102. ročník najväčších cyklistických pretekov prináša do pelotónu niekoľko technických noviniek. V minulom ročníku sa organizátorská spoločnosť A.S.O. rozhodla skúšobne zaviesť malé kamery umiestnené buď v prednej časti bicykla pod riaditkami či na vidlici, alebo v zadnej časti pod sedlovkou.
 
Tento rok sa dočkáme ďalších akčných záberov z etáp, keďže GoPro kamery má podľa dostupných informácií nainštalované až 14 pretekárov. A.S.O. sa pred podujatím dohodla na GoPro kamerách v spolupráci s firmou Shimano. Tá vyvinula nový model kamery Shimano CM-1000 špeciálne pre Tour. Uvidíme ho na bicykloch pretekárov z tímov Lampre-Merida, Orica-GreenEdge a Giant-Shimano. Ďalší dvaja pretekári, ktorí povezú malé kamery sú z tímu Cannondale-Garmin, a to konkrétne model od ich sponzora Garmin Virb.
 
Nové modely kamier nie sú obyčajnými GoPro rekordérmi ako ich poznáme doteraz. Majú niekoľko nových inteligentných funkcií. Sú ovládateľné smartfónom pomocou wifi a spolupracujú tiež s novými meračmi tepu a výkonu. Napríklad po zverejnení videa na youtube si diváci môžu na zábere pozrieť watové hodnoty či aktuálnu rýchlosť pretekára. Shimano CM-1000 sú vybavené svetelným objektívom f 2.0 a výkonným snímačom s HD rozlíšením 1920x1080. Táto kamera je v súčasnosti k dispozícií približne za 280 eur.
 
Dôležité je pripomenúť, že oficiálne používanie GoPro kamery na cyklistických pretekoch musí výnimkou schváliť UCI, pretože v súčasných pravidlách sú z bezpečnostných dôvodov aj TV licencií zakázané.
 
 
GPS veľkým krokom dopredu
 
Úplne novou oblasťou na TdF je zavedenie GPS prístrojov pre všetkých 198 pretekárov. Vedenie pretekov sa rozhodlo priniesť divákom aktuálne informácie o polohe jazdcov, ich aktuálnej rýchlosti. V každej z etáp sa za pomoci prístrojov spoločnosti Dimension Data vyhodnocuje najvyššia dosiahnutá rýchlosť dňa, priemerná rýchlosť pelotónu, rýchlosť víťaza na cieľovej páske a pod.
 
Hlavnou úlohou snímačov pripevnených pod sedadlom je obohatiť a skvalitniť televízny prenos. Réžia má uľahčenú prácu pri identifikácií ľudí v úniku, má prehľad o polohe a rýchlosti každého jedného jazdca.
 
Nové komponenty sú vybavené viacerými identifikačnými znakmi, napríklad vyrytým meno a číslom jazdca či QR kódom. V prípade výmeny bicykla počas etapy je podľa nových pravidiel tím povinný toto oznámiť pomocou vysielačky vedeniu pretekov, aby nedochádzalo k chybným záznamom. Jazdci bez aktívneho GPS systému sú na prémiách a v cieli registrovaní formou klasických čipov.
 
Nevýhodou, samozrejme, ostáva fakt, že viacero jazdcov počas etapy vymení bicykel a na rezerve GPS umiestnené nie je. Preto sa ani nedajú publikovať komplexné dáta všetkých cyklistov.
 
 
gps-tdf
 
 
zdroj: bikeradar.com, shimano.com