Michael Kolář víťazom 2. etapy Karpatských pretekov kuriérov

25.4.2013, 20:56 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Po výbornom štvrtku bola cyklistická verejnosť zvedavá na vývoj druhej etapy Kuriérov. Cyklisti Dukly boli vo viacerých klasifikáciách na popredných priečkach a potrebovali status jedného z najlepších tímov aspoň udržať.
 
 
2. ETAPA kopcovitá ciel rovina Dohňany > Stará Bystrica 131 km víťaz: Kolář
 
 
Začalo sa poriadne z ostra. Včerajšiu trasu cez Kohútku si pretekári zopakovali, no z opačnej strany a vrchol bol na 23. kilometri. Atakovalo sa už tam a Dukla si pripísala prvé vrchárske body zásluhou tretieho Mária Daška. Potom nasledovala rýchlostná prémia, ktorá nás zaujímala kvôli faktu, že túto súťaž viedol Erik Baška. Ako to tam dopadlo zatiaľ nevieme, Dukláci body nezaznamenali.
 
Tempo bolo znova veľmi vysoké a atak striedal atak. V stúpaní na druhú vrchársku prémiu, na Kasárne zaútočil Filip Taragel (Dukla) spolu so štyroma ďalšími pretekármi, medzi ktorými bol aj víťaz prológu, ale včera sklamaný Vallee. Najvyššie v celkovom hodnotení bol práve Taragel so stratou jedenástich sekúnd. Druhý Brataščuk z Kyjeva (strata 16 sek.). Prudká "strecha" prakticky zlikvidovala únik, Taragel však ešte stihol vyhrať túto prémiu a zapísať si tri bodíky do súťaže vrchárov. Tam Slováci prvé miesta neokupovali.
 
Po zjazde z Kasární sa balík znova spojil a trocha si vydýchol. Jazdci doplnili tekutiny, načerpali nové sily a čakalo ich záverečné stúpanie dňa na Melocík. To bolo najľahšie. Opäť útočil Taragel, tentoraz si pripísal druhé miesto. Stále to nestačilo na dres. Tento atak bol znova podarený a už sa to po zjazde nezišlo. 20-ročný pretekár pokračoval v úniku. Bol tam spolu so štyrmi súpermi. Za nimi šiel preriedený pelotón o jazdcov, ktorí kopce nezvládli. Medzi nimi boli, žiaľ, aj všetci štyria pretekári Dohnian.
 
Pelotón na zvlnenej trase nemal väčší problém a skupinu dostihol. Všetko sa začalo pripravovať na záverečný špurt. Taktika Dukly bola jasná, dostať do najlepšej možnej pozície Erika Bašku kvôli bonifikáciám. Špurt mu rozbiehal Michael Kolář. 400 metrov pred pásku však došlo k väčšiemu pádu a nebolo možné, aby Erik vyhral, hoci, našťastie, nespadol. Vzal to na seba Kolář a pripísal si tretí triumf v sezóne! Baška napokon finišoval na štvrtom mieste, teda opäť smolne za bonifikáciami. Taragel s Daškom nič nestratili a ostávajú v hre pre celkové poradie.
 
V celkovom poradí nenastali veľké zmeny. Erik Baška ostal na treťom mieste. Jeroena Meijersa vymenil na čele jeho brat Daan Meijers vďaka bonifikáciám. Erik stráca päť sekúnd. Mário ostáva šiesty. Bašku môže trocha mrzieť strata dresu janom, kde ho vymenil Golovaš z Kyjeva, no naopak, dostal sa do červeného Tipos dresu pre najlepšieho v bodovacej klasifikácii. Dukla nevedie tímovú súťaž, pretože sa do nej nezarátavajú bonifikácie.
 
Dukla jasne režírovala druhú etapu a naplnili sa slová Jána Valacha o mimoriadne aktívnej jazde. Videli sme najprv bojovať Daška, potom bol až trikrát v úniku Taragel. Dostalo ho to na tretie miesto v súťaži vrchárov. Potom sa Kolář s Baškom výborne nachádzali vpredu na špici, a preto ich nezastavil pád. Škoda, že Baška musel siahnuť na brzdu, pretože ak by sa tak nestalo, Kolář by mu to s najväčšou pravdepodobnosťou rozbehol na víťazstvo a ujal by sa vedenia v celkovej klasifikácii. Všetko hrá do karát tímu z Trenčína, nesmieme to zakríknuť.
 
S Michaelom Kolářom sa nám v piatok nepodarilo telefonicky spojiť...
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. vlajka KOLÁŘ Michael DUKLA TRENČÍN - TREK 3h 18' 17''
2. vlajka PLARRE Matthias LKT TEAM BRANDENBURG + 00' 00''
3. vlajka KOUDELA Tomáš REPREZENTÁCIA ČESKA + 00' 00''
4. vlajka BAŠKA Erik
DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
16. vlajka TARAGEL Filip DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
26. vlajka SCHWABIK Johann REPREZENTÁCIA SLOVENSKA + 00' 00''
32. vlajka DAŠKO Mário DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
vlajka ďalší Slováci straty
DNF vlajka MAČÁK Matúš, HRUŠKA Marián odstúpenie
 
 
 
 
kolar-kurieri-2013
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY KURIÉROV 2013: ikona-pikona-1ikona-2ikona-3ikona-4
 
 

 
 
Krátke preview 2. etapy:
V piatok sa posledný raz štartuje v Dohňanoch a na úvod je prichystané stúpanie na Kohútku zo slovenskej strany. Z nášho územia už tento kopec nie je taký prudký, ale zas nepríjemne dlhý. Jeho vrchol je na 23. kilometri. Jazdci si dlho neoddýchnu, pretože na 52. kilometri je naplánovaný vrchol ťažkého stúpania na Kasárne a opäť prechod na Slovensko. Stále nebude čas na oddych a takmer ihneď po zjazde prichádza päť km dlhý kopec z Makova smerom do Bytče. Od tohto miesta budú mať jazdci možnosť zmazať manko z kopcov, pretože po zjazde ich čaká ešte 55 km roviny smerom na Kysuce. Cieľ je na pláne približne o 15:05 v Starej Bystrici.
 
2-etapa
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop