Vuelta de Murcia 2019 (2.1), 15. - 16. februára (366 km) - 39. ročník
1. | 15.2. | Yecla > San Javier | 189 km | Bilbao | ||
2. | 16.2. | Beniel > Murcia | 177 km | LL Sánchez |
Vlaňajší ročník | Štartová listina | Juraj Sagan |
1. | 15.2. | Yecla > San Javier | 189 km | Bilbao |
profil etapy, 1099 nastúpaných metrov (© vueltamurcia.es) |
34. ročník španielskych etapových pretekov prilákal aj WT tímy, ktoré vyslali do Španielska kvalitných cyklistov na čele s Alejandrom Valverdem, no zahanbiť sa nechcela ani Astana s Jakobom Fuglsangom či Mitchelton s majstrom Európy Matteom Trentinom. Pretekári odštartovali z mesta Yecla na poludní a vydali sa na 188-kilometrovú trasu.
Hneď po oficiálnom začiatku sa z balíka odtrhla sedmička pretekárov. Pred pelotónom sa prezentovali Mathias De Witte (Roompot – Charles), Nuno Bico (Burgos – BH), Issac Cantón (Kometa Cycling Team), Mikel Alonso (Fundación Euskadi), Robin Carpenter (Rally UHC Cycling), Denis Nekrasov (Gazprom – RusVelo) a Perrig Quéméneur (Direct Energie). V meste Cieza ich náskok činil necelé štyri minúty.
Pretekári vpredu vzorne spolupracovali, no ich náskok sa na 97. kilometri znížil na dve minúty päťdesiat sekúnd. Bola to zásluha celkov Bora-Hansgrohe a Mitchelton-Scott. Na čele balíka pracoval aj Juraj Sagan. Náskok utečencov utešene klesal a 68 kilometrov pred páskou činil dve minúty.
Na 150. kilometri bol únik pohltený pelotónom a vpredu sa už ukazovali aj celky s favoritmi na víťazstvo. K špurtu balíka však napokon nedošlo, pretože sa pred cieľom podarilo utrhnúť viacerým jednotlivcom, iniciátorom bola Astana a vyšlo jej to dokonale. Pello Bilbao sa dopracoval k víťazstvu, keď modrí roznastupovali skupinu a jemu to vyšlo. Na stupne víťazov sa dostali aj jeho kolegovia Omar Fraile a Luis León Sanchéz. Hneď za ním prišiel do cieľa Alejandro Valverde a v tejto prvej skupine ešte boli Konrad (Bora) s Fuglsangom (Astana). Prvá časť balíka priletela na pásku so stratou deviatich sekúnd. Juraj Sagan prišiel do cieľa so stratou takmer desiatich minút v grupette.
Po dnešnom suverénnom výkone Astany sa dá očakávať, že v sobotu budú musieť odtiahnuť celú etapu a vôbec to nebudú mať jednoduché. Valverde či Konrad a ich kolegovia budú určite trápiť kazašský celok už v polovici etapy na kombinácii dvoch kopcov. No Bilbao a spol sú tu vo veľmi silnom zložení, takže to je veľmi dobrá pozvánka na sobotu.
Výsledky | ||||||||
1. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 4:15:02 | 14 | ||||
2. | FRAILE Omar | Astana Pro Team | 00:03 | 5 | ||||
3. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 00:03 | 3 | ||||
4. | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 00:03 | |||||
5. | KONRAD Patrick | BORA - hansgrohe | 00:03 | |||||
6. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:03 |
97. | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | 09:42 |
7. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 00:09 | ||
8. | DRUCKER Jempy | BORA - hansgrohe | 00:09 | ||
9. | HALLER Marco | Kaťuša - Alpecin | 00:09 | ||
10. | BOUDAT Thomas | Direct Energie | 00:09 | ||
11. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 00:09 | ||
12. | KOCH Jonas | CCC Team | 00:09 | ||
13. | DE GENDT Aimé | Wanty - Groupe Gobert | 00:09 | ||
14. | DELTOMBE Kevin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:09 | ||
15. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 00:09 | ||
16. | VLIEGEN Loic | Wanty - Groupe Gobert | 00:09 | ||
17. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 00:09 | ||
18. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:09 | ||
19. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:09 | ||
20. | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 00:09 | ||
21. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 00:09 | ||
22. | CHERNETSKI Sergei | Caja Rural - Seguros RGA | 00:09 | ||
23. | KENNAUGH Peter | BORA - hansgrohe | 00:09 | ||
24. | HERRADA José | Cofidis, Solutions Crédits | 00:09 | ||
25. | POLITT Nils | Kaťuša - Alpecin | 00:09 | ||
26. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:09 | ||
27. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 00:09 | ||
28. | STRAKHOV Dmitry | Kaťuša - Alpecin | 00:14 | ||
29. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 00:14 | ||
30. | TEN DAM Laurens | CCC Team | 00:14 | ||
31. | VALLS Rafael | Movistar Team | 00:14 | ||
32. | ZOIDL Riccardo | CCC Team | 00:14 | ||
33. | FERNÁNDEZ Rubén | Movistar Team | 00:14 | ||
34. | SMITH Dion | Mitchelton - Scott | 00:14 | ||
35. | NAVARRO Daniel | Kaťuša - Alpecin | 00:14 | ||
36. | STANNARD Robert | Mitchelton - Scott | 00:18 | ||
37. | JUUL-JENSEN Christopher | Mitchelton - Scott | 00:46 | ||
38. | ALBASINI Michael | Mitchelton - Scott | 02:01 | ||
39. | ABERASTURI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 02:54 | ||
40. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:54 | ||
41. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
42. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:56 | ||
43. | OURSELIN Paul | Direct Energie | 02:56 | ||
44. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
45. | JEVTUŠENKO Alexander | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
46. | MOREIRA Mauricio | Caja Rural - Seguros RGA | 02:56 | ||
47. | PORSEV Alexander | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
48. | LEYSEN Senne | Roompot - Charles | 02:56 | ||
49. | BOL Jetse | Burgos - BH | 02:56 | ||
50. | NAULEAU Bryan | Direct Energie | 02:56 | ||
51. | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | 02:56 | ||
52. | FORTIN Filippo | Cofidis, Solutions Crédits | 02:56 | ||
53. | MORIN Emmanuel | Cofidis, Solutions Crédits | 02:56 | ||
54. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 02:56 | ||
55. | WAEYTENS Zico | Cofidis, Solutions Crédits | 02:56 | ||
56. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 02:56 | ||
57. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 02:56 | ||
58. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:56 | ||
59. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 02:56 | ||
60. | ELLSAY Nigel | Rally UHC Cycling | 02:56 | ||
61. | TAARAMAE Rein | Direct Energie | 02:56 | ||
62. | OFFREDO Yoann | Wanty - Groupe Gobert | 02:56 | ||
63. | CAMACHO Juan | Kometa Cycling Team | 02:56 | ||
64. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 02:56 | ||
65. | LOPEZ Juan Pedro | Kometa Cycling Team | 02:56 | ||
66. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 02:56 | ||
67. | GONZALEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 02:56 | ||
68. | VAN GINNEKEN Sjörd | Roompot - Charles | 02:56 | ||
69. | PAUWELS Serge | CCC Team | 02:56 | ||
70. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 03:08 | ||
71. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 03:08 | ||
72. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 03:08 | ||
73. | BARTA Will | CCC Team | 03:08 | ||
74. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 03:08 | ||
75. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 03:10 | ||
76. | BERNAS Paweł | CCC Team | 03:13 | ||
77. | SCHILLINGER Andreas | BORA - hansgrohe | 04:14 | ||
78. | ACKERMANN Pascal | BORA - hansgrohe | 04:14 | ||
79. | SELIG Rüdiger | BORA - hansgrohe | 04:14 | ||
80. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 04:14 | ||
81. | HOWSON Damien | Mitchelton - Scott | 04:14 | ||
82. | BERHANE Natnael | Cofidis, Solutions Crédits | 07:46 | ||
83. | DOWSETT Alex | Kaťuša - Alpecin | 07:46 | ||
84. | GESCHKE Simon | CCC Team | 07:47 | ||
85. | VAN POUCKE Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 08:05 | ||
86. | KURIANOV Stepan | Gazprom - RusVelo | 08:05 | ||
87. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 08:05 | ||
88. | MITRI James | Burgos - BH | 08:05 | ||
89. | NEKRASOV Denis | Gazprom - RusVelo | 08:05 | ||
90. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 08:05 | ||
91. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 08:05 | ||
92. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 08:05 | ||
93. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 08:05 | ||
94. | ŠPILAK Simon | Kaťuša - Alpecin | 08:05 | ||
95. | CANTóN Isaac | Kometa Cycling Team | 08:05 | ||
96. | BAUER Jack | Mitchelton - Scott | 08:05 | ||
97. | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | 09:42 | ||
98. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 09:42 | ||
99. | PEñALVER Manuel | Burgos - BH | 09:42 | ||
100. | TIMMERMANS Justin | Roompot - Charles | 09:42 | ||
101. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 09:42 | ||
102. | VIEGAS Daniel | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
103. | RUBINO Samuele | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
104. | BICO Nuno | Burgos - BH | 09:42 | ||
105. | GARCíA José Antonio | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
106. | PUPPIO Antonio | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
107. | DAL-CIN Matteo | Rally UHC Cycling | 09:42 | ||
108. | LAFAY Victor | Cofidis, Solutions Crédits | 09:42 | ||
109. | BURGAUDEAU Mathieu | Direct Energie | 09:42 | ||
110. | ARANBURU Jokin | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
111. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
112. | SMIT Willie | Kaťuša - Alpecin | 09:42 | ||
113. | BETANCUR Carlos | Movistar Team | 09:42 | ||
114. | GOIKOETXEA Peio | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
115. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
116. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
117. | ALONSO Mikel | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
118. | QUéMéNEUR Perrig | Direct Energie | 09:42 | ||
119. | INTXAUSTI Beñat | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
120. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 09:42 | ||
