so 1.9. zvlnena etapa ciel rovina Brusel > Brusel 201 km Ackermann
 
brusel klasika profil
profil pretekov, 1964 nastúpaných metrov (© brusselscyclingclassic.be)
 
 
V sobotu súťažili cyklisti nielen v Španielsku, ale tiež v Belgicku. Na podujatie Brussels Cycling Classic, známej ako jednorazovka pre rýchlych pretekárov, opäť pricestovala veľká šprintérska smotánka, ktorá v okolí Bruselu každoročne zvádza vzájomné súboje. Aj v tomto roku šprintérske tímy kontrolovali priebeh dňa a všetko nasvedčovalo tomu, že v koncovke znovu uvidíme bitku najrýchlejších.
 
Nakoniec sa tak nestalo, pretože na posledných stovkách metrov prišiel pád, ktorý ovplyvnil záverečné metre. John Degenkolb, Alexander Kristoff a ďalší špurtéri museli krátko na brzdy. Kolízii sa spomedzi elitných šprintérov dokázal vyhnúť Pascal Ackermann. Majster Nemecka následne zviedol veľký súboj s Jasperom Stuyvenom, ktorý ako jediný dokázal ako tak konkurovať jednému z najväčších prekvapení v tejto sezóne. Ackermann ho však prevalcoval a v Belgicku tak dosiahol už siedme víťazstvo v prebiehajúcom ročníku. Počas pretekov ho podporovali kolegovia Juraj Sagan a Erik Baška. Juro finišoval s malým odstupom, Erik do cieľa neprišiel a po zranení naďalej naberá pretekárske kilometre.
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 4:35:12 200
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 150
3. BOUDAT Thomas Direct Energie 00:01 125
4. SÉNÉCHAL Florian Quick-Step Floors link ikonka 00:01 100
5. LOBATO Juan José Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00:01 85
6. MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club 00:01 70
7. DEHAES Kenny WB Aqua Protect Veranclassic 00:01 60
8. VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Crédits 00:01 50
9. DUPONT Timothy Wanty - Groupe Gobert 00:01 40
10. KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice 00:01 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu pretekov
 
 

 
 
Krátke preview pretekov:
Jeseň je bohatá na prestížne jednorazovky, ktoré profilovo sedia nielen klasikárskym špecialistom, ale tiež šprintérom. Podobne ako v Hamburgu, kde zvíťazil Elia Viviani, aj na Brussels Cycling Classic je trať už tradične stavaná tak, aby si to v závere rozdali najrýchlejší pretekári v pelotóne.  Práve preto tu zamierili elitné špurtérske mená, ktorých súboj budú chcieť prekaziť odborníci na jednodňové preteky ako Oliver Naesen alebo Jasper Stuyven. Tí budú musieť niečo vymyslieť, pretože profil je síce zvlnený, ale nie je príliš náročný a šprintérske tímy budú pozorne kontrolovať priebeh dňa. Každý útok tak bude pozorne sledovaný a je nepravdepodobné, že niektorý z pretekárov sa nakoniec dokáže odpútať a prísť do cieľa pred hlavnou skupinou. Najväčšími favoritmi na víťazstvo preto budú špurtéri. Pascal Ackermann prichádza do Belgicka trošku rozhodený po domácom etapáku, ale odhodlaný vrátiť sa na víťaznú vlnu, ktorá ho zdobila v júli a na začiatku augusta. S veľkými ambíciami tu pricestovali tiež Alexander Kristoff, John Degenkolb, Christophe Laporte, Fabio Jakobsen a Arnaud Démare, ktorý už vie ako chutí výhra na tomto podujatí. Francúzsky rýchlik tu totiž opanoval hromadný dojazd v minulom roku a niečo podobné by chcel zopakovať aj teraz. Na Brussels Cycling Classic tak opäť raz uvidíme súboj jednotlivcov proti silným tímom. Až na trati sa rozhodne, kto bude tentokrát úspešnejší. Svoju ruku k dielu budú chcieť vložiť aj Erik Baška a Juraj Sagan.