7. 3.2. rovinata etapa ciel rovina San Juan > San Juan 141 km Bennett
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
san juan 7
profil etapy, 1083 nastúpaných metrov (© vueltaasanjuan.org)
 
 
Podujatie zakončilo deväť rovinatých okruhov v meste San Juan a očakávaná šprintérska koncovka, ktorou si chceli najrýchlejší jazdci vynahradiť včerajšie zaváhanie. Gaviria, Hodeg, Bennett a Peter Sagan sa chystali na ďalší vzájomný súboj.

Začalo sa zostra a po mnohých atakoch sa vytvorila vedúca skupina až na konci druhého okruhu. Pred balíkom jazdili Ramos (Argentína), Richeze (Virgen de Fatima), Prado (Mexiko) a Osorio (Nippo Vini Fantini). Vybudovali si však malý náskok a ešte ich musel opustiť Richeze, ktorý dostal defekt. Stále však pokračovali snahy o posilnenie zloženia vedúcej skupiny, v pelotóne sa pohybovali mnohí motivovaní cyklisti a situácia nebola vôbec pokojná či stabilizovaná. V popredí sa pohyboval aj Peter Sagan a pozorne jazdili najmä Bora, UAE Emirates, Movistar a Deuceninck - Quick-Step. Krehký brejk bol ešte viac ohrozený v tom momente, keď pre defekt z neho vypadol aj Ramos, a napokon bol eliminovaný necelých osemdesiat kilometrov pred páskou.
 
 
sagan 19 san juan pred startom bohfb
Romco Evenepoel a Peter Sagan (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Takmer okamžite sa dostali pred pelotón ďalší jazdci. Amezqueta (Caja Rural), Barbero (Movistar), Díaz (Municipalidad de Pocito), Aguirre (Rawson Somos Todos) a Duarte (Medellin) už dostali vhodný priestor, aby sa mohli natrvalo usadiť na čele pretekov. Zariadil to Movistar, ktorý potom zablokoval dianie v hlavnej skupine. Tempo balíka však zostávalo stále vysoké, okrem šprintérskych celkov sa v ňom ukazovali aj miestne kontinentálne celky, takže náskok utečencov klesol pod jednu minútu. Čilská a kubánska reprezentácia viedli celý pelotón a užívali si zábery televíznych kamier. V popredí mali svojich zástupcov aj Bora - hansgrohe, UAE Emirates a Dimension Data.
 
Keď bol únik takmer chytený na začiatku posledného okruhu, videli sme situáciu zo začiatku etapy a na čelo pretekov skákali viacerí borci. Vedúcu skupinu doplnili ďalší dvaja cyklisti, ale desať kilometrov pred páskou už bol únik chytený. Ataky pokračovali, šprintérske celky sa zapotili, no hromadný dojazd balíka zabezpečili.
 
Etapového triumfu sa dočkal Sam Bennett, ktorý využil výbornú podporu Petra Sagana. Druhý skončil Alvaro Hodeg a na treťom mieste preťal pásku Erik Baška.
 
 
san juan 19 etapa 7 spurt bohfb
Špurt etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Vo finále sme videli vynikajúci výkon zo strany jazdcov Bora - hansgrohe. Peter Sagan rozbiehal šprint a na jeho zadnom kolese sa viezol Erik Baška. Sam Bennett sa síce nachádzal trošku vzadu, ale našiel si svoj priestor a zozadu zaútočil na etapový triumf. V rýchlosti prekonal Alvara Hodega, ktorý sa pred páskou tiež natlačil dopredu, a výbornú koncovku ukázal aj Erik Baška, ktorý sa dostal do cieľa hneď za nimi. 25-ročný slovenský cyklista vyťažil najmä z parádneho lead-outu Petra Sagana.
 