121. | BERRADE Urko | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
122. | DEVRIENDT Tom | Wanty - Groupe Gobert | 09:42 | ||
123. | JOURNIAUX Axel | Direct Energie | 09:42 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 4:15:02 | 3 | ||||
2. | FRAILE Omar | Astana Pro Team | 00:03 | |||||
3. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 00:03 | |||||
4. | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 00:03 | |||||
5. | KONRAD Patrick | BORA - hansgrohe | 00:03 | |||||
6. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:03 |
97. | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | 09:42 |
7. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 00:09 | ||
8. | DRUCKER Jempy | BORA - hansgrohe | 00:09 | ||
9. | HALLER Marco | Kaťuša - Alpecin | 00:09 | ||
10. | BOUDAT Thomas | Direct Energie | 00:09 | ||
11. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 00:09 | ||
12. | KOCH Jonas | CCC Team | 00:09 | ||
13. | DE GENDT Aimé | Wanty - Groupe Gobert | 00:09 | ||
14. | DELTOMBE Kevin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:09 | ||
15. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 00:09 | ||
16. | VLIEGEN Loic | Wanty - Groupe Gobert | 00:09 | ||
17. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 00:09 | ||
18. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:09 | ||
19. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:09 | ||
20. | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 00:09 | ||
21. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 00:09 | ||
22. | CHERNETSKI Sergei | Caja Rural - Seguros RGA | 00:09 | ||
23. | KENNAUGH Peter | BORA - hansgrohe | 00:09 | ||
24. | HERRADA José | Cofidis, Solutions Crédits | 00:09 | ||
25. | POLITT Nils | Kaťuša - Alpecin | 00:09 | ||
26. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:09 | ||
27. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 00:09 | ||
28. | STRAKHOV Dmitry | Kaťuša - Alpecin | 00:14 | ||
29. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 00:14 | ||
30. | TEN DAM Laurens | CCC Team | 00:14 | ||
31. | VALLS Rafael | Movistar Team | 00:14 | ||
32. | ZOIDL Riccardo | CCC Team | 00:14 | ||
33. | FERNÁNDEZ Rubén | Movistar Team | 00:14 | ||
34. | SMITH Dion | Mitchelton - Scott | 00:14 | ||
35. | NAVARRO Daniel | Kaťuša - Alpecin | 00:14 | ||
36. | STANNARD Robert | Mitchelton - Scott | 00:18 | ||
37. | JUUL-JENSEN Christopher | Mitchelton - Scott | 00:46 | ||
38. | ALBASINI Michael | Mitchelton - Scott | 02:01 | ||
39. | ABERASTURI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 02:54 | ||
40. | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:54 | ||
41. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
42. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:56 | ||
43. | OURSELIN Paul | Direct Energie | 02:56 | ||
44. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
45. | JEVTUŠENKO Alexander | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
46. | MOREIRA Mauricio | Caja Rural - Seguros RGA | 02:56 | ||
47. | PORSEV Alexander | Gazprom - RusVelo | 02:56 | ||
48. | LEYSEN Senne | Roompot - Charles | 02:56 | ||
49. | BOL Jetse | Burgos - BH | 02:56 | ||
50. | NAULEAU Bryan | Direct Energie | 02:56 | ||
51. | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | 02:56 | ||
52. | FORTIN Filippo | Cofidis, Solutions Crédits | 02:56 | ||
53. | MORIN Emmanuel | Cofidis, Solutions Crédits | 02:56 | ||
54. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 02:56 | ||
55. | WAEYTENS Zico | Cofidis, Solutions Crédits | 02:56 | ||
56. | BARBERO Carlos | Movistar Team | 02:56 | ||
57. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 02:56 | ||
58. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:56 | ||
59. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 02:56 | ||
60. | ELLSAY Nigel | Rally UHC Cycling | 02:56 | ||
61. | TAARAMAE Rein | Direct Energie | 02:56 | ||
62. | OFFREDO Yoann | Wanty - Groupe Gobert | 02:56 | ||
63. | CAMACHO Juan | Kometa Cycling Team | 02:56 | ||
64. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 02:56 | ||
65. | LOPEZ Juan Pedro | Kometa Cycling Team | 02:56 | ||
66. | CATALDO Dario | Astana Pro Team | 02:56 | ||
67. | GONZALEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 02:56 | ||
68. | VAN GINNEKEN Sjörd | Roompot - Charles | 02:56 | ||
69. | PAUWELS Serge | CCC Team | 02:56 | ||
70. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 03:08 | ||
71. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 03:08 | ||
72. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 03:08 | ||
73. | BARTA Will | CCC Team | 03:08 | ||
74. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 03:08 | ||
75. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 03:10 | ||
76. | BERNAS Paweł | CCC Team | 03:13 | ||
77. | SCHILLINGER Andreas | BORA - hansgrohe | 04:14 | ||
78. | ACKERMANN Pascal | BORA - hansgrohe | 04:14 | ||
