1. 13.2. rovinata etapa ciel rovina Nizwa > Qaboos University 163 km Coquard
2. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Qaboos Uni. > Al Bustan 168 km Haas
3. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Uni. Technology > Dayqah Dam 180 km Avermaet
4. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Yiti > Ministry of Tourism 118 km Cort
5. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Samail > Jabal Al Akhdhar 152 km López
6. 18.2. rovinata etapa ciel rovina Mouj Muscat > Matrah Cornich 136 km Kristoff
 
 

Tour of Oman 2018 - 1. etapa, utorok 13. februára

1. 13.2. rovinata etapa ciel rovina Nizwa > Qaboos University 163 km Coquard
 
oman 1
profil etapy, 841 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Na začiatku pretekov bola pripravená jednoduchá etapa, ktorú si postrážili bez problémov šprintérske celky. Do Ománu pricestovali Cavendish, Kristoff, Bouhanni, Cort, Nizzolo alebo Coquard, čo bolo zárukou kvalitných hromadných špurtov.
 
Do úniku sa odhodlali štyria jazdci. Maxime Farazijn (Sport Vlaanderen), Pierre Luc Perichon (Fortuneo-Samsic), ktorý uchmatol obidve rýchlostné prémie, Conor Dunne (Aqua Blue Sport) a Brian Van Goethem (Roompot) však boli zmierení so svojím osudom, ale pelotónu sa snažili čo naviac skomplikovať situáciu. V hlavnej skupine sme videli spoluprácu viacerých celkov, na čele sa ukazovali Cofidis, UAE Emirates či Sunweb, ktorý tu mal k dispozícii šprintéra Maxa Walscheida. Utečenci príkladne vzdorovali, ale záverečných desať kilometrov už absolvovali v hlavnom balíku.
 
Potom ukazovali záujem ovládnuť úvodnú etapu viaceré zoskupenia, ale na finálnych úsekoch sa najlepšie zorientoval Bryan Coquard, ktorý vybojoval svoj prvý triumf po prestupe do novovzniknutého tímu Vital Concept. Francúzsky jazdec už absolvoval dve menšie etapové podujatia, ale v slabšej konkurencii sa nedokázal presadiť. Preto musí byť pre neho výborné, že pri prvom víťazstve v novom drese nechal za sebou silné šprintérske mená. V závere na neho nestačili Mark Cavendish a Giacomo Nizzolo a tím Vital Concept si môže vychutnávať svoj prvý lídersky dres.
 
 
Výsledky
1. COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 3:58:41 20
2. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 10
3. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
5. WALSCHEID Max Team Sunweb 00:00  
6. BLYTHE Adam Aqua Blue Sport 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

Tour of Oman 2018 - 2. etapa, streda 14. februára

2. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Qaboos Uni. > Al Bustan 168 km Haas
 
oman 1
profil etapy, 1955 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Druhý deň bol v Ománe náročnejší, na programe bolo 168 zvlnených kilometrov, no podobne ako včera, aj dnes si mali všetko postrážiť šprintérske vláčiky. Záverečné stúpanie však mohlo narobiť paseku. Chuť po včerajšku si chceli napraviť Cavendish, Bouahnni či Nizzolo a Kristoff. Naopak, Coquard by si rád zopakoval pocit víťazstva. A možno bolo v osude etapy napísané úplné iné meno, ktoré malo vzísť práve z naplánovaných kopčekov. Tak sa aj stalo.
 
Etapa prilákala na čelo štyroch mužov. Boli to Loic Chetout (Cofidis), Markel Irizar (Trek), Fabricio Ferrari (Caja Rural) a Danny Pate (Rally). Zaútočili hneď v úvode etapy a na čele pretekov sa vetrali počas celého dňa. Organizátori pre jazdcov pripravili štyri "vrchárske" prémie a dve šprintérske. Prvú vrchársku na kopec Fanja vyhral Chetout, na druhom vrchole al Amerat si jazdec Cofidisu víťazstvo zopakoval.
 
Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom čakali pretekárov ešte stále dve zo štyroch spomínaných stúpaní. Náskok mali slušný, 2:35 predznamenával ešte tuhý boj. Predposledné stúpanie al Hamriyah vyradilo z boja o etapové víťazstvo Dannyho Pata, ktorý ho nezvládol. Naopak, tretí raz sa tešil Chetout. Potom náskok trojice začal klesať. Desať kilometrov pred páskou bol na úrovni už len necelej minúty. Loic Chetout okrem troch vrchárskych prémií uchmatol aj obe šprintérske,  tak sa na pódiu obliekol do zlatého dresu kombinácie.
 
Posledných osem kilometrov sa o svoju dávku šťastia ešte pokúsil Markel Irizar. Pelotón ho však chytil. Pelotón o sile asi 50 mužov... Posledné stúpanie al Jissah opantala Astana, ktorá sa vydala na čelo. Potom zaútočil Terpstra (Quick-Step), chytilo sa ho však niekoľko jazdcov, a tak Holanďan svoju snahu zabalil. Z víťazstva sa napokon tešil Nathan Haas z Kaťuše. Austrálčan do nového tímu prestúpil pred touto sezónou, a tak na prvé víťazstvo rozhodne nečakal dlho.
 
V závere sme videli šprint 15-člennej skupinky. Haas v ňom porazil druhého Grega Van Avermaeta (BMC) a tretieho Alexeja Lutsenka z Astany. Štvrtý skončil Dries Devenyns (Quick-Step) a najlepšiu päťku uzavrel Merhawi Kudus z Dimension Data. Al Bustan teda videl zaujímavý finiš, vďaka ktorému sa na čelo priebežného poradia dostal dnešný víťaz 28-ročný Nathan Haas. Zajtra nás čaká profilovo rovnaká, i keď na pohľad jednoduchšia etapa. Dnes sa šprintérom vpredu udržať nepodarilo, uvidíme čo zajtra.
 
 
Výsledky
1. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 4:22:15 20
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00 10
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
4. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
5. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
6. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 8:20:46 5
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:04  
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:06  
4. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:10  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
6. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáver druhej etapy
 
 

Tour of Oman 2018 - 3. etapa, štvrtok 15. februára

3. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Uni. Technology > Dayqah Dam 180 km Avermaet
 
oman 1
profil etapy, 1792 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Ománska etapa s poradovým číslom tri bola najdlhšia. Merala 180 kilometrov a odštartovala pred German University of Technology, čím dali Ománčania jasne najavo, že ich krajina už dávno nie je závislá len na peniazoch z čierneho zlata. Včerajšok bol pre šprintérov náročný, do záverečných metrov neprehovorili. Dnes však bola etapa papierovo o niečo jemnejšia, takže sa mohol očakávať reparát.

Tak ako v utorok, tak aj včera, počas dňa zaľúbených, prilákal únik štyroch mužov. Nikoho asi neprekvapilo, že jeden z nich bol Loic Chetout (Cofidis), ktorý na sebe niesol krásny zlatý dres určujúci najlepšieho jazdca kombinácie. Francúzovi robili spoločnosť Xandro Meurisse (Wanty - Groupe), Nicholas Schultz (Caja Rural) a Wout Wippert (Roompot). Ich náskok sa pohyboval okolo troch minút, tak napríklad 75 kilometrov do cieľa to bolo 2:55.
 
Loic Chetout mal k dispozícii tri vrchárske a dve šprintérske prémie. Úvodné prémie na respektíve v al Amerat si 25-ročný Francúz postrážil. Dominoval tiež na kopci Quriyat, na ktorom však z vedúcej skupiny vypadol Wouter Wippert. Po poslednej šprintérskej prémii mal odpracované aj Chetout, ktorý po jej uchmatnutí zvesil nohy. Posledných 35 kilometrov teda unikala už len dvojica pretekárov. 
 
Pätnásť kilometrov pred cieľom boli pohltení. Pelotón čakal posledný výstup na kopček Wadi Dayqah. Po jeho pokorení však čakalo jazdcov ešte viac ako osem kilometrov, takže rozhodujúci byť rozhodne nemusel. Prémiu vyhral Jan Hirt, Astana totiž podobne ako včera, prevzala v závere opraty.
 
Záverečných tisíc metrov ich však vystriedalo BMC, ktoré pracovalo pre Grega Van Avermaeta. A úspešne! Belgičan si tak v tretej etape pretekov Okolo Ománu pripísal prvé víťazstvo v sezóne. Teda ak si odmyslíme TTT spred dvoch týždňov v Španielsku. Tretí finišoval Rui Costa z "domáceho" UAE a tretie miesto vyťažil zo skvelej práce Astany Alexej Lutsenko.
 
Štvrtý dokonal etapu Gorke Izagirre a na piatom mieste finišoval priebežný líder Nathan Haas. Austrálčana však na tomto poste vystriedal Van Avermaet, sám spadol na pozíciu číslo tri. Druhý je zatiaľ Alexej Lutsenko. Zajtrajšia etapa bude do tretice zvlnená, rozhodnúť by sa malo v sobotu.
 
 
Výsledky
1. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 4:36:04 20
2. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:03 10
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:03 5
4. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:03  
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:07  
6. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team link ikonka 00:07  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 12:56:44 5
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:11  
3. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:13  
4. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:19  
5. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
6. EIKING Odd Christian Wanty - Groupe Gobert 00:25  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaKoncovka etapy
 
 

Tour of Oman 2018 - 4. etapa, piatok 16. februára

4. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Yiti > Ministry of Tourism 118 km Cort
 
oman 1
profil etapy, 2611 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Organizátori pelotón pretekov Okolo Ománu príliš netrestajú a etapu s tradične najvyšším počtom nastúpaných metrov (2611) skracujú pod 120 kilometrov. Štartovalo sa v prímorskom stredisku Yiti, ktoré domáci poznajú pod názvom Al Sifah. Odtiaľ sa pretekári vydali na severozápad k Muscatu, no v polovici trasy odbočili smerom na usadlosť Al Amerat, odkiaľ do hlavného mesta Ománu viedla iba jedna cesta, a to cez miestny kopec Bousher Al Amerat. Aby to nebolo také jednoduché, otočili sa tu, aby mohli stúpanie prejsť trikrát, dvakrát z južnej a raz zo severnej strany. Južná mala 2800 metrov pri 8,9 % sklone, severná 3700 metrov a až 9,8 %. Vzhľadom na to, že posledný vrchol prišiel pätnásť kilometrov pred cieľom, v predchádzajúcich dvoch účastiach sa odolným šprintérom podarilo ostať vpredu a triumfovali Edvald Boasson Hagen, resp. Alexander Kristoff. Boli sme zvedaví, či sa dnes niektorý tím nepokúsi zmeniť predpokladaný osud etapy. BMC s lídrom pretekov Gregom Van Avermaetom ale záujem o drámu nemalo, dres im v prípade špurtu nemohol vziať nikto.
 
O únik sa postarala šestica Rémi Cavagna (Quick-Step), Jacques Van Renseburg (Dimension Data), Loic Chetout (Cofidis), Casper Pedersen (Aqua Blue), Pieter Weening (Roompot) a Jon Irisarri (Caja Rural). Najaktívnejší jazdec celých pretekov Chetout podľa očakávania vyhrával šprintérske prémie. Vrchárske nechal Van Rensburgovi, no ako viete, oficiálne sa tu vrchársky dres neudeľuje. Juhoafričan si zapísal aj prvú prémiu na spomínanom Bousher Al Amerate. Pelotón im celý deň nenechával veľa priestoru. Náskok nepresiahol dve a pol minúty.
 
S blížiacim sa cieľom začalo tempo balíka rásť, pracovať začali aj jazdci Bahrajnu-Merida. Zaútočiť sa rozhodla dvojica Sindre Lunke (Fortuneo) a Danilo Celano (Caja Rural). To v úniku vyvolalo nepokoje a začal sa rozpadať. Ako prvý sa prepadol dozadu Cavagna a potom nasledovali ďalší. Pri druhom prejazde kopca dokázal ostať vpredu už iba Van Rensburg, ktorého tam doplnil Celano, Lunke jeho tempu nestačil. Pelotón ich mal na dohľad, a tak skúsil aj šťastie Peter Stetina z Treku. Tempo už udávala Kaťuša. Nathan Haas si určite chcel zašpurtovať, no zároveň zbaviť sa viacerých šprintérov.
 
Stetina výrazne posilnil kvalitu úniku. Keď predbiehal Van Rensburga s Celanom, jazdec DiData sa ho dokázal chytiť, no Talian nie. Náskok dvojice na vrchole kopca dokázal narásť na štyridsať sekúnd. Do cieľa ostávalo 25 kilometrov. Bolo otázkou času, kedy sa Stetina rozlúči s unaveným spolubojovníkom a vydá na samostatnú jazdu smer posledný výjazd na Bousher Al Amerat. Stalo sa tak na krátkej rovine hneď po skončení druhého zjazdu.
 
Pri poslednom prejazde kopca sa už začali diať veci. Najprv nastúpil bývalý víťaz tohto podujatia Vincenzo Nibali (Bahrajn-Merida), po ňom to skúšal aj jeho kolega Gorka Izaguirre. Nemali sme k dispozícii televízne zábery, takže možno mu to Vincenzo chcel pripraviť a rozbehnúť. Vrcholom kopca prešiel ako prvý Španiel, no za ním nasledoval veľmi natiahnutý pelotón s jazdcami Astany na čele s Miguelom Lópezom. Po zjazde sa vyprofilovala 26-členná skupina, ktorá chcela spolupracovať, boli tam aj jazdci BMC s Van Avermaetom, a tak sa už zozadu žiadna skupina nevrátila.
 
Pár miestnych nadšencov a turistov sledovalo v Muscate a v blízkosti ministerstva turizmu špurt pozostatku pelotónu, v ktorom bol jasne najrýchlejší Magnus Cort Nielsen z Astany pred Giovannim Viscontim (Bahrajn-Merida) a Albertom Bettiolom (BMC). Talian šikovne-nešikovne vzal štvrtému Van Avermaetovi bonifikácie, no Belgičan predsa len asi o celkový triumf bojovať nebude. Piaty finišoval Rui Costa, Nathan Haas, ktorý si asi veľmi veril, skončil šiesty. Z vrchárov prišli do cieľa bez straty Izagirre, Nibali, López, ale aj Navarro, Kudus či dnes jeden z hrdinov Stetina.
 
 
cort 18 triumf oman tbmfb
Magnus Cort Nielsen s triumfom (© Team Bahrain-Merida / @BettiniPhoto)
 
 
Celky z Bahrajnu, Astany a BMC túto etapu sťažili dosiaľ najviac odkedy sa jazdieva a selekciu prežilo najmenej borcov - iba 21. Trium si zaslúžene pripísal Magnus Cort, ktorý zatiaľ jazdí úžasne. V Dubaji a Ománe bol zatiaľ iba jediný raz mimo Top 10. V Dubaji prišiel o celkový triumf iba vďaka bonifikáciám Vivianiho. Tento týždeň ale o dres nebojuje.
 
Na čele celkového poradia ostal Van Avermaet, no zajtra bude zrejme postavený pred neriešiteľnú situáciu na Zelenej hore, hoci prvý veľmi silný vrchár Izagirre stráca až 16, López 24 a Nibali 33 sekúnd. V BMC to asi skúsia. Už dvakrát na týchto pretekoch skončil okolo 20. miesta, no o absolútny trón ešte nebojoval. Stále úradujúci olympijský víťaz je aj lídrom bodovacej súťaže, ktorej dres si oblečie Nathan Haas a v súťaži do 25 rokov sa zrejme rozhodne medzi Miguelom Lópezom a Merhawim Kudusom.
 
 
Výsledky
1. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team link ikonka 2:57:36 20
2. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 10
3. BETTIOL Alberto BMC Racing Team link ikonka 00:00 5
4. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
5. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
6. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 15:54:20 5
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:09  
3. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:13  
4. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:16  
5. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:24  
6. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále pretekov
 
 

Tour of Oman 2018 - 5. etapa, sobota 17. februára

5. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Samail > Jabal Al Akhdhar 152 km López
 
oman 1
profil etapy, 1927 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Piata etapa mala prívlastok kráľovská. A skutočne, Green Mountain, Zelená hora alebo po domácky Jabal Al Akhdhar, status etapy skutočne podčiarkuje a vystihuje. Počas celej etapy na pretekárov nečakalo nič náročné, len dva šprinty na 50. a 141. kilometri. Žiadna vrchárska prekážka, len Zelená hora. Čistokrvná bitka tých najlepších. Peter Velits tu v roku 2012 finišoval druhý, nestačil len na Vincenza Nibaliho. I napriek tomu mu to však stačilo na krásne víťazstvo. Vlani tu vyhral Ben Hermans z BMC, ktorý pred touto sezónou prestúpil do Izraela, no červenočierni tu mali aj tento rok svoje želiezko v ohni. Priebežného lídra z Belgicka.

Bol ním Greg Van Avermaet, pre ktorého by Zelená hora nemusela byť tým najnáročnejším stúpaním v jeho živote. Jej parametre takmer šesť kilometrov a priemerný sklon  10,5 %, však nebolo niečo, čo by "dal" s prstom v nose. Navyše svoje plány kula hlavne Astana, ktorá mala v najlepšej päťke dvojicu pretekárov. Miguela Lópeza na piatom a Alexeja Lutsenka na druhom mieste. Samozrejme, ani Nathan Haas či Gorke Izzagire neplánovali predať kožu úplne zadarmo.
 
Etapa, ktorá rozhodne nepatrila medzi najdlhšie, merala len 152 kilometrov, prilákala do úniku šesť pretekárov. Boli to Marco Marcato (UAE), Benjamin Declercq (Sport Vlaanderen), ktorý vyhral prvý šprint na 90. kilometri, Pim Ligthart (Roompot), Nicholas Schlutz (Caja Rural), no a dvojica z tímu Rally Robin Carpenter a Adam De Vos. Už na jedenástom kilometri mali náskok 3:40. Náskok sa neskôr stabilizoval a osciloval medzi štyrmi a piatimi minútami. Jazdcom ako v úniku, tak aj v balíku, hralo do kariet aj počasie. Pre niekoho možno priveľa, no svietilo slniečko a bolo 32 stupňov nad nulou.
 
O to, aby náskok šestky na čele nestúpal závratnou rýchlosťou, sa staralo hneď niekoľko tímov. Pochopiteľne nechýbala bledomodrá Astana, Bahrajn - Merida, v drese ktorého tu štartoval okrem Izagirreho aj Nibali, Dimension Data, pracujúca pre Kudusa, ale tiež Kaťuša drúca pre Haasa. Necelých tridsať kilometrov pre páskou sa na oboch frontoch vyslovene letelo, no náskok sa stále držal svojej úrovne.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom už pretekári videli koniec dnešnej misie. Zelenú horu, do jej úpätia v tej chvíli chýbalo len pätnásť kilometrov. Bolo jasné, že utečenci sa dostanú pod jej vrchol osamotení, ich náskok bol stále slušný, presahujúci štyri minúty. Pred tým ich však ešte čakala jedna rýchlostná prémia, ktorú napokon vyhral Marco Marcato. Ešte pred tým však prišlo k ohromnému zrúteniu náskoku. Pelotón nenechával na náhodu absolútne nič.
 
No a potom to začalo. Posledných 5700 metrov. Šestica pretekárov načala posledný výstup s náskokom atakujúcim hranicu dvoch minút. Favoriti sa ale blížili príliš rýchlo. Ako prvý zaútočil Marco Marcato. Už 34-ročný pretekár má na konte zatiaľ päť víťazstiev, to posledné vybojoval ešte v roku 2012. Pridal sa k nemu aj Robin Carpenter. Dvojici to ale nevyšlo, pekelné tempo nastavil Jan Hirt a vôbec celá Astana. Odtrhli sa hneď traja z nich. Český pretekár, Miguel López, Alexej Lutsenko, ku ktorým sa pridal Gorke Izagirre. Pred zvyškom sveta si vybojovali 15-sekundový náskok. A stačilo to! Víťazom na Zelenej Hore sa stal Miguel López.
 
Fantastickú tímovú prácu podčiarkol druhým miestom Alexej Lutsenko. Jan Hirt po skvelej práci etapu vypustil, finišoval na 24. mieste. Tretí skončil Jesús Herrada (Cofidis), ktorý predbehol svojho krajana Izagirreho. Jazdec Bahrajnu - Merida finišoval štvrtý. Piaty dokonal etapu Nathan Haas. Pre Grega Van Avermaeta bola etapa príliš náročná, skončil na 22. pozícii. Líderský post tak prepustil dnes druhému Alexejovi Lutsenkovi. Na miesto číslo dva sa dostal López, tretí je Izagirre. Kazašská Astana predviedla perfektný výkon, ktorý bol aj náležite ocenený. Naopak, smutným hrdinom dňa sa stal Greg Van Avermaet, ktorý v GC klesol až o pätnásť priečok. Zajtra je na programe už len rovinatá etapa, kde sa dostanú k slovu šprintéri.
 
 
Výsledky
1. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 3:43:58 20
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:00 10
3. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:12 5
4. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:15  
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:22  
6. STETINA Peter Trek - Segafredo link ikonka 00:25  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 19:38:21 5
2. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:11  
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:28  
4. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:30  
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:32  
6. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 01:05  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaCieľové stúpanie
 
 

Tour of Oman 2018 - 6. etapa, nedeľa 18. februára

6. 18.2. rovinata etapa ciel rovina Mouj Muscat > Matrah Cornich 136 km Kristoff
 
oman 1
profil etapy, 1396 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Po vrchárskom gala-predstavení Astany, ktoré rozhodlo klasifikáciu, uzatvorila podujatie šprintérska etapa. Najrýchlejší borci trpezlivo čakali na svoju ďalšiu príležitosť, preto sme videli na štarte veľmi odhodlaných šprintérov, ktorí chceli napodobniť triumf Bryana Coquarda.

Do brejku sa dostali Rémi Cavagna (Quick-Step Floors), Maxime Farazijn (Sport Vlaanderen), Xandro Meurisse (Wanty-Groupe), Pim Ligthart (Roompot) a Fabricio Ferrari (Caja Rural), ktorí boli odhodlaní bojovať proti pelotónu. Sila šprintérskych celkov sa napokon prejavila, ale výborný tempár Rémi Cavagna  chcel vytvoriť prekvapenie. Belgický jazdec trápil hlavnú skupinu ešte päť kilometrov pred cieľom, keď mal k dobru vyše pol minúty, a túto hektickú situáciu napokon vyriešil celok Kaťuša - Alpecin, ktorý chytil Cavagnu 2500 metrov pred páskou.
 
Aktivita tohto tímu však rozdrobila hlavnú skupinu, ale nijako neohrozila záverečný špurt, v ktorom sa presadil Alexander Kristoff. Nórsky cyklista sa prvýkrát radoval po prestupe do tímu UAE Emirates a svojich kolegov patrične odmenil za celodenný výkon na čele pelotónu. Kristoff pozná veľmi dobre dojazd v Matrach Cornich, v tomto finále bol najsilnejší tretíkrát v rade. Na druhej priečke preťal pásku víťaz úvodnej previerky Bryan Coquard, ktorý začína splácať dôveru tímu Vital Concept, a potom finišoval Giacomo Nizzolo. taliansky šprintér sa dostal na začiatku sezóny do dobrého tempa po minuloročných zdravotných peripetiách.
 
V celkovom poradí už nenastali žiadne zmeny, najväčší titul v kariére vybojoval Alexej Lutšenko, ktorý svojím výkonom na Zelenej hore rapídne zdvihol svoju lezeckú hodnotu. Aj druhú priečku v GC brala Astana, kazašský celok môže byť veľmi spokojný, akým spôsobom odštartoval nový ročník Miguel Angel López. Tretie miesto získal Gorka Izagirre, ktorý si po tomto výsledku určite vylepší svoju pozíciu v tíme Bahrajn - Merida, a potom sa objavil v poradí Jesús Herrada. Cofidis zobral do svojich služieb tohto španielskeho pretekára práve preto, aby ho zviditeľňoval na etapových podujatiach, a zatiaľ sa mu táto investícia vypláca.    
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 3:11:29 20
2. COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 00:00 10
3. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
4. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team link ikonka 00:00  
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
6. MARTINELLI Davide Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 22:49:50 200
2. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:11 150
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:28 125
4. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:30 100
5. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:32 85
6. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 01:05 70
7. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 01:14 60
8. EIKING Odd Christian Wanty - Groupe Gobert 01:24 50
9. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:29 40
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:37 35
 
Zobraziť kompletné poradie