Tímová časovka má svoje miesto na tomto podujatí, tentoraz organizátori pripravili pomerne kratšiu záležitosť, ktorá však kladie značné nároky na lezecké schopnosti jazdcov. V prípade vydareného výkonu mal šancu získať žltý dres Tejay van Garderen, v sľubnej pozícii sa nachádzal aj Peter Sagan.
   
9. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
12.7. nedeľa tím. čas. ciel rovina Vannes > Plumelec 28 km vitaz BMC
 
Na štarte sa všetci zhodli, že je to netypická tímová časovka, ktorá sa navyše koná na konci prvého týždňa pretekov. Z toho dôvodu sme mohli na jej konci vidieť niekoľko prekvapení. Sebavedomým sršal tím BMC, pre ktorý by bolo sklamaním, keby Van Garderen dnes nezískal žltý dres. Na trati si veril aj britský celok Sky, podľa športového riaditeľa Nicolasa Portala mali na to, aby zvíťazili. Astana po vydarenej TTT na Dauphiné verila, že Vincenzo Nibali na svojich konkurentov získa späť dôležitý čas.
 
Prvým tímom, ktorý otestoval pripravenú trasu, bola Orica-GreenEdge. Austrálčania vždy patria medzi silných hráčov v tejto disciplíne, avšak po odstúpení Gerransa, Albasiniho a Impeyho mali pred sebou náročnú cestu. Tieto očakávania sa splnili už na prvom medzičase, keď po desiatich kilometroch strácali na domáci pro-konti celok Bretagne-Séché 80 sekúnd. V ťažkej pozícii sa nachádzali aj Pierre Rolland a Thibaut Pinot, ktorí
22°C
už výrazne zaostávali v celkovej klasifikácii a obidvaja nemali pri sebe práve najsilnejšiu zostavu na TTT. Pinot po včerajšej etape povedal, že niekoľko dní ho trápi zápal priedušiek a od piatej etapy jazdí s bolesťou kolena.
 
Orica stratila na druhom medzičase 2:30 na Bretagne-Séché, ktorý patril medzi najslabšie na štarte, preto bola vysoká pravdepodobnosť, že austrálska zostava skončí na úplne poslednom mieste. Televízne zábery ukazovali, že tomu naozaj tak bude. Spomedzi prvých štartujúcich tímov predviedol solídny výkon Lampre-Merida, ktorý viedol na všetkých medzičasoch a v cieli zaznamenal výsledok 33:03.
 
Výborný začiatok časovky potom predviedol IAM Cycling, ktorý bol po desiatich kilometroch zatiaľ najrýchlejší. FDJ s Pinotom stratili v cieli na Lampre 45 sekúnd, čo znamenalo, že domáca nádej ani dnes nezastavila svoj prepad v GC. O trošku pomalšie ako oni si počínal tím Europcar. Ako prvý z veľkých tímov sa na trati ukázala Astana, ktorá mala pred časovkou veľké oči. Na prvom medzičase dosiahli o jednu sekundu lepší čas ako IAM Cycling, ale vďaka vysokému tempu už stratili dvoch jazdcov. Švajčiarsky celok sa medzitým v cieli dostal na prvú priečku s hodnotou 32:53.
 
 
Astana aj v siedmich mužoch dokázala jazdiť najlepšie časy a mala nabehnuté na výborný výsledok. Tím Lotto-Jumbo priviedol svojich lídrov do cieľa s mankom 36 sekúnd, čo bol slušný výsledok, ale vzhľadom na výsledky ich zverencov v úvodnej časovke mohli dosiahnuť viac. Bauke Mollema dosiahol so svojimi kolegami pomalší čas o 47 sekúnd, takže sa zaradil do zástupu jazdcov ako Gesink, Costa, Pinot. Astana nakoniec finišovala s piatimi pretekármi, ale aj tak sa dokázala zaradiť na prvé miesto s časom 32:50.
 
Kaťuša strácala na prvom medzičase už 50 sekúnd, nepríjemné však bolo, že jej pôvodná 7-členná skupina už bola oslabená o dvoch mužov. Purito vedel, že dnes nejaký čas určite stratí, ale jeho výška začala celkom stúpať. Jazdci Can-Garminu stratili v cieli na Astanu necelú minútu. Kazašský celok bol však pokorený na druhom meranom úseku, kde ich porazil Movistar o 19 sekúnd. A španielska zostava bola stále v plnom zložení. Lenže následne sa ich formácia rozpadla a kým sa opäť dali dokopy, stratili dôležité sekundy.
 
Medzitým sa v cieli objavila Kaťuša a Rodríguez si vypočul ortieľ, že na Nibaliho stratil 78 sekúnd. Oveľa lepšie si napriek menším komplikáciám počínal Movistar, ktorý sa dostal na prvú priečku s náskokom 31 sekúnd na Astanu.
 
Tinkoff-Saxo dosiahol na prvom medzičase zatiaľ najrýchlejší čas, získal dve sekundy na Astanu. Avšak BMC tu bol ešte lepší, ruský celok porazil o sedem sekúnd. Ale Sky tu dosiahol rovnaký výsledok. Giant-Alpecin a Warren Barguil zaknihovali stratu 1:32 a bol to podobný výkon, na ktorý mali nabehnutí jeho súperi z Ag2r. Tí zaostali 80 sekúnd a bol to pre nich pekný výsledok.
 
Na druhom medzičase Tinkoff-Saxo stratil na Movistar 13 sekúnd. Na konci sa mal odohrať veľmi tesný súboj o etapový triumf, pretože BMC vylepšil hodnotu druhého medzičasu o tri sekundy. Ale Sky tu bol rýchlejší o jednu sekundu. Tím Etixx - Quick-Step bez Tonyho Martina dokončil dnešnú etapu so stratou 41 sekúnd. V cieli sa potom objavil aj Tinkoff-Saxo, ktorý za Movistarom zaostal 24 sekúnd. Peter Sagan finišoval v hlavnej skupine svojho tímu.
 
Americká zostava BMC na konci dostala zo seba úplne všetko a dosiahla najlepší čas, ktorý mal hodnotu 32:15. O štyri sekundy boli rýchlejší ako Movistar. Ale dráma sa mala skončiť len po prejazde cieľovou čiarou tímom Sky, ktorý sa nakoniec zaradil na druhé miesto so stratou jednej sekundy!
 
Víťazom tímovej časovky sa stali aktuálni majstri sveta v tejto disciplíne, borci z tímu BMC, ktorí zviedli tuhý súboj s celkami Sky a Movistar. Za nimi sa umiestnili Tinkoff-Saxo a Astana, takže dnešný deň ovládli zoskupenia, ktoré majú najvyššie ambície v GC.
 
Medzi nimi vyčnievali Tejay van Garderen, Chris Froome, Nairo Quintana a Alejandro Valverde, ktorí získali na súperov cenné sekundy. Van Garderen a Chris Froome navyše prežili prvý týždeň v parádnej pohode, bez zbytočných komplikácii, takže pred kopcami majú najlepšiu pozíciu v priebežnom poradí a na ich strane musí stáť aj zvýšené sebavedomie.
 
Spokojný môže byť aj Alberto Contador, spolu s tímovými kolegami predviedol veľmi dobrý výkon. Quintana a Nibali zostali za ním v poradí, ale musí premýšľať, ako získa späť jednu minútu na Frooma a Garderena. Vincenzo Nibali čakal od dnešnej časovky oveľa viac, z najväčších favoritov dopadol najhoršie, navyše sa mu nepodarilo okresať svoju stratu z predchádzajúcich dní.
 
Veľmi nízke miesta v poradí už okupujú domáci jazdci Romain Bardet (4:38), Thibaut Pinot (8:05) a Pierre Rolland (11:43), ktorí sú určite výborne pripravení  do kopcov, ale nedokázali prekonať nástrahy prvého týždňa. To im dáva v horských etapách voľnú ruku do útočenia, aby získali čiastkové úspechy a v ideálnom prípade vylepšili svoju pozíciu v klasifikácii. S týmto zámerom určite vstúpi do kopcov Joaguim Rodríguez, ktorý má takisto potrebnú formu, a ťažké profily nasledujúcich etáp mu na to dávajú výbornú príležitosť.
 
Peter Sagan dnes opäť finišoval v elitnej spoločnosti, v ťažkej časovke sa vo svojom tíme udržal medzi najlepšími. Po prvom pretekárskom bloku sa nachádza na skvelom štvrtom mieste v GC, jeho výkonnosť je momentálne na mimoriadnej úrovni. Vybojoval zelený a biely dres, slovenský šampión má za sebou jeden z najlepších týždňov v kariére.
 
 
Peter Sagan (pre RTVS): "Bola to ťažká a rýchla časovka, pretože nám vietor fúkal do chrbta. Čakal som, že predvedieme lepší výkon, stratili sme 28 sekúnd, čo je dosť. Ale mohlo to byť aj horšie. Teraz sa musíme zamerať na to, ako získame späť stratený čas. Išli sme na maximum a neviem, kde by sme mohli získať viacej času." 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Išli sme úplne naplno. Zaostali sme 25 sekúnd. Nie je to fantastické, ale ani úplne zlé. Neviem, v ktorej časti sme stratili. Alberto má pred sebou na Tour de France ešte dlhú cestu. Musíme mu naďalej veriť, že si nájde v kopcoch svoje príležitosti."  
 
Tejay van Garderen (BMC): "Mohli sme vybojovať žltý dres a získať etapový triumf, nakoniec máme len etapu. Je to trošku škrt cez naše plány. Celý čas sme chceli zostať spolu a na stúpaniach sme potrebovali, aby tam ťahali silnejší borci. Rohan Dennis bol naším kľúčovým faktorom, on je jednoducho motor. Počas uplynulých dní sme sa pohybovali na čele pelotónu a míňali energiu. Ak by sme tak nerobili, mohli nás zastaviť pády alebo rozdelenie pelotónu. Počas takýchto dní jednoducho musíte jazdiť na čele, ale oplatí sa to."                  
          
 
VÝSLEDKY 9. ETAPY
1. vlajka BMC RACING TEAM 32' 15''
2. vlajka SKY PROCYCLING + 00' 01''
3. vlajka MOVISTAR TEAM + 00' 04''
4. vlajka TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 28''
5. vlajka ASTANA PRO TEAM + 00' 35''
6. vlajka IAM CYCLING TEAM + 00' 38''
7. albansko ETIXX - QUICK-STEP + 00' 45''
8. vlajka LAMPRE - MERIDA + 00' 48''
9. vlajka TEAM LOTTO NL - JUMBO + 01' 14''
10. vlajka AG2R LA MONDIALE + 01' 24''
11. vlajka TREK FACTORY RACING + 01' 25''
12. vlajka TEAM CANNONDALE - GARMIN + 01' 29''
14. vlajka FDJ + 01' 33''
16. vlajka TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 37''
19. vlajka KATUSHA TEAM + 01' 53''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 9. ETAPE
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 5h 00' 00''
2. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 12''
3. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 27''
4. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 38''
5. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 03''
6. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 01' 18''
7.

vlajka

VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 50''
8. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 01' 52''
9. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 59''
10. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP + 01' 59''
13. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 02' 22''
14. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 02' 43''
15. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 02' 52''
16. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 02' 56''
17. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 03' 30''
18. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 03' 52''
 

BODOVACIA SÚŤAŽ PO 9. ETAPE
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 213 bodov
2. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 210 bodov
3. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 159 bodov
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 158 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 9. ETAPE
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 31h 34' 50''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 21''
3. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 02' 05''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
sky vlajka FROOME Chris sagan vlajka SAGAN Peter
SKY PROCYCLING TEAM TINKOFF - SAXO
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
mtn Eritrea TEKLEHAIMANOT Daniel sagan vlajka SAGAN Peter
MTN - QHUBEKA TEAM TINKOFF - SAXO
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
žiadne...
Nehodnotené cieľové stúpanie: Côte de Cadoudal (1,7 km; 6,2 %)
 
 
 
 
Krátke preview etapy:
Pelotón musí byť spokojný, že výlet po Bretónsku sprevádza príjemné počasie, nebude tomu inak ani v tímovej časovke a všetky celky budú mať na trati rovnaké podmienky. Uvedená TTT je však veľmi ťažkou záležitosťou. Obsahuje len málo rovinatých úsekov, prvý kopček má priemer tri percentá, ten druhý na jednom kilometri dosiahne sklon 4,2 % a pred samotným cieľom je pripravený Côte de Cadoudal. Časovka sa hodí pre univerzálnych jazdcov, ktorí sú silní nielen v jazde proti chronometru, ale vedia aj šplhať. Jednotlivé zoskupenia musia vymyslieť pragmatickú taktiku, aby na zvlnenom teréne išli dostatočne rýchlo, ale neodtrhli svojich najslabších pretekárov, ktorí v ideálnom prípade môžu odpadnúť len na záverečnom stúpaní. Táto skúška navyše prichádza po ôsmich dňoch tvrdého pretekania, čo sa určite odrazí na výsledkoch. Spomínanú disciplínu si v poslednom čase užíva tím BMC. Na štarte bude veľmi motivovaný, pretože Tejay van Garderen má šancu na žltý dres. Americká zostava je dostatočne silná a kvalitná, aby sa jej to podarilo. Tím Sky má vo svojich radoch skúsených pretekárov, ktorí sú výbornými časovkármi, ale ich posledné výkony v tejto disciplíne ukázali nedostatky. Ak však partia okolo Frooma podá svoj najlepší výkon, môžu atakovať etapový triumf.
 
Tinkoff-Saxo na Gire v TTT podal výborný výkon, ale práve to môže ich slabinou, pretože niektorí z jazdcov nemusia tento výkon druhýkrát zopakovať. Contador má okolo seba skúsenú zostavu, keď sa im podarí nájsť tú správnu konšteláciu, určite nebudú na konci patriť medzi sklamaných. Kazašská Astana má vo svojom rade presne tie typy jazdcov, ktoré sa hodia pre tento terén. Ale ich doterajšie výkony na Tour zatiaľ neukázali, že by mali v tejto disciplíne dominovať, navyše Nibali včera prežil ťažký dojazd do cieľa. No potenciál majú obrovský. Movistar sa špeciálne pripravoval na túto etapu, Quintana a Valverde majú na túto príležitosť výborne poskladaný tím, ktorý to musí len dokázať na trati. Etixx - Quick-Step stratil svoju najväčšiu silu Tonyho Martina, bolo by prekvapením, keby v ôsmich mužoch zvíťazil, ale určite predvedie kvalitný výkon. Joaquim Rodríguez má pred sebou ťažkú skúšku, v ktorej mu budú navyše chýbať dvaja spolujazdci. Waren Barguil zase musí oželieť Toma Dumoulina. Tím Ag2r musí predviesť najlepšiu časovku za posledné obdobie, aby si Bardet a Peraud udržali pozitívny prístup pred príchodom do kopcov. Trek, Can-Garmin či Lotto-Jumbo takisto patria medzi skúsené zoskupenia, ktoré dokážu v tejto disciplíne podporiť svojich lídrov.                         
 
 
Krátky opis trasy:
Prvý blok pretekov je zakončený tímovou časovkou. Posledná previerka na Dauphiné ukázala, že takáto trasa môže medzi favoritmi vytvoriť rozdiely presahujúce jednu minútu. A to by po drsnom týždni pre niektorých z nich bolo tvrdou ranou na psychiku. V cieli sa bude rátať čas piateho pretekára v poradí. Pre tímy bude veľmi dôležité, aby sa na štart postavili v kompletnom zložení, pretože každý chýbajúci člen môže ovplyvniť konečný rezultát. Trasa prebieha na "falošnej rovine", ktorú zakončí krátke, ale nepríjemné stúpanie. Na konci ťažkej disciplíny a pri ubúdajúcich silách sa stane jazýčkom na váhach. Bude zaujímavé sledovať, akú taktiku zvolia jednotlivé celky, aby sa na jeho vrchol dostali čo najrýchlejšie. Plumelec je malé mestečko, ktoré uvidí veľkú cyklistickú bitku.       
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 15:00 štúdio, 15:15 živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:45
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Roman Broniš
moderátor štúdia: Marcel Merčiak
 
 
tour-etapa-maly-09
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21