79. | SELIG Rüdiger | BORA - hansgrohe | 04:14 | ||
80. | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | 04:14 | ||
81. | HOWSON Damien | Mitchelton - Scott | 04:14 | ||
82. | BERHANE Natnael | Cofidis, Solutions Crédits | 07:46 | ||
83. | DOWSETT Alex | Kaťuša - Alpecin | 07:46 | ||
84. | GESCHKE Simon | CCC Team | 07:47 | ||
85. | VAN POUCKE Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 08:05 | ||
86. | KURIANOV Stepan | Gazprom - RusVelo | 08:05 | ||
87. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 08:05 | ||
88. | MITRI James | Burgos - BH | 08:05 | ||
89. | NEKRASOV Denis | Gazprom - RusVelo | 08:05 | ||
90. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 08:05 | ||
91. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 08:05 | ||
92. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 08:05 | ||
93. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 08:05 | ||
94. | ŠPILAK Simon | Kaťuša - Alpecin | 08:05 | ||
95. | CANTóN Isaac | Kometa Cycling Team | 08:05 | ||
96. | BAUER Jack | Mitchelton - Scott | 08:05 | ||
97. | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | 09:42 | ||
98. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 09:42 | ||
99. | PEñALVER Manuel | Burgos - BH | 09:42 | ||
100. | TIMMERMANS Justin | Roompot - Charles | 09:42 | ||
101. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 09:42 | ||
102. | VIEGAS Daniel | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
103. | RUBINO Samuele | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
104. | BICO Nuno | Burgos - BH | 09:42 | ||
105. | GARCíA José Antonio | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
106. | PUPPIO Antonio | Kometa Cycling Team | 09:42 | ||
107. | DAL-CIN Matteo | Rally UHC Cycling | 09:42 | ||
108. | LAFAY Victor | Cofidis, Solutions Crédits | 09:42 | ||
109. | BURGAUDEAU Mathieu | Direct Energie | 09:42 | ||
110. | ARANBURU Jokin | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
111. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
112. | SMIT Willie | Kaťuša - Alpecin | 09:42 | ||
113. | BETANCUR Carlos | Movistar Team | 09:42 | ||
114. | GOIKOETXEA Peio | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
115. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
116. | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
117. | ALONSO Mikel | Fundación Euskadi | 09:42 | ||
118. | QUéMéNEUR Perrig | Direct Energie | 09:42 | ||
119. | INTXAUSTI Beñat | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
120. | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | 09:42 | ||
121. | BERRADE Urko | Euskadi Basque Country - Murias | 09:42 | ||
122. | DEVRIENDT Tom | Wanty - Groupe Gobert | 09:42 |
Videosumár etapy |
2. | 16.2. | Beniel > Murcia | 177 km | LL Sánchez |
profil etapy, 2063 nastúpaných metrov (© vueltamurcia.es) |
Dnes čakala na pelotón etapa so štyrmi vrchárskymi prémiami, ktorá merala 177 kilometrov. Pretekári odštartovali z mesta Muriel pätnásť minút pred jedenástou a mali namierené do Murcie. Všetky tromfy držala v rukách Astana, no Valverde a spol. sa nechceli vzdať, a preto sme sa mohli tešiť na zaujímavú etapu. Na cyklistov čakalo slnečné počasie, teplota sa mala vyšplhať na šestnásť stupňov.
Pretekať sa začalo od samého začiatku a už po desiatich kilometrov sa vpredu usadila 20-členná skupina, to sa však balíku nepáčilo a po chvíli bol pelotón kompletný. Pred prvou horskou prémiou Alto de El Garruchal (3,6 km; 3,1%) sa pred balíkom nikto nenachádzal.
Na 25. kilometri sa podarilo odtrhnúť dvojici Peter Kennaugh (Bora - hansgrohe) a Tom Devrient (Wanty - Groupe Gobert). Ich náskok sa pohyboval na úrovni 25 sekúnd. O desať kilometrov sa k ním pridali Justin Timmermans (Roompot - Charles), Mauricio Moreira (Caja Rujal), Nikolaj Čerkasov (Gazprom - RusVelo), Robin Carpenter (Rally UHC Cycling), Urko Berrade (Euskadi - Murias), Ángel Madrazo (Burgos - BH), Paul Ourselin (Direct Energie) a Txomin Juaristi (Fundáción Euskadi). Po 40 kilometroch mali k dispozícií minútový náskok.
Pelotón nedával desiatke utečencov veľký priestor a po šesťdesiatich kilometroch bol rozdiel medzi nimi na úrovni 55 sekúnd. Medzitým v rádiu Marca istý fanúšik označil za favorita Mattea Trentina, ktorý včera finišoval siedmy a španielsky expert na cyklistiku Pepe del Remo v tom istom rádiu povedal, že Astana si žltý dres bez problémov udrží. Boli sme zvedaví, či sa naplnia tieto predpovede.
Balík sa približoval k dvojici horských prémií a rozdiel medzi ním a únikom zostával na minútovej hodnote. Na čele balíka pracoval predovšetkým kazašský tím. Úniku sa podarilo mierne zvýšiť svoj náskok, sto kilometrov pre páskou mal k dobru 70 sekúnd. Z pelotónu zaútočili Damien Howson (Mitchelton-Scott), Carlos Barbero, Rubén Fernandéz (Movistar), Jakob Fuglsang (Astana), Riccardo Zoidl (CCC) a dotiahli sa do vedúcej skupiny, ktorá mala 40 sekúnd k dobru. To už bola naozajstná vysoká hra.
