3. 15.5. rovinata etapa ciel rovina King City > Monterey County 197 km Skujinš
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy, 2367 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Po ťažkom cieľovom stúpaní čakal na pelotón klasikársky dojazd s krátkymi a prudkými stúpaniami, ktoré sa vynorili tesne pred cieľovou páskou. Pred dvomi rokmi zvládol túto koncovku víťazným spôsobom Peter Sagan, ale teraz bol celkový profil etapy náročnejší, preto mohli vo finále vytiahnuť svoju akceleráciu aj Egan Bernal alebo Adam Yates ako favoriti na celkový titul.
 
Na začiatku sa očakával tvrdý boj o vytvorenie vedúcej skupiny, ale v úniku sa napokon objavili len traja pretekári. Pred balíkom jazdili Evan Huffman, Robin Carpenter (obaja Rally Cycling) a Ian Garrison (Axeon Hagens). Do tejto partie sa chceli dostať aj Logan Owen, Ruben Campanioni a Tanner Putt, ale ich akcia nevyšla.
 
Brejk znovu zariadili zástupcovia amerických pro-konti celkov a na čele pretekov vynikal Evan Huffman, ktorý v minulej edícii získal v Kalifornii dva triumfy. Tentoraz sa dostal do úniku so svojím kolegom a obaja zástupcovia Rally Cycling zbierali body na pripravených prémiách. Huffman sa presadil na úvodnom hodnotenom kopci a Carpenter uspel na prvej šprintérskej prémii, no druhú rýchlostnú prémiu uchmatol Garrison. 
 
Dianie na trati najskôr kontroloval tím Sky, ale britská zostava sa nemusela nikam ponáhľať, ani jeden z utečencov sa nenachádzal na vysokých priečkach v poradí. Preto ich čoskoro vystriedali jazdci z Bora - hansgrohe. Nemecká zostava znížila rozdiel medzi skupinami na tri minúty a postarali sa o to Juraj Sagan a Michael Kolář. Na tomto podujatí si vždy nájde zaujímavé profily Peter Sagan a ten dnešný bol presne podľa jeho gusta. V sezóne 2016 sa presadil na okruhu Laguna Seca v špurte malej skupiny, keď bol na páske rýchlejší ako Avermaet a Haas.
 
 
kalifornia 18 etapa 3 slovaci bohf
Slovenská úderka na čele pelotónu (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Utečencov sledoval aj Quick-Step Floors. Ten nemal vo svojich radoch veľkého favorita pre túto koncovku, ale chcel vyskúšať, ako si poradí s týmto terénom 21-ročný Jhonatan Narvaez. S príchodom na East Carmel Valley sa už skončila práca Juraja Sagana s Michaelom Kolářom. Na trati fúkalo jazdcom do chrbta, preto sa išlo veľmi rýchlo. Na druhej horskej prémii sa rozbehla akcia. Robin Carpenter vypadol z vedúcej skupiny a v balíku zaútočil Lawson Craddock. Jazdec tímu EF Education nezvládol včerajšiu etapu, dnes mal motiváciu, aby sa predviedol kvalitnejším výkonom. Aj na druhom stúpaní vybojoval maximum bodov Evan Huffman, strata pelotónu stúpla na necelé tri minúty.
 
Lawson Craddock išiel veľmi dobre a vzdialil sa od hlavnej skupiny, no na vedúcu dvojicu potreboval v zjazde zmazať ešte jednu minútu. Huffman s Garrisonom nedovolili pelotónu, aby sa priblížil na menej ako dve minúty. Potom však Huffmana zastavili mechanické problémy a ich spolupráca sa rozbila. Výborné tempo udržiaval aj pelotón zásluhou Bora - hansgrohe a Quick-Step Floors, Craddock bol chytený ešte pred nasledujúcim kopcom.
 
Na tretej horskej prémii zaútočili z balíka Logan Owen (EF Education) a Toms Skujinš (Trek-Segafredo), ktorí sa pripojili k Huffmanovi a spolu s ním pred vrcholom predbehli Garrisona. Ten sa k nim však pridal v zjazde, najviac vrchárskych bodov tu získal Skujinš. Pred predposledným stúpaním už bojovali o pozície favoriti na etapový triumf.
 
 
kalifornia 18 etapa 3 ilustrak cdtf
Ilustračný obrázok z priebehu etapy (© Slipstream Sports)
 
 
Na čele pretekov najdlhšie hrýzol Toms Skujinš, ku ktorému sa pridal Sean Bennett (Axeon Hagens). V pelotóne nasadil potrebné tempo tím Sky, potom zabral aj Bora - hansgrohe. Lotyšský jazdec ovládol predposlednú prémiu a dvaja utečenci mali k dobru dvadsať sekúnd. Eliminovať ich potreboval tím Bora - hansgrohe, Peter Sagan sa už pripravoval na záverečný výstup.
 
Posledný kopec okresal hlavnú skupinu, svetový šampión v nej nechýbal, ale vedúca dvojica si udržala minimálny náskok. A keďže za nimi sa taktizovalo, napokon bojovala o etapový triumf a ako prvý preťal pásku Toms Skujinš, ktorý ušiel Seanovi Bennettovi. V špurte o tretie miesto sa presadil Caleb Ewan, hneď za ním finišoval Peter Sagan.
 
Tretia etapa ponúkla dramatickú koncovku. Rozhodujúci moment sa odohral na predposlednom stúpaní, kde sa dostali dopredu Toms Skujinš a Sean Bennett a pelotón ich uvidel len v cieli. Silnú koncovku predviedol najmä lotyšský pretekár, ktorý väčšinou ťahal tento brejk, a ako odmenu získal tretiu výhru v kariére na tomto podujatí. Kalifornia dokáže vytvoriť na trati prekvapenie, dnes sme boli svedkami jedného z nich. Veľký úspech mal pred nosom aj 22-ročný Sean Bennett, ale vo finále mu chýbali skúsenosti, aby mohol pokoriť v tejto pozícii rozbehnutého Skujinša.
 
 
sagan 18 kalifornia etapa 3 dojazd bohf
Dojazd Petra Sagana do cieľa (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Prekvapením bolo aj to, že po ťažkom dojazde zostal v hlavnej skupine Caleb Ewan a za priaznivých okolností mohol myslieť aj na etapový triumf. Žiadny ďalší šprintér sa neobjavil v najlepšej desiatke, to len ukazuje na jeho výbornú odolnosť. Doplniť ho mohol Fernando Gaviria, ale ten dostal na konci defekt a skupina mu ušla.
 
Peter Sagan bol pripravený šprintovať na cieľovej čiare a jeho kolegovia urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby dostal túto možnosť. Pred záverečným kopcom však už nemal pri sebe kolegu, ktorý by dostal únik pod kontrolu, a aj to prispelo k tomu, že sa presadili dvaja utečenci, lebo na samotnom motoristickom okruhu doplatila skupina favoritov na taktizovanie. Svetový šampión predviedol dobrú vrchársku výkonnosť na rozhodujúcich kopcoch, čo môžeme považovať za pozitívny moment dnešného dňa. Kus práce odviedli v prvej časti etapy Juraj Sagan a Michael Kolář, obaja sa postarali o to, že pôvodný únik nedostal na trati veľký priestor. 
 
V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny, z Top 10 vypadol len Edward Ravasi. Hlavní kandidáti na titul tak môžu spokojne zameriavať pozornosť na veľmi dôležitú časovku.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tomsa Skujinša (víťaz)
"Len na posledných tristo metroch som si uvedomil, že vyhrám túto etapu. Stále som čakal, že niekto priletí zozadu, ale nestalo sa tak. Pre všetkých to bola náročná etapa s vysokým tempom a vo veterných podmienkach. Na začiatku sa vytvoril silný únik, čo mi zahralo do kariet. Koncovka nebola jednoduchá. pomohlo mi, že som tu už pretekal. Preto som vedel, ako sa mám správať vo finále."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (štvrté miesto)
"Etapa bola veľmi ťažká a rýchla. Na začiatku bola zima, vo finále horúco. Dostávam sa do súťažného rytmu po tréningu vo vysokej nadmorskej výške a na trati som sa cítil dobre. Boli by sme radšej, ak by sme vyhrali, no bolo to náročné. Celý tím išiel naplno, budeme sa snažiť aj v ďalších etapách."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxi Vila (DS Bora)
"Som hrdý na výkon našich jazdcov v tejto náročnej etape. Od samého začiatku do konca sme vyvinuli obrovské úsilie, ale napokon sa nám nepodarilo vyhrať etapu s Petrom Saganom. To je súčasť cyklistiky. Útočníci boli veľmi silní a balík nedokázal eliminovať ich snahu."
 
 
Výsledky
1. SKUJINŠ Toms Trek-Segafredo 4:52:47 40
2. BENNETT Sean Hagens Berman Axeon 00:03 15
3. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 00:08 6
4. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:08  
5. BERNAL Egan Team Sky 00:08  
6. YATES Adam Mitchelton-Scott 00:08  
7. HOWES Alex EF Education First - Drapac 00:08  
8. SLAGTER Tom-Jelte Team Dimension Data 00:08  
9. BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 00:08  
10. BARTA Will Hagens Berman Axeon 00:08  
115. KOLÁŘ Michael Bora-Hansgrohe 19:18  
116. SAGAN Juraj Bora-Hansgrohe 24:22  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Team Sky 12:09:08 6
2. MAJKA Rafal link ikonka Bora-Hansgrohe 00:25  
3. YATES Adam Mitchelton-Scott 00:31  
4. TOLHOEK Antwan Team Lotto NL-Jumbo 00:40  
5. ĐURASEK Kristijan UAE Team Emirates 00:40  
6. MARTíNEZ Daniel EF Education First - Drapac 00:40  
7. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale 00:50  
8. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 01:00  
9. GUERREIRO Ruben Trek-Segafredo 01:11  
10. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors 01:14  
58. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 18:36  
115. KOLÁŘ Michael Bora-Hansgrohe 39:30  
116. SAGAN Juraj Bora-Hansgrohe 42:54  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BERNAL Egan Team Sky 21  
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 21  
3. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 16  
4. SKUJINŠ Toms Trek-Segafredo 15  
5. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 15  
6. YATES Adam Mitchelton-Scott 14  
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 131 km - King City: dĺžka 1,7 km; sklon 6,1 %
2 20 53,5 km - East Carmel Valley: 4,1 km; sklon 5,9 %
2 20 28,5 km - Cachagua: dĺžka 3 km; sklon 7,6 %
2 20 8,5 km - Laureles Grade: dĺžka 5,4 km; sklon 5,7 %
3 20 2,5 km - Laguna Seca: dĺžka 1,1 km; sklon 10,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Tretí deň sa bude finišovať na motoristickom okruhu Laguna Seca a túto zaujímavú koncovku si podmanil pred dvomi rokmi Peter Sagan. Dve tretiny etapy neobsahujú výrazné profilové prekážky, ale na posledných tridsiatich kilometroch striehnu tri stúpania, ktoré majú potenciál, aby oslabili zloženie hlavnej skupiny. Favoriti si musia postrážiť prechod cez Laureles Grade, ktorý stojí len osem kilometrov pred cieľom, potom narobí ďalšiu neplechu kopec Mazda Raceway Summit, kde môžeme uvidieť aj kľúčový útok, lebo je to prudké stúpanie a jeho vrchol sa nachádza len 2500 metrov pred páskou. To sa už budeme pohybovať na známom motoristickom okruhu a po tomto stúpaní sa rozhodne, ktorí z jazdcov budú bojovať o výhru. Či bude šprintovať malá skupina najsilnejších, alebo sa presadí atak.