so 7.10. rovinata etapa ciel rovina Bergamo > Como 248 km Nibali
 
lombardia 2017 profil
profil pretekov (© ilombardia.it)
 
 
Posledná dôležitá klasika v sezóne zaviedla cyklistov do kopcovitého Lombardska a ponúkla to najlepšie zo svojho repertoáru. Štyritisíc výškových metrov bolo dostatočnou zárukou, že titul môže vybojovať len vrchár so špičkovou formou.
 
Kľúčové momenty malo odštartovať legendárne stúpanie podujatia Madonna del Ghisallo (8,6 km; 6,2 %), poriadna selekcia sa očakávala na brutálnom kopci Muro di Sormano (1,9 km; 16 %) a víťazný pohyb sa mohol odohrať na svižnej prekážke Civiglio (4,2 km; 9,7 %) či v samotnom závere na San Fermo della Battaglia.
 
Medzi hlavných favoritov patrili cyklisti, ktorí v predchádzajúcich pretekoch ukázali výbornú formu. Nibali, Urán či Pinot mali tú správnu prevádzkovú teplotu, v Turíne sa ukázali v dobrom svetle Quintana, Adam Yates a Aru. Na tradične silnú zostavu sa spoliehal tím Sky a aj Quick-Step Floors mohol vyťažiť zo spolupráce medzi Alaphilippom a Danielom Martinom. Na štarte sa neobjavil Tom Dumoulin, ktorého zastavila choroba. 
 
Pretekári si vychutnávali slnečné počasie, čo sa snažili využiť najmä Davide Ballerini (Androni), Jacques Janse Van Rensburg (Dimension Data), Lorenzo Rota (Bardiani), Matthias Le Turnier (Cofidis), Pier Paolo De Negri (Nippo Vini Fantini) a Lennard Hofstede (Sunweb), ktorí vytvorili vedúcu skupinu. Ich náskok prekročil aj jedenásť minút, potom kontrolovali utečencov Bahrajn - Merida a Cannondale - Drapac a obidva celky s hlavnými favoritmi znížili stratu balíka o polovicu.
 
Pelotón začal výraznejšie zrýchľovať pred stúpaním Madonna del Ghisallo, o čo sa postarali aj ďalšie zoskupenia. Brejk tu stratil väčšinu zo svojho náskoku a v hlavnej skupine sme videli prvé ataky. Pred balíkom si vytvorili náskok Primož Roglič (Lotto-Jumbo), Laurens De Plus ( Quick-Step) a Mikel Cherel (Ag2r) a vedúca skupina sa rozbila, keď na čele vydržali iba Ballerini a Le Turnier. Na vrchole stúpania sa objavili vpredu De Plus, Cherel a Le Turnier. Za nimi sa pohybovali Roglič, Hofstede, Rota, Polanc, Conti, Anacona, Ballerini a van Rensburg, ktorí si dokázali nastúpiť v pelotóne a favoriti v balíku strácali cez jednu minútu.
 
Madonna del Ghisallo vytvorila prvú selekciu, v pelotóne zostalo okolo päťdesiat jazdcov a niekoľkých borcov motivovala k útoku, ale blížil sa oveľa dôležitejší úsek - Muro di Sormano. Na brutálnych sklonoch mal vpredu najviac síl Mikel Cherel, ktorý zostal na čele pretekov osamotený. Za francúzskym cyklistom vydržal bojovať už len Laurens de Plus, ostatní prenasledovatelia boli chytení hlavnou skupinou, kde odviedol výbornú prácu Bahrajn - Merida a najmä Visconti.
 
Na Muro di Sormano sa neokresala skupina favoritov vo veľkej miere, ale dva prudké kilometre odobrali všetkým jazdcom značnú časť energie, čo sa mohlo prejaviť na zvyšných dvoch horských prekážkach, kde si to mali rozdať favoriti. Cherel si udržiaval náskok v hektickom zjazde pred De Plusom, no talentovaný belgický jazdec spadol vo veľkej rýchlosti a po hrdinskom výkone opustil preteky nešťastným spôsobom, keď doslova vyletel z cesty a prepadol sa cez bariéru.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád Laurensa de Plusa
 
 
Cherel mal po klesaní jednu minútu k dobru na hlavnú skupinu, potom na jednoduchších úsekoch atakovali De Marchi (BMC) a Gilbert (Quick-Step). Následne sa k nim pridal aj Pello Bilbao (Astana) a všetci traja sa pripojili k Cherelovi, ale balík strácal len tridsať sekúnd. Pred stúpaním Civiglio diktovali tempo v hlavnej skupine FDJ a Bahrajn.
 
Na tomto kopci nasadila mimoriadne tempo francúzska zostava a za obeť jej padli všetci štyria vedúci jazdci, vrátane hlavného hrdinu Mikela Cherela. Potom to vyskúšali dvaja talentovaní jazdci Moscon (Sky) a Oomen (Sunweb), na druhej strane balíka sa pohyboval Adam Yates. Za mladými puškami sa vydal Thibaut Pinot a to už bol signál aj pre ostatných favoritov, aby sa opreli do pedálov.
 
Pinot sa musel cítiť veľmi dobre a pokračoval v aktivite, aj keď zostal na čele pretekov sám. Skupina favoritov sa kvôli jeho zrýchleniu rozdrobila a výborne tu pôsobil najmä Vincenzo Nibali, ktorý sa pridal k francúzskemu cyklistovi tesne pred vrcholom. Nibali využíval v zjazde všetky svoje technické zručnosti a pred Pinotom si vybudoval pekný náskok. Ostatní favoriti už mali väčšiu stratu.
 
Na San Fermo della Battaglia bol rozdiel medzi vedúcimi jazdcami desať sekúnd a Nibali tu ešte dokázal získavať sekundu po sekunde. Ďalší favoriti zaostávali okolo štyridsať sekúnd, ale stále tu prebiehal súboj minimálne o pódium. Na vrchole posledného kopca bolo takmer jasné, že Nibali si ide pre titul, ale Pinota chytili ostatní borci. Výborne sa ukazoval najmä Julian Alaphilippe.
 
Vincenzo Nibali si už nenechal vziať tento náskok a po majstrovskom výkone ovládol posledný monument sezóny. Na druhej priečke finišoval Julian Alaphilippe, ktorý stratil pol minútu, a v špurte o zvyšné miesto na pódiu uspel Gianni Moscon, taliansky jazdec porazil Alexisa Vuillermoza. Spolu s nimi prišli do cieľa aj Pinot, Pozzovivo a Aru.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazné gesto Vincenza Nibaliho
 
 
V náročných pretekoch kandidáti na titul čakali so svojimi útokmi až na predposledný kopec, kde rozvíril hladinu Thibaut Pinot. Francúzsky borec vyzval do hry ostatných favoritov a prezentoval sa pekným výkonom, hoci za svoju aktivitu vo finále zaplatil. Vincenzo Nibali vyrazil dopredu v tom správnom čase a dobre vedel, čo robí, že útočiť sa dá aj v zjazde po stúpaní Civiglio. Práve v tejto pasáži eliminoval Pinota a potom sa mohol spoliehať už len na svoju výbornú formu, do ktorej sa dostal veľmi rýchlo po Vuelte. V predchádzajúcich dňoch pôsobil veľmi dobre na prípravných pretekoch a na tom najdôležitejšom podujatí predviedol svoj najlepší výkon. V Lombardii tak nadviazal na svoj triumf z roku 2015.
 
Thibaut Pinot sa chcel odmeniť svojim spolujazdcom za výbornú podporu počas celého dňa, vyskúšal to, ale na konci pretekov bol Nibali jednoducho silnejší. A potom už nemal energiu, aby udržal aspoň stupne víťazov. Vo finále ukázal veľkú motiváciu Julian Alaphilippe. Francúzsky jazdec sa spoliehal na svoje zrýchlenie na poslednom stúpaní, ktoré bolo aj tentoraz perfektné, ale znovu mu neprinieslo víťazstvo.
 
Tretiu priečku získal Gianni Moscon, ktorému v týchto dňoch chutí cyklistika, ale opäť sa na jeho adresu objavili kritické hlasy. Tentoraz bol v cieli nespokojný Alexis Vuillermoz, ktorý preťal pásku ako štvrtý v poradí a sťažoval sa na vzájomný konflikt. Francúzsky borec najskôr nefiguroval v provizórnych výsledkoch, ale jeho štvrtá priečka zostala v platnosti.
 
Kvalitné výkony na konci sezóny ešte dokázali predviesť domáci jazdci Domenico Pozzovivo a Fabio Aru, tím Sky dostal do najlepšej desiatky aj Miekele Nieveho. Na tomto jednodňovom podujatí sa nestratil ani Nairo Quintana, dvomi zástupcami v Top 10 disponovala aj Astana. Sergej Černeckij si pripomenul svoje výkony, ktoré predvádzal na Okolo Burgosu.
 
 
Výsledky
1. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 6:15:29 500
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:28 400
3. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:38 325
4. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:38 275
5. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:38 225
6. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:38 175
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:38 150
8. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 00:40 125
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:42 100
10. ČERNECKIJ Sergej Astana Pro Team link ikonka 00:47 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih pretekov
 
 

 
 
lombardia 2017 posledny kopec
profil posledných desiatich kilometrov (© ilombardia.it)