1. 31.8. rovinata etapa ciel rovina Os > Bergen 147 km Howard
2. 1.9. zvlnena etapa ciel rovina Stord > Odda 213 km Kristoff
3. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Ulvik > Suldalsösen 221 km Kristoff
4. 3.9. rovinata etapa ciel rovina Stavanger > Sandnes 166 km Andersen
5. 4.9. rovinata etapa ciel rovina Hinna Park > Stavanger 164 km Kristoff
 
 

Tour des Fjords 2016 - 1. etapa, streda 31. augusta

1. 31.8. rovinata etapa ciel rovina Os > Bergen 147 km Howard
 
Nórske podujatie ponúkalo zaujímavé profily, na ktorých sa mohli presadiť najmä odolní šprintéri, medzi ktorými vyčnieval najmä domáci Alexander Kristoff. Dobré šance na úspech mal aj ďalší nórsky borec, talentovaný Sondre Holst Enger, a my sme boli zvedaví, ako sa bude dariť Erikovi Baškovi, ktorý bol šprintérskym lídrom Tinkoffu a ktorému robil spoločnosť aj Juraj Sagan.

Úvodná etapa bola určená pre šprintérov, na trati sa nenachádzali výraznejšie prekážky, ktoré by mohli ohroziť hromadný špurt balíka. Zaujímavosťou bolo, že sa finišovalo v meste Bergen, kde sa bude konať svetový šampionát v roku 2017 presne na týchto úsekoch.

Hneď po štarte sme videli pád v pelotóne, ktorý však nespôsobil výraznejšie komplikácie. Do úniku sa dostali  Carl Hagen (Sparebanken Sor), Joey Rosskopf (BMC), Romain Combaud (Delko Marseille) a Christian Mager (Stolting). Táto skupina si vybudovala náskok štyroch minút, ale v pelotóne všetko držal pod kontrolou tím Kaťuša. Pretekalo sa v ďaždivých podmienkach, v priebehu etapy dážď ešte zosilnel. Aj z toho dôvodu náskok vedúcej skupiny smeroval nadol a z balíka už vypadlo okolo 35 pretekárov.
 
Pre každého to bol veľmi ťažký deň, miestami doslova lialo. Vedúca skupina mohla v takýchto podmienkach viac riskovať, preto navýšila svoj náskok na dve a pol minúty. Dvadsaťdva kilometrov pred páskou sa situácia preskupila a únik bol dostihnutý.
 
Potom došlo k neočakávanej udalosti, keď organizátori zle naviedli pelotón a namiesto odbočky doprava pokračoval rovno. Niektorí pretekári ale mali trať naštudovanú a to ich nezmiatlo. Razom sme mali vpredu nový únik, kým sa hlavné pole otáčalo a viacero pretekárov spadlo.
 
Do neplánovaného úniku, ktorý hodlali využiť, sa dostali Roger Kluge a Leigh Howard (obaja IAM) spolu s Jesperom Asselmanom (Roompot). Boli to tempári na pohľadanie. Za nimi šlo šesť ľudí vrátane dvoch jazdcov Tinkoffu Nikolaja Trusova a nováčika Lorenza Fortunata, ktorý usilovne ťahal. Boli tam ale aj Brändle z IAM a Porsev z Kaťuše. Tí pochopiteľne nechceli ťahať. Zozadu sa postupne blížil pelotón, ktorý sa konsolidoval.
 
Osem kilometrov pred cieľom bolo po sextete a Kaťuša začala makať aj na sťahovaní vedúceho tria. Stále pršalo, čo nahrávalo úniku pri množstve zákrut. K dobru mali osemnásť sekúnd. V pelotóne sme na popredných miestach nevideli Bašku ani Sagana.
 
