6. 9.8. rovinata etapa ciel rovina Zakopane > Bukovina Resort 129 km Preidler
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
profil etapy, 2490 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Preteky sa konečne dostali na kopcovité okruhy, ktoré sú typické pre poľské podujatie. Po štyroch kolách s tromi stúpaniami etapa vyvrcholila na 3-kilometrovom kopci s priemerom vyše šesť percent, z ktorého vrcholu zostávalo do cieľa len 2500 metrov. Na vedúcej priečke v poradí pevne sedel Michal Kwiatkowski a domácemu pretekárovi vyhovoval aj dnešný profil. Ak chceli ostatní favoriti ešte zabojovať o titul, museli atakovať.

O brejk bol veľký záujem, preto sa vpredu usadila vedúca skupina až pred prvou horskou prémiou. V úniku sa objavili Valerio Agnoli (Bahrajn-Merida), Lars Boom (Lotto-Jumbo), Rui Costa (UAE Emirates), Patrick Konrad (Bora-hansgrohe), Lukasz Owsian (CCC Sprandi), Nans Peters (Ag2r), Jhonatan Restrepo (Kaťuša-Alpecin), Carlos Verona (Mitchelton-Scott) a Louis Vervaeke (Sunweb).

V balíku sa pustil ihneď do práce tím Sky a početnému úniku nepovolil viac ako dve minúty. Prvú horskú prémiu získal Konrad, ale na ďalších sa už presadil Owsian, ktorý takýmto spôsobom bránil vrchársky dres svojho tímového kolegu Jana Tratnika. Po dvoch okruhoch bol rozdiel medzi skupinami len 1:30. Lukasz Owsian bol však pri veľkej chuti a podarilo sa mu vyhrať už šesť prémii, takže mal všetky predpoklady na to, aby sa stal po etape novým majiteľom vrchárskeho dresu. Ako prvý odpadol z úniku Boom a v balíku skúšal atakovať Morton (Dimension Data).
 
 
pologne 18 etapa 6 ilustrak polf
Ilustračný záber z etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Po stúpaní Czarna Góra v treťom kole strácal Owsian na Tratnika už len tri body vo vrchárskej súťaži. Morton sa vrátil späť do pelotónu a tím Sky stiahol náskok utečencov na minútu a pol. Britská zostava nemusela nevyhnutne chytiť únik, ale potrebovala si dať pozor najmä na Konrada, ktorý v poradí strácal 1:11. Posledný prechod cez Rzepiska Ściana Harnaś výrazne ubral z náskoku brejku, Agnoli a Peters už jazdili v balíku, ale o malú chvíľu bola chytená celá skupina. Postaral sa o tím BMC, ktorý chcel potrápiť Kwiatkowskeho a vytvoriť pozíciu pre Teunsa. Túto prémiu ešte uchmatol Owsian a dostal sa do vedenia horskej klasifikácie.
 
Americký celok poriadne natiahol pelotón aj na predposlednej prémii, ale líder pretekov sa ani nepohol od Teunsa. BMC sa však personálne vystrieľal pred záverečným hodnoteným stúpaním a to bolo signálom pre Sky, aby nastavil pohodlnejšie tempo. Tento kopec využili na útok Devenyns a Oomen a bol to zaujímavý pohyb, lebo jazdec tímu Sunweb okupoval siedme miesto v GC. Útočníci získali aj 25 sekúnd, preto musel zasiahnuť v hlavnej skupine aj Lotto - Jumbo, aby nebola ohrozená Bennettova tretia pozícia v klasifikácii.
 
 
pologne 18 etapa 6 favortii polf
Favoriti v stúpaní (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Na finálnom nehodnotenom kopci sa objavili aj prudšie úseky, ktoré eliminovali pokus vedúcej dvojice. Následne sa snažil zvýšiť tempo samotný Bennett a aj sa mu podarilo zlomiť odpor Hanaa s Kwiatkowskim a ostatných favoritov. Novozélandský cyklista sa dokázal odpútať od súperov, ale do cieľa bolo ešte ďaleko a konkurencia chytila aj jeho.
 
O víťazovi etapy sa tak rozhodovalo v malej skupine a všetkých zaskočil skorým nástupom Georg Preidler z FDJ, ktorý sa nechcel spoliehať na záverečný špurt, a podarilo sa mu prekabátiť ostatných. Druhý skončil Emanuel Buchmann a na bonusové sekundy siahol aj Michal Kwiatkowski.
 
Zo strany favoritov sa rozbehla etapa až na samotnom konci, aj keď BMC nasadil vysoké tempo na posledných horských prémiách, ale žiadny útok z veľkej diaľky sme nevideli. Vo finále predviedol pekný pokus George Bennett, ale skupina prenasledovateľov zostala veľmi silná a rozhodovalo sa až na cieľovej čiare.
 
 
preidler 18 triumf polskof
Georg Preidler so životným triumfom (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Ale o výhru sa nešprintovalo, pretože prítomnosť svojho tímového kolegu Thibauta Pinota využil Georg Preidler, ktorý vyskúšal skorý nástup, a ten mu vyšiel. Na páske ho nechytil ani Simon Yates, ktorý za ním najskôr vyštartoval, ani ďalší favoriti, preto si mohol vychutnať prvé víťazstvo na WT podujatí v kariére. Po výborných výkonoch pre svojho francúzskeho kolegu na Gire tak dostal peknú odmenu a v poradí sa posunul do najlepšej desiatky.
 
Dobrým výkonom a silnou koncovkou si polepšil v klasifikácii aj Emanuel Buchmann. Nemecký cyklista prežíva výbornú sezónu a zdá sa, že bude potrebne pripravený aj na Vueltu. Na páske sa dokázal pretlačiť na tretie miesto Michal Kwiatkowski a líder pretekov si polepšil o štyri bonusové sekundy, čím ešte zvýšil svoj náskok v GC pred Teunsom. Poľský cyklista mal aj dnes okolo seba kvalitnú tímovú podporu, ktorá mu pomohla kontrolovať rozhodujúce momenty, takže pre súperov bude získanie žltého dresu tvrdým orieškom. Guráž ukázal George Bennett, na konci bol silný aj Dylan Teuns, ale zajtra musia ponúknuť ešte odvážnejší výkon, ak sa chcú posunúť na najvyššiu pozíciu.
   
 
Výsledky
1. PREIDLER Georg Groupama - FDJ 3:16:01 50
2. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
3. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:00 8
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
5. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
9. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:00  
10. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 20:46:23 8
2. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:16  
3. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:24  
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:25  
5. CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team link ikonka 00:28  
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:28  
7. PREIDLER Georg Groupama - FDJ 00:29  
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:31  
9. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:39  
10. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:42  
 
Zobraziť kompletné poradie
 

video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 zelene 100 km - Rzepiska Ściana Harnaś: dĺžka 3,0 km; sklon 5,9 %
3 20 zelene 91 km - Łapsze: dĺžka 1,1 km; sklon 6,1 %
2 20 zelene 84 km - Czarna Góra: dĺžka 1,1 km; sklon 7,5 %
1 20 zelene 76 km - Rzepiska Ściana Harnaś: dĺžka 6,7 km; sklon 3,4 %
3 20 zelene 67 km - Łapsze: dĺžka 1,1 km; sklon 6,1 %
2 20 zelene 60 km - Czarna Góra: dĺžka 1,1 km; sklon 7,5 %
1 20 zelene 52 km - Rzepiska Ściana Harnaś: dĺžka 6,7 km; sklon 3,4 %
3 20 zelene 43 km - Łapsze: dĺžka 1,1 km; sklon 6,1 %
2 20 zelene 36 km - Czarna Góra: dĺžka 1,1 km; sklon 7,5 %
1 20 zelene 28 km - Rzepiska Ściana Harnaś: dĺžka 6,7 km; sklon 3,4 %
3 20 zelene 19 km - Łapsze: dĺžka 1,1 km; sklon 6,1 %
2 20 zelene 11 km - Czarna Góra: dĺžka 1,1 km; sklon 7,5 %