so 10.2. rovinata etapa ciel rovina Beniel > Murcia 208 km L-L Sánchez
 
murcia 2018
profil pretekov, 2784 nastúpaných metrov (© vueltamurcia.es)
 
 
Vo veľmi dobrej konkurencii sa odohrali preteky Okolo Murcie, ktoré síce patria iba do kategórie 1.1, ale slušné španielske počasie privítalo neázijské typy pretekárov v šiestich celkoch WT a ďalších dvanástich prokonti. Vlani tu suverénne triumfoval Alejandro Valverde, ktorý zaútočil na najťažšom kopci, a sólo jazdu udržal až do cieľa. Tento rok mu tu ale prišla veľmi silná konkurencia ako Kreuziger - Trentin - Albasini v Mitcheltone a Gilbert, Jungels či Štybar v Quick-Stepe.
 
Tento rok sa trať trošku zmenila, pribudlo dvadsať kilometrov a terén bol trochu ťažší. Pretekári nastúpali až takmer 2800 výškových metrov a nemali si kedy oddýchnuť. O únik sa veľmi tvrdo bojovalo, napokon pelotón uštvala až 40-členná skupina, kde väčšina tímov nemala najväčších favoritov. To ale neplatilo práve pre vyzývateľov Movistaru, pretože sa vpredu ukázali Matteo Trentin (Mitchelton) či Phil Gilbert (Quick-Step). Náskok sa vyšplhal na maximálnu hranicu 3:30.
 
V prvom z dvoch ťažkých stúpaní sa partia rozdelila a na úplnom čele ostala šestica Bob Jungels, Phil Gilbert a Pieter Serry (3x Quick-Step), Matteo Trentin (Mitchelton), Mads Würtz (Kaťuša) a Pieter Vanspeybrouck (Wanty). Na udržaní tohto stavu najviac záležalo Quick-Stepu, Serry ťahal, čo to šlo, no čakala ich ešte takmer stovka kilometrov.
 
V ďalšom priebehu zapol na sto percent Movistar a rozbil pelotón. Dvaja ich jazdci navyše počkali Valverdeho, keďže boli v tej veľkej unikajúcej skupine, a v najťažšom kopci Alto Collado Bermejo sa veľký favorit dostal do čela. Boli tam stále všetci traja podlahári Jungels, Gilbert, Serry a ich bývalý kolega Trentin, no s Valverdem sa udržali iba Jakob Fuglsang s Luisom Leónom Sánchezom z Astany.
 
Quick-Step to takto nechcel nechať a zaútočili. Prémiou Marca Pantaniho na vrchole kopca prišiel ako prvý Phil Gilbert a v tesnom závese za sebou mal Jungelsa. Valverdeho partia strácala dvadsať sekúnd, ale mal tam dvojku z Astany, ktorá mu mohla pomôcť, aj keď vedela, že to asi bude iba boj o druhú pozíciu. Luis si ale na Alejandra veril.
 
Luxemburčan s Belgičanom to neudržali a v poslednom väčšom kopci tridsať kilometrov pred páskou ich "prehučali" Valverde so Sánchezom. Španielske duo upaľovalo do cieľa v nepríjemnom vetre. Nebola to ale veľká nevýhoda, pretože za nimi sa pretekári dlho nevedeli pospájať. Gilbert šiel sám, potom tam bola skupina Trentin, Serry, Jungels, Fuglsang, ten navyše nestriedal a Quick-Stepáci to mali takticky ťažké. Strácali minútu a pol.
 
Šprintérsky súboj to napokon nebol. Borci si vybudovali náskok, a tak mali priestor na riskantné ataky. Prekvapujúco to bol Luis Léon Sánchez, kto dokázal úspešne nastúpiť. Valverde sa dva kilometre pred cieľom asi nestačil čudovať, ako mu dlhoročný kamarát ukázal chrbát a prišiel si po premiérový triumf na tomto podujatí. Alejandro na neho v závere vyslovene nemal a dojazd vypustil. Po tretiu pozíciu na pódiu si prišiel ďalší ostrieľaný tridsiatnik Philippe Gilbert.
 
L-L Sánchez má za sebou veľmi bohatý a dobrý úvod sezóny. Na Tour Down Under bojoval o celkový triumf, ale absolútne mu nesadol práve deň na Willunga Hille. V Uraidle ťahal za kratší koniec súboja so Saganom, celkovo bol ôsmy, keď sa do Top 10 dostal vďaka bonifikáciám v záverečnom kritériu. Aj minulý týždeň vo Valencii bol veľmi aktívny, no Valverde ho vyškolil v dojazde druhej etapy a odsunul ho na druhú priečku aj v celkovom poradí. Dnes mu to vrátil. Zajtra sa repete konať nebude, pretože Alejandro do Almerie necestuje a budúci týždeň nebude obhajovať ani triumf na Ruta del Sol kvôli tréningovému bloku.
 
 
Výsledky
1. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 5:06:34 125
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:15 85
3. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:15 70
4. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 03:54 60
5. SERRY Pieter Quick-Step Floors link ikonka 03:54 50
6. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 03:54 40
7. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 03:57 35
8. SMIT Willie Kaťuša - Alpecin link ikonka 05:11 30
9. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 05:16 25
10. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 05:16 20
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre pretekov