AKTUALIZOVANÉ. Krátke etapy majú potenciál vypustiť pretekárom väčšiu dávku fantázie a viac riskovať. Zrejme rozhodujúci únik celej Grand Tour sa zrodil na nenápadnej rovine a mal v ňom prsty Alberto Contador, ktorý so sebou vzal veľmi dobre pripraveného Naira Quintanu. Ten na Vuelte tak trošku kopíruje Frooma z Tour. Videli sme tiež trochu nebezpečný precedens, keď veľká skupina zámerne prišla do cieľa ďaleko za limitom, ale organizátori ju nevylúčili.
 
Začíname ale príbehom, ktorý ostal trochu v úzadí súboja najväčších favoritov. Gianluca Brambilla predviedol dokonalý pretekársky inštinkt, taktiku a mal po Quintanovi v nedeľu najlepšie nohy. Pripísal si krásny triumf. Tentokrát nepotreboval skvelé zjazdárske schopnosti ako na Gire v Arezzu. "Podľa mňa to bola najťažšia, ale najkrajšia etapa pretekov. Nikdy som nebol s lídrom pretekov v úniku, takže to bolo divné, veľmi zaujímavé. Prejazd cieľovej pásky bol pre mňa jedným z najúžasnejších momentov kariéry a napĺňal ma pocitom hrdosti." Kariérny deň to pre Brambillu logicky nebol, pretože 14. mája šiel po triumfe na Gire aj do maglia rosa, takže to ostáva highlightom sezóny i kariéry.
 
 
brambilla 2016 vuelta triumf eqsf
Gianluca Brambilla s pamätným triumfom (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Dôvod na najväčšiu spokojnosť mali v Movistare. Podarilo sa im už takmer rozhodnúť súboj o celkový triumf. Pri Contadorovom pokuse nezaváhali, ba čakali ho, a celú etapu šli veľmi dobre Castroviejo, Fernández a najmä samotný Nairo Quintana, ktorý cieľový kopec celý odtiahol. "No, veruže, dnes to šlo lepšie ako sme čakali. Ak mám byť úprimný, pred etapou som uvažoval skôr o tom, kedy by som mal nastúpiť na záverečnom kopci, toto sme neplánovali. Ale nikdy neviete, čo sa udeje a vykľula sa z toho veľká etapa s väčšími rozdielmi ako včera s väčšími horami na skoro dvojnásobnej trati." Kolumbijčan ocenil aj prácu tímu: "Keď sa to delilo, kričal som na Rubena s Jonathanom 'Plný plyn, plný plyn! Trháme Frooma!' Perfektne mi pomohli. V závere som už šiel naplno ja a snažil sa zvýšiť náskok pred časovkou. Teraz môžeme byť kľudnejší..."
 
Úsmev neskrýval ani José Luis Arrieta, športový riaditeľ: "Vedeli sme, že to bude nevyspytateľná etapa a musíme byť vpredu, aby sme reagovali na to, čo sa udeje. Keď sme sa ocitli vpredu s tromi mužmi, usilovali sme sa o to, aby sme Frooma izolovali. Trochu mu pomáhala aj Orica, ale videli ste, že im pretekári odpadali jeden za druhým, ale my sme tvrdo pracovali. Jonathan aj Ruben predviedli perfektný a odhodlaný výkon," vravel Arrieta, ktorý na Vuelte sám osemkrát štartoval a vyhral jednu etapu pred desiatimi rokmi. "Nairo potom demonštroval svoju silu v poslednom stúpaní, už musel ísť hranu. Priznám sa, že sme debatovali o tom, aký náskok bude potrebovať pred časovkou a potrebovali sme získať niekoľko desiatok sekúnd. Minulé etapy to nešlo, ale ja som upokojoval Naira, že jeho moment ešte príde v pravý čas. Dnes to vyšlo a nesmierne ma teší, že sme ukázali, aký silný tím máme," doplnil šťastný Arrieta.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z GoPro kamier od organizátora
 
 
Medzi úspešných pretekárov sa zaradil aj strojca ataku hneď v úvode etapy Alberto Contador. Síce už nemá veľké šance na celkový triumf, po viacerých neúspešných pokusoch sa ale konečne priblížil aspoň k pódiu. "Po včerajšku som na tom nebol najlepšie. Nevedel som dostať z formy výsledok, ktorý by som chcel. Nebol som asi aj preto dnes príliš optimistický, ale večer som si študoval trasu tejto krátke etapy a povedal som si, že by sme to mohli skúsiť hneď od začiatku a dostať súperov pod tlak. Bol to z mojej strany nebezpečný hazard, veď keby ma veľká skupina dostihla pod záverečným kopcom, asi by som sa neudržal s ostatnými favoritmi. Som rád, že to vyšlo a urobili sme dobrú show pre divákov."
 
Po dvoch Grand Tours, keď sa Cannondalu-Drapac vôbec nedarilo, to pre nebojácny a veľmi súťaživý celok vyzerá zaujímavo. Do Top 10 celkového poradia sa im podarilo dostať dvoch cyklistov - skúseného Andrewa Talanskeho i mladého Davide Formola. Veľkú spokojnosť prejavil športový riaditeľ Bingen Fernandez: "Bolo to šialené. My sa stále snažíme o úniky a povedal som pred etapou chalanom, že musia byť pripravení na všetko. Boli sme v každom náznaku a sme radi, že napokon ušlo práve to, kde bol Davide. Už včera sme videli, že má výborné nohy, tak sme chceli, aby dnes zabojoval o etapový triumf. To sa už nepodarilo, prosto boli vpredu silnejší. Ale za výkon musím celý tím veľmi veľmi pochváliť."
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy od organizátora
 
 
Medzi tímy, ktoré rátali straty, no v záverečnom kopci ratovali situáciu, partila Orica - Bike Exchange. Napokon klesol v poradí iba Simon Yates, aj to kozmeticky. Esteban Cháves ostal v hre o pódium, dokonca i druhé miesto. Športový riaditeľ Neil Stephens musel novinárom opisovať hlavne úvod etapy, kde podobne ako Sky zaspali: "Esteban a Jens boli veľmi blízko k tomu, aby sa dostali do úniku s Contadorom. Presne v rozhodujúci okamih to pred nimi spadlo a museli sa vyhnúť pádu, stratili rozhodujúce metre a odišlo to. Snažili sme sa to stíhať a potom v závere limitovať straty v celkovom poradí. Ale som s tým zmierený. Včera sme tvrdili muziku a získali my, dnes Movistar s Tinkoffom. Za to im gratulujem. Je to prirodzený sled udalostí na takomto leveli profesionálnej cyklistiky. Nemôže nám vyjsť každý deň. Máme dvoch ľudí v Top 5 a ďalší týždeň pred sebou."
 
Po výbornej sobote, keď sa Chris Froome udržal Quintanu a Leopold König sa posunul na piatu pozíciu, nastal v na druhý deň úplný obrat a Sky zlyhalo. Nezachytili rozhodujúci únik, pohybovali sa v pelotóne vzadu a Froome nemal k sebe kolegov, ktorí by mu pomohli aspoň únik stíhať. Čerešničkou neúspechu bol prepad Königa, ktorý uviazol vzadu a športový riaditeľ Dario Cioni po polhodine boja rozhodol, že Froome je prvoradý a domestici vzadu sa musia šetriť na ďalšie dni. Preto Leo smolne vypadol z poradia. Po etape predstaviteľom tímu do reči príliš nebolo. Froome Contadorovi s Quintanom zagratuloval a pochválil ich za šikovný deň. David Brailsford dokonca doslova povedal: "Klobúk dole!".
 
Samotný Chris Froome musel priznať, že ostatné celky boli na túto bitku pripravené lepšie. "Bol to pre nás veľmi ťažký deň. V predchádzajúcej etape sme odviedli ťažkú prácu, preto sme neboli tak pripravení ako naši súperi. To, že sa dostali Quintana a Froome do úniku, nás dostalo do veľkej defenzívy, a nikdy sme sa z toho nespamätali. Zaslúžia si za to pochvalu. Išli inteligentne a získali na nás veľmi veľa času." Aj Leo König musel konštatovať, že počas celej etapy sa celý tím nachádzal v zlej pozícii: "Naši súperi urobili správne rozhodnutia a my sme mali v hlavnej skupine len dvoch jazdcov, ktorí zostali pri Chrisovi. Ostatní spolujazdci sa nachádzali vzadu. Bolo to veľmi zlé, pretože nám nikto nechcel pomôcť, preto sme nemali šancu proti presile, ktorá bola vpredu."
 
Vo Froomovej skupine finišoval aj Alejandro Valverde, ktorý sa síce necítil špeciálne dobre, ale aj on odviedol kusisko práce pre Naira. "Získal sme veľký náskok v klasifikácii, ale ešte nemáme vyhrané, sú to veľmi dramatické preteky. Stať sa môže čokoľvek. Vedeli sme, že takáto krátka etapa môže vytvoriť na trati chaos, my a Tinkoff sme perfektne využili zaváhania našich súperov. Necítil som sa dobre, trpel som, ale bol to iný typ únavy ako v predchádzajúcej etape. Na poslednom kopci som sa stále držal za Froomom a chcel som ho znervózniť. Akonáhle si chcel odpočinúť a prestal ťahať na čele, zrýchlil som, aby sa nikdy nezotavil. Mojím cieľom je pomáhať Nairovi, uvidíme, či sa mi podarí získať aj nejaký etapový triumf."   
 
Počas celého dňa musel statočne bojovať v druhej skupine aj Samuel Sánchez, ktorý si nakoniec dokázal udržať svoju veľmi dobrú pozíciu v GC. "Po takejto etape nemôžete povedať nič iné, len že to bola bitka o prežitie. Od začiatku to bolo šialené, a keď sa dostali dopredu Nairo a Alberto, museli sme zostať s ostatnými favoritmi, lebo to bolo veľmi rýchle. Na cieľovom kopci som netaktizoval, ale išiel som na plný plyn. Chcel som si polepšiť v klasifikácii a podarilo sa mi to o jedno miesto."  
 
 
Výsledky 15. etapy
1. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step link ikonka 2:54:30 100
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:03 40
3. FELLINE Fabio Trek - Segafredo link ikonka 00:25 20
4. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 00:28 12
5. DE LA CRUZ David Etixx - Quick-Step link ikonka 00:31 4
6. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 00:34  
7. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team 00:53  
8. MAMYKIN Matvey Team Katusha 01:16  
9. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 01:53  
10. SCARPONI Michele Astana Pro Team link ikonka 01:59  
11. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 02:10  
12. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 02:10  
13. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:10  
14. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 02:10  
15. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:31  
16. SILIN Egor Team Katusha 02:31  
17. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 02:37  
18. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 02:40  
19. PERAUD Jean-Christophe Ag2r La Mondiale link ikonka 02:40  
20. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 02:45  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po 15. etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 61:36:07 20
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 03:37  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 03:57  
4. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 04:02  
5. YATES Simon ORICA-BikeExchange 05:07  
6. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 06:12  
7. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 06:43  
8. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team 07:17  
9. DE LA CRUZ David Etixx - Quick-Step link ikonka 07:23  
10. SCARPONI Michele Astana Pro Team link ikonka 07:39  
11. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 08:05  
12. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 09:45  
13. PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA 10:09  
14. PERAUD Jean-Christophe Ag2r La Mondiale link ikonka 11:06  
15. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 11:44  
16. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 12:48  
17. SILIN Egor Team Katusha 13:55  
18. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 17:25  
19. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 19:57  
20. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 22:48  
 
Zobraziť kompletné poradie