Dnešný deň vyzeral na papieri zaujímavo. Päť kilometrov pred cieľom bol vrchol 1400-metrového kopčeka so sklonom 9 %. Nedalo sa očakávať, že to zlomí väčšinu šprintérov, ale rozhodne ich komplaktné vlaky a pozíciu v pelotóne.
 
2. etapa Okolo Ománu 2015 (UCI Asia Tour, 2.HC, Ománsky sultanát)
18.2. streda zvlnená ciel rovina Hazm Castle > Al Bustan 195 km vitaz Cancellara
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6
 
Druhá etapa odštartovala spod hradu Al Hazm a mala slušných 195 kilometrov. Bola najdlhšou v tomto ročníku Okolo Ománu. Aj dnes sa únik vytvoril jednoducho a už na desiatom kilometri mal náskok štyroch minút. Ukázali sa v ňom Gatis Smukulis (Kaťuša), Preben van Hecke a Jeff van Meiraeghe (2x Topsport) a Enrico Barbin (Bardiani).
 
Kaťuša tentoraz nestavila na taktiku celodenného sťahovania úniku, naopak, mala v ňom svojho zaujímavého človeka. Všetci si pamätáme, čo sa Smukulisovi podarilo pred štyrmi rokmi v Katalánsku, kde zdanlivo nereálny celodenný únik doviedol do cieľa a obliekol sa do žltého dresu. 30 km pred cieľom vtedy na neho strácal balík iba dve minúty, ale nestiahli ho.
 
Lotyš sa aj do tejto etapy poriadne zahryzol. Boj o prvú prémiu tesne prehral s Van Meiraeghom, ktorý bol v trháku aj včera, bral bonifikácie, ale pokašľal to a do cieľa prišiel so stratou. Barbin sa už po hodine vrátil do pelotónu, čo mal na svedomí defekt a určite aj strata ďalšej motivácie, pretože únik zvykne nešťastného kolegu v takejto fáze etapy počkať.
 
ÚNIK DŇA
topsport P. Van Hecke
(Tosport)
topsport J. Van Meiraeghe
(Tosport)
katusha Gatis Smukulis
(Kaťuša)
V polovici etapy mala trojica na čele náskok ôsmich minút. Včera Kaťuša svedomito ťahala, ale dnes sa Astane ani ďalším tímom príliš nechcelo. Zmenilo sa to až príchodom tímu Tinkoff-Saxo na čelo, čo malo byť jasným signálom, že dnes sa dobre cíti Peter Sagan. V ďalšom priebehu došlo k rozdeleniu pelotónu a k Tinkoffu sa pridali aj borci Movistaru. Zdalo sa, že niekto zaujímavý ostal vzadu. Ukázalo sa, že zo známejších mien iba Hagen kvôli defektu a včera desiaty Démare.
 
Smukulis ani dvojica Topsportu nemali dôvod na radosť. Zvýšenie tempa v pelotóne začalo rýchlo ničiť ich náskok a za 25 kilometrov prišli o neuveriteľných päť minút. Štartové pole sa muselo vyrovnať aj s veľkými horúčavami. Oproti včerajšku ortuť teplomera vystúpila ešte o päť stupňov vyšie na 35°C.
 
70 km pred cieľom sa situácia upokojila, pelotón spojil a vedúce trio mierne zvyšilo náskok na štyri minúty a ten dlho udržiavalo. Jeff Van Meirhaeghe vyhral aj druhú prémiu a podarila sa mu zaujímavosť, že bodoval na všetkých štyroch doterajších prémiách v Ománe. Ako sme spomínali, včera prišiel do cieľa so stratou, takže mu bonifikácie neboli nič platné. Po dnešku to vyzeralo aspoň na slušnejší posun v bodovacej súťaži. Spolu mal deväť bodov.
 
Ku Tinkoffu sa postupne pridávali ďalšie tímy a ťahať sme videli aj BMC. Dnes mal určite šancu uspieť Van Avermaet, ale aj Peter Velits vie výborne zvládať takéto dojazdy.
 
35°C
Vedúca trojka s blížiacim sa koncom etapy bojovala čoraz viac a ich šance rozhodne neboli úplne nulové. Dvadsať kilometrov pred cieľom mali niečo vyše dvoch minút náskoku a chystali sa absolvovať prvý kopec Al Hamriyah (800 m; 9,8 %). Ten im poriadne vzal z časovej výhody a v záverečnom stúpaní už tempu pelotónu podľahli. Na Al Jissah (1,4 km; 9 %) atakovala štvorica jazdcov Ben Hermans a Tejay Van Garderen (2x BMC), Jakob Fuglsang (Astana) a Alejandro Valverde (Movistar).
 
Svoju miernu výhodu však nikto z atakerov nedokázal udržať do cieľa, hoci blízko k tomu bol Valverde. Najodolnejších päť borcov špurtovalo. Zvíťazil Fabian Cancellara (Trek). Fotofiniš rozhodol o druhom mieste pre Alejandra Valverdeho (Movistar) tesne pred Gregom Van Avermaetom (BMC). Peter Sagan bral piate miesto. Pred Slováka sa ešte dostal Filippo Pozzato (Lampre-Merida).
 
Je mimoriadne potešujúce, že Peter mal formu na to, aby finišoval s najlepšími štyrmi borcami etapy, čo žiadny zo včerajších šprintérov nedokázal, ale o podarenom špurte hovoriť nemôžeme. Ťažko povedať, čo sa stalo. Z dnešného dňa musia mať všetci fanúšikovia Sagana trochu zmiešané pocity. Ešte sme hádam nikdy nevideli, že by Peter prišiel do cieľa posledný v menšej skupinke. Budeme zvedaví na vyjadrenia. V tomto článku vám ich, samozrejme, sprostredkujeme.
 
Pelotón prišiel do Al Bustanu poriadne roztrhaný, takže Fabian Cancellara kraľuje celkovému poradiu. Druhý je Valverde, tretí Rakúšan Patrick Konrad z Bory, ktorý prišiel do cieľa hneď v ďalšej skupine a keďže mal na Petra päť sekúnd, stačilo to na udržanie bieleho dresu. Peter je piaty.
 
Rozhodcovia napokon udelili prvej osemnástke v cieli nulovú stratu. Bola to hraničná situácia, pretože šiesty pretekár v cieli mal asi 15-metrový odstup, ale rýchlosť bola obrovská. V každom prípade by sme mali hľadať budúceho celkového víťaza v 18-člennej skupine, pretože ďalšia prišla na pásku až so stratou 46 sekúnd. Kto má teda najväčšie šance na triumf? Zrejme pätica Alejandro Valverde, Rafal Majka, Tejay Van Garderen, Julian Arredondo, Daniel Moreno.
 
Barguil, Kreuziger, Costa, Fränk a Nibali stratili spomínaných 46 sekúnd. Rodríguez až 55. König 1:15. Jasné je, že ambície v celkovom poradí nemá náš Peter Velits (manko 4:37) ani napríklad Thibaut Pinot.
 
 
Sean Yates (športový riaditeľ Tinkoff-Saxo): "Bol to ťažký finiš. Na poslednom stúpaní sa pelotón rozdelil po tom, čo začali favoriti atakovať. Sagan a Majka dostali výbornú podporu, ktorí potom urobili všetko, čo mali, aby zachytili tieto ataky. Dnes sme tvrdo pracovali na čele pelotónu, aby sme priviezli utečencov späť do pelotónu. Samozrejme, Peter Sagan nie je spokojný s piatym miestom, pretože za normálnych okolností by takúto etapu dokázal vyhrať. Myslím si, že mu prospeje krátky oddych, aby nenaháňal víťazstvo v každej etape, a mohol sa zotaviť po páde v Katare. Máme ambiciózne plány v tejto sezóne, ale musíme ho trochu odbremeniť z tlaku, ktorý má na sebe. Zajtrajší deň budeme brať s nadhľadom."
 
Fabian Cancellara (Trek): "Som super šťastný a spokojný s týmto víťazstvom. Bolo úplne zaslúžené. Dnes fungoval celý tím perfektne a to mi dodávalo pokoj počas celej etapy. Po prekonaní posledného stúpania mal vo vedúcej tím BMC troch jazdcov, ktorí išli v zjazde naplno a toto tempo udržali až do cieľa, takže nebol priestor na útočenie. Bál som sa, že bude niekto iný atakovať, pretože ja som mal v nádrži k dispozícii už len jeden pokus a ten som chcel udržať na šprint. Spoluhráči boli stále okolo mňa a Aredondo mi pomáhal pri stúpaní. Udržal sa za najlepšími a ja som zostával hneď za ním. " 
     
Alejandro Valverde (Movistar): "Bol som blízko k víťazstvu. Náš atak s Van Garderenom na poslednom kopci vyzeral dobre, ale dobehli nás. Potom som nevyhral ani špurt, ale aspoň získal bonifikácie na súperov. Takže pocity sú zvláštne, ale nie je to zlé, veď som skončil vpredu. Musíme si dať pozor na horúčavy, ktoré tu sú, a uvidíme, čo sa stane v piatok."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY:
1. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING 4h 36' 46''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 00''
3. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 00''
4. vlajka POZZATO Filippo LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
5. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
ARREDONDO, MAJKA, VAN GARDEREN, MORENO + 00' 00''
BARGUIL, KREUZIGER, COSTA, FRANK, NIBALI + 00' 46''
47. vlajka RODRIGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 55''
84. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 04' 37''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 2. ETAPE:
1. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING 8h 22' 14''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 04''
3. vlajka KONRAD Patrick BORA - ARGON 18 + 00' 05''
4. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 06''
5. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 10''
6. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 00' 10''
7. vlajka GRIVKO Andrij ASTANA PRO TEAM + 00' 10''
8. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 00' 10''
9. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 10''
10. ARREDONDO Julian TREK FACTORY RACING + 00' 10''
83. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 04' 47''
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
trek vlajka CANCELLARA Fabian trek vlajka CANCELLARA Fabian
TREK FACTORY RACING TREK FACTORY RACING
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV SÚŤAŽ TÍMOV
bora vlajka KONRAD Patrick bmc vlajka BMC RACING TEAM
BORA - ARGON 18
 
 

 
 
Preview etapy:
Cieľová destinácia Al Bustan je dobre známym miestom tohto podujatia, kde v predchádzajúcich dvoch ročníkoch ukázal svoje umenie aj Peter Sagan. Prvá časť etapy nie je ničím výnimočná, zato v jej záverečnej pasáži sa môžeme tešiť na zaujímavú útočnú cyklistiku. Prvý kopec Al Hamriyah (800 m; 9,8 %) dostane jazdcov do potrebného tempa, ale hladinu adrenalínu zdvihne až stúpanie Al Jissah (1,4 km; 9 %), ktoré priam vyzýva k útokom. Jeho vrchol je situovaný len päť kilometrov pred cieľom, ale čo je dôležitejšie, až štyri z nich sa nachádzajú v klesaní, takže útočníci majú veľkú šancu, aby udržali svoj náskok až do cieľa. V minulej sezóne bola cieľová čiara posunutá o jeden kilometer ďalej, preto sa do odtrhnutej skupiny dokázal vrátiť aj André Greipel, ktorý odsunul Petra Sagana na druhé miesto. Slovenský šampión zvíťazil v Al Bustane v roku 2013, keď do cieľa dorazil po sólovej jazde.               
 
 
2-etapa