Súťaž o zelený dres dostane v tomto roku poriadny náboj. Peter Sagan plánuje dobyť späť zabraté územie od Michaela Matthewsa a do tejto hry sa hlásia aj ďalší borci. Podujatie môžu osviežiť aj zaujímaví pretekári, ktorých cieľom bude získať etapový triumf.
 

Toto je súťaž Petra Sagana
 
Slovenský cyklista čelí veľkej výzve. Po minuloročnom krutom prerušení víťaznej série v bodovacej súťaži bude chcieť dokázať výnimočnosť v tomto segmente. Výkonnosť a guráž na to bezpochyby má. Jeho najväčšou zbraňou bude všestrannosť a konzistentnosť, žiadny z jeho konkurentov nedokáže zbierať body na toľkých rozmanitých profiloch a v priebehu celých pretekov.
 
V hromadných špurtoch nemusí vyhrávať, ale po každej rýchlostnej koncovke pribudnú na jeho konto zaujímavé body. Na výbornú zvláda hektické šprintérske koncovky a vždy sa dokáže umiestniť na vysokých priečkach. Naposledy sa v Kalifornii a vo Švajčiarsku zapojil do šiestich hromadných špurtov, raz vyhral a vo zvyšných prípadoch neskončil horšie ako štvrtý.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSaganova minuloročná výhra na TdF
 
 
Svetový šampión by toľkokrát nezískal zelený dres, ak by neponúkol aj nadhodnotu, ktorá chýba klasickým šprintérom. Takto môže získať dôležité body v piatej etape pokrytej mnohými malými kopcami a zakončenú výbušným kopcom. Veľké očakávania budú naňho smerovať aj na pavé ako aktuálneho víťaza Paríž - Roubaix. Aj táto etapa bude zaujímavá z hľadiska bodovacej súťaže. Saganovi vyhovujú aj krátke cieľové stúpania. Na Mur de Bretagne obsadil v sezóne 2015 štvrté miesto, ale teraz bude tento kopec v ponuke dvakrát, čím sa zvýšia výkonnostné nároky. Krátke stúpanie sa objaví aj na konci štrnástej etapy. Col de Mende je nepríjemnou prekážkou, ale v takom úniku sa bude cezeň prechádzať lepšie.
   
Úniky. Peter Sagan musí byť nastavený aj na takú skutočnosť, že bude potrebovať získavať body aj v ťažkých etapách na šprintérskych prémiách. V minulosti s tým nemal problém, pretože na Tour de France je vždy mimoriadne odolný a nezľakne sa ani tých kopcov, ktoré väčšinu jeho konkurentov uvelebia v balíku. Navyše, jeho schopnosť jazdiť naplno počas celých troch týždňov sa vyrovná pretekárom na celkové poradie. Stačí si len spomenúť na dvadsiatu etapu TdF 2016, ako v úniku prevážal Romana Kreuzigera cez stúpanie Col de la Colombiére, keď mu nestačili mnohí vrchári.
              
Peter Sagan je synonymom bodovacej súťaže na Tour de France a veríme, že minuloročný incident bol iba anomáliou v systéme. Nepochybujeme, že po predchádzajúcom sklamaní bude pripravený poskytnúť všetkým divákom veľkolepé divadlo.
 
 
sagan 2017 tdf nastupuje bohf
Peter Sagan vlani na Tour (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Udrží niekto tempo so Saganom až do konca pretekov?
 
Bodovacia súťaž je dlhodobým cieľom pre Michaela Matthewsa, no austrálsky jazdec dostal svoju príležitosť len v uplynulom ročníku. Nie je vhodným typom pre hromadné dojazdy pelotónu, čo  bude jeho hendikep. Špurt balíka sa očakáva až v ôsmich etapách, preto musí v týchto prípadoch zlepšiť pozičnú jazdu a dravosť, lebo každý chýbajúci bod sa môže prejaviť v konečnom meradle. Čo však austrálskemu jazdcovi chýba v rýchlosti, to si dokáže vynahradiť vo výbušnosti a odolnosti.
 
V minulej edícii prišli jeho momenty v druhej časti pretekov, kde získal dve etapové víťazstvá a skákal do únikov kvôli rýchlostným prémiám. V tomto smere predviedol vynikajúci výkon už v deviatej etape, v ktorej ukoristil šprintérsku prémiu po ťažkých kopcoch Col de la Biche a Grand Colombier. Na takúto aktivitu bude pripravený aj tentoraz a vyskúšal si ju v siedmej etape na Okolo Švajčiarska. Matthews je jediným cyklistom spomedzi záujemcov o zelený dres, ktorý sa môže rovnať so Saganon z hľadiska vytrvalosti počas celých troch týždňov, preto bude zaujímavé sledovať, ako si budú v tomto smere konkurovať v závere podujatia. Môže to byť vyrovnaný súboj, ale slovenský jazdec má oproti nemu výhodu. Dokáže lepšie šprintovať v rovinatých etapách.
 
 
video v clanku ikonka ciernaMatthewsov špurt do kopca v 14. etape TdF 2017
 
 
Na štarte nebude šetriť sebavedomím Fernando Gaviria. V minulej sezóny uchmatol štyri výhry na Gire, v aktuálnom ročníku zvíťazil sedemkrát a v Kalifornii ovládol bodovaciu súťaž, preto si trúfa získať takéto výsledky aj na Tour de France. Kolumbijský jazdec je veľmi silný v šprintérskych koncovkách a vždy sa môže spoľahnúť na vynikajúci lead-out, ktorý má veľkú zásluhu na jeho úspechoch. Zároveň sa nebojí ani náročnejších profilov, zvlnený terén alebo menší kopec na trati ho nevyčerpá natoľko, aby nemohol vo finále šprintovať. Toto všetko sú jeho nesporné benefity, no uvidíme, ako si poradí s trojtýždňovou zaberačkou. Či bude schopný jazdiť na svojej najvyššej úrovni počas celých pretekov, čo bude kľúčové pre zelený dres, a zároveň sa musí nachystať, že koncovky na TdF sú šialenejšie ako na všetkých ostatných podujatiach.
    
V minulom roku mali smelé plány v bodovačke Arnaud Démare a Sonny Colbrelli. Domáci jazdec je odolnejším typom pretekára s rýchlou koncovkou, preto jeho ambície smerujú na zelený dres, ale v uplynulej edícii musel preteky zabaliť už po deviatej etape, keď nesplnil časový limit. Colbrelli potrebuje náročnejšie profily, jeho kvality najviac vyniknú v okresanej hlavnej skupine, ale aj on sa pred rokom presvedčil, že na TdF je každý deň veľmi ťažký. Nedávno dokázali obaja vyhrať hromadný špurt pelotónu na Okolo Švajčiarska, čo bolo pre nich želaným impulzom.
 
 
gaviria sagan kittel 18 kalifornia bohfb
Fernando Gaviria, Marcel Kittel a Peter Sagan (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Nechajme sa prekvapiť, ako zamiešajú vývojom v bodovacej súťaži klasickí šprintéri. Tí dostanú k dispozícii až osem prijateľných profilov, z toho päť sa objaví v úvodnom týždni. V poslednej edícii sa tešil päťkrát z etapového triumfu Marcel Kittel a po diskvalifikácii Petra Sagana sa zdalo, že zelený dres bude práve jeho, ale nemeckého cyklistu napokon zlomila náročnosť finálnych etáp pretekov a odstúpil. V prebiehajúcom ročníku a po prestupe do Kaťuša - Alpecin nemá tú správnu formu, vybojoval len dve výhry. Doteraz mu viazla spolupráca so spolujazdcami, ale sme presvedčení, že v príprave urobil všetko preto, aby na Starej dáme mohla opäť zažiariť jeho obdivuhodná maximálna rýchlosť.
               