Chaos pokračoval. V úzkych mestských uliciach sme videli hýbajúce sa autá v protismere, pár aj v smere jazdy, vrátane autobusov, ktoré mierne spomalili únik, no napokon to Leigh Howard dokázal udržať až do cieľa. Mimoriadne mu zahrali do karát úzke uličky v centre mesta. Dve sekundy za ním preťal pásku Jesper Asselman a päť sekúnd stratila prvá časť balíka, kde Slováci neboli. A chýbal tam aj Alexander Kristoff a zo sklamanej Kaťuše napokon nikto nešpurtoval. Určite došlo aj k viacereým pádom, o ktorých sme nemali informácie.
 
Slováci, našťastie, prišli do cieľa bez väčších problémov. Juraj Sagan v druhej časti pelotónu so stratou pár sekúnd. Erik Baška si tiež našiel svoju skupinu s malým zásekom. Po etape písal, že šestnásť kilometrov pred cieľom dostal defekt a hoci si pelotón doskočil, v jednom z kopcov ho utrhli. Počasie na výkone určite nepridalo.
 
Prvým držiteľom žltého trička na tomto podujatí je Austrálčan a niekdajší víťaz Okolo Slovenska. Médiá, UCI a fanúšikovia ale budú určite rozoberať aj veľké organizačné problémy, ktoré sú nemysliteľné na pretekoch pod hlavičkou UCI. Auto v protismere sa napríklad na pretekoch Okolo Slovenska neobjavilo už roky. Pripomíname, že práve v tomto meste Bergen sa svetová elita stretne na budúcoročných majstrovstvách sveta.
 
 
Výsledky
1. HOWARD Leigh IAM Cycling link ikonka 3:27:18 14
2. ASSELMAN Jesper Roompot - Oranje Peloton 00:03 5
3. JENSEN August Team Coop - ØsterHus 00:06 3
4. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:06  
5. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:06  
6. PASQUALON Andrea Team Roth 00:06  
56. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:28  
68. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 01:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HOWARD Leigh IAM Cycling link ikonka 3:27:08 3
2. ASSELMAN Jesper Roompot - Oranje Peloton 00:07  
3. JENSEN August Team Coop - ØsterHus 00:12  
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 00:13  
5. ROSSKOPF Joey BMC Racing Team link ikonka 00:15  
6. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:16  
57. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:38  
68. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 01:24  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
etapa 1
profil etapy (© tourdesfjords.no)
 
 

Tour des Fjords 2016 - 2. etapa, štvrtok 1. septembra

2. 1.9. zvlnena etapa ciel rovina Stord > Odda 213 km Kristoff
 
Po zvláštnom prvom dni, ktorý sa napokon rozhodocovia rozhodli vyriešiť zrušením všetkých strát a pripísali v cieli takmer všetkým rovnaký čas, dnes čakala na pelotón ďalšia nevídaná záležitosť, a to prejazd tunelom 260 metrov pod hladinou mora, na ktorý sa viacerí tešili. Aspoň na chvíľu sa tak vyhli dažďu, ktorý znova zmáčal cesty.
 
Kaťuša včera nemala dobrý deň, tak sa to snažila napraviť hneď na začiatku a získať body aj tri sekundy pre Alexandra Kristoffa na rýchlostnej prémii. To sa podarilo a Nór sa dostal na virtuálnu stratu šiestich sekúnd na Leigha Howarda. To znamenalo, že ak by dnes vyhral, už by mohol pomýšľať o žltom drese.
 
Potom sa vpredu vytvorila silná osemčlenná partia Kenny De Ketele (Topsport), William Clarke (Drapac), Michael Reihs (Stölting), Martijn Budding (Rabobank), Jonas Wilsly (Riwal), Ole Austevoll (Coop), Björn Hoem (Joker) a Andreas Vangstad (Sparebanken). Vybudovala si aj šesť minút náskoku, ale IAM, BMC a Kaťuša mali všetko pod kontrolou.
 
Tempo bolo vysoké, pretože už aj malé brdky robili problémy viacerím pretekárom. Medzi nimi bol aj Sondre Holst Enger, šprintérsky líder IAM, u ktorého sme mohli predpokladať, že najťažší kopec dňa 33 km pred páskou nezvládne. To určite Kaťuši vlialo ďalšie sebavedomie. V predposlednej hodine šiel náskok čelnej skupiny rapídne rýchlo dole. Za dvadsať kilometrov sa rozostup znížil o viac ako štyri minúty. Blížil sa najťažší kopec.
 
Ten zničil takmer celý únik. Najlepšie sa držal Dán Wilsly z Riwalu. Situácia pochopiteľne nabudila nových ľudí, ktorí to chceli skúsiť. Do ataku sa pustil napríklad Damiano Caruso z BMC, jeden z najlepších vrchárov na tomto podujatí. Spolu s ním aj vo forme jazdiaci Pieter Weening (Roompot). Balík sa začal deliť a medzi mnohými odpadol aj Erik Baška. O Jurajovi Saganovi sme nemali informácie. Organizátori to dnes nezvládli so zostavením profilu etapy, lebo podľa neho mal byť vrchol 33 km pred páskou, ale reálne to bolo asi o osem kilometrov ďalej. V pelotóne sme v tej chvíli registrovali okolo päťdesiat ľudí a iba dvoch jazdcov Tinkoffu.
 
Vpredu sa usalašila nová osemčlenná partia. Tentoraz tam už malo zastúpenie BMC v podobe Carusa, takže oklieštený balík ťahala iba Kaťuša a IAM, no iba s pár pretekármi. Pre únik to vyzeralo nádejne. Nedohodol sa však ideálne a bol pohltený aj on.
 
V cieľovom meste Odda ešte narobil favoritom nervy Tim Kerkhof z Roompotu i klasický pád z nervozity a už sa dostali k slovu rýchli muži, ktorí ostali v balíku. Poľahky zvíťazil Alexander Kristoff (Kaťuša) pred včerajším víťazom Leighom Howardom (IAM). Tretí bol Nikolaj Trusov z Tinkoffu. Spolu s Fortunatom znova jediní dvaja ľudia z ruského celku, ktorí vydržali s najlepšími až do konca. Sagan s Baškom prišli do cieľa so stratou osem a štvrť minúty.
 
V úvode nášho spravodajstva z dnešnej etapy sme písali, že ak by Kristoff vyhral, mohol by rozmýšľať o žltom drese, no Howard ho výborne ubránil finišom na druhom mieste a slávny Nór ostáva druhý s mankom dvoch sekúnd. Obaja už výrazne odskočili zvyšku štartového poľa, takže ak budú rozhodovať iba bonifikácie, majú to veľmi dobre rozohraté. Škoda, že organizátori zrušili včerajšie rozdiely, bolo by to zaujímavejšie.
 
Kristoff sa radoval z triumfu desiaty raz v sezóne a vyrovnal sa na štvrtom mieste v štatistike víťazstiev Nacerovi Bouhannimu. Trinásť majú Timothy Dupont a Bryan Coquard, jedenásť Marcel Kittel.
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 4:46:57 14
2. HOWARD Leigh IAM Cycling link ikonka 00:00 5
3. TRUSOV Nikolaj Tinkoff link ikonka 00:00 3
4. KAMP Alexander Stölting Service Group 00:00  
5. PASQUALON Andrea Team Roth 00:00  
6. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:00  
81. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 08:16  
82. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 08:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HOWARD Leigh IAM Cycling link ikonka 8:13:57 3
2. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 00:02  
3. ASSELMAN Jesper Roompot - Oranje Peloton 00:12  
4. JENSEN August Team Coop - ØsterHus 00:14  
5. TRUSOV Nikolaj Tinkoff link ikonka 00:14  
6. HOEM Bjørn Tore Team Joker - Byggtorget 00:15  
72. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 08:34  
74. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 08:34  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
etapa 1
profil etapy (© tourdesfjords.no)
 
 

Tour des Fjords 2016 - 3. etapa, piatok 2. septembra

3. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Ulvik > Suldalsösen 221 km Kristoff
 
Pre všetkých jazdcov, ktorí nevynikajú v špurtoch, bola tretia etapa ideálnou príležitosťou na zmeny v celkovom poradí a odstránení šprintérov z cesty. K náročnému profilu, dĺžke etapy, rôznym taktickým zámerom a atakom sa pridalo aj chladné daždivé počasie, typické pre toto podujatie. Dnes sme nepredpokladali Slovákov v akcii na popredných miestach.
 
Od úvodu sa pochopiteľne masívne útočilo pred stúpaním Roldalsfjellet, ktoré znamenalo výstup o takmer 1100 výškových metrov, sa vpredu vytvorila až 19-členná skupina. Tú si pelotón nemohol dovoliť pustiť na väčší náskok, takže to udržiaval na hranici pár desiatok sekúnd. Samotné stúpanie prinieslo vpredu selekciu a ostalo tam sedem ľudí. Tí spolu aj zozjazdovali z prostrednej pasáže etapy.
 
V úniku boli veľmi silní muži Damiano Caruso a Michael Schär (2x BMC), Pieter Weening a Sjörd Van Ginneken (2x Roompot), Lorenzo Fortunato (Tinkoff), Quentin Pacher (Delko) a Carl Hagen (Sparebanken). Pelotón sa zmrskol asi na tridsať ľudí a strácal dve minúty, no mal ešte potenciál rozrastať sa zozadu. Verili sme, že sa tam vráti aj Juraj Sagan či Erik Baška. Alexander Kristoff tam bol.
 
Šesťdesiat kilometrov pred páskou došlo k veľmi zaujímavej udalosti. Dvojice z BMC a Roompotu sa dohodli, že ujdú zvyšnej trojke, ktorá im nechce príliš pomôcť. Zosnovali atak a vyšiel im. Nešťastná trojka akonáhle chytila dieru, vzdala snahu a zaradila sa do pelotónu. Táto situácia pochopiteľne znamenala zvýšenie náskoku z minúty a pol na dve. Pelotón kvôli situácii vpredu nechcel meniť tempo a išiel si svoje. Rozrástol sa asi na šesťdesiat ľudí a videli sme tam už aj Juraja Sagana.
 
Štvorica Caruso, Schär, Weening a Van Ginneken potvrdzovala, že vie, o čo hrá - o jedinú šancu ako pre seba i svoj tím nakloniť celkové poradie. Bolo jasné, že ak sa všetky etapy skončia špurtom, ťažiť z toho budú Kaťuša a IAM. Práve tieto dva celky makali na čele pelotónu, ale nemali k dispozícii dostatočný počet pretekárov. Bolo jasné, že štyria domestici týchto celkov rozhodne hviezdne zloženie úniku nedobehnú a rozostup sa postupne zvyšoval a šplhal až k trom minútam.
 
Najmenej známe meno vpredu Sjörd Van Ginneken si odpracoval svoje, mal veľkú zásluhu na budovaní náskoku, a už štyridsať kilometrov pred cieľom "odkvecol". Jeho tímový kolega a mimochodom tohtoročný víťaz pretekov Okolo Nórska vpredu neprestával striedať. Trojka musela byť kompaktná ak chcela vzdorovať hlavnému poľu, ktoré už začali ťahať aj borci Delka, Fortunea, Topsportu či Stöltingu. Zdalo sa však, že radovať sa dnes budú v BMC alebo Roompote.
 
Pätnásť kilometrov pred cieľom sa dokonca samotný Kristoff odhodlal na mohutný nástup hlavnej skupine, aby ju rozhýbal. A zdalo sa, žeby to nemuselo byť márne. Behom piatich minút osamotenej jazdy stiahol na čelo pol minúty, no potreboval pomoc. Za ním sa vydal Nikolaj Trusov (Tinkoff), ale skôr ako ho dobehol tak urobil pelotón. Nasledoval Nórov pokus 2.0, tentoraz sa pridali aj dvaja jazdci - Jonas Koch z Vervy a Nick Van der Lijke z Roompotu. Oranžový muž, samozrejme, nestriedal. Ostávalo už iba desať kilometrov.
 
Kristoffova sila bola taká obrovská, že s miernou pomocou Kocha dokázal čelné trio 3700 metrov pred páskou dobehnúť. Šesť ľudí sa hodlalo pobiť o triumf i prvých šesť miest v celkovom poradí. Kristoff pokračoval v práci, nikto mu nechcel prestriedať, ale pelotón už nebol hrozbou. Tam akonáhle vedeli, že je všetko stratené, robiť prestali.
 
Šestka si mohla dopriať aj momenty taktizovania, no Kristoffovi nikto nenastúpil. Nemal to ale jednoduché, musel špurtovať z prvej pozície. S tým nemal najmenší problém a jasne vyhral pred dvojicou Der Lijke a Koch. Pôvodná trojka z úniku nemala síl na špurt.
 
Celkové poradie si na prvých šiestich miestach rozdelili dnešní hrdinovia. Najväčšia hviezda podujatia si vďaka bonifikáciám vybudovala viac ako dvadsať sekúnd na druhého pretekára, takže ak sa nič mimoriadne nestane, vyhrá preteky celkovo. Vlani si podmanil tri etapy, ale v jednej z etáp bol v pelotóne pasívny a prišiel o celkový triumf kvôli úniku. Dnes sa črtalo to isté, tak sa to rozhodol vziať do vlastných rúk. Jasne potvrdil, že je najsilnejším pretekárom v štartovom poli.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Kristoffa (víťaz)
"Bol to veľmi náročný deň. Dlhá a mokrá etapa, vyzeralo to ako jarná klasika. Únik bol silný a v pelotóne pretekárom neostávalo dostatok síl, aby ho dobehol, tak som to skúsil a som rád, že to vyšlo. Nechcem hovoriť o tom, že mám celkové víťazstvo vo vrecku. Dúfam, že po zajtrajšku k tomu budem bližšie."
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 5:38:58 14
2. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Oranje Peloton 00:00 5
3. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:00 3
4. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:00  
5. SCHAR Michael BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. WEENING Pieter Roompot - Oranje Peloton 00:00  
50. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:46  
105. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 29:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 13:52:47 3
2. SCHAR Michael BMC Racing Team link ikonka 00:20  
3. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Oranje Peloton 00:20  
4. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:22  
5. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:23  
6. WEENING Pieter Roompot - Oranje Peloton 00:23  
47. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 09:28  
95. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 37:52  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
etapa 1
profil etapy (© tourdesfjords.no)
 
 

Tour des Fjords 2016 - 4. etapa, sobota 3. septembra

4. 3.9. rovinata etapa ciel rovina Stavanger > Sandnes 166 km Andersen
 
Preteky ponúkli ďalšiu atraktívnu koncovku. Finišovalo sa na dvoch okruhoch v meste Sandnes, kde sa v závere nachádzalo krátke stúpanie (900m; 8,5 %), ktoré bolo pripravené len 3800 metrov pred páskou. Tento kopec ponúkal ideálnu príležitosť na útok pre výbušných jazdcov, preto bolo pravedpodobné, že do cieľa mohla prísť na čele len malá skupina  cyklistov.
 
Únik sa vytvoril pomere skoro, vpredu sa usadila pätica jazdcov a medzi nimi sa objavil aj Erik Baška. Slovenský jazdec prišiel na podujatie s cieľom presadiť sa v hromadných dojazdoch, ale v náročných etapách to bolo nielen pre neho ťažké. V tej dnešnej sa rozhodol prezentovať vo vedúcej skupine, keďže pred cieľom stálo nepríjemné stúpanie, ktoré malo ohroziť spoločný dojazd balíka. Baškovi robili spoločnosť v úniku Hampus Anderberg (Coloquick), Carl Fredrik Hagen (Sparebanken Sor), Matthias Križek (Roth) a Floris Gerts (BMC).
 
Práve belgický jazdec bol najvyššie postaveným mužov v brejku, ktorý strácal na Kristoffa 6:05. Kaťuša dovolila utečencom vybudovať si náskok cez desať minút, postupne jej pomáhali aj Coop-Oster Hus a Bliz-Merida, takže odstup vedúcej skupiny klesal. Erik Baška si polepšil na druhej rýchlostnej prémii, kde získal tri bonusové sekundy a šesť bodov.
 
Utečenci prebehli cez najťažšie kopce s náskokom cez šesť minút, balík musel nasadiť vysoké tempo, aby zažehnal nebezpečenstvo vedúcej skupiny. Jazdci na čele pretekov zase cítili šancu na úspech, takže etapa dostávala ku koncu dramatický nádych. Ani dnes nemohol chýbať na trati dážď, pršať začalo 50 km pred cieľom.
 
Ďažď pomohol utečencom, posledná hodina pretekov obsahovala technické úseky na úzkych cestách s množstvom zákrut, kde mohla vedúca skupina ísť rýchlejšie a viac riskovať ako pelotón. Kaťuša sa snažila na čele balíka dostávať pod tlak utečencov, ale tí si stále udržiavali sľubný náskok. Ruský celok už nevyhnutne nemyslel na etapový triumf, ale podarilo sa mu zažehnať hrozbu Florisa Gertsa. V pelotóne jazdil na čele aj Verva-ActiveJet.
 
Potom sa utečenci dostali na rozhodujúci krátky kopec, ktorý mal maximum až 25 percent a ktorý sa išiel trikrát. Erik Baška pri prvom prejazde trpel, ale udržal sa vo vedúcej skupine. Vyzeralo to tak, že toto bol kľúčový bod etapy, kde sa malo rozhodnúť o úspechu, či neúspechu utečencov.
 
Pred druhým prejazdom cez posledný kopec jazdil na čele balíka Joker-Byggtorget. Na predných pozíciách pelotónu sme videli aj troch jazdcov z Tinkoffu, jedným z nich bol Juraj Sagan. Po tomto kopci vypadol z vedúcej skupiny Erik Baška, na čele zostal iba Hagen a tesne za ním Anderbergh a Gerts. V hlavnej skupine sa po ťažkom kopci nachádzalo len cez dvadsať jazdcov, ale potom sa jej zloženie rozšírilo.
 
Po poslednom stúpaní mala vedúca trojica len minimálny náskok, prenasledovanie viedol sám Alexander Kristoff. Na posledných stovkách metrov boli utečenci chytení, ale v hektickom dojazde pokračovali útoky. Z etapového triumfu sa tešil Kragh Andersen, ktorý pred cieľom ušiel s Bjorn Tore Hoem. Pre tretie miesto si ešte vyskočil Christian Mager, špurt ostatných borcov vyhral Alexander Kristoff, ktorý si udržal dres pre lídra pretekov.
 
Etapu si nakoniec postrážili najsilnejší jazdci v balíku, etapu získal talentovaný dánsky pretekár Kragh Andersen, ktorý zaútočil v správnom momente. Alexander Kristoff sa v závere poctivo pohyboval na čele balíka, a aj keď z toho nebol etapový triumf, pred poslednou etapou si udržal pekný náskok v klasifikácii.
 
Zo slovenských jazdcov dosiahol lepší výsledok Juraj Sagan, ale väčšiu pozornosť si vyslúžil Erik Baška, ktorý jazdil v hlavnom úniku. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tristan Hoffman (DS Tinkoff)
"Bol to pre nás pekný deň, Eriková účasť v úniku bola pre náš tím dobrou vizitkou. Utečenci si vybudovali veľký náskok, ale potom sa začala stíhacia jazda v pelotóne a na kľúčovom kopci Erik vypadol z vedúcej skupiny. Som rád, že sa Erik objavil v úniku. Nevyhrali sme, ale dal do toho všetko, a bol tam, kde musíte byť, keď chcete vyhrať etapu."
 
 
Výsledky
1. ANDERSEN Kragh Delko Marseille Provence KTM 4:00:14 14
2. HOEM Bjørn Tore Team Joker - Byggtorget 00:00 5
3. MAGER Christian Stölting Service Group 00:03 3
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 00:03  
5. PASQUALON Andrea Team Roth 00:03  
6. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:03  
45. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 02:26  
63. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 02:42  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 17:53:04 3
2. SCHAR Michael BMC Racing Team link ikonka 00:20  
3. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Oranje Peloton 00:20  
4. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:22  
5. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:23  
6. WEENING Pieter Roompot - Oranje Peloton 00:23  
40. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 11:51  
88. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 40:26  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
etapa 1
profil etapy (© tourdesfjords.no)
 
 

Tour des Fjords 2016 - 5. etapa, nedeľa 4. septembra

5. 4.9. rovinata etapa ciel rovina Hinna Park > Stavanger 164 km Kristoff
 
Záverečná etapa finišovala na okruhoch v meste Stavanger, kde sa nachádzalo ťažké stúpanie s dĺžkou 1100 metrov, a posledný prejazd cez tento kopec bol naplánovaný štyri kilometre pred cieľom. Takže aj posledný deň na podujatí sa dalo niečo urobiť s celkovou klasifikáciou.
 
Do úniku sa dostali ôsmi jazdci. Evans (Drapac), Breen (Fortuneo), Hnik (Verva Activejet), Lovik (Fixit), Brekke Flotten (Ringeriks), C.F. Hagen (Sparebenken) a Asgreen (Virtu Pro) si dokázali vybudovať náskok osem minút, ale na čele balíka potom zasiahol tím Kaťuša, ktorý dostal ich odstup na prijateľné hranicu. Pred príjazdom na cieľový okruh klesal náskok utečencov veľmi rýchlo.
 
V závere etapy udával tempo v pelotóne aj tím Joker, takže utečenci mali len malú šancu na úspech. Z utečencov zostal boovať na čele iba Vegard Breen, v poslednom kole mal na pelotón náskok jednu minútu. Desať kilometrov pred cieľom sa vrátil do balíka aj francúzsky jazdec, na poslednom kopci sa tak chystali útoky z hlavnej skupiny.
 
Na stúpaní sa vytvorila na čele približne 15-členná skupina, nachádzali sa tu aj Alexander Kristoff, ktorý s prehľadom bránil svoju líderskú pozíciu, alebo Damiano Caruso. Alexander Kristoff si postrážil aj záverečný špurt, v ktorom získal tretie víťazstvo na podujatí a stal sa aj celkovým víťazom. Na druhom mieste finišoval Morkov, tretí skončil Halvorsen. Jazdec tímu Kaťuša tak zopakoval svoj minuloročný rezultál, kde ukoristil celkový triumf a tri etapy.
 
Juraj Sagan finišoval v druhej skupine, ktorá sa vytvorila po poslednom kopci, Erik Baška zaknihoval stratu dve minúty.
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 3:47:01 14
2. MORKOV Michael Team Katusha 00:00 5
3. HALVORSEN Kristoffer Team Joker - Byggtorget 00:00 3
4. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:00  
5. TRUSOV Nikolaj Tinkoff link ikonka 00:00  
6. SCHAR Michael BMC Racing Team link ikonka 00:00  
20. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 00:30  
67. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 02:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 21:39:55 125
2. SCHAR Michael BMC Racing Team link ikonka 00:30 85
3. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Oranje Peloton 00:30 70
4. KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team 00:32 60
5. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 00:33 50
6. WEENING Pieter Roompot - Oranje Peloton 00:33 40
38. SAGAN Juraj Tinkoff link ikonka 12:31  
75. BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka 42:37  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
 
etapa 1
profil etapy (© tourdesfjords.no)