Po včerajších veľkých horúčavách sa museli jazdci pripraviť na zmenu počasia, pretože v cieľovej destinácii sa očakávalo veterné a daždivé počasie. Prvé dni na Tour bývajú vždy hektické, takže v pelotóne bolo vďaka tomu cítiť veľkú nervozitu. 
 
2. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
5.7. nedeľa rovinatá ciel rovina Utrecht > Neeltje Jans 166 km vitaz Greipel
 
Organizátori chceli hneď od začiatku vidieť dramatickú cyklistiku, preto zaradili do programu etapu na pobreží Severného mora. Boli sme zvedaví, či sa na konci niekto pokúsi rozdeliť silný pelotón, alebo o víťazovi rozhodnú najrýchlejšie nohy. Po prvom triumfe na Starej dáme sa do žltého dresu obliekol Rohan Dennis.
 
Vytvorenie úniku bolo veľmi jednoduchou záležitosťou, okamžite po oficiálnom štarte sa dopredu dostala štvorica jazdcov Jan Bárta (Bora-Argon 18), Perrig Quemeneur (Europcar), Armindo Fonseca (Bretagne-Séché) a Stef Clement (IAM Cycling).
ÚNIK DŇA
iam Stef Clement
(IAM Cycling)
bora Jan Bárta
(Bora-Argon 18)
europcar Perrig Quemeneur
(Europcar)
bretagne Armindo Fonseca
(Bretagne-Séché)
Hlavný balík bol s týmto scenárom veľmi spokojný, takže vedúca skupina sa mohla vydať na bojovú výpravu.
 
Pelotón si zobral pod patronát tím Etixx - Quick-Step, ktorý dával jasne najavo, že Mark Cavendish má dnes víťazné ambície. Proti nim sa však postavila zaujímavá partia v úniku. Jan Bárta a Stef Clement sú výbornými časovkármi, ktorí však vo včerajšej etape prežili sklamanie, preto mali veľkú motiváciu, aby sa dnes presadili. Perrig Quemeneur a Armindo Fonseca zase chceli prezentovať svojich zamestnávateľov, takáto aktivita bola dôležitá najmä pre jazdcov z Europcaru, ktorí na budúcu sezónu ešte nemajú hlavného sponzora, keďže táto spoločnosť končí s financovaním celku.
 
Pelotón nechával utečencom pomerne malý náskok, na jeho čele sa objavovali aj farby BMC. Nikto dnes nechcel na konci vidieť prekvapenie, preto balík od začiatku jazdil koncentrovane. Posledné informácie z cieľového mesta hovorili, že tam prší a fúka silný vietor, čo bola veľmi nebezpečná kombinácia. Rozdiely medzi skupinami zostávali dlhú dobu stabilné, ale na trati sa začalo meniť počasie. Dvíhal sa vietor, ktorý mal postupne naberať na väčšej intenzite, a objavili sa prvé dažďové kvapky. 
 
To zmenilo náladu v pelotóne, ktorý už nebol zoradený za Etixxom, ale dopredu sa začali tlačiť všetky celky, ktoré chceli na tomto mieste chrániť svojich lídrov. Matteo Tosatto mal na starosti tím Tinkoff-Saxo. Už sto kilometrov pred cieľom ruský tím zvýšil tempo a podarilo sa mu rozdeliť pelotón, pričom v prednej skupine zostalo okolo 50 jazdcov. Peter Sagan so svojim kapitánom sa nachádzali v tejto skupine. Potom v tejto činnosti pokračoval celok Sky.
 
Vzadu sa ocitli napríklad Costa, Valverde, Rodríguez, Mollema, Talansky či Martin, ich skupina strácala približne 30 sekúnd, ale keď vietor prestal fúkať zboku, dokázali sa pripojiť k ostatným favoritom. Utečenci po tejto akcii mali náskok len 15 sekúnd, preto do útoku zavelil Jan Bárta, no za chvíľu bola na čele opäť 4-členná skupina.
 