Ťažké chvíle prežívajú skúsení matadori André Greipel a Mark Cavendish. Britského cyklistu zabrzdilo počas jari niekoľko kolízií, potom jeho forma stúpala len pomaly a nedarilo sa mu ani bezprostredne pred TdF. Držiteľ tridsiatich triumfov si však nepripúšťa, že na pretekoch obíde naprázdno. Na druhej strane jazdec tímu Lotto - Soudal síce ukoristil šesť výhier, ale tie najväčšie získal na začiatku ročníka na TDU. Momentálne bojuje aj o nový kontrakt, preto bude mať veľkú motiváciu uspieť. No mladší súperi nebudú brať ohľad na zásluhy.
 
Čoraz sebavedomejšie pôsobí Dylan Groenewegen, v tomto roku dvíhal ruky nad hlavu už deväťkrát. V predchádzajúcej edícii zažil krásne chvíle na Champs-Élysées a takéto okamihy sú návykové. Alexander Kristoff nemal doteraz veľa dôvodov na radosť, vo Švajčiarsku sám priznal, že má pred sebou ešte nejakú domácu úlohu, aby mohol na Tour bojovať o výhru. Naposledy sa mu to podarilo v roku 2014. A na staré časy si príde zaspomínať aj John Degenkolb, ktorý potrebuje dobrý výsledok ako soľ. 
 
 
kristoff 18 spurt abu triumf rcsf
Triumf Alexandra Kristoffa (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 

Veria si na konce vyzývavých etáp
 
Tour de France vedia okoreniť aj kvalitne pripravení cyklisti, ktorí nebojujú v celkovej klasifikácii, ale ich hlavným cieľom je etapový triumf. Francúzski priaznivci budú hľadieť s nádejou na Juliana Alaphilippa a 26-ročný jazdec má všetky predpoklady, aby vybojoval svoje prvé víťazstvo na domácej GT. V tomto roku ovládol svoju prvú ardenskú klasiku na Mur de Huy, na Dauphiné zaujal parádnou koncovkou na konci štvrtej etapy, preto bude s veľkým sebavedomím vyčkávať na Mur-de-Bretagne a Col de Mende. Jeho špecialitou nebudú len špurty do kopca, vhodné javisko nájde aj v ťažkých etapách, ktoré nie sú zakončené dlhým kopcom, a počas pretekov sa môže objaviť hneď v niekoľkých únikoch.
 
Po skvelých výkonoch v minulom roku bude smerovať pozornosť aj na Warrena Barguila. Po prestupe do Fortuneo - Samsic márne hľadá formu, uvidíme, či to dokáže zlomiť práve na TdF. Je to možné, lebo Barguil predvádza najlepšie výkony práve vtedy, keď nejazdí pod tlakom. Na úniky a ťažké etapy sa bude špecializovať Pierre Rolland, ktorý sa povzbudil ôsmou priečkou na Dauphiné. Na Tour nebude bojovať o klasifikáciu, ale takúto formu bude chcieť pretaviť do etapového triumfu.
 
 
barguil 18 pekna fortuneof
Waren Barguil sa v tejto sezóne zatiaľ hľadá (© Fortuneo Oscaro)
 
 
V tíme Lotto - Soudal nesmie chýbať Thomas de Gendt, ktorý v predchádzajúcej edícii strávil hodiny a hodiny v brejkoch, a na podobnú aktivitu si bude trúfať aj tentoraz. Belgický jazdec je známy tým, že mu je v podstate jedno, na akom profile sa usadí pred pelotónom. Zaujímavé predstavenie môže ponúknuť aj jeho kolega Tiesj Benoot. Talentovaný pretekár si okrem daností na jarné klasiky začal od minulej sezóny užívať aj kopce a nebude prekvapením, ak sa predstaví v aktívnej podobe aj počas ťažkých etáp.
 
Po Gire si zopakuje účasť na Grand Tour Robert Gesink. Skúsený holandský borec určite dokáže skĺbiť povinnosti pre svojich lídrov s osobnými ambíciami v horských etapách. V tíme UAE Emirates bude čakať voľnú ruku Rui Costa a na minuloročný statočný výkon z ôsmej etapy bude pripravený nadviazať Lilian Calmejane.