Sam Bennett sa dostal vo finále do pozície a konečne ukázal svoju rýchlosť. Môže tak byť spokojný, že na svojom prvom podujatí v ročníku dokázal triumfovať. Najlepší výkon na pretekoch predviedol Alvaro Hodeg, ktorý takisto vyrazil dravo za triumfom, ale írsky borec bol silnejší. Po roku sa objavil na stupňoch víťazov Erik Baška. V minulej sezóne skončil druhý na Trofeo Palma, dnes sa dostal na pódium v oveľa silnejšej konkurencii. Do novej sezóny tak vstúpil motivovaný a odhodlaný opäť predvádzať svoje najlepšie výkony. Peter Sagan aj tentoraz pracoval pre svojich kolegov a aj on musel byť rád, že medzi trojicou najlepších finišovali až dvaja zástupcovia Bora - hansgrohe a sám skončil na piatej pozícii. V halvnom balíku finišoval aj Matúš Štoček. Koncovka nevyšla podľa predstáv Fernandovi Gaviriovi, ktorý sa neodstal do potrebnej pozície a nezasiahol do boja o etapu.
 
Celkovým víťazom sa stal Winner Anacona a určite to bude považovať za svoj najväčší úspech kariéry. Julianovi Alaphilippovi nestačili ani dve víťazné etapy, aby sa obliekol do najcennejšieho dresu na konci pretekov. Rozhodla o tom sila Movistaru v kráľovskej etape a španielska zostava to potvrdila tromi pretekármi v Top 10. Minuloročný víťaz Oscar Sevilla predviedol ďalší dobrý výkon a veľký dojem zanechal Remco Evenepoel, ktorý vstúpil medzi profesionálov bez rešpektu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (víťaz)
"Som šťastný. Chceli sme tu získať etapový triumf a vždy je dobré pre vašu morálku, keď zvíťazíte hneď na svojich prvých pretekoch. Opäť musím poďakovať celému tímu, odviedol skvelú prácu. Najťažšie to bolo vo finále. Vytvorili sme perfektný lead-out, ale mám pocit, že Quick-Step sa zameral na mňa a chcel ma dostať mimo pozície. Preto som sa rozhodol čakať. Pravdepodobne som začal šprintovať trošku neskoro, no bol som dostatočne silný, aby sa mi podarilo vyhrať."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Erika Bašku (tretie miesto)
"Veľmi sa tešíme z našej prvej výhry v San Juane. Boli to moje prvé preteky v sezóne a bola to pre mňa veľká skúsenosť, keď som sa stal členom lead-outu so Samom a Petrom. Obsadil som tretie miesto a bol som veľmi motivovaný, aby som zostal s nimi vo finále a mohol bojovať o výhru v šprinte."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Som spokojný aj z toho dôvodu, že nám nevyšla včerajšia etapa, ktorú sme prehrali len o kúsok. Myslím si, že tento náš výsledok odráža všetku prácu, ktorú sme odviedli počas celého dňa. Vo finále predviedli excelentný lead-out Peter Sagan a Erika Baška pre Sama Bennetta a ten potom ukázal svoju rýchlosť. Mali sme tu dvoch šprintérov a rozdelili sme im etapy. Sam aj Peter zvládli úlohu ako šprintéri a aj ako členovia lead-outu."
 
 
Výsledky
1. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 2:54:26 14
2. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 5
3. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 3
4. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
6. BARBIER Rudy Israel Cycling Academy 00:00  
7. CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizané 00:00  
8. MALUCELLI Matteo Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
9. ESCUELA Ricardo Agrupacion Virgen De Fatima 00:00  
10. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
25. ŠTOČEK Matúš Beltrami TSA - Hopplá - Petroli Firenze 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. ANACONA Winner Movistar Team link ikonka 22:09:21 125
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:35 85
3. SEVILLA Óscar Medellin 00:57 70
4. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 01:03 60
5. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 01:13 50
6. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 01:20 40
7. PAREDES César Nicolás Medellin 01:24 35
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:29 30
9. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:36 25
10. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:38 20
50. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 11:24  
92. ŠTOČEK Matúš Beltrami TSA - Hopplá - Petroli Firenze 20:07  
109. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe link ikonka 26:06  
 
Zobraziť kompletné poradie