Horské prémie pochovali únik a na čele sa osamostatnil Riccardo Zoidl. Za ním sa pohybovali malé skupinky jazdcov a tak nasledoval pelotón. Ku Rakúšanovi sa pripojili Fuglsang a Howson. Útoky z pelotónu pokračovali, ale balík už nechcel nikoho pustiť. Napriek tomu doplnili Howsona a Zoidla ďalší dvanásti jazdci, zatiaľ čo Dán sa odhodlal na sólovú jazdu. Pred prenasledovateľmi udržiaval pätnásťsekundový náskok, do cieľa zostávalo 60 kilometrov.
V pelotóne zostalo približne 35 jazdcov, ku Fuglsangovi sa dotiahol Antonio Soto (Fundación Euskadi). Túto dvojicu však pelotón pohltil a následne zaútočil Christopher Juul-Jensen (Mitchelton-Scott), lenže ani tento pokus nebol úspešný a do cieľa trielilo 40 cyklistov. Pred cieľom striehla na cyklistov ešte jedna horská prémia, 25 kilometrov pred páskou jazdil na čele pretekov Jakob Fuglsang, no nastolené tempo sa zjavne nepáčilo Ángelovi Madrazovi (Burgos – BH), ktorý sa rozhodol zaútočiť, ale udržať pred balíkom sa mu nepodarilo.
Na poslednom stúpaní sa na čele poskladalo viacero tímov, okrem Astany tam bolo vidieť aj Mitchelton či Kaťušu. Z pelotónu začal odpadať jeden jazdec po druhom a, na čele pretekov sa osamostatnili Alejandro Valverde a Luis León Sanchéz. Prvý menovaný sa zbavil svojho súpera a trielil do cieľa. Z vrcholu poslednej horskej prémie zostávalo do cieľa dvanásť kilometrov. Za vedúcou dvojicou sa nachádzali Trentin, Konrad, Bilbao, Fernandez, Fraile, Herrada a ďalší.
Sanchéz sa v zjazde dotiahol na majstra sveta a o víťazovi rozhodol špurt, v ktorom vyhral Luis León Sanchéz a získal aj celkové víťazstvo! Druhý skončil Valverde, špurt skupiny za dvojicou vyhral Matteo Trentin. Na výbornom štvrtom mieste skončil Patrick Konrad a prvú päťku uzavrel Pello Bilbao. Iba deväť ľudí napokon prišlo do cieľa v pozostatku pelotónu s mankom trinástich sekúnd. Boli tam ešte Rodríguez (Euskadi), Herrada (Cofidis), Fuglsang a Fraile (2x Astana).
Celkovým víťazom sa stal Luis Léon Sánchez, ktorý v záverečnom zjazde odvrátil prehru kazašského tímu, ktorá by ich dlho mrzela. Mal lepší súčet umiestnení, keďže bonifikácie sa tu neudeľovali. Valverde tu mal slušnú podporu, ale nie až takú akou kompaktnosťou sa vyznamenala Astana, ktorá dostala do Top 6 konečného poradia štyroch ľudí a vyhrala aj obe etapy. Bilbao bol celkovo tretí, Fraile piaty a Fuglsang šiesty. Medzi nich sa vklínil len Patrick Konrad z Bory.
Výsledky | ||||||||
1. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 4:14:33 | 14 | ||||
2. | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 00:00 | 5 | ||||
3. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 00:13 | 3 | ||||
4. | KONRAD Patrick | BORA - hansgrohe | 00:13 | |||||
5. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:13 | |||||
6. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:13 |
DNF | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | odstúpil |
7. | HERRADA José | Cofidis, Solutions Crédits | 00:13 | ||
8. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:16 | ||
9. | FRAILE Omar | Astana Pro Team | 00:16 | ||
10. | CHERNETSKI Sergei | Caja Rural - Seguros RGA | 01:29 | ||
11. | DE GENDT Aimé | Wanty - Groupe Gobert | 01:33 | ||
12. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 01:33 | ||
13. | JUUL-JENSEN Christopher | Mitchelton - Scott | 01:33 | ||
14. | STRAKHOV Dmitry | Kaťuša - Alpecin | 01:33 | ||
15. | PAUWELS Serge | CCC Team | 01:33 | ||
16. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 01:33 | ||
17. | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 01:33 | ||
18. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 01:33 | ||
19. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:33 | ||
20. | ZOIDL Riccardo | CCC Team | 01:33 | ||
21. | NAVARRO Daniel | Kaťuša - Alpecin | 01:33 | ||
22. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 01:33 | ||
23. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 01:33 | ||
24. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 01:33 | ||
25. | ŠPILAK Simon | Kaťuša - Alpecin | 01:33 | ||
26. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:48 | ||
27. | POLITT Nils | Kaťuša - Alpecin | 02:48 | ||
