Tour du Finistére 2018 (1.1), sobota 14. apríla

so 14.4. zvlnena etapa ciel rovina Saint-Évarzec > Quimper 190 km Hivert
 
tour du finistere 2018
profil pretekov, 2426 nastúpaných metrov (© Lasterketa Burua / cronoescalada.com)
 
 
Ideálne počasie panovalo počas celých pretekov Tour du Finistére. Slnko sa na cyklistov usmievalo od samotného začiatku až po dramatický koniec. Jediný problém tak jazdcom robil silný nárazový vietor, ktorý často rozdeľoval hlavný balík na viac častí. Zapotili sa hlavne domestici, ktorí sa snažili svojich favoritov udržať v hre. Z víťazstva sa nakoniec tešil pretekár Direct Energie Jonathan Hivert, ktorý využil fantastickú prácu svojho tímu. Ten totiž hral prím počas celého dňa.
 
Úvodná polovica francúzskej jednorazovky príliš vzruchu nepriniesla. Hneď na začiatku sa v popredí usídlili štyria mušketieri, menovite Nicolas Baldo z tímu St. Michel-Auber 93, Corentin Ermenault z Vital Concept, Jelle Mannaerts z Tarteletto-Isorex a Michiel Dieleman z Cibel-Cebon, ktorých pelotón pohltil až v poslednej tretine pretekov. Maximálny náskok tejto štvorice bol päť minút 90 km pred páskou. Práve v tom čase sa do čela pelotónu posadili Direct Energie a BMC. 
 
Najzaujímavejšou časťou 33. edície Tour du Finistére boli záverečné kilometre. Bojovať o víťazstvo sa začalo 30 km pred cieľom, kedy to najskôr skúšal David Gaudu z FDJ a po ňom Elie Gesbert z tímu Fortuneo. Obom útoky nevyšli, aj keď druhý menovaný dlho bojoval s veternými mlynmi, no osem kilometrov pred páskou ho oklieštený pelotón dobehol. Už keď to vyzeralo, že dnešný deň bude priať šprintérom, prišiel masívny nástup Tejay Van Garderena. Jeho zadného kolesa sa udržalo len 11 cyklistov. Tí si to rozdali v záverečnom šprinte, v ktorom využil svoje veľké skúsenosti 33-ročný Hivert. Domáci borec sa tak mohol potešiť už zo svojho štvrtého triumfu v tejto sezóne.
 
Najväčším favoritom zostali len oči pre plač. Romain Bardet na domácej jednorazovke chcel ukázať, že dokáže víťaziť, ale pár centimetrov mu k tomu chýbalo, bol druhý. Len tesne za ním skončil Guillaume Martin z Wanty - Groupe Gobert. Tiež Lilian Calmejane si od dnešného dňa určite sľuboval viac ako len desiate miesto. Potešiť ho môže aspoň fakt, že vyhral jeho tímový kolega. Sklamaný musí byť aj Carl Fredrik Hagen z tímu Joker Icopal. Ani on nechýbal v záverečnom šprinte, kde však svoje šprintérske kvality neukázal. Jednoducho po náročnom priebehu už nemal sily, aby konkuroval najrýchlejším.      
 
Zaujímavosťou je, že dnešný deň pritiahol viacero prestížnych mien aj preto, lebo viacero pasáží dnešnej etapy sa pôjde v piatej etape tohtoročnej Tour de France.
 
 
Výsledky
1. HIVERT Jonathan Direct Energie 4:43:04 125
2. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 85
3. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 00:00 70
4. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:00 60
5. JANSSENS Jimmy Cibel - Cebon 00:00 50
6. CORNU Jeremy Direct Energie 00:00 40
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Tro Bro Léon 2018 (1.1), nedeľa 15. apríla

ne 15.4. rovinata etapa ciel rovina Lannilis > Lannilis 204 km Laporte
 
tro bro leon 2018
profil pretekov, 1500 nastúpaných metrov, 27 úsekov pavé (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Nedeľa patrila ďalšej francúzskej jednorazovke. Preteky Tro Bro Léon majú mnoho prívlastkov. Niektorí toto podujatie prezývajú malé Paríž- Roubaix, iní zase hovoria, že sú to najzaujímavejšie preteky, o ktorých ste ešte nepočuli. Totiž každoročne si pre fanúšikov cyklistiky pripravia zápletku hodnú celovečerného filmu. Nebolo tomu inak ani dnes. Veď jazdci museli absolvovať až 27 úsekov pavé. S veľkou výzvou pre všetkých zúčastnených sa najlepšie popasoval Christophe Laporte z tímu Cofidis.
 
Podobne ako včera na Tour du Finistére, aj dnes si jazdci najskôr užívali krásne slnečné počasie, no aj silný vietor. Potom prišiel dážď, ktorý ovplyvnil záver pretekov. Byť v úniku preto bolo skôr za trest ako za odmenu. Ukázať sa chceli predovšetkým menej známe domáce tímy. Hneď na začiatku pretekov sa do popredia dostali traja odvážni muži. Až dvojité zastúpenie v úniku mal tím Tarteletto-Isorex, ktorý dopredu vyslal Kevina De Jongha a Ylbera Sefaa. K nim sa ešte na začiatku pridal Gianni Marchand z Cibel-Cebon. 100 km pred cieľom malo toto trio náskok takmer päť minút. 
 
Vedúca skupina však nedokázala odstup udržiavať. Smrteľné tempo hlavného balíku dirigovali tímy Direct Energie a AG2R, ktoré stiahli trio len na minútu a zároveň rozdelili pelotón na dve časti. Do cieľa stále chýbalo ešte 45 km a preto balík spomalil. To využili ďalší cyklisti k tomu, aby sa dotiahli do čela. Podarilo sa to až siedmym pretekárom, medzi ktorými boli Damien Gaudin a Thomas Boudat z Direct Energie, Stijn Vandenbergh z AG2R, Benjamin Thomas z FDJ, Maxime Daniel z Fortuneo, Marc Fournier z Vital Concept a Ole Forfang z tímu Joker Icopal. Aj napriek vzorovej spolupráci však bola desaťčlenná skupina čoskoro pohltená. 
 
Potom sa začali skutočné preteky. Na každom úseku pavé sa našiel niekto, kto skúšal zlomiť odhodlanie ostatných súperov. Nakoniec sa to podarilo až jazdcovi Cofidisu. Bol ním Christophe Laporte, ktorému sa to podarilo na méte 5 km do cieľa. Francúz ustál útoky konkurentov a zaslúžene sa tešil zo štvrtého víťazstva v sezóne, ktoré je zároveň jeho najcennejším triumfom v tomto roku.
 
Len tesne druhý bol bojovník celého dňa Damien Gaudin z Direct Energie, ktorý to dnes skúšal aj v úniku. Nebolo mu to nič platné, minuloročné víťazstvo neobhájil. Tretí skončil Jelle Mannaerts z Tarteletto-Isorex, ktorý ovládol šprint desaťčlennej skupiny. Podobne ako sobota, ani nedeľa nepriala najväčším favoritom. Sylvain Chavanel alebo Matthieu Ladagnous skončili až hlboko v poli porazených. 
 
 
Výsledky
1. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 5:12:07 125
2. GAUDIN Damien Direct Energie 00:04 85
3. MANNAERTS Jelle Tarteletto - Isorex 00:16 70
4. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 00:16 60
5. TILLER Rasmus Team Joker Icopal 00:16 50
6. LE GAC Olivier Groupama - FDJ 00:16 40
7. ARISTI Mikel Euskadi - Murias 00:16 35
8. RICKAERT Jonas Sport Vlaanderen - Baloise 00:16 30
9. FINETTO Mauro Delko Marseille Provence KTM 00:16 25
10. VANDENBERGH Stijn Ag2r La Mondiale link ikonka 00:16 20
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre pretekov
 
 
tro bro useky
úseky pavé na Tro Bro Léon 2018 (© trobroleon.com)