Okolo Ománu 2019 (2.HC), 16. - 21. februára (906 km) - 10. ročník
1. | 16.2. | Al Sawadi > Suhar Corniche | 138 km | Kristoff | ||
2. | 17.2. | Royal Cavalry > Al Bustan | 156 km | Lutsenko | ||
3. | 18.2. | Shati Al Qurum > Qurayyat | 192 km | Lutsenko | ||
4. | 19.2. | Al Sifa > C. & E. Centre | 131 km | Colbrelli | ||
5. | 20.2. | Samayil > Jabal al Akhdhar | 152 km | Lutsenko | ||
6. | 21.2. | Mouj Muscat > Matrah Corn. | 135 km | Nizzolo |
Vlaňajší ročník | Štartová listina |
1. | 16.2. | Al Sawadi > Suhar Corniche | 138 km | Kristoff |
profil etapy (© tour-of-oman.com) |
Na začiatku pretekov bola pripravená krátka rovinatá etapa. Predpokladal sa pokojný priebeh s dramatickou šprintérskou koncovkou v závere. Trúfali si na ňu najmä tímy UAE Emirates, Cofidis a Arkéa Samsic. Alexander Kristoff, ktorý je týmto pretekom verný od ich začiatku, spoločne s Nacerom Bouhannim a André Greipelom patrili k hlavným favoritom na zisk etapy.
Do úniku sa dostalo kvarteto cyklistov. Šťastie v ňom skúšali Alexis Guerin (Delko Marseille), Emiel Planckaert (Sport Vlaanderen), Sergio Rodríguez (Euskadi - Murias) a Michael Schär (CCC Team). Už po pár kilometroch si vybudovali stabilný náskok na úrovni 2:30.
Prvú šprintérsku prémiu ovládol Guerin, pred Schärom a Planckaertom. Na čele balíka v tom čase jazdil tím UAE Emirates, ktorý robil všetko preto, aby v závere pripravil dobrú pozíciu pre Alexandra Kristoffa. V čele balíka sa ukázala aj dvojica francúzskych tímov Arkéa Samsic a Vital Concept. Aj oni mali svoje ambície v tejto etape.
Zhruba 60 kilometrov pred cieľom začalo silno fúkať, čo sa snažil využiť tím UAE Emirates. Na okamih sa mu aj podarilo rozdeliť peletón na viac častí, krátko na to sa však opäť spojil. Medzera medzi únikom a peletónom bola v dôsledku toho už len na úrovni jednej minúty.
Druhú šprintérsku prémiu pre zmenu ovládol Schär pred Planckaertom a Guerinom. Potom sa už všetko pripravovalo na záver. Náskok úniku rýchlo klesal. Dvanásť kilometrov pred cieľom mal k dispozícii len 45 sekúnd. V tom čase v ňom už nefiguroval Emiel Plackaert, ktorý sa vrátil do pelotónu. Na jeho čele jazdil stále aktívny UAE Emirates.
Desať kilometrov pred cieľom zastihla nepríjemnosť Andrého Greipela, ktorý dostal defekt. Únik bol chytený približne šesť kilometrov pred cieľom. Nemecký šprintér sa dokázal vrátiť do balíka, no stratil pri tom mnoho síl.
V priamočiarom finále sa napokon presadil Alexander Kristoff, ktorý bol v cieli najrýchlejší. Odmenil sa tak svojmu tímu za jeho vzornú robotu, ktorú predvádzal počas celého dňa. Na druhom mieste skončil Bryan Coquard a na pódiu ich doplnil Nacer Bouhanni.
Triumf Alexandra Kristoffa (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling) |
Výsledky | ||||||||
1. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 2:54:50 | 20 | ||||
2. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | 10 | ||||
3. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | 5 | ||||
4. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 00:00 | |||||
5. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 00:00 | |||||
6. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 |
7. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 00:00 | ||
8. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 00:00 | ||
9. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
10. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
11. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
12. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 00:00 | ||
13. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
14. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
15. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:00 | ||
16. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 00:00 | ||
17. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
18. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
19. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
20. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:00 | ||
21. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
22. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
23. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
24. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 00:00 | ||
25. | VIEJO Jose Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
26. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
27. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
28. | CARDIS Romain | Direct Energie | 00:00 | ||
29. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
30. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
31. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
32. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:00 | ||
33. | GONZáLEZ Mario | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
34. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
35. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 00:00 | ||
36. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:00 | ||
37. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
38. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
39. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 00:00 | ||
40. | DE DECKER Alfdan | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
41. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
42. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
43. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
44. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
45. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
46. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
47. | O'CONNOR Ben | Team Dimension Data | 00:00 | ||
48. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
49. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
50. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 00:00 | ||
51. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
52. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
53. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
54. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
55. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
56. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
57. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
58. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
59. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
60. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
61. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
62. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
63. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 00:00 | ||
64. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
65. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 00:00 | ||
66. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:00 | ||
67. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
68. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
69. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
70. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
71. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 00:00 | ||
72. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
73. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
74. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
75. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 00:00 | ||
76. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
77. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
78. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
79. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
80. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
81. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
82. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 00:00 | ||
83. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
84. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 00:00 | ||
85. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
86. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
87. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
88. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 00:00 | ||
89. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
90. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
91. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:00 | ||
92. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
93. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
94. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
95. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 00:00 | ||
96. | SCHäR Michael | CCC Team | 00:00 | ||
97. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 00:00 | ||
98. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
99. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
100. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
101. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
102. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
103. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
104. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 00:17 | ||
105. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 00:17 | ||
106. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 00:17 | ||
107. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 00:21 | ||
108. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 00:21 | ||
109. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 00:21 | ||
110. | GRADEK Kamil | CCC Team | 00:23 | ||
111. | HAAS Nathan | Kaťuša - Alpecin | 00:34 | ||
112. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 00:34 | ||
113. | PETIT Adrien | Direct Energie | 00:34 | ||
114. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 00:34 | ||
115. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:48 | ||
116. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 00:51 | ||
117. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 00:53 | ||
118. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 00:53 | ||
119. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 01:01 | ||
120. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 01:01 | ||
121. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 01:13 | ||
122. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 01:21 | ||
123. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 01:21 | ||
124. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 01:27 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 2:54:40 | 5 | ||||
2. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 00:04 | |||||
3. | SCHäR Michael | CCC Team | 00:05 | |||||
4. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 00:06 | |||||
5. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 00:10 | |||||
6. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 00:10 |
7. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:10 | ||
8. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 00:10 | ||
9. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 00:10 | ||
10. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:10 | ||
11. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 00:10 | ||
12. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 00:10 | ||
13. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 00:10 | ||
14. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
15. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 00:10 | ||
16. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:10 | ||
17. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 00:10 | ||
18. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:10 | ||
19. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 00:10 | ||
20. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:10 | ||
21. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:10 | ||
22. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
23. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 00:10 | ||
24. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:10 | ||
25. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 00:10 | ||
26. | VIEJO Jose Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:10 | ||
27. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
28. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 00:10 | ||
29. | CARDIS Romain | Direct Energie | 00:10 | ||
30. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:10 | ||
31. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:10 | ||
32. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:10 | ||
33. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:10 | ||
34. | GONZáLEZ Mario | Euskadi Basque Country - Murias | 00:10 | ||
35. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:10 | ||
36. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 00:10 | ||
37. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:10 | ||
38. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 00:10 | ||
39. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 00:10 | ||
40. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 00:10 | ||
41. | DE DECKER Alfdan | Wanty - Groupe Gobert | 00:10 | ||
42. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 00:10 | ||
43. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 00:10 | ||
44. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:10 | ||
45. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
46. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 00:10 | ||
47. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 00:10 | ||
48. | O'CONNOR Ben | Team Dimension Data | 00:10 | ||
49. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | ||
50. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | ||
51. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 00:10 | ||
52. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | ||
53. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 00:10 | ||
54. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
55. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:10 | ||
56. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 00:10 | ||
57. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 00:10 | ||
58. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:10 | ||
59. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 00:10 | ||
60. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 00:10 | ||
61. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 00:10 | ||
62. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 00:10 | ||
63. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:10 | ||
64. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 00:10 | ||
65. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:10 | ||
66. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 00:10 | ||
67. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:10 | ||
68. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:10 | ||
69. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 00:10 | ||
70. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | ||
71. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:10 | ||
72. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 00:10 | ||
73. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 00:10 | ||
74. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 00:10 | ||
75. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:10 | ||
76. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 00:10 | ||
77. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 00:10 | ||
78. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:10 | ||
79. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
80. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 00:10 | ||
81. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 00:10 | ||
82. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 00:10 | ||
83. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 00:10 | ||
84. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:10 | ||
85. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 00:10 | ||
86. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 00:10 | ||
87. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 00:10 | ||
88. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 00:10 | ||
89. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 00:10 | ||
90. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 00:10 | ||
91. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | ||
92. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:10 | ||
93. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:10 | ||
94. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 00:10 | ||
95. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:10 | ||
96. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 00:10 | ||
97. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 00:10 | ||
98. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 00:10 | ||
99. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 00:10 | ||
100. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 00:10 | ||
101. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 00:10 | ||
102. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 00:10 | ||
103. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 00:10 | ||
104. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 00:27 | ||
105. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 00:27 | ||
106. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 00:27 | ||
107. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 00:27 | ||
108. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 00:31 | ||
109. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 00:31 | ||
110. | GRADEK Kamil | CCC Team | 00:33 | ||
111. | HAAS Nathan | Kaťuša - Alpecin | 00:44 | ||
112. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 00:44 | ||
113. | PETIT Adrien | Direct Energie | 00:44 | ||
114. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 00:44 | ||
115. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:55 | ||
116. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 01:01 | ||
117. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 01:03 | ||
118. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 01:03 | ||
119. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 01:11 | ||
120. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 01:11 | ||
121. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 01:23 | ||
122. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 01:31 | ||
123. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 01:31 | ||
124. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 01:37 |
2. | 17.2. | Royal Cavalry > Al Bustan | 156 km | Lutsenko |
profil etapy (© tour-of-oman.com) |
V druhej etape čakal na cyklistov zvlnený profil. Presadiť sa na ňom mohli šprintéri, klasikári aj útoční cyklisti. Pozornosť priťahoval najmä kopec Al Jissah (1,4 km; 9 %), ktorý vrcholil len päť kilometrov pred cieľovou páskou. V roku 2013 sa v takmer totožnej etape tešil Peter Sagan.
Rovnako ako včera sa dopredu aj dnes bezprostredne po štarte dostala štvorica cyklistov. V úniku sa ukázali Jérôme Baugnies (Wanty-Groupe), Lionel Taminiaux (Wallonie-Bruxelles), Aritz Bagües (Euskadi - Murias) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen). Pred peletónom si ihneď vytvorili náskok na úrovni 2:30. Na čele balíka sa ukazoval tím UAE Emirates, čo mohlo znamenať, že Alexander Kristoff si dnes opäť veril.
Na prvej horskej prémii sa únik rozdelil. Plný počet bodov bral Van Hecke. Za ním bodovali Taminiaux a Bagües. V klesaní sa únik opäť spojil, jeho náskok vzrástol na 4:30.
Na prvej šprintérskej prémii bol pre zmenu najrýchlejší Taminiaux pred Bagüesom a Baugniesom. V tom čase sa na čele balíka sformovali tímy CCC a Astana, ktoré pracovali pre svojich lídrov. Van Avermaet i Lutsenko dnešný dojazd veľmi dobre poznali a obaja dúfali v dobrý výsledok. Náskok úniku razom klesol na 2:30.
V posledných 60 kilometroch etapy boli na programe tri vrchárske a jedna šprintérska prémia. V kopcoch bol viditeľne najsilnejší Van Hecke, ktorý opäť ušiel svojim kolegom z úniku a vyhral aj druhú vrchársku prémiu. V klesaní sa k nemu pridali Bagües a Baugnies, zatiaľčo sa Taminiaux vrátil do hlavnej skupiny. Vpredu tak zostala už len trojica.
Van Hecke útočil aj na tretej vrchárskej prémii a opäť si na svoje konto pripísal plný počet bodov. Pelotón v tom čase však výrazne zrýchľoval. Na svedomí to mal najmä tím CCC, ktorý veril v etapové víťazstvo Van Avermaeta. Van Hecke bol napokon pohltený 16 kilometrov pred cieľom a o všetkom mal rozhodnúť kopec Al Jissah. Pod kopcom bola na programe ešte posledná šprintérska prémia, ktorú uchmatol Capiot (Sport Vlaanderen).
Al Jissah priniesol očakávanú bitku o zisk etapy. Vpredu sa držali aj niekoľkí šprintéri, vrátane Alexandra Kristoffa. Dobrým dojmom pôsobil aj vlaňajší celkový víťaz Alexej Lutsenko, ktorý bol na tomto kopci najrýchlejší a začal klesať osamotene.
Za ním sa sformovala skupina zhruba tridsiatich cyklistov, ktorá sa ho pokúšala chytiť. To sa im však nepodarilo. Lutsenko si tak pripísal prvé víťazstvo v sezóne a už piate pre Astanu. Podarilo sa mu to hneď v druhom súťažnom dni. Na druhom mieste skončil Alexander Kristoff a na stupni víťazov ich doplnil Ryan Gibbons. Prvá skupina stratila na Kazacha tri sekundy.
Alexander Kristoff si udržal dres lídra pretekov, druhý Lutsenko na neho po dnešku stráca tri sekundy. Zajtra čaká cyklistov etapa s dojazdom na kopci, ktorá zaručene premieša pozície v celkovom poradí.
Výsledky | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 4:07:19 | 20 | ||||
2. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 00:03 | 10 | ||||
3. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:03 | 5 | ||||
4. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:03 | |||||
5. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:03 | |||||
6. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 00:03 |
7. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 00:03 | ||
8. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:03 | ||
9. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 00:03 | ||
10. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 00:03 | ||
11. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 00:03 | ||
12. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:03 | ||
13. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 00:03 | ||
14. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:03 | ||
15. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:03 | ||
16. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 00:03 | ||
17. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 00:03 | ||
18. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:03 | ||
19. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:03 | ||
20. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 00:03 | ||
21. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:03 | ||
22. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:03 | ||
23. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 00:03 | ||
24. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:03 | ||
25. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 00:03 | ||
26. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:03 | ||
27. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:03 | ||
28. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 00:03 | ||
29. | O'CONNOR Ben | Team Dimension Data | 00:03 | ||
30. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:03 | ||
31. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:03 | ||
32. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:03 | ||
33. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:03 | ||
34. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 00:03 | ||
35. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 00:03 | ||
36. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:03 | ||
37. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 00:03 | ||
38. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 00:18 | ||
39. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:30 | ||
40. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 00:33 | ||
41. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:33 | ||
42. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 01:01 | ||
43. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 01:01 | ||
44. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 01:01 | ||
45. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 01:01 | ||
46. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 01:13 | ||
47. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 01:25 | ||
48. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 01:25 | ||
49. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 01:25 | ||
50. | SCHäR Michael | CCC Team | 01:25 | ||
51. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 01:25 | ||
52. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 01:25 | ||
53. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:25 | ||
54. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 01:25 | ||
55. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 01:25 | ||
56. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 01:25 | ||
57. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 01:25 | ||
58. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 01:25 | ||
59. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 01:25 | ||
60. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 01:25 | ||
61. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 01:25 | ||
62. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:25 | ||
63. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 01:25 | ||
64. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 01:45 | ||
65. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 01:45 | ||
66. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 01:57 | ||
67. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 02:28 | ||
68. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 02:33 | ||
69. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 02:33 | ||
70. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 02:33 | ||
71. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 02:33 | ||
72. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 02:33 | ||
73. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 02:33 | ||
74. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 02:33 | ||
75. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 02:33 | ||
76. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 02:33 | ||
77. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 03:10 | ||
78. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 03:45 | ||
79. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 03:45 | ||
80. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 04:11 | ||
81. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 04:11 | ||
82. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 04:11 | ||
83. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 04:11 | ||
84. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 04:28 | ||
85. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 04:36 | ||
86. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 04:36 | ||
87. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 05:00 | ||
88. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 05:00 | ||
89. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 05:00 | ||
90. | GRADEK Kamil | CCC Team | 05:00 | ||
91. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 05:00 | ||
92. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 05:00 | ||
93. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 05:00 | ||
94. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 05:00 | ||
95. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 05:00 | ||
96. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 05:00 | ||
97. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 05:00 | ||
98. | CARDIS Romain | Direct Energie | 05:00 | ||
99. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 05:04 | ||
100. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 05:04 | ||
101. | VIEJO Jose Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 05:04 | ||
102. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 05:04 | ||
103. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 07:32 | ||
104. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 07:32 | ||
105. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 07:32 | ||
106. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 07:32 | ||
107. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 07:32 | ||
108. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 07:32 | ||
109. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 07:32 | ||
110. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 07:32 | ||
111. | PETIT Adrien | Direct Energie | 07:32 | ||
112. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 08:00 | ||
113. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 08:21 | ||
114. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 10:40 | ||
115. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 10:40 | ||
116. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 11:40 | ||
117. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 11:40 | ||
118. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 11:40 | ||
119. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 13:10 | ||
120. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 13:10 | ||
121. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 13:10 | ||
122. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 13:10 | ||
123. | GONZáLEZ Mario | Euskadi Basque Country - Murias | 13:20 | ||
124. | DE DECKER Alfdan | Wanty - Groupe Gobert | 13:20 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 7:01:56 | 5 | ||||
2. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 00:03 | |||||
3. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:12 | |||||
4. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 00:16 | |||||
5. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:16 | |||||
6. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 00:16 |
7. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:16 | ||
8. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 00:16 | ||
9. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:16 | ||
10. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:16 | ||
11. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 00:16 | ||
12. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:16 | ||
13. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:16 | ||
14. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 00:16 | ||
15. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 00:16 | ||
16. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 00:16 | ||
17. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:16 | ||
18. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:16 | ||
19. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 00:16 | ||
20. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:16 | ||
21. | O'CONNOR Ben | Team Dimension Data | 00:16 | ||
22. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:16 | ||
23. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:16 | ||
24. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:16 | ||
25. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:16 | ||
26. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:16 | ||
27. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 00:16 | ||
28. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:16 | ||
29. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:16 | ||
30. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:16 | ||
31. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 00:16 | ||
32. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:16 | ||
33. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 00:16 | ||
34. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 00:16 | ||
35. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 00:31 | ||
36. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 00:33 | ||
37. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:43 | ||
38. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 00:46 | ||
39. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:46 | ||
40. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 01:14 | ||
41. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 01:14 | ||
42. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 01:14 | ||
43. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 01:14 | ||
44. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 01:17 | ||
45. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 01:26 | ||
46. | SCHäR Michael | CCC Team | 01:33 | ||
47. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 01:37 | ||
48. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 01:38 | ||
49. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 01:38 | ||
50. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 01:38 | ||
51. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:38 | ||
52. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 01:38 | ||
53. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 01:38 | ||
54. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 01:38 | ||
55. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 01:38 | ||
56. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 01:38 | ||
57. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 01:38 | ||
58. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 01:38 | ||
59. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:38 | ||
60. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 01:38 | ||
61. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 01:38 | ||
62. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 01:54 | ||
63. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 01:55 | ||
64. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 01:58 | ||
65. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 02:10 | ||
66. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 02:31 | ||
67. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 02:41 | ||
68. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 02:46 | ||
69. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 02:46 | ||
70. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 02:46 | ||
71. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 02:46 | ||
72. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 02:46 | ||
73. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 02:46 | ||
74. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 02:46 | ||
75. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 03:20 | ||
76. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 03:23 | ||
77. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 03:47 | ||
78. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 03:58 | ||
79. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 03:58 | ||
80. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 04:21 | ||
81. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 04:23 | ||
82. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 04:24 | ||
83. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 04:24 | ||
84. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 04:41 | ||
85. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 04:43 | ||
86. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 04:49 | ||
87. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 05:13 | ||
88. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 05:13 | ||
89. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 05:13 | ||
90. | CARDIS Romain | Direct Energie | 05:13 | ||
91. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 05:13 | ||
92. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 05:13 | ||
93. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 05:13 | ||
94. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 05:17 | ||
95. | VIEJO Jose Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 05:17 | ||
96. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 05:17 | ||
97. | GRADEK Kamil | CCC Team | 05:36 | ||
98. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 05:38 | ||
99. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 05:47 | ||
100. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 06:04 | ||
101. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 06:06 | ||
102. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 06:26 | ||
103. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 07:43 | ||
104. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 07:45 | ||
105. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 07:45 | ||
106. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 07:45 | ||
107. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 07:45 | ||
108. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 07:45 | ||
109. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 08:13 | ||
110. | PETIT Adrien | Direct Energie | 08:19 | ||
111. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 08:29 | ||
112. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 09:06 | ||
113. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 09:45 | ||
114. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 11:09 | ||
115. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 11:14 | ||
116. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 11:53 | ||
117. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 11:53 | ||
118. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 12:10 | ||
119. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 13:23 | ||
120. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 13:23 | ||
121. | GONZáLEZ Mario | Euskadi Basque Country - Murias | 13:33 | ||
122. | DE DECKER Alfdan | Wanty - Groupe Gobert | 13:33 | ||
123. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 14:08 |
3. | 18.2. | Shati Al Qurum > Qurayyat | 192 km | Lutsenko |
profil etapy (© tour-of-oman.com) |
Tretí deň na Okolo Ománu bol vôbec tým najdlhším v tohtoročnej edícii, cyklisti museli prejsť skoro dvesto kilometrov. Dnešná etapa mala podobný profil ako včerajšia, azda jedinou výnimkou bolo, že v pondelok sa cieľ nachádzal na kopci. Šancu pobiť sa o etapové víťazstvo tak mohol v istej konštelácii dostať aj celodenný únik, v hre mohli byť samozrejme aj šprintéri, no vážnejšími adeptmi boli favoriti na celkové víťazstvo.
Príbeh tretej etapy začali písať utečenci, konkrétne desať pretekárov, ktorým sa podarilo ujsť už na úvodných kilometroch. Boli nimi Kévin Réza z Vital Concept, Julien Duval z Ag2r La Mondiale, Niccolo Bonifazio z Direct Energie, Evan Huffman z Rally UHC Cycling, Maurits Lammