V uplynulom ročníku patrili medzi najúspešnejšie tímy na pro-konti úrovni Wanty - Groupe Gobert a Androni Giocattoli - Sidermec. Belgické zoskupenie získalo najviac bodov do tímového rebríčka a taliansky celok vybojoval najväčší počet výhier. Jednu z najlepších sezón posledného obdobia má za sebou Cofidis.
 
 
proconti 560px
 
 
Iván Sosa vyčnieval medzi všetkými

Pre tím Wanty - Groupe bola vrcholom ročníka účasť na Tour de France, kde sa predstavili druhýkrát po sebe a prezentovali sa najmä v celodenných únikoch. Keďže dokázali dosahovať dobré výsledky v priebehu celej sezóny a s viacerými cyklistami, ovládli rebríček hodnotenia pro-konti scény. Guillaume Martin potvrdil svoj talent na podujatí Circuit Cycliste Sarthe. Vyhral najťažšiu etapu a následne aj klasifikáciu. Potom sa mu už veľmi nedarilo, ale dvanáste miesto v GC na Dauphiné ukázalo jeho kvalitu. Ďalší úspech v poradí priniesol do tímu šprintér Andrea Pasqualon, ktorý  po dvoch víťazných etapách na Tour de Luxembourg vybojoval aj celkový titul. A do tretice sa belgická zostava presadila v poradí na Tour of Taihu Lake, kde dominoval Boris Vallée.

Po jednej výhre vybojovali na menších belgických jednorazovkách Dupont, Melisse, Baugnies a Van Keirsbulck. Posledný menovaný ako nádejný klasikár prestúpil do tejto zostavy, aby mohol počas jarnej kampane predvádzať svoje danosti na kocky, ale za dva roky sa mu to nepodarilo. Preto opäť mení prostredie a odchádza do CCC Team. Na Tour de Wallonie získal jednu výhru Christian Eiking a 23-ročný nórsky pretekár ukázal svoje nadanie aj na Tour of Oman, keď skončil v silnej konkurencii na ôsmej pozícii v GC.
 
Pretekárom v celku Androni nikdy nechýba motivácia, lebo vedia, že po kvalitných výkonoch sa môžu posunúť do World Tour. V tomto roku to bol prípad Ivána Sosu, novú hviezdu nielen kolumbijskej, ale aj svetovej cyklistiky. Ako 20-ročný dokázal predvádzať skvelé výkony v kopcoch a skúsenejším súperom sa vyrovnal aj po taktickej stránke. Stal sa celkovým víťazom na Tour of Bihor, Adriatica Ionica, Sibiu Tour a najmä na Vuelta a Burgos, kde si dokázal poradiť s Miguelom Lópezom. Podľa mnohých urobil Androni chybu, že ho nezobral na Giro.
 
 
sosa 18 podium alpsf
Ivan Sosa (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 

Na talianskej GT predvádzala zostava snaživé výkony, ale len výnimočne sa tlačila do koncovky a bojovala o výhru. Najlepší výsledok dosiahol Mattia Cattaneo, ktorý v úniku osemnástej etapy skončil tretí na Prato Nevoso. Sedem výhier vybojoval šprintér Matteo Malucelli, zahanbiť sa nenechal ani skúsený Manuel Belletti, ktorý okrem iného vyhral Okolo Maďarska. Jedna z najväčších osobností tímu, Francesco Gavazzi, bol úspešný iba raz, keď triumfoval v prvej etape na Okolo Burgosu, a na konci sezóny sa previedol aj Fausto Masnada s celkovým triumfom na Tour of Hainan.
 
 
Francúzke farby potiahol najmä Cofidis

Medzi francúzskymi zoskupeniami dominoval Cofidis, ktorý vybojoval 21 výhier. Po šesť víťazstiev ukoristili Nacer Bouhanni a Christophe Laporte. Prvý menovaný nezostal nič dlžný svojej povesti a dostával sa do konfliktov s vedením tímu, až nebol vybraný na Tour de France. Dôvodom bola aj jeho slabšia výkonnosť, keď sa dovtedy dokázal presadiť len na menších podujatiach. Vrcholom jeho sezóny bol triumf v šiestej etape na Vuelte. Laporte sa ukazoval vo veľmi dobrom svetle v prvej polovici ročníka, keď vyhral klasiku Tro-Bro Léon, etapu na Okolo Luxemburska či krátku časovku na Belgium Tour. Na TdF sa mu najviac darilo v osemnástej etape, keď ho v šprinte pokoril iba Démare. V celkovom poradí sa ukázali Dimitrij Claeys s triumfom na Štyri dni Dunkerque a Nicolas Edet, ktorý si s jednou etapovou výhrou podmanil aj celkové poradie na Tour du Limousin.
 
 
laporte 18 provense frederic speich
Christophe Laporte (© Tour la Provence / Frederic Speich)
 
 
Do tímu Direct Energie priniesli najväčšiu radosť Lilian Calmejane a Jonathan Hivert. Calmejane dominoval na jednorazovkách Drome Classic a Paris - Camembert, no jeho aktívnemu štýlu by svedčalo viac úspechov. Vynikajúcu formu na začiatku roka predvádzal Jonathan Hivert. Jasne úradoval  s dvomi víťazstvami na Tour du Haut Var, získal etapu na Paríž - Nice a následne si podmanil aj Tour du Finistére. Škoda len, že forma mu nevydržala dlhšie. Na P-N dokázal uchmatnúť etapu aj Jerome Cousin a dve výhry zaznamenal v ročníku šprintér Thomas Boudat. Aktívnu jazdu zoskupenia sme mohli sledovať aj na Tour de France, ale bez úspešného výsledkového potešenia.

Na Starej dáme sa zúčastnil aj tím Fortuneo - Samsic, ale táto partia výrazne zaostala za očakávaniami. Warren Barguil sa trápil v priebehu celého ročníka a najlepší výsledok dosiahol na Deutschland Tour, kde finišoval na šiestom mieste v GC. Hľadal sa aj na samotnej Tour a minuloročný kráľ vrchárskej súťaže tu nepredviedol nič zo svojho umenia. Barguil musí považovať prvý rok vo Fortuneo za neúspešný a vôbec celé zoskupenie nemôže byť spokojné so sezónou 2018, lebo získalo len dva triumfy.

Väčšie očakávania panovali aj v celku Vital Concept. Novovzniknutý tím nebol pozvaný na Tour de France a Bryan Coaquard nepredvádzal také kvalitné výkony, aké sa od neho očakávali. Hlavná hviezda zostavy sa tešila len trikrát. Šprintérske výhry na Okolo Ománu, Štyri dni Dunkerque a Belgium Tour sú málo na jazdca s jeho ambíciami. Vital Concept prežil náročný premiérový ročník, v tom nasledujúcom sa musí zlepšiť po každej stránke.
 
 
coquard 18 vitalf
Brian Coquard (© vital-concept-cycling-club.bzh)

 
Mareczko znovu vyhrával, Euskadi - Murias získal veľké výhry

Tím CCC Sprandi Polkowice si zastal svoju pozíciu na pro-konti úrovni, ale neváhal využiť ponuku zo strany pôvodného celku BMC a od budúcej sezóny sa posunúť do najvyššej kategórie. V tejto sezóne sa mohli opäť spoľahnúť na Jana Tratnika, ktorý vyhral klasiku Volta Limburg Classic a na Okolo Slovenska skončil na druhom mieste v poradí. Na začiatku roka ovládol peknú jednorazovku aj František Sisr. Český jazdec si poradil s konkurenciou na Ronde van Drenthe. Amaro Antunes kraľoval na Tour of Malopolska, na Dookola Mazowsza zase nedal súperom žiadnu šancu Szymon Sajnok. Ambiciózny projekt poľského zoskupenia pre budúceho sezónu tak bude stáť na dobrých základoch.

Celku Israel Cycling Academy sa vyplatilo angažovanie skúsených borcov. Ben Hermans ovládol podujatie Okolo Rakúska a Ruben Plaza triumfoval na Vuelta a Castilla y Leon. Španielsky jazdec mohol získať etapový triumf na Gire, ale na vrchole Prato Nevoso ho pokoril Schachmann. O šprintérske koncovky sa staral Mikhel Räim a estónsky jazdec vybojoval tri výhry. Wilier Triestina bol závislý od Jakuba Mareczka, ktorý uchmatol v ročníku až trinásť výhier, no takmer všetky získal na menších pretekoch. Pre taliansku zostavu bude veľmi náročné nahradiť tohto stále mladého šprintéra, ktorý odchádza do CCC Team.

Veľké výhry chýbali tímu Bardiani. O najväčšie úspechy sa postarali Guardini, ktorý dvakrát triumfoval na Tour de Langkawi, a Simioni s Tonellim, ktorí získali po jednej etape na Okolo Chorvátska. Giulio Ciccone ovládol jednorazovku Giro dell'Appennino, potom sa ukázal v záverečnej horskej etape na Gire, kde bral štvrté miesto, a darilo sa mu aj na Adriatica Ionica s druhou priečkou v poradí. Vérandas Willems - Crelan zviditeľnil najmä Wout van Aert. Belgický jazdec počas svojej krátkej tohtoročnej anabázy na ceste skončil tretí na Strade Bianche, deviaty na Ronde a presadil sa v klasifikácii na Okolo Dánska. Jeho kvalita na ceste bude určite ešte rásť, ale je otázkou, v ktorom celku, lebo sa rozhodol rozviazať zmluvu so svojím zamestnávateľom a plánuje jazdiť za Lotto - Jumbo.
 
 
ciccone 18 okolo svk podium sta
Giulio Ciccone na Okolo Slovenska (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)


Vyzerá to tak, že tradičný tím Caja Rural stagnuje. Španielske zoskupenie momentálne nedisponuje cyklistami, o ktorých by sa zaujímali WT zoskupenia, a tomu nasvedčujú aj dosiahnuté výsledky. Naopak, vo výbornom svetle sa predviedol na pro-konti úrovni Euskadi - Murias. Senzačný úspech Óscara Rodrígueza v trinástej etape Vuelty na vrchole La Camperona musel povzbudiť každého baskického cyklistu. A pekné úspechy dosiahol aj Eduard Prades, ktorý dominoval v poradí na Okolo Nórska a Okolo Turecka.

Medzi americkými celkami panovali veľké očakávania na začiatku sezóny, ale v jej priebehu museli čeliť viacerým komplikáciám. Najviac výhier dosiahol Hagens Berman Axeon a tie najcennejšie pochádzajú z Tour of the Gila a Okolo Utahu. A v jeho drese jazdí aj aktuálny šampión Spojených štátov Jonny Brown. Celkový triumf na Tour of the Gila si vychutnal Rob Britton z Rally Cycling a na ďalšom miestnom podujatí Colorado Classic sa presadil Gavin Mannion zastupujúci UnitedHealthcare.