Pretekári sa potom blížili k rýchlostnej prémii, pre najviac bodov si vyrazil dopredu Jan Bárta, ktorý sa nechcel len tak ľahko vrátiť do pelotónu. Ďalšie body brali zvyšní traja utečenci. V balíku sa odohral špurtérsky súboj medzi Degenkolbom, Kristoffom a Saganom, ktorý sa skončil v tomto poradí. Slovenský jazdec tak získal deväť bodov do bitky o zelený dres.
 
K českému jazdcovi sa postupne na čelo vrátili Fonseca a Clement. V balíku sa odohral prvý pád, do ktorého sa dostali Kelderman, de Gendt, Thomas, ale najhoršie obišiel Jens Debusschere, ktorý musel byť ošetrený v lekárskom vozidle. To bola zlá správa pre Andrého Greipela, pretože Debusschere bol dôležitým členom jeho lead-outu. Wilco Kelderman sa potom zaplietol do ďalšej menšej kolízie.
 
Pelotón v týchto chvíľach jazdil pokojne, ale traja utečenci mali aj tak malý náskok. Za balíkom sa potom vytvorila početná skupina, takže tempo začalo narastať. Ocitli sa v nej aj Rafal Majka, Pierre Rolland, ťažkú cestu mal pred sebou Wilco Kelderman,
19°C
ktorý sa potreboval dostať na čelo pretekov. Rozdiel medzi skupinami bol 40 sekúnd a celý pelotón sa približoval k pobrežiu Severného mora. Začalo intenzívne pršať.
 
Delil sa aj hlavný balík, niektoré tímy sa snažili okresať jeho zloženie, Peter Sagan si pekne strážil vedúce pozície. Do problémov sa dostali aj Valverde, Rodríguez, Peraud či Mollema. Ale najväčšou rybou za hlavnou skupinou bol Nairo Quintana. Situácia bola veľmi komplikovaná a na každom kroku striehlo nebezpečenstvo.
 
Mechanické problémy hlásil z vedúcej skupiny Nacer Bouhanni. Veľký chaos spôsoboval najmä tím Lotto-Soudal, ktorý každú chvíľu oslaboval čelnú skupinu. Medzi odpadnutými boli aj Nibali, Pinot, Costa, Degenkolb, Kristoff. Na úplnom čele tak zostalo len približne 40 borcov, medzi inými aj Contador, Froome a Peter Sagan. Nibaliho skupina strácala 15 sekúnd, najhoršie boli na tom Quintana, Valverde, Rodríguez a Peraud, ktorí zaostávali už jednu minútu.
 
Z jazdcov na celkové poradie prežili tieto chvíle na čele len Froome, Contador, Kreuziger, Barguil a van Garderen, zo šprintérov to boli Sagan, Greipel a Cavendish. Do cieľa zostávalo 40 kilometrov, všetci spomenutí pretekári mali záujem, aby to takto vydržalo až do konca. V Nibaliho skupine sa ocitol aj Rohan Dennis, ale títo začali strácať pôdu pod nohami.
 
Tridsať kilometrov pred cieľom sa spojili Nibali a Quintana a ich skupina potrebovala v tom momente stiahnuť manko 65 sekúnd na Frooma a Contadora. Snažili sa o to jazdci Astany, Movistaru a FDJ. Proti nim jazdili Tinkoff, Etixx a Lotto. Rozdiel sa naďalej pohyboval na rozhraní jednej minúty, zaslúžil sa o to aj Peter Sagan, ktorý pomáhal pri udávaní tempa. Slovenský šampión mal potom veľkú smolu, pretože musel meniť bicykel a vypadol z vedúcej skupiny. Ale za chvíľu sa tam dokázal prepracovať.
 
Pretekári na čele pretekov dokázali zvýšiť svoj odstup na 80 sekúnd, takže bolo jasné, že táto skupina to dotiahne až do cieľa. Bolo len otázkou, aký náskok si vybudujú Froome, Contador, van Garderen a Barguil. Na záverečný špurt to mal najlepšie pripravené Mark Cavendish, ktorý mal okolo seba potrebnú podporu. Okrem neho boli favoritmi Greipel, Sagan, Oss, van Avermaet či Cancellara.
 
Veľmi tesný dojazd nakoniec vyhral André Greipel, Peter Sagan finišoval tesne za ním. Tretí skončil Fabian Cancellara. Druhá skupina dorazila do cieľa s mankom 1:27.
 
Záverečný špurt rozbehol tím Etixx - Quick-Step a ako prvý vybehol Mark Cavendish. Lenže to bolo príliš skoro, čo využil André Greipel, ktorý vyrazil tesne za ním. Peter Sagan sa nachádzal za nemeckým jazdcom a aj keď sa mu darilo k nemu približovať, pred cieľom mu chýbalo pár centimetrov. Na treťom mieste dokázal špurtovať Fabian Cancellara, čo znamenalo, že sa zajtra oblečie do žltého trička. André Greipel pokračuje vo svojej tradícii, že vyhráva na každej GT, na ktorej sa predstaví.  
 
Peter Sagan predviedol výborný špurt, škoda vynútenej výmeny bicykla, po ktorej sa musel osamote vracať do vedúcej skupiny. Predviedol však parádny výkon, pretože ho stálo veľa síl, aby sa znovu dostal na čelo pretekov, a aj potom dokázal predviesť kvalitný špurt. Po dnešnej etape sa posunul na štvrté miesto v GC a v bodovacej súťaži mu patrí druhá pozícia.
 
Etixx to mal dnes rozohrané na etapový triumf a žltý dres pre Tonyho Martina, nakoniec z toho nebolo nič, a na čelo klasifikácie sa dostal Fabian Cancellara. Švajčiarsky jazdec si tak veľmi rýchlo vynahradil sklamanie zo včerajšej časovky.
 
Bitku favoritov dnes vyhrali Chris Froome, Alberto Contador, Tejay van Garderen a Warren Barguil, ktorí získali veľmi pekný náskok na svojich súperov. To sa im bude pred mačacími hlavami náramne hodiť. Naopak, z jazdcov na GC najviac stratili Kelderman, S. Yates, Rolland, Navarro a Valls, ktorí v cieli zaknihovali stratu 5:04.
 
 
André Greipel (Lotto-Soudal): "Musím poďakovať mojim spolujazdcom, pretože to bol tímový výkon, ktorý rozhodol. Cítil som sa silný a som šťastný, že som vyhral. Bol to veľmi ťažký deň. Zmenili sme stratégiu a jazdili sme veľmi tvrdo ďaleko pred cieľom, aby sme sa zbavili mojich šprintérskych súperov. Začalo to 50 kilometrov pred cieľom, bol to chaos, ale vyšlo nám to. Bol to veľmi nervózny deň. Moji spolujazdci ma dokázali udržať na čele balíka, čo bolo kľúčové. Teším sa z nášho výkonu a som hrdý, že som vyhral prvú etapu."
 
Peter Sagan (zdroj RTVS): "Začali sme druhým miestom. Mohlo to byť aj horšie. Videli sme, že veľa dôležitých ľudí dnes stratilo. Boli pády, vietor, dážď. Pre nás sa to vyvíjalo výborne. Škoda tesného druhého miesta, ale OK. Získali sme sekundy na súperov v boji o žltý dres. Tour je ešte dlhá."
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY:
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 3h 29' 03''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
3. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 00' 00''
4. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP + 00' 00''
5. vlajka OSS Daniel BMC RACING TEAM + 00' 00''
7. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 00''
10. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
11. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 04''
13. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 04''
druhá skupina favoritov + 01' 28''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 2. ETAPE:
1. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING 3h 44' 01''
2. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP + 00' 03''
3. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 06''
4. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 33''
5. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 35''
6. vlajka OSS Daniel BMC RACING TEAM + 00' 42''
7. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 42''
8. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 44''
9. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 48'
10. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 48''
14. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 00''
31. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 02' 07''
33. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 02' 09''
39. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 22''
41. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 02' 25''
44. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 02' 27''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 2 ETAPE:
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 55 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 39 bodov
3. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING 35 bodov
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
sprint-20 85,5 km - Rotterdam (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
body v cieli: 50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Druhá etapa neposkytuje žiadne vrchárske prekážky, preto pri klasickom scenári by sme mali vidieť hromadný dojazd pelotónu. Záverečných 50 kilometrov sa však odohráva na pobreží, kde hrozí rozdelenie pelotónu pod vplyvom bočného vetra. Našťastie, ten by nemal mať extrémnu silu, ale dnešné predpovede hovoria o daždivom dni. To urobí etapu ešte nervóznejšou, hektickejšou, kde sa bude každý dôležitý jazdec tlačiť na čelo balíka, aby sa bez problémov dostali do cieľa. Dúfajme, že uvidíme čo najmenej kolízii a výsledky ovplyvní len výkonnosť jednotlivých jazdcov. Záverečných päť kilometrov je úplne priamočiarych, čo značne znižuje riziko pádov. Tím BMC bude spokojný, že v pelotóne budú jazdiť aktívne celky Etixx - Quick-Step, Lotto-Soudal, možno Giant-Alpecin. Tieto zoskupenia potrebujú využiť každú príležitosť na hromadný dojazd a hneď prvý zásah im môže dodať dôveru do ďalších dní. Najlepšie vláčiky tu majú Mark Cavendish a André Greipel, na zohranú partiu sa spolieha aj Alexander Kristoff. Giant je v tomto smere tiež veľmi dobrý, budeme zvedaví, ako to dokáže využiť John Degenkolb. Nacer Bouhanni ešte nemusí byť stopercentne fit po svojom páde na domácom šampionáte, zastúpiť ho môže jeho krajan Arnaud Démare. Súťaživí budú aj Coquard či Bennet, v hektickom finiši môžeme uvidieť aj prekvapujúceho víťaza. Peter Sagan si prvýkrát vyskúša svoju pozíciu v tíme Tinkoff-Saxo, v nebezpečnej etape je pre ruský celok prvoradá bezpečnosť Alberta Contadora. Až priamo na trati uvidíme, ako bude vyzerať spolupráca medzi ich najväčšími hviezdami, ale nepochybujeme o tom, že keď sa Saganovi naskytne akákoľvek šanca, dokáže ju majstrovsky využiť, ako to len on vie.           
 
 
Krátky opis trasy:
Rovinatá etapa pre najrýchlejších pretekárov nemusí zďaleka skončiť hromadným špurtom. Holandsko je samo o sebe veternou krajinou, a keď k tomu vytvorili organizátori deň na pobreží, pelotón sa musí pripraviť na vetristú rozbušku. Finišovať sa bude takpovediac na mori, na umelom ostrove Neeltje Jans, čo bude patriť k najkrajším dojazdom tohto ročníka. Šprintérske tímy budú mať plné ruky práce, aby zariadili hromadný špurt. Jazdci na GC takisto nebudú riskovať rozdelenie pelotónu, takže budú jazdiť vpredu, kde bude veľká tlačenica. Rýchlu a nervóznu etapu môžu zobrať pod patronát aj klasikárske zostavy alebo domáci cyklisti, aby na trati spôsobili organizovaný chaos. Priebeh druhej etapy má niekoľko alternatív.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:15 štúdio, 13:30 živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:45
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Peter Zánický
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
 
 
tour-etapa-maly-02
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21