Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Aké preteky tento rok uvidíte u nás? Kam si to namieri Okolo Slovenska?

12.1.2015, 23:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
V roku 2015 budú naše cesty opäť brázdiť cyklisti z rôznych krajín sveta a hoci na naše územie tentoraz Tour de Pologne nezavíta, medzinárodnú konkurenciu privítame na Pretekoch karpatských kuriérov, jednorazovke V4 aj Okolo Slovenska. Žilina sa pripravuje na Spoločný šampionát SR a ČR.
 
 
Naše najprestížnejšie preteky s kompletne novou trasou
 
59. ročník Okolo Slovenska sa uskutoční od 10. do 14. júna 2015, ale diváci sa už v utorok 9. júna môžu tešiť na zaujímavú exhibíciu v mestečku Šahy neďaleko maďarských hraníc. "V predvečer pretekov sa uskutoční predstavovanie tímov a chystáme aj zaujímavé minipreteky. Naša predbežná vízia je, že každý tím nominuje jedného pretekára a na krátkom okruhu v meste prebehne vylučovačka - po každom kole posledný vypadne. Najlepší traja si to rozdajú vo finále. Výsledky sa, samozrejme, nebudú rátať do oficiálnych pretekov, ale najlepší budú ocenení na pódiu, dostanú cenu aj finančnú odmenu," zamýšľa generálny riaditeľ pretekov Peter Privara.
 
V stredu sa pelotón vydá na prvú etapu zo Šiah do Telgártu po známej trase "Slovenskej Route 66" cez Krupinu, Zvolen, Banskú Bystricu a Brezno. 11. júna príde na rad ťažká etapa Telgárt - Poprad, keďže by sa malo ísť aj cez Tatry. Na tretí deň pelotón absolvuje trasu z Popradu do Žiaru nad Hronom, ktorý je tradičným cyklistickým mestom a jedným z Centier talentovanej mládeže. Predposledná etapa sa zo Žiaru vydá do Nového Mesta nad Váhom a preteky vyvrcholia v nedeľu 14. júna, keď sa zo stredného Považia presunú do Bratislavy.
 
Presná trasa ani počet kilometrov zatiaľ nie sú uzavreté, takže nebudeme špekulovať. Oficiálne ešte nie je podpísaná zmluva s Popradom a Novým Mestom nad Váhom. Najmä Poprad bol po výmene primátora otázny. Isté je, že súčasťou pretekov nebude žiadna časovka - prológ, klasická individuálna ani tímová, čo je pre Slovákov dobrou správou.
 
Podujatie sa posunulo o týždeň neskôr a zaviedlo koncept streda - nedeľa. Žiadne väčšie zmeny sa neplánujú. Väčšina sponzorov by mala ostať rovnakých. Vymenil sa iba dodávateľ dresov pre víťazov jednotlivých klasifikácií, a to NyNa za Santini. Keďže v súčasnosti prebiehajú medializované rokovania o predaji Slovenských elektrární a Enel je generálnym partnerom pretekov, najhorším možným scenárom by bolo jeho odskočenie od sponzoringu. Podľa Privaru by to samotnú existenciu pretekov neohrozilo, ale dramatickým spôsobom obmedzilo kvalitu.
 
Trasa Okolo Slovenska 2015:
Prezentácia a exhibičné preteky (9.6.): Šahy
1. etapa (10.6.): Šahy > Telgárt (cca. 190 km)
2. etapa (11.6.): Telgárt > Poprad
3. etapa (12.6.): Poprad > Žiar nad Hronom
4. etapa (13.6.): Žiar nad Hronom > Nové Mesto nad Váhom
5. etapa (14.6.): Nové Mesto nad Váhom > Bratislava
 
 
okolo-svk-2014-5-etapa-mahdar
Martin Mahďar a pelotón počas 5. etapy Okolo Slovenska 2014 (foto: J. Maliňák, C-I.sk)
 
 
Na 69. ročníku by malo štartovať 21-23 tímov. Stratégia pozvánok sa nemení. "Našim cieľom je prioritne mať na štarte naše kontinentálne tímy a všetky zahraničné družstvá, kde pôsobia Slováci. Ďalšou skupinou sú tradičné tímy z okolitých krajín, ktoré recipročne pozývajú naše družstvá na svoje preteky a napokon pozveme tímy zo zvučných krajín. Hlásia sa nám Holanďania, Belgičania, Nemci, Taliani," povedal nám športový riaditeľ Ľudovít Lučanič. Pravdepodobne bude popri Dukle a CK BB ešte štartovať tretí slovenský výberový celok, teda reprezentácia. Vlani sa pretekov zúčastnili štyri naše zoskupenia, ale až desať pretekárov nezvládlo hneď prvú ťažšiu etapu, čo bola poriadna hanba.
 
