, ktorého sme predstavili v tomto rozhovore.
 
 
dukla-predstavovanie-v4-velka
Dukláci pri prezentácii pretekov V4 v Bratislave (foto: Jaroslav Maliňák, C-I.sk)
 
 
Hlavným problémom bude absencia "ortodoxného a čertovsky rýchleho šprintéra", ako nazval bývalý triatlonista Erika Bašku. Ten vlani priniesol tímu tri víťazstvá a 148 UCI bodov, viac ako ostatní dokopy. Dukláci budú musieť mierne zmeniť štýl pretekania a byť aktívnejší v únikoch, pretože šprintérska koncovka im už nebude vždy vyhovovať.
 
Najrýchlejším pretekárom tak ostal víťaz vlaňajšej tretej etapy Okolo Slovenska Maroš Kováč. Má ešte čoskoro 38-ročný mazák motiváciu? "Jednoznačne. Stále registrujem veľa pretekov, ktoré som nevyhral. Moja kariéra sa blíži ku koncu a keď si budem chcieť o niekoľko rokov spomenúť na jej výnimočné momenty, bez pohára na poličke sa budú spomienky na dané preteky osviežovať ťažko. Takže víťazstvá sú mojim motorom vpred," povedal nám pred dvanástou sezónou vo farbách Dukly rodený Košičan.
 
Celkový víťaz pretekov V4 Patrik Tybor dúfa, že zachytia úvod sezóny. "Vlani nám z rôznych dôvodov vypadlo viacero pretekov a chytili sme sa až v máji, čo je veľmi neskoro. Musíme zbierať výsledky celý rok. Verím tiež, že nám bude slúžiť zdravie, lebo ešte pred pár dňami som ležal doma s nepríjemnou angínou. Sme dobrá partia, tak verím, že nám to pôjde a presadíme sa na dôležitých pretekoch či už na našich cestách, alebo v zahraničí." Ako každý rok sa dubnický odchovanec pokúsi získať čo najviac UCI bodov a dostať sa do širšej nominácie na MS.
 
Výborným výkonom na Spoločnom šampionáte SR a ČR v Slavkově na seba upozornil najmladší eliťák Martin Mahďar, ktorý by mal spolu s Kováčom aj Tyborom patriť medzi duklianske želiezka v ohni na celkové poradie etapákov. S Romanom Bronišom a Matejom Jurčom sa spája kvantum skúseností.
 
Partia už absolvovala tradičné zimné sústredenie na Králikoch, aby si oddýchla od bicykla a nabrala kondíciu. 9. februára sa Dukláci vydajú smer Malorka, kde absolvujú potrebné kilometre v teple. Sezónu začnú začiatkom marca tradične v Chorvátsku na jednorazovkách aj etapáku. Ďalší kalendár nevieme, pretože nám ho vedenie Dukly nebolo ochotné za celý január poslať.
 
Takisto sme sa mnohokrát pokúšali spojiť s manažérom tímu Jánom Valachom a sprostredkovať vám jeho slová v tomto článku. Zdá sa však, že sa s nami Jano rozhodol nekomunikovať. Ak komunikovať chce, posledné mesiace to robí horšie než zle. Či mu to bude slúžiť na prospech veci musí vedieť on sám.
 
 
tybor-patrik-v4-4-velka
Patrik Tybor na pretekoch V4 v Bratislave (foto: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop