15. 4.9. rovinata etapa ciel rovina Sabiňánigo > Sallent de Gállego 119 km Brambilla
 
 
Po sobotňajšom cyklistickom galapredstavení necheli organizátori znižovať z požiadaviek divákov a pripravili krátku výživnú etapu s ďalším cieľovým stúpaním, už šiestym vysokej kategórie. Konvoj pretekov sa vrátil do Španielska a provincie Aragónsko na hraniciach s Francúzskom. Finišovalo sa v lyžiarskom stredisku Formigal.
 
Dnes bol favorizovaný únik, no jeho nepriateľom mohla byť dĺžka etapy, pretože v kopcovitých etapách sme často svedkami viac ako hodinového boja o čelnú skupinu. Po včerajšku však mohli byť popredné tímy unavené a očakávali pokojnejší priebeh. Otázkou bol výkon Valverdeho. Španiel sa mohol pokúšať o únik, ale vyhovoval by mu aj špurt favoritov, teda naopak zlikvidovanie atakerov.
 
Všetko chcel hneď od úvodu postaviť na ruby pretekár, ktorému krátke etapy vyhovujú a útočí v nich celý život - Alberto Contador. Jazdec Tinkoffu sa plietol k pretekárom, ktorí sa chceli dostať do celodenného úniku a to sa, samozrejme, nepáčilo ostatným favoritom.
 
Po desiatich kilometroch etapy sa vytvoril veľmi netypický únik už s takmer minútovým náskokom, kde bol s El Pistolerom aj líder pretekov! Zloženie: Alberto Contador, Ivan Rovnij a Jurij Trofimov (3x Tinkoff), Jonathan Castroviejo, Ruben Fernández a Nairo Quintana (3x Movistar), Gianluca Brambilla a David de la Cruz (2x Etixx), Davide Formolo a Moreno Moser (Cannondale) Kenny Elissonde (FDJ), Fabio Felline (Trek), Matvej Mamikin (Kaťuša) a Omar Fraile (Dimension Data).
 
Sky a Orica boli v pohotovosti. Froome sa pustil do stíhania, ale jeho malá skupina bola nezmyselná, tak sa vrátil do balíka, aby využil aj kolegov. Problém bol, že pelotón sa pod tlakom a vo vysokej rýchlosti úvodu etapy rozdelil na dve časti a väčšina Chrisových kamarátov ostala vzadu. Quintana vpredu, samozrejme, nestriedal a vyvážal sa na chvoste úniku, takže mal zadarmo k dispozícii minútový náskok.
 
V druhej časti pelotónu to ťahalo iba samotné Sky, ktorým tam ostal Leopold König a nikto sa nechcel pridať, tak sa zdalo, že svoju snahu vzdávajú a ich strata sa zvyšovala. Vyzeralo to tak, že český pretekár kvôli dnešnému dňu prišiel o Vueltu.
 
Vpredu sa dobre spolupracovalo. Začal pomáhať aj samotný Quintana. On aj Contador mali k dispozícii dvoch kolegov. Ulievať sa mali dôvod skôr ostatní pretekári, ktorí šli na etapový triumf, ale vzhľadom na týchto dvoch súperov v skupine im to na optimizme určite nepridávalo. Vo Froomovej skupine dobre pracovala Astana, ktorá tam mala Scarponiho. Vyzeralo to tak, že v prvej časti pelotónu sú všetci ľudia z Top 10 okrem Quintanu, Contadora a Königa.
 
Záhadou bol najmä tím Sky, ako je možné, že v úvode etapy tak mimoriadne zaváhali jeho jazdci. Prišli o Top 10 s Königom, no ešte výraznejšie ich museli mrzieť komplikácie pre Frooma. Čelná skupina totiž zvyšovala svoj náskok pred druhým kopcom.
 
Alto de Cotefablo malo 12,5 km a sklon 4,3 %. Všetci boli zvedaví, ako sa zmení trojminútový rozostup medzi prvými dvoma skupinami. Vôbec nepracovala Orica, ktorá tam bola vo štvorici, ale šetrila sa na záver.
 
Vrcholom Cotefabla prešla čelná skupina s náskokom 2:15 pred pelotónom, ktorý už potrhal Simon Yates a za ním sa vyvážali ostatní favoriti ako Froome, Cháves, Scarponi i S. Sánchez. Práve Samuel Sánchez vzal do rúk stíhanie čela v zjazde a padlo to na úrodnú pôdu. Došli im však domestici. Striedať už musel aj Froome zatiaľ čo vpredu to riadil Castroviejo.
 
Tridsať kilometrov pred cieľom nastal asi trojkilometrový krízový úsek, kde Froomovi nikto nechcel pomôcť a razom sa medzera zväčšila o dvadsať sekúnd. To, samozrejme, znamenalo veľký nárast počtu pretekárov v pelotóne a znova začala robiť Astana.
 
Okrem Quintanu a Contadora boli predbežnými výhercami dňa aj jedenásty Davide Formolo (Cannondale) so štrnástym Davidom De la Cruzom (Etixx), ktorí sa tiež nachádzali vpredu. Rovnako ako Kenny Elissonde (FDJ) a Omar Fraile (DiDa) bojujúci o bodkovaný dres. Včera si mladý Francúz vybudoval náskok deviatich bodov, o štyri prišiel na prvých dvoch stúpaniach dnešného dňa, kde ho Španiel porazil.
 
Cieľové Aramón Formigal začalo 14,5 kilometra pred páskou a malo sklon 4,6 %, ktorý bol ale pomerne nepravidelný, čo ste mohli odčítať aj z profilu zobrazeného dole. V prvej tretine Formigalu sa nič zásadné nestalo. Rozostup ostával na dvoch minútach. Postupne odpadávali pretekári v úniku i pelotóne. Zatiaľ ešte boli k dispozícii jazdci Astany, takže čakalo sa, čo vymyslí strácajúca sedmička z Top 10.
 
Vzadu to krásne kazili ľudia z Cannondalu a vyzeralo to tam už dosť odovzdane, Orica vôbec nepracovala. Zatiaľ sa nechystal ani Froome. Z čela vypadli domestici a ťahal Quintana. Tiež to nemal ideáne, nikto nechcel pomôcť. Kto by aj, keď tam bola väčšina ľudí na etapu. Ostali tam Formolo, Mamikin, De la Cruz, Brambilla, Felline a Elissonde. Platilo to do méty troch kilometrov pred páskou, kde všetkých až na Brambillu a Contadora Kolumbijčan odtrhol. Tak nasledoval aj Pištoľník.
 
Etapový triumf si pripísal Gianluca Brambilla, ktorý podľa očakávania ošpurtoval Quintanu, ktorý stratil tri sekundy. Tretí finišoval Felline pred Elissondem a De la Cruzom. 34 sekúnd dostal Contador, 53 Formolo. Ako prvý z porazených prišiel na pásku Cháves s mankom 1:53. Nasledoval ho Scarponi 1:59. Froomovi nastúpil dokonca aj Valverde. Brit stratil fyzické, psychické sily aj čas, a to presne 2:40, a to sa dá označiť za kľúčovú stratu Vuelty 2016.
 
Königova skupina prišla do cieľa napokon až s 53-minútovou stratou a za limitom. Rozhodcovia ich od vylúčenia oslobodili.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Quintana sa teda jasne osamostatnil na čele pretekov, no za ním sa situácia veľmi zaujímavo vyrovnala. Froome, Cháves aj Contador sú na tom takmer rovnako. Tak následuje s väčším odstupom Yates a po ďalšej diere Sánchez, Talansky, Formolo, De la Cruz a Scarponi. Ten vyzerá, že často útočí, ale nevie sa dostať dopredu a stále je na chvoste Top 10.
 
15. etapa Vuelty znamenala, že situácia medzi Quintanom a Froomom sa vymenila. Už to nebude Nairo, ktorý bude musieť pred časovkou hľadať desiatky sekúnd na svojho najväčšieho súpera. Boj proti chronometru Chrisovi stačiť nebude. Proti nemu sa tiež asi postaví nahnutá psychika. Dnes to pokazil on sám a aj jeho tím. Nedal si pozor v zradnej etape. Všetci si boli dobre vedomí nátury Contadora. Šikovne sa k nemu pridal Quintana a bolo vymaľované.
 
 
Výsledky
1. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step link ikonka 2:54:30 100
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:03 40
3. FELLINE Fabio Trek - Segafredo link ikonka 00:25 20
4. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 00:28 12
5. DE LA CRUZ David Etixx - Quick-Step link ikonka 00:31 4
6. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 00:34  
7. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team 00:53  
8. MAMYKIN Matvey Team Katusha 01:16  
9. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 01:53  
10. SCARPONI Michele Astana Pro Team link ikonka 01:59  
11. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 02:10  
12. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 02:10  
13. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:10  
14. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 02:10  
15. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:31  
16. SILIN Egor Team Katusha 02:31  
17. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 02:37  
18. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 02:40  
19. PERAUD Jean-Christophe Ag2r La Mondiale link ikonka 02:40  
20. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 02:45  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 61:36:07 20
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 03:37  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 03:57  
4. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 04:02  
5. YATES Simon ORICA-BikeExchange 05:07  
6. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 06:12  
7. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 06:43  
8. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team 07:17  
9. DE LA CRUZ David Etixx - Quick-Step link ikonka 07:23  
10. SCARPONI Michele Astana Pro Team link ikonka 07:39  
11. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 08:05  
12. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 09:45  
13. PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA 10:09  
14. PERAUD Jean-Christophe Ag2r La Mondiale link ikonka 11:06  
15. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 11:44  
16. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 12:48  
17. SILIN Egor Team Katusha 13:55  
18. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 17:25  
19. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 19:57  
20. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 22:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 93
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 86
3. FELLINE Fabio Trek - Segafredo link ikonka 76
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 56
2. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 48
3. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
 
 
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 7
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 17
3. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 27
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy od organizátora
 
 

 
 
Hodnotené kopce na trase:
2 20 modre 77 km - Alto de Petralba: dĺžka 6,3 km; sklon 5 % (5-3-1)
2 20 modre 42 km - Alto de Cotefablo: dĺžka 12,5 km; sklon 4,3 % (5-3-1)
1 20 modre Cieľ - Aramón Formigal: dĺžka 14,5 km; sklon 4,6 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Ďalší finiš na vrchole stúpania nie je taký devastačný ako Aubisque, nemá potenciál na vytvorenie veľkých rozdielov poradí, preto to bude v intenzívnej etape záležitosť pre utečencov. Quintana stále potrebuje získavať čas na Frooma, ale Formigal má potrebné gradienty len tesne pred vrcholom, čo je málo, ale určite to vyskúša proti svojmu britskému súperovi. Naopak, s blížiacou sa časovkou je Froome v čoraz lepšej pozícii, preto mu po predchádzajúcom náročnom dni stačí len sledovať pokusy svojho kolumbijského konkurenta. Na konci môže vniesť dynamiku do pretekov dvojica z Oricy, ale to môžeme povedať aj o Leovi Königovi. Ak etapa predsa len neskončí v rukách utečencov, finiš malej skupiny a následný špurt do kopca môže byť náplasťou pre Valverdeho. Etapa začína pomerne jednoduchou pasážou, takže bude chvíľu trvať, kým sa vytvorí únik. Nepochybujeme, že to budú skúšať známe mená ako LL Sánchez, Brambilla alebo Hermans, stúpajúcu výkonnosť má Meintjes. 
 
 
Krátky opis trasy:
Pretekárov čaká ešte jeden deň v Pyrenejách, už na španielskej strane, a ďalší finiš na vrchole stúpania. Je to najkratšia etapa na podujatí, preto sa úvodné dva kopce môžu ísť rýchlo, ale nie sú to náročné prekážky. Alto de Cotefablo obsahuje pred vrcholom len tri ťažšie kilometre s priemerom 7 %. Hlavnou výzvou dňa bude Aramón Formigal, ktorý je veľmi nepravidelný. Po miernych šiestich kilometroch sa v polovici stúpania nachádza najtvrdší úsek s deviatimi percentami, ale o malú chvíľu sa cesta opäť vyrovná. Pre favoritov na celkový triumf tak bude zaujímavých len záverečných 3000 metrov, ktoré sa zdvihnú na sedem percent, kde môžu výbušní jazdci získať k dobru nejaké sekundy. Ale etapový triumf sa ponúka pre utečencov, podobne ako v roku 2013, keď tu úradoval v úniku Warren Barguil.
 
 
etapa 15
profil etapy: 2650 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
etapa 15 finis
profil a údaje cieľového kopca (© lavuelta.com)