28. | FERNÁNDEZ Rubén | Movistar Team | 02:48 | ||
29. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 02:48 | ||
30. | NAULEAU Bryan | Direct Energie | 02:48 | ||
31. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 02:48 | ||
32. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 02:48 | ||
33. | LOPEZ Juan Pedro | Kometa Cycling Team | 02:48 | ||
34. | TEN DAM Laurens | CCC Team | 02:48 | ||
35. | HOWSON Damien | Mitchelton - Scott | 03:06 | ||
36. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 04:06 | ||
37. | KENNAUGH Peter | BORA - hansgrohe | 04:07 | ||
38. | GONZALEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 04:10 | ||
39. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 04:55 | ||
40. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 04:55 | ||
41. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 04:55 | ||
42. | MITRI James | Burgos - BH | 04:55 | ||
43. | STANNARD Robert | Mitchelton - Scott | 07:41 | ||
44. | VALLS Rafael | Movistar Team | 07:57 | ||
45. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 07:57 | ||
46. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 07:57 | ||
47. | VAN GINNEKEN Sjörd | Roompot - Charles | 07:57 | ||
48. | KOCH Jonas | CCC Team | 07:57 | ||
49. | ALBASINI Michael | Mitchelton - Scott | 11:05 | ||
50. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 12:27 | ||
51. | HALLER Marco | Kaťuša - Alpecin | 12:27 | ||
52. | MORIN Emmanuel | Cofidis, Solutions Crédits | 12:27 | ||
53. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 12:27 | ||
54. | DRUCKER Jempy | BORA - hansgrohe | 12:27 | ||
55. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 12:27 | ||
56. | SMITH Dion | Mitchelton - Scott | 12:27 | ||
57. | BOL Jetse | Burgos - BH | 12:27 | ||
58. | CANTóN Isaac | Kometa Cycling Team | 12:27 | ||
59. | ELLSAY Nigel | Rally UHC Cycling | 12:27 | ||
60. | BERHANE Natnael | Cofidis, Solutions Crédits | 12:27 | ||
61. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 12:27 | ||
62. | LEYSEN Senne | Roompot - Charles | 16:53 | ||
63. | VIEGAS Daniel | Kometa Cycling Team | 16:53 | ||
64. | BURGAUDEAU Mathieu | Direct Energie | 16:53 | ||
65. | OFFREDO Yoann | Wanty - Groupe Gobert | 16:53 | ||
66. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 16:53 | ||
67. | PORSEV Alexander | Gazprom - RusVelo | 16:53 | ||
68. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 18:32 | ||
69. | OURSELIN Paul | Direct Energie | 18:32 | ||
70. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 18:32 | ||
71. | DAL-CIN Matteo | Rally UHC Cycling | 18:32 | ||
72. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 18:32 | ||
73. | NEKRASOV Denis | Gazprom - RusVelo | 18:32 | ||
74. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 18:32 | ||
75. | KURIANOV Stepan | Gazprom - RusVelo | 18:53 | ||
76. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 25:45 | ||
77. | GOIKOETXEA Peio | Fundación Euskadi | 25:45 | ||
78. | ALONSO Mikel | Fundación Euskadi | 25:45 | ||
79. | ARANBURU Jokin | Fundación Euskadi | 25:45 | ||
80. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 25:45 | ||
81. | TIMMERMANS Justin | Roompot - Charles | 25:45 | ||
82. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 25:45 | ||
83. | BICO Nuno | Burgos - BH | 25:45 | ||
84. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 25:45 | ||
85. | BERRADE Urko | Euskadi Basque Country - Murias | 25:45 | ||
DNF | DEVRIENDT Tom | Wanty - Groupe Gobert | odstúpil | ||
DNF | RUBINO Samuele | Kometa Cycling Team | odstúpil | ||
DNF | BARTA Will | CCC Team | odstúpil | ||
DNF | LAFAY Victor | Cofidis, Solutions Crédits | odstúpil | ||
DNF | MOREIRA Mauricio | Caja Rural - Seguros RGA | odstúpil | ||
DNF | CAMACHO Juan | Kometa Cycling Team | odstúpil | ||
DNF | FORTIN Filippo | Cofidis, Solutions Crédits | odstúpil | ||
DNF | TAARAMAE Rein | Direct Energie | odstúpil | ||
DNF | DOWSETT Alex | Kaťuša - Alpecin | odstúpil | ||
DNF | QUéMéNEUR Perrig | Direct Energie | odstúpil | ||
DNF | BAUER Jack | Mitchelton - Scott | odstúpil | ||
DNF | WAEYTENS Zico | Cofidis, Solutions Crédits | odstúpil | ||
