Šprintéri dostali ďalšiu príležitosť, ktorú museli jednoznačne využiť, pretože profily najbližších dní im nehrali do kariet. Naopak, jazdci na celkové poradie si mohli naposledy užívať pokojnú etapu a premýšľať o tom, akú formu majú ich súperi.
     
7. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
10.7. piatok rovinatá ciel rovina Livarot > Fougéres 190 km vitaz Cavendish
 
Na štarte sme nevideli žltý dres, ktorý si dnes nikto neobliekol. Naposledy sa táto situácia odohrala v roku 2007, keď na sedemnástu etapu nenastúpil Michael Rasmussen, ktorého z pretekov stiahol jeho tím Rabobank kvôli "porušeniu vnútorných pravidiel". Druhým mužom celkového poradia bol vtedy Alberto Contador.
 
A práve tento španielsky jazdec mal v neutrálnej zóne pád, do ktorého sa zaplietol aj Robert Gesink, ale obidvaja jazdci mali byť v poriadku. Hneď po spustení pretekov  sa do úniku dostal pätica jazdcov Kristijan Durašek (Lampre-Merida), Luis Angel Maté (Cofidis), Anthony Delaplace, Brice Feillu (obaja Bretagne-Séché) a Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka).
 
Na začiatku sa nachádzala jediná vrchárska prémia,
ÚNIK DŇA
lampre Kristijan Durašek
(Lampre-Merida)
mtn D. Teklehaimanot
(MTN-Qhubeka)
cofidis Luis Angel Maté
(Cofidis)
bretagne Anth. Delaplace
(Bretagne-Séché)
bretagne Brice Feillu
(Bretagne-Sécheé)
ktorú ukoristil Teklehaimanot a udržal ai tak bodkovaný dres na svojich pleciach aj do ďalšej etapy. Okrem neho sa v úniku nachádzal Luis Angel Maté, ktorý zastupoval tím Cofidis. Francúzsky celok sa po odstúpení Bouhanniho a veľkých strát Navarra rozhodol jazdiť útočne. Ďalej tu bol vrchár Kristijan Durašek, ktorý nedávno vyhral etapu na Okolo Švajčiarska, a dvojica z domáceho pro-konti tímu Delaplace - Feillu. Druhý menovaný patril kedysi k silným útočníkom v kopcoch, po jednom svojom útoku v roku 2009 vyhral etapu na tomto podujatí.
 
Kontrolu v pelotóne zobrali na seba tímy Lotto-Soudal a Etixx - Quick-Step. Lotto chcel využiť parádnu formu Andrého Greipela a dosiahnuť víťazný hetrik. Túto cestu mu skomplikovalo dnešné odstúpenie Grega Hendersona, ktorý bol dôležitým členom šprintérskeho vláčika. Austrálsky cyklista od utorka jazdil so zraneným rebrom, jeho bolesť už bola taká veľká, že nemohol pokračovať. Etixx chcel na konci využiť rýchlosť Marka Cavendisha, ktorý potreboval, aby všetci jeho kolegovia pred cieľom zabrali naplno.
 
Šprintérska prémia sa nachádzala na trati pomerne skoro, pre hlavný balík zostalo ponechaných maximálne desať bodov. Utečenci tadiaľ prebehli v poradí Maté, Feillu, Delaplace. V pelotóne bol najrýchlejší John Degenkolb, ktorému rozbehli špurt spolujazdci, a nemecký jazdec porazil Petra Sagana a Andrého Greipela. Slovenský borec tu získal o jeden bod viac ako Greipel, v bodovacej súťaži bol medzi nimi rozdiel už len dva body.
 
   
 
Potom sa dostal na čelo pelotónu opäť tím Lotto-Soudal, za ním boli zoradené celky BMC, Sky a Astana, ktoré na predných pozíciách chránili svojich lídrov. Pelotón nemusel ísť veľmi rýchlo, aby dokázal udržať náskok utečencov pod dvomi minútami. Dva belgické celky jazdili celý deň na jeho čele, otázkou bolo, či aspoň jeden z nich bude na konci odmenený etapovým víťazstvom.
 
