16. 5.9. zvlnena etapa ciel rovina Alcaňiz > Peňíscola 156 km Drucker
 
Po mimoriadne atraktívnom, ale pre jazdcov vyčerpávajúcom programe bol pripravený jednoduchý profil, na ktorom sa mali presadiť rýchli pretekári. Lenže pelotón sa nachádzal v blízkosti Stredozemného mora a na trati panovali vysoké teploty, okolo 34 stupňov, takže z tohto dôvodu mali cyklisti pred sebou náročný deň. Navyše, na konci etapy mohol zafúkať bočný vietor, preto museli všetci obozretne jazdiť až do cieľa.
 
Netrvalo dlho a vpredu sa vyčlenila 6-členná skupina. Davide Villella (Cannondale-Drapac), Mario Costa (Lampre-Merida), Silvan Dillier (BMC), Sven Erik Bystrom (Kaťuša), Luis Angel Mate (Cofidis) a Julien Morice (Direct Energie) si začali budovať svoj náskok, keď v pelotóne zvýšila tempo Astana. Kazašský celok nemal vo svojich radoch šprintéra a utečenci mali v tom momente náskok cez dve minúty, takže táto ich aktivita netrvala dlho. Potom sa na čelo balíka posunul tím Movistar, španielsky zostava však čakala na šprintérske celky.
 
Skutočne, dopredu sa najskôr dostali Giant-Alpecin a IAM Cycling. Giant sa na podujatí snaží presadiť v špurte prostredníctvom Nikias Arndta, švajčiarsky celok cítil odhodlanie zo strany Jonasa van Genechtena, ktorý už vyhral jednu etapu. Čoskoro sa k nim pridal aj Etixx - Quick-Step, ktorý sa spoliehal na Gianni Meersmana. Za belgickú zostavu kontroloval utečencov Martin Velits.
 
Vo vedúcej skupine sa nachádzali veľmi dobrí tempári ako Dillier alebo Bystrom, no motivované šprintérske celky držali svoju stratu na úrovni troch minút. Simon Yates mal menší pád, po ktorom si musel dať ošetriť pravú ruku. Aby toho nebolo pre utečencov málo, v balíku jazdili aktívne aj Dimension Data a Bora - Argon, preto ich šanca na dnešný úspech bola minimálna.
 
Najviac bodov na jedinej horskej prémii získal Luis Angel Maté. Pretekárov čakal ešte malý úsek do kopca, ale potom sa už mali spustiť až na úroveň Stredozemného mora. V pelotóne nebola žiadna nervozita, ocenili to najmä jazdci na celkové poradie, ktorí v predchádzajúcich etapách jazdili na pokraji svojich síl. Necelých 50 pred cieľom mali utečenci náskok len dve minúty. 
 
Približne 20 km pred cieľom sa začali dopredu tlačiť aj tímy, ktoré bojujú v celkovej klasifikácii, nikto nechcel nič podceniť na záverečných kilometroch na pobreží. O ďalších osem kilometrov neskôr bola vedúca skupina minulosťou. Tinkoff a Sky nasadili vysoké tempo, ale na trati nefúkalo tak silno, aby sa mohla vedúca skupina rozdeliť.
 
V závere sa na čele pretláčali viaceré celky, ktoré sa chceli presadiť v špurte, ale problémy im robili kruhové objazdy, ktoré vždy natiahli jednotlivé formácie. Dva kilometre pred cieľom to chcel využiť Daniele Bennati, ktorý vyštartoval dopredu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Taliansky jazdec poriadne podkúril šprintérskym tímom. Dobehli ho len dvesto metrov pred páskou, ale bol to Gianni Meersman, ktorý musel začať špurtovať príliš skoro, čo využil Jean-Pierre Drucker, ktorý belgického pretekára prekonal pred cieľovou páskou. Za ním sa umiestnili Rudiger Selig a Nikias Arndt.
 
Na posledných stovkách metrov sa vybil tím Etixx  -Quick-Step, ktorý musel stíhať Bennatiho, ak nechceli, aby sa taliansky borec tešil z víťazstva. Tesne pred páskou potom chýbal posledný spolujazdec pre Gianni Meersmana, ktorý nemohol doviesť do úspešného konca taký dlhý špurt. Jean-Pierre Drucker zaknihoval svoje prvé víťazstvo na GT, dobrú formu predviedol už na Okolo Burgosu, kde trikrát skončil na druhom mieste. Teraz sa mu podarilo túto smolu zlomiť pekným víťazstvom.
 
Favoriti na celkový titul prekonali etapu bez problémov, už pred voľným dňom mohli trošku obnoviť sily. Martin Velits po jazde na čele balíka stratil 4:35. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie JP Drucker (víťaz)
"V posledných ťažkých etapách som trpel, na Vuelte sa sústredím na šprintérske dojazdy. Bol som dobrý už v Burgose, čo mi dodalo sebadôveru. Som veľmi šťastný, že som vyhral na Grand Tour. Záver bol veľmi hektický, spôsobovali to najmä prekážky na ceste. Bolo to len o správnej pozícii, v tomto smere mi veľmi pomohol Danilo Wyss. Našim a mojím cieľom bolo vyhrať etapu, teraz už nemáme žiadny stres. Ešte bude jedna príležitosť v Madride, verím, že budem úspešný aj tam."
 
 
Výsledky
1. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 3:21:18 100
2. SELIG Rüdiger Bora-Argon 18 00:00 40
3. ARNDT Nikias Team Giant - Alpecin link ikonka 00:00 20
4. MEERSMAN Gianni Etixx - Quick-Step link ikonka 00:00 12
5. MANZIN Lorrenzo FDJ link ikonka 00:00 4
6. VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling link ikonka 00:00  
7. SBARAGLI Kristian Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
8. REIJNEN Kiel Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal link ikonka 00:00  
10. RESTREPO Jhonatan Team Katusha 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 64:57:27 20
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 03:37  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 03:57  
4. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 04:02  
5. YATES Simon ORICA-BikeExchange 05:07  
6. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 06:12  
7. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 06:43  
8. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team 07:17  
9. DE LA CRUZ David Etixx - Quick-Step link ikonka 07:23  
10. SCARPONI Michele Astana Pro Team link ikonka 07:39  
11. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 08:05  
12. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 09:45  
13. PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA 10:09  
14. PERAUD Jean-Christophe Ag2r La Mondiale link ikonka 11:06  
15. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 11:44  
16. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 12:48  
17. SILIN Egor Team Katusha 14:13  
18. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 17:41  
19. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 20:15  
20. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 22:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 

 
 
Hodnotený kopec na trase:
3 20 modre 81 km - Alto Castillo de Morella: dĺžka 3,4 km; sklon 5,2 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Jednoduchá etapa pre rýchlych pretekárov sa môže zamotať len na posledných kilometroch, keď sa pôjde po pobreží a môže zafúkať bočný vietor. Ale všetci budú na túto eventualitu pripravení, takže nič by nemalo ohroziť hromadný dojazd balíka. Na víťaznej vlne sa bude chcieť udržať Etixx - Quick-Step, ktorý má kvalitu, aby dokázal kontrolovať utečencov, a v závere sa môže spoľahnúť na Gianni Meersmana, ktorý v predchádzajúcich špurtoch nemal konkurenciu. V tomto smere sa budú chcieť presadiť Giant - Alpecin a Dimension Data, na etapu si trúfajú Arndt a Sbaragli. Dobrý finiš môže ukázať Drucker, šťastie sa môže konečne usmiať na Fabia Felliniho. 
 
 
Krátky opis trasy:
Po vypätých kopcovitých momentoch po dlhom čase dostávajú príležitosť rýchli pretekári. Pelotón sa objaví v regióne Valencia a šestnásta etapa bude finišovať v prímorskom meste Peniskola na brehu Stredozemného mora. Prvá časť má stúpajúcu tendenciu, ale zvyšné úseky sa odohrajú na jednoduchom profile. Na konci druhého súťažného bloku bude v balíku stále niekoľko jazdcov, ktorí prišli na Vueltu vyhrávať hromadné dojazdy, preto bude veľmi náročné zastaviť šprintérov dychtivých po úspechu.
 
 
etapa 16
profil etapy: 1535 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)