4. 7.8. rovinata etapa ciel rovina Jaworzno > Szczyrk 179 km Kwiatkowski
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 4
profil etapy, 2280 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Štvrtý deň na Okolo Poľska zaviedol pelotón do hôr. Pretekári dnes museli absolvovať prvé náročnejšie stúpania, ktoré sa nachádzali v druhej polovici etapy. Dnešok tak bol prvou veľkou skúškou pre adeptov na celkové víťazstvo. Veď práve v meste Szczyrk minulý rok Dylan Teuns ukázal svoje kvality a obliekol sa do žltého, ktoré udržal až do konca. Vtedy však etapa z Jaworzna do Szczyrku merala 161 kilometrov, dnes mala o 18 kilometrov viac. 
 
Úplne najdlhšia etapa v jubilejnom 75. ročníku podujatia Tour de Pologne odštartovala krátko po dvanástej hodine. Netrvalo dlho a vpredu sa vytvoril celodenný únik. Po jednodňovej prestávke sa doň dostal pretekár z domácej reprezentácie. Bol ním Marek Rutkiewicz. Okrem neho šťastie v úniku skúšali ešte Jan Tratnik z CCC Sprandi Polkowice a Bert Van Lerberghe z Cofidis Solutions Crédits. Maximálny náskok tejto trojice bol takmer šesťminútový po 33 kilometroch.
 
Radosť cyklistom v utorok robili tiež poveternostné podmienky. Pri vstupe do hôr si pretekári nemohli želať lepšie počasie ako mali. Už predpovede boli pozitívne, no realita bola ešte krajšia. Na oblohe sa len sem-tam objavil nejaký mrak, inak bolo úplne slnečno. Oproti predchádzajúcim dňom sa trošku ochladilo, dnes bolo v Poľsku 28 stupňov. 
 
Na trase štvrtej etapy sa nachádzali tri šprintérske a štyri vrchárske prémie. Organizátori jednotlivé prémie pekne rozdelili. V prvej polovici dňa cyklisti zbierali body na šprintérskych, v druhej na vrchárskych. Na všetkých troch šprintérskych prémiách plný počet bodov bral Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), ktorý z vedúcej skupiny mal najrýchlejšie nohy. Ostatní dvaja cyklisti v úniku mu príliš veľké problémy neurobili. 
 
S blížiacim sa príchodom do hôr sa v čele pelotónu sformoval tím Sky. Briti v nasledujúcich kilometroch začali odvádzať veľkú prácu pre Michala Kwiatkowskeho, ktorý dnes patril k najväčším favoritom. Veď za necelých desať kilometroch jazdci Sky stiahli takmer dve minúty. Pri nájazde na prvé kategorizované stúpanie bol náskok vedúcej trojice menší ako štyri minúty. Zrýchlené tempo hlavného balíka a prvý dlhý kopec zmenil pomer síl v čelnej skupine. Z neho sa porúčal Van Lerberghe (Cofidis).
 
 
pologne 18 etapa 4 ilustrak polf
Ilustračný záber z etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Prvýkrát sa vrchol stúpania Przelecz Salmopolska (5,1 km - 5,9 %) nachádzal na méte 69 kilometrov pred cieľom. Ako prvý naň vyliezol Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), ktorý tak zatiaľ predvádzal bezchybný, priam dominantný výkon. Pekné body získal aj Marek Rutkiewicz (Poľsko), ktorý celý kopec dokázal držať krok so Slovincom, no v šprinte opäť ťahal za kratší koniec.
 
Prvý hodnotení kopec využilo aj pár jazdcov v pelotóne k tomu, aby as ukázalo. Konkrétne sa jednalo o dvoch cyklistov, Héctor Carretero z Movistaru a Sander Armée z Lotto Soudal, ktorým sa podarilo odpútať sa. Veľký náskok pred hlavným balíkom si však vytvoriť nedokázali.   
 
Druhá hodnotená vrchárska prémia nebola až taká náročná ako tá prvá. Aspoň čo sa týka dĺžky. Stúpanie Zameczek bolo o polovicu kratšie, no prevýšenie bolo väčšie. Aj na druhom kopci bol prvý Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), ktorý pevným krokom kráčal za tričkom pre najlepšieho vrchára. Jeho najväčší súper Rutkiewicz (Poľsko) totiž nevyzeral ako jazdec, ktorý by ho mal z neho v ďalšom priebehu dňa vyzliecť.   
 
Na druhom kopci si svoje plány rozmysleli Carretero (Movistar) a Armée (Lotto Soudal), ktorí sa vrátili do pelotónu. V ňom stále diktovali tempo jazdci Sky. Okrem lídra Britov sa v hlavnom balíku v tomto okamihu nachádzali aj ďalší ostatní favoriti. Problémy zatiaľ nehlásil nikto. 
 
Potom sa však začali diať veľké veci. Najskôr sa o slovo prihlásil Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), ktorý sa rozlúčil so svojim celodenným spolubojovníkom a osamostatnil sa v čele pretekov. Na tento počin reagovali aj tímy v pelotóne, najmä tie, ktoré mali v zostave jazdca na celkové víťazstvo. Celky ako Mitchelton - Scott, BORA - Hansgrohe alebo Movistar sa tlačili do popredia v hlavnom balíku a Sky malo čo robiť, aby nestratilo pozíciu. Nakoniec to Briti ustáli, no zvýšené tempo neustál Alvaro Hodeg (Quick-Step), ktorý stratil kontakt.  
 
 
tratnik 18 ilustrak polf
Jan Tratnik (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Práve jazdci vyššie spomenutých tímov v závere kopca Zameczek hýrili aktivitou. Z pelotónu sa podarilo ujsť silnej štvorici cyklistov. Menovite išlo o Georga Preidlera z Groupamy - FDJ, Jorge Arcasa z Movistaru, Ivana Rovnija z Gazprom - Rusvelo a Patricka Konrada z BORA - Hansgrohe. Tí na poslednom kilometri predposledného kategorizovaného stúpania získali k dobru pár sekúnd na svojich najväčších súperov a začali tak poriadne miešať kartami nielen ohľadom etapového víťazstva, ale aj celkovej klasifikácie.   
 
Tím Sky v týchto momentoch ukazoval svoju veľkú silu, nepodľahol tlaku, do ktorého ho dostal predovšetkým Konrad (Bora) a nových utečencov stále držal na dostrel. Na nich si počkal Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) a vpredu sme tak sledovali päticu pretekárov. Tí zatiaľ ukážkovo spolupracovali, aj keď cieľ sa nezadržateľne blížil. Na pásku to bolo už len dvadsať kilometrov. 
 
Celodenná púť Jana Tratnika z celku CCC Sprandi Polkowice sa skončila v nájazde do posledného hodnoteného kopca. Slovinec však svoju úlohu splnil, zajtra si oblečie tričko pre najlepšieho vrchára. Vpredu tak zostala už len štvorica, ktorá sa ale nevetrala pred hlavným balíkom o veľa dlhšie. Jazdci Sky tak splnili svoju úlohu do bodky, veď ostatné tímy im pri stíhaní vôbec nepomohli.
 
Na poslednej prémii dňa sme nevideli žiaden boj. Plný počet bodov na nej bral Pavel Sivakov (Sky), ktorý v tomto momente viedol pelotón. Pred ním bol už len zjazd a cieľový brdok, ktorý bol dlhý len jeden kilometer. Práve v ňom minulý rok zaútočil Teuns (BMC), ktorý sa dnes príliš neukazoval. Belgičan tak mohol zopakovať minuloročné prvenstvo.   
 
V záverečnom klesaní sa nikomu nepodarilo odpútať. Jediné čo sme v ňom sledovali bola bitka o pozície. Tie najlepšie držali jazdci Sky, no dobrie miesta si vybojovali tiež pretekári Mitcheltonu - Scott alebo BMC Racing Team. Na začiatku cieľového kopčeka však nastúpilo duo Movistaru, v ktorom nechýbal Carapaz. Ekvádorčan zaútočil príliš skoro, čo nakoniec zahralo do kariet Kwiatkowskemu, ktorý v posledných metroch zvádzal veľký súboj s Teunsom, no domáci borec bol v koncovke jednoducho rýchlejší. Ostatní favoriti prišli do cieľa spolu, tesne za víťazom. Len pre doplnenie, tretí dnes finišoval Bennett.  
 
 
kwiatkowski 18 pologne triumf polf
Michal Kwiatkowski (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Líder tímu Sky tak využil fantastickú celodennú prácu svojho tímu a vyhral vôbec svoju prvú etapu na domácom podujatí. Michal Kwiatkowski vo svoj prospech využil svoje klasikárske schopnosti a zaslúžene si oblečie žltý dres pre priebežného lídra v celkovej klasifikácii. S prvou horskou etapou nebude príliš spokojný jeden z najväčších jeho vyzývateľov. Simon Yates záverečnú stenu nezvládol najlepšie a do cieľa prišiel až 14 sekúnd za Kwiatkowskim. Väčšiu stratu ako ostatní favoriti mal aj Fabio Aru, no Talian nakúpil "len" šesť sekúnd. Prvý horský deň tak naznačil, kto má v Poľsku najlepšiu formu, no tie najťažšie skúšky cyklistov ešte len budú čakať.     
 
 
Výsledky
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 4:25:44 50
2. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:03 20
3. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:03 8
4. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:03  
5. MORENO Daniel EF Education First - Drapac link ikonka 00:03  
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:03  
7. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:06  
8. GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:06  
9. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:06  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 13:51:22 8
2. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:08  
3. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:10  
4. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:14  
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:14  
6. MORENO Daniel EF Education First - Drapac link ikonka 00:14  
7. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:17  
8. GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:17  
9. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:17  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:17  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 zelene 69 km - Przelecz Salmopolska: dĺžka 5,1 km; sklon 5,9 %
1 20 zelene 54 km - Zameczek: dĺžka 2,3 km; sklon 8,6 %
1 20 zelene 35 km - Zameczek: dĺžka 2,3 km; sklon 8,6 %
1 20 zelene 11 km - Przelecz Salmopolska: dĺžka 5,1 km; sklon 5,9 %