Priemerná rýchlosť pretekov bola len 40 km/h, jazdci na celkové poradie museli byť s týmto vývojom maximálne spokojní. Utečenci boli uzmierení so svojím osudom, Etixx a Lotto sa preto nemali kam ponáhľať. Na poslednú hodinu pretekania sa na predné pozície v pelotóne posunuli niektoré tímy ako BMC, Tinkoff či Movistar, ktoré pred
24°C
koncom dnešnej etapy nechceli nič podceniť. Náskok utečencov bol už veľmi malý.
 
Ako prvý sa z tejto skupiny vrátil do balíka Daniel Teklehaimanot. Najväčšiu odvahu potom ukázali Maté a Feillu, ktorí bojovali o honor najbojovnejšieho jazdca etapy. Táto poctu však získal Anthony Delaplace. Desať kilometrov pred cieľom bol pelotón pohromade. Záverečné kilometre manažovali tímy ako Etixx, Lotto, FDJ, Kaťuša a Giant, ktoré chceli svojho šprintéra dostať do najlepšej pozície. 
 
A hromadný dojazd siedmej etapy ukoristil Mark Cavendish, Peter Sagan skončil na treťom mieste, medzi nich sa dostal André Greipel.
 
Na konci predviedla najlepší lead-out Kaťuša, ale poza jej chrbát vyletel dopredu André Greipel. Peter Sagan sa na neho nalepil a v rovnakom čase začal špurtovať aj Mark Cavendish. Nemecký jazdec sa neudržal na prednej pozícii až do cieľa, britský pretekár bol určite rýchlejší. A Peter Sagan obsadil v tomto priamom súboji najrýchlejších cyklistov pekné tretie miesto. 
 
Markovi Cavendishovi sa podarilo zabudnúť na svoje predchádzajúce zlé dojazdy a vo férovom súboji dokázal poraziť svojho nemeckého konkurenta. Pre britského jazdca je to už 26. víťazná etapa na tomto podujatí. Peter Sagan sa pred cieľom nezľakol ani tejto silnej konkurencii, a aj keď nevyhral, pre jeho cestu za zeleným dresom je dobré, že André Greipel skončil na druhom mieste. Slovenský šampión sa aj dnes presadil na vlastnú päsť a musel byť spokojný, že po ďalšej rovinatej etape sa nevytvoril veľký rozdiel medzi ním a Greipelom v bodovacej súťaži.
 
Favoriti na celkové poradie finišovali v hlavnom balíku, poradie v klasifikácii zostáva nezmenené. Chris Froome sa teda obliekol do žltého trička, ktoré mu bude v zajtrajšej etape právoplatne patriť.
 
 
Peter Sagan (pre RTVS): "Cavendish a Greipel majú postavený tím na to, aby išli do šprintov, ja sa musím snažiť ísť za niekým iným. Najskôr som bol na Kristoffom, potom som sa dostal za Greipela. Ten začal špurtovať ako prvý, ja som išiel za ním a potom sme sa vlastne spojili s Markom, ktorý bol rýchlejší ako my a vyhral férovo." 
 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Každý chcel byť na prednej strane, ja som sa udržal na Greipelom. Keď som začal šprintovať, Mark bol dnes veľmi rýchly. Skončil som tretí, je to v poriadku. Neviem, aký je ťažký zajtrajší kopec, ale bude nesmierne náročné získať žltý dres. Nie som vrchár ako Froome a pre mňa je nemožné, aby som ho striasol na kopci. A ani bousové sekundy mi nemusia stačiť. Ale môžem to skúsiť. Neviem, čo mám ešte očakávať, s tou mojou karmou končím na druhom či treťom mieste. Ale idem dobre. Najdôležitejšie je, že som nespadol. Chcem sa udržať čo najbližšie pri Greipelovi, kým nezačnú horské etapy."
 
