ne 7.10. zvlnena etapa ciel rovina Chartres > Tours 214 km Andersen
 
pariz tours 18
profil pretekov, 1681 nastúpaných metrov (© paris-tours.fr)
 
 
Každoročne jedna z najrýchlejších jednorazoviek v cyklistickom kalendári, to je Paríž - Tours. Organizátori si pre tento rok pripravili jednu zásadnú zmenu, deväť úsekov po štrku, ktoré boli umiestnené na posledných 50 kilometroch. Ani táto novinka neprinútila šprintérov k tomu, aby 112. ročník vynechali. Práve naopak, na štart sa postavil ako Arnaud Démare, tak aj Dylan Groenewegen. Medzi favoritov však patrili predovšetkým klasikári, Niki Terpstra, Philippe Gilbert alebo Oliver Naesen.
 
Francúzska jednorazovka začala krátko pred obedom a skoro okamžite sa vpredu vyprofilovala šesťčlenná skupina utečencov. Boli v nej Sylvain Chavanel z Direct Energie, Bernhard Eisel z Dimension Data,  Brian Van Goethem z Roompot – Nederlandse Loterij, Thibault Guernalec z Fortuneo – Samsic, Dries De Bondt z Verandas Willems – Crelan a Emiel  Vermeulen z kontinentálneho celku Roubaix Lille Métropole. Maximálny náskok tejto skupiny pred pelotónom bol takmer šesť minút 148 kilometrov pred cieľom.
 
Púť šesťčlenného úniku skončil však už na méte 50 kilometrov pred páskou. Práve vtedy prišiel na rad prvý úsek po štrku, kde to rozbalili klasikári. Veľkú smolu mal Gilbert (Quick-Step), ktorý dostal defekt a stratil kontakt s úplným čelom. Do neho sa dostal Terpstra (Quick-Step), Andersen (Sunweb) a Cosnefroy (Ag2r). Za nimi sa vytvorila skupinka prenasledovateľov, v ktorej bol Vanmarcke (EF Education), Naesen (Ag2r) a Madouas (FDJ), ale tejto trojici sa už dotiahnuť k vedúcemu triu nepodarilo.
 
Dôležitý a rozhodujúci moment sa odohral desať kilometrov pred páskou. Cosnefroy (Ag2r) vôbec nespolupracoval, čo vyprovokovalo Andersena (Sunweb) a 24-ročný Dán si nastúpil. Terpstra (Quick-Step) zaváhal, dánskeho pretekára okamžite nechytal a ten získal k dobru celú pol minútu. Až päť kilometrov pred cieľom sa Holanďan spamätal, ale už bolo príliš neskoro.
 
Pod bránou označujúcou posledný kilometer držal Søren Andersen stále dvadsaťsekundový náskok a bolo definitívne rozhodnuté. Dán dnes zaznamenal len štvrté profesionálne víťazstvo a naplno ukázal, že v Sunwebe vyrastá veľký klasikársky talent. Veľmi nahnevaný bol druhý Niki Terpstra, ktorý v boji o druhé miesto porazil Benoîta Cosnefroya a na cieľovej čiare sa na neho škaredo pozrel.
 
Smutný bol aj Philippe Gilbert, ktorý vypadol z boja o výhru kvôli defektu a nakoniec prehral aj šprint o štvrté miesto. Prehral ho nielen s Oliverom Naesenom, ale aj Valentinom Madouasom, Tiesjom Benootom a Sepom Vanmarckom. Svetový šampión z roku 2012 tak skončil na ôsmom mieste, pred štartom dnešných pretekov určite mieril za lepším výsledkom. Poriadne sklamaní boli aj elitní šprintéri, ktorí kontakt stratili hneď v prvom štrkovom úseku a späť do hry sa už nedokázali vrátiť. 
 
 
Výsledky
1. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 4:37:55 200
2. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 00:25 150
3. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25 125
4. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 01:14 100
5. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 01:14 85
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:14 70
7. VANMARCKE Sep EF Education First - Drapac link ikonka 01:14 60
8. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:14 50
9. VAN DER HOORN Taco Roompot - Nederlandse Loterij 01:24 40
10. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:24 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Krátke preview pretekov:
V nedeľu sa bude súťažiť aj na francúzskych cestách. Jednorazovka Paríž – Tours ponúkne ďalší atraktívny súboj šprintérov proti klasikárom. Pretekárov bude čakať podobná trasa ako v prechádzajúcich rokoch, jej profil sa skoro vôbec nezmenil, iba ubudol počet kilometrov, takže podobne ako vlani sa dajú v závere dňa očakávať ataky pomalších cyklistov, ktorí by v priamom súboji s tými najrýchlejšími nemali žiadnu šancu. Na víťazstvo si robia chuť dvaja elitní francúzski špurtéri, Arnaud Démare a Christophe Laporte alebo aj Holanďan Dylan Groenewegen. Zabudnúť netreba ani na André Greipela, ktorý tu ešte nikdy nezvíťazil. Plejádu rýchlych mužov budú chcieť prekvapiť Oliver Naesen, Tiesj Benoot, Yves Lampaert alebo Philippe Gilbert. Práve oni budú chcieť využiť vo svoj prospech posledných pár kopčekov, ktoré organizátori naplánovali na záverečné kilometre. Aktivita klasikárov v týchto miestach bude veľmi veľká, šprintérske tímy budú mať čo robiť, aby udržali balík pokope. Veď podobný recept vlani vyskúšal Matteo Trentin a bol úspešný. Špurtérom tak zostali len oči pre plač, čo teraz nebudú chcieť dopustiť.