Okolo Slovenska 2015 s najväčšou pravdepodobnosťou ostane v kategórii 2.2. Organizátori uvažujú aj nad budúcoročným posunom do 1. kategórie. Podľa Lučaniča by sa musel rozpočet pretekov zvýšiť minimálne o 25 tisíc eur, čo by bol iba rozdiel v prize money (teraz cca. 15 000 €, pre päť etáp v kat. 2.1 cca. 40 000 €), nehovoriac o ďalších nových nákladoch. Všetko bude záležať na sponzoroch a všetci sme zvedaví na UCI a jej zmeny v kategóriách pretekov, ktoré plánujú.
 
Jubilejný 60. ročník Okolo Slovenska v roku 2016 by mal znamenať prehliadku krásnych kúpeľných miest na Slovensku. Je to však hudba vzdialenej budúcnosti.
 
 
Kuriéri, V4 aj MSR a ČR tradičným príkladom medzinárodnej spolupráce
 
Tento rok uplynie 40 rokov od prvého ročníka pretekov Tarnów - Poprad a organizátori Karpatských pretekov kuriérov (2.2U) chcú toto výročie osláviť prestížnymi šesť-etapovými pretekmi. Podujatie odštartuje 28. apríla práve v Tarnówe a cez Slovensko prejde do Maďarska. Cieľovou destináciou bude 3. mája Veszprém až pri Balatóne. Kuriérov by sa malo zúčastniť opäť viac ako tridsať tímov do 23 rokov z celého sveta.
 
Nad slovenským územím budú mať tradične taktovku organizátori z Dohnian a postarajú sa o dve etapy 1. a 2. mája. Prvý deň odštartuje v Starej Bystrici na Kysuciach, druhý v Dohňanoch na Považí. Cieľové destinácie zatiaľ nie sú jasné.
 
Pri téme Dohnian a ľudí okolo podnikateľa Jána Miškovského (sponzori tímov Etixx - Quick-Step a AWT - GreenWay) dodajme, že tento rok sa etapa Tour de Pologne na Slovensku opakovať nebude. Partia skúsených organizátorov sa zameria práve na Kuriérov, Majstrovstvá Slovenska v MTB XCO (18-19. júla) a zrejme aj finančnú podporu pre Okolo Slovenska, ako zvyčajne.
 
 
Ministerstvo zahraničných vecí SR v spolupráci s rezortmi krajín V4 odsúhlasilo finančnú podporu štvorlístku jednodňoviek Visegrad 4 Bicycle Race (1.2). Keďže je Slovensko tento rok predsedajúcou krajinou tohto stredoeurópskeho spoločenstva, preteky vyvrcholia práve u nás, a to v nedeľu 24. mája. Partia okolo Pavla Gálika zostavuje trasu so štartom aj cieľom v Bratislave a verí, že sa na našu jedinú jednorazovku UCI príde pozrieť viac ako vlaňajších desať divákov. Štart aj cieľ bude na Námestí M. R. Štefánika. Trasa pôjde smerom na juhovýchod cez Rusovce, Čunovo, Gabčíkovo, Čilízku Radvaň, Padaň a späť. Celkovo 152 kilometrov.
 
 
galik-tybor-v4-2014
P. Gálik blahoželá Patrikovi Tyborovi k celkovému víťazstvu na V4 2014 (foto: C-I.sk)
 
 
Po rokoch 2012 a 2013 sa opäť u nás uskutočnia Spoločné majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike. Tentoraz bude dejiskom podujatia rodná hruda Saganovcov Žilina. Hlavným organizátorom bude podobne ako pred dvoma rokmi v Dubnici Stanislav Holec. Úroveň posledných šampionátov u nás aj vlani v Slavkově bola na vysokej úrovni, napriek tomu chce byť métou Žiliny 2015 ešte posunutie pomyselnej latky smerom nahor. Veľa bude záležať od dostupných finančných prostriedkov.
 
 
Okrem súťažného zápolenia sa v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton 8. marca 2015 prvý raz na Slovensku uskutoční kongres Európskej cyklistickej únie (UEC) za účasti viacerých delegátov z UCI. Tejto téme ako aj všetkým vyššie spomínaným pretekom sa budeme niekoľkokrát bližšie venovať v nasledujúcich mesiacoch.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop