Šesťdňové preteky sa odohrávajú vo francúzsky hovoriacej časti Švajčiarska, ktoré zakaždým ponúkajú výborný test pre jazdcov na celkové poradie, pretože poslední traja víťazi Tour de France sa pripravovali na tomto podujatí.

 

 

Obľúbená príprava

 

Tour de Romandie sú poslednými etapovými pretekmi pred Giro d'Italia, preto slúžia ako záverečná príprava pre uchádzačov tejto talianskej Grand Tour. Na druhej strane sem prichádzajú aj jazdci smerujúci na Tour de France, ktorí uzatvárajú svoj prvý súťažný blok v sezóne na odhalenie možných nedostatkov, ale predovšetkým na pridanie cenného triumfu do svojho kariérneho životopisu. Obľubu si toto podujatie získalo všestranným profilom, na ktorom môže uspieť len zdatný časovkár a výborný lezec, preto sú skutočne vítaným testom pred blížiacimi sa trojtýždňovými podujatiami.

 

 

Klasický itinerár

 

Trasa je tradične situovaná medzi krátky prológ a časovku jednotlivcov, ktoré sú doplnené ťažkou alpskou etapou a tromi príležitosťami pre únik, alebo hromadný dojazd. Tentoraz sa tour-de-romandieodohrá 5-kilometrový prológ v meste Ascona, ktorý na priamočiarej trati okamžite načrtne prvé rozdiely medzi pretekármi. V druhom dejstve sa musia jazdci najskôr vysporiadať s ťahavým stúpaním na Simplonpass, ktoré však v príjemnej vzdialenosti od cieľa a bez ťažkých pasáží nie je nebezpečné, namiesto toho však túto úlohu spĺňa kopec druhej kategórie Lens, ktorého vrchol 16 km pred cieľom môže znamenať víťazstvo útočníkov, alebo dojazd menšej skupiny. Tretia etapa napriek zvlnenému profilu vyhovuje odolným šprintérom, ktorí takéto povrchy vyhľadávajú, preto kontrola nad utečencami bude z ich strany príkladná.

 

Potom nasleduje kráľovská etapa, ktorá je so štyrmi náročnými kopcami vrcholom podujatia, kde jazdci musia prekonať výškový rozdiel 3500 metrov. Posledné stúpanie je situované 15 km pred cieľom, čo ešte viac podporí záverečnú drámu. Štvrtý deň je na programe šesť atraktívnych okruhov v okolí mesta Fribourg, ktoré sú už teraz pripravené na hromadný dojazd. Pre celkový triumf je rozhodujúcich záverečných 18 kilometrov v jazde proti chronometru v meste Neuchatel, ktoré sú však preťaté krátkym stúpaním.

 

 

Sky zatiaľ len v malých problémoch

 

Tím Sky sem na obhajobu svojich dvoch posledných víťazstiev privádza dve najväčšie hviezdy, ale situácia v tomto celku nie je zďaleka ideálna. Chris Froome sa prednedávnom trápil s bolesťami chrbta a z preventívnych dôvodov sa nekonal ani jeho štart na L-B-L práve preto, aby mohol štartovať na tomto podujatí. V tejto sezóne toho veľa nenajazdil, preto aj sám veľmi túži dostať sa do súťažného rytmu. Prológ, časovka a ťažká alpská etapa sú pre neho dobrým priestorom, aby nielen sebe, ale všetkým ukázal svoju momentálnu výkonnosť. Ešte horšie je na tom Richie Porte, ktorý kvôli zdravotným komplikáciám prišiel o kapitánsku úlohu na Gire, takže sa opäť predstaví na Tour de France v úlohe super-domestika pre Frooma. Okolo Romandie poskytuje Portemu vhodnú príležitosť získať späť sebavedomie, ale na Liége sa musel presvedčiť, ako ťažko sa jazdí po mesačnej odmlke.

 

 

Výborní časovkári v kurze

 

van-garderen-colorado-2013Pripravená trať by mohla veľmi vyhovovať Tejayovi van Garderenovi. Jeden z najlepších časovkárov medzi jazdcami na celkové poradie v tomto roku predvádza výborné výkony v kopcoch, preto ak si udrží tento štandard aj naďalej, v Romandii sa umiestni vysoko. Spoločnosť mu bude robiť v jeho silnom podpornom tíme aj Peter Velits, ktorý by mal v horskej etape pri ňom zostať čo najdlhšie, ale sám sa môže pokúsiť o čiastkový úspech v druhej časovke.

 

Svoje umenie ide do Romandie predviesť aj Michal Kwiatkowski. Poľský pretekár môže na tomto teréne dosiahnuť ďalší z vynikajúcich výsledkov v tejto sezóne, ak sa do jeho výkonov nezareže únava, ktorá sa môže prejaviť najmä v horskej etape. Tam však bude pred Girom testovať svoje nohy Rigoberto Urán, ktorý sa len nedávno vrátil z tréningu v Kolumbii. Pred Tour de France zvolil pomalý priebeh sezóny Andrew Talansky, ale talentovaný Američan sa môže pochváliť siedmim miestom z hornatého Katalánska, čo dokazuje dobrú vrchársku odolnosť. Dve časovky budú pre neho veľkým plusom, ktoré ho môžu posunúť na sympatické miesto.

 

 

Vo forme alebo pred ňou

 

Druhý muž z minulého roku Simon Špilak si do tejto sezóny preniesol zvýšenú sebadôveru, pretože na Paríž - Nice a v Katalánsku prerazil do najlepšej desiatky. 27-ročný borec tak môže zužitkovať svoju momentálnu formu na ďalší dobrý výsledok. V pohode jazdí aj Jakob Fuglsang, ktorý je na každých podujatiach aktívny a pokúša sa byť vždy viditeľný. V tíme Astana nemajú síce jasného lídra, ale spolu s ním budú jazdiť  Tanel Kangert, Fredrik Kessiakoff či Janez Brajkovič, takže z tejto zostavy musí niekto skončiť v najlepšej desiatke.

 

Takisto ako dobrý časovkár sa tu predstaví Jean-Christophe Peraud, ktorý si túto sezónu vo veku 36 rokov doslova užíva nielen výbornými výkonmi, ale aj výsledkami. Medzi jazdcov, ktorí majú pred Girom poslednú možnosť doladiť výkonnosť, patria Ivan BassoRafal Majka. Taliansky borec si pred svojími vrcholmi sezóny jazdí svoje a nič iné ho nezaujíma. Poľský jazdec sa po páde na Paríž - Nice musel dávať do poriadku a namiesto súťažných dní sa rozhodol radšej trénovať, preto je pre neho Romandia miestom na získanie pretekárskych kilometrov. Thibaut Pinot mal podobné zdravotné prestávky, ktoré sa teraz pokúša prekonať týmto podujatím.

 

 

Rýchlostná zložka

 

Svoj šprint v záveroch etáp ukáže hlavne Marcel Kittel, ktorý sem prekvapujúco zavítal namiesto slnečného Turecka. V rýchlych dojazdoch, ale nie jednoduchých, sa bude snažiť presadiť Roberto Ferrari alebo Giacomo Nizzolo. Odolnejšiu verziu špurtérov zastupuje ďalší pretekár z Giant-Shimano Luka Mežgec a holandský talent Moreno Hofland.

 

 

Priebeh pretekov Okolo Romandie tu...