DNF | SANZ Enrique | Euskadi Basque Country - Murias | odstúpil | ||
DNF | CAñELLAS Xavier | Caja Rural - Seguros RGA | odstúpil | ||
DNF | ABERASTURI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | odstúpil | ||
DNF | VAN POUCKE Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | odstúpil | ||
DNF | JEVTUŠENKO Alexander | Gazprom - RusVelo | odstúpil | ||
DNF | PUPPIO Antonio | Kometa Cycling Team | odstúpil | ||
DNF | BERNAS Paweł | CCC Team | odstúpil | ||
DNF | LÓPEZ Daniel | Burgos - BH | odstúpil | ||
DNF | SCHILLINGER Andreas | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | CATALDO Dario | Astana Pro Team | odstúpil | ||
DNF | ACKERMANN Pascal | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | VANSPEYBROUCK Pieter | Wanty - Groupe Gobert | odstúpil | ||
DNF | GARCíA José Antonio | Kometa Cycling Team | odstúpil | ||
DNF | PLANCKAERT Edward | Sport Vlaanderen - Baloise | odstúpil | ||
DNF | BETANCUR Carlos | Movistar Team | odstúpil | ||
DNF | JOURNIAUX Axel | Direct Energie | odstúpil | ||
DNF | SELIG Rüdiger | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | DELTOMBE Kevin | Sport Vlaanderen - Baloise | odstúpil | ||
DNF | SAGAN Juraj | BORA - hansgrohe | odstúpil | ||
DNF | BARBERO Carlos | Movistar Team | odstúpil | ||
DNF | VLIEGEN Loic | Wanty - Groupe Gobert | odstúpil | ||
DNF | PEñALVER Manuel | Burgos - BH | odstúpil | ||
DNF | BOUDAT Thomas | Direct Energie | odstúpil | ||
DNF | INTXAUSTI Beñat | Euskadi Basque Country - Murias | odstúpil | ||
DNF | SMIT Willie | Kaťuša - Alpecin | odstúpil |
Konečné poradie pretekov | ||||||||
1. | SáNCHEZ Luis León | Astana Pro Team | 8:29:38 | 125 | ||||
2. | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 00:00 | 85 | ||||
3. | BILBAO Pello | Astana Pro Team | 00:10 | 70 | ||||
4. | KONRAD Patrick | BORA - hansgrohe | 00:13 | 60 | ||||
5. | FRAILE Omar | Astana Pro Team | 00:16 | 50 | ||||
6. | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:16 | 40 |
7. | TRENTIN Matteo | Mitchelton - Scott | 00:19 | 35 | |
8. | HERRADA José | Cofidis, Solutions Crédits | 00:19 | 30 | |
9. | RODRíGUEZ Óscar | Euskadi Basque Country - Murias | 00:19 | 25 | |
10. | CHERNETSKI Sergei | Caja Rural - Seguros RGA | 01:35 | 20 | |
11. | DE GENDT Aimé | Wanty - Groupe Gobert | 01:39 | 15 | |
12. | VAN DER LIJKE Nick | Roompot - Charles | 01:39 | 10 | |
13. | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 01:39 | 5 | |
14. | SPRENGERS Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:39 | 5 | |
15. | SOTO Antonio Jesus | Fundación Euskadi | 01:39 | 5 | |
16. | BRAVO Garikoitz | Euskadi Basque Country - Murias | 01:39 | 3 | |
17. | STRAKHOV Dmitry | Kaťuša - Alpecin | 01:44 | 3 | |
18. | RODRíGUEZ Cristián | Caja Rural - Seguros RGA | 01:44 | 3 | |
19. | ZOIDL Riccardo | CCC Team | 01:44 | 3 | |
20. | NAVARRO Daniel | Kaťuša - Alpecin | 01:44 | 3 | |
21. | JUUL-JENSEN Christopher | Mitchelton - Scott | 02:16 | 3 | |
22. | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 02:54 | 3 | |
23. | POLITT Nils | Kaťuša - Alpecin | 02:54 | 3 | |
24. | FERNÁNDEZ Rubén | Movistar Team | 02:59 | 3 | |
25. | TEN DAM Laurens | CCC Team | 02:59 | 3 | |
26. | KENNAUGH Peter | BORA - hansgrohe | 04:13 | ||
27. | RIESEBEEK Oscar | Roompot - Charles | 04:26 | ||
28. | PAUWELS Serge | CCC Team | 04:26 | ||
29. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 05:41 | ||
30. | NAULEAU Bryan | Direct Energie | 05:41 | ||
31. | VAN GESTEL Dries | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:41 | ||
32. | LOPEZ Juan Pedro | Kometa Cycling Team | 05:41 | ||
33. | GONZALEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 07:03 | ||
34. | HOWSON Damien | Mitchelton - Scott | 07:17 | ||
35. | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:48 | ||
36. | ORONTE Emerson | Rally UHC Cycling | 07:48 | ||
37. | STANNARD Robert | Mitchelton - Scott | 07:56 | ||
38. | KOCH Jonas | CCC Team | 08:03 | ||
39. | CARRETERO Héctor | Movistar Team | 08:03 | ||
40. | VALLS Rafael | Movistar Team | 08:08 | ||
41. | MURPHY Kyle | Rally UHC Cycling | 09:35 | ||
42. | ŠPILAK Simon | Kaťuša - Alpecin | 09:35 | ||