Mark Cavendish (Etixx - Quick-Step): "Veľmi som chcel vyhrať. Bol som uvoľnený, pretože som vedel, že na konci budem v poriadku. Môj tím ma motivoval, keď som videl, že Golaš  jazdil celý deň na čele pelotónu. Mali sme nejaké neúspechy, ale neprestávali sme si veriť. Po takom včerajšom dni je neuveriteľné, že sme dokázali zopakovať víťazstvo. Pred cieľom  som sa držal vzadu a čakal som, ale všetci boli unavení. Povedal som aj Renshawovi, že chcem počkať. Potom som sa dostal za Kristoffove koleso, ale popri mne prebehol Greipel. Tak som vyštartoval aj ja, mal som po boku Sagana, ale strašne som chcel vyhrať. Som veľmi šťastný."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 7. ETAPY
1. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 4h 27' 25''
2. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
5. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
6. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 7. ETAPE
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 26h 40' 51''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 11''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 13''
4. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 26''
5. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 28''
6. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 34''
7. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 36''
8. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP + 00' 52''
9. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 01' 03''
10. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 07''
11. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 01' 32''
12. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 38''
15. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 51''
16. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 56''
17. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 00''
18. vlajka PÉRAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 02' 07''
29. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 02' 39''
 
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 7. ETAPE
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 199 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 187 bodov
3. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 151 bodov
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 148 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 7. ETAPE
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 26h 41' 02''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 56''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 45''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
sky vlajka FROOME Chris lotto vlajka GREIPEL André
SKY PROCYCLING LOTTO SOUDAL
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
mtn Eritrea TEKLEHAIMANOT Daniel tinkoff vlajka SAGAN Peter
MTN - QHUBEKA TEAM TINKOFF - SAXO
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
4-20 178 km - Côte de Canapville: 1,9 km (4,7 %) (1 bod)
sprint-20 125 km - Argentan (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
body v cieli: 50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
 
 
Krátke preview etapy:
Jednoduchú etapu mohlo narušiť len nepríjemné počasie, v tomto smere sa budú opakovať včerajšie podmienky, preto to vyzerá na jasnú záležitosť pre rýchlych mužov. Na trati sa nenachádzajú žiadne terénne prekážky, v priebehu sa prejaví sila šprintérskych tímov, ktoré majú pred sebou na dlhú dobu poslednú výzvu, preto bude zaujímavé sledovať, kto napriek tomu vyrazí do úniku. Cieľová rovinka je stvorená pre hromadný dojazd a klasických šprintérov. Z nich má najlepšiu formu André Greipel, ktorý sa presadil v dvoch špurtoch po náročnom priebehu etapy. Jeho borci zo šprintérskeho vláčika však majú niekoľko zranení, uvidíme, ako sa to odzrkadlí na jeho výkone, keď by sa malo šprintovať v ideálnych podmienkach. V tomto smere má najlepšiu podporu Mark Cavendish, čo môže byť jeho výhodou v priamočiarom dojazde. Zo zostavy ale vypadol Tony Martin, ktorý jeho lead-out vždy dostal do správnej pozície. John Degenkolb zatiaľ nedokázal využiť šprintérske skúsenosti tímu Giant-Alpecin, pripravená rýchla koncovka môže byť nad jeho sily. Ani Alexander Kristoff nenadväzuje na svoje jarné výkony, kde mu spolujazdci pred cieľom príkladne rozbiehali špurt, ale práve on môže byť dnešným čiernym koňom. Potom sa tu nachádzajú takí jazdci ako Coquard, Hagen, Farrar, Démare, Bennet, ktorí môžu skončiť v etape vysoko, ale ich triumf by bol prekvapením. Peter Sagan má za úlohu nazbierať čo najviac bodov a pred cieľom zachytiť to správne koleso. Ak sa mu to podarí, jeho rýchlosť je dostatočne vysoká, aby sa rovnal tým najlepším.                         
 
 
Krátky opis trasy:
Konečne pokojná etapa, ktorá sa nemôže skončiť inak ako hromadným dojazdom. Trasa je veľmi jednoduchá, šprintérske celky nebudú mať náročnú prácu pri kontrole vedúcej skupiny. Navyše, najrýchlejší muži v pelotóne sú si vedomí, že na dlhý čas je to pre nich posledná príležitosť, preto budú na štarte veľmi odhodlaní a motivovaní. Pelotón si môže užívať krásy historického regiónu Bretónsko, a takáto príležitosť sa na pretekoch už nemusí zopakovať.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:30 živý prenos, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Peter Doležal
 
 
tour-etapa-maly-07
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21