43. | VAN GINNEKEN Sjörd | Roompot - Charles | 10:50 | ||
44. | BARTHE Cyril | Euskadi Basque Country - Murias | 10:50 | ||
45. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 12:08 | ||
46. | HALLER Marco | Kaťuša - Alpecin | 12:33 | ||
47. | DRUCKER Jempy | BORA - hansgrohe | 12:33 | ||
48. | CARPENTER Robin | Rally UHC Cycling | 12:33 | ||
49. | SMITH Dion | Mitchelton - Scott | 12:38 | ||
50. | MITRI James | Burgos - BH | 12:57 | ||
51. | CUADROS Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 12:57 | ||
52. | ALBASINI Michael | Mitchelton - Scott | 13:03 | ||
53. | MORIN Emmanuel | Cofidis, Solutions Crédits | 15:20 | ||
54. | BOL Jetse | Burgos - BH | 15:20 | ||
55. | ELLSAY Nigel | Rally UHC Cycling | 15:20 | ||
56. | VLASOV Aleksandr | Gazprom - RusVelo | 15:32 | ||
57. | MANNION Gavin | Rally UHC Cycling | 15:32 | ||
58. | CUBERO Jorge | Burgos - BH | 15:59 | ||
59. | RIKUNOV Petr | Gazprom - RusVelo | 19:46 | ||
60. | LEYSEN Senne | Roompot - Charles | 19:46 | ||
61. | PORSEV Alexander | Gazprom - RusVelo | 19:46 | ||
62. | OFFREDO Yoann | Wanty - Groupe Gobert | 19:46 | ||
63. | BERHANE Natnael | Cofidis, Solutions Crédits | 20:10 | ||
64. | CANTóN Isaac | Kometa Cycling Team | 20:29 | ||
65. | OURSELIN Paul | Direct Energie | 21:25 | ||
66. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 21:25 | ||
67. | BOOM Lars | Roompot - Charles | 21:39 | ||
68. | ANDERSON Ryan | Rally UHC Cycling | 22:06 | ||
69. | VIEGAS Daniel | Kometa Cycling Team | 26:32 | ||
70. | BURGAUDEAU Mathieu | Direct Energie | 26:32 | ||
71. | NEKRASOV Denis | Gazprom - RusVelo | 26:34 | ||
72. | KURIANOV Stepan | Gazprom - RusVelo | 26:55 | ||
73. | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen - Baloise | 28:11 | ||
74. | DAL-CIN Matteo | Rally UHC Cycling | 28:11 | ||
75. | LóPEZ-CóZAR Juan Antonio | Euskadi Basque Country - Murias | 28:11 | ||
76. | DE WITTE Mathias | Roompot - Charles | 28:38 | ||
77. | CUADRADO Unai | Fundación Euskadi | 28:50 | ||
78. | JUARISTI Txomin | Fundación Euskadi | 28:50 | ||
79. | TIMMERMANS Justin | Roompot - Charles | 35:24 | ||
80. | BICO Nuno | Burgos - BH | 35:24 | ||
81. | ARANBURU Jokin | Fundación Euskadi | 35:24 | ||
82. | GOIKOETXEA Peio | Fundación Euskadi | 35:24 | ||
83. | ZHYHUNOU Dzmitry | Fundación Euskadi | 35:24 | ||
84. | ALONSO Mikel | Fundación Euskadi | 35:24 |
Krátke preview pretekov:
Tradičné španielske preteky tento rok napíšu už svoju 34. edíciu a opäť prilákali pozornosť WT tímov. Oproti minuloročnému ročníku pribudla jedna etapa a svoje schopnosti by mali preukázať predovšetkým odolní šprintéri, no do súboja o víťazstvo by mohol prehovoriť aj únik. Prvá etapa odštartuje v meste Yecla, odkiaľ budú cyklisti klesať až na 33 metrov nad morom. Po poslednej šprintérskej prémii sa však cesta opäť zdvihne a na pelotón bude čakať Alto Cabezo de la Plata (4,2 km; 4,8 %), po ktorom čaká na pelotón už len záverečný zjazd do mesta San Javier. Nasledujúci deň vyrazí balík z Benielu, pričom sa bude musieť popasovať s 2063 nastúpanými metrami. Prípadných „uprchlíkov“ budú čakať štyri vrchárske a jedna šprintérska prémia a po 177 kilometrov spoznáme v Murcii jazdcov, ktorí sa so španielskymi vrchmi popasovali najlepšie.
Na štart sa postaví aj minuloročný víťaz Luis León Sanchéz. Jazdec Astany sa postaví na štart po piatykrát a okolo seba bude mať silný tým, v ktorom nechýba elitný dánsky vrchár Jakob Fuglsang či šiesty muž vlaňajšieho Gira Pello Bilbao. Na dobrý výsledok myslia aj v Movistare. Alejandro Valverde by chcel ešte vylepšiť svoju striebornú pozíciu z vlaňajšej edície a k tomu mu pomôžu Carlos Betancur, Rubén Fernandéz a ďalší. Na preteky zavíta aj Mitchelton-Scott a premiéru v novom drese si odkrúti Američan Brent Bookwalter. Okrem neho sa bude chcieť presadiť aj Matteo Trentin, resp. Michael Albasini. V drese CCC sa môže ukázať Serge Pauwels a vo farbách Kaťuše sa predvedú Simon Špilak alebo Daniel Navarro, pre ktorého to budú prvé preteky vo švajčiarskom celku. V Bore si môže trúfať na dobrý výsledok Patrick Konrad. Siedmemu jazdcovi minuloročného Gira bude pomáhať aj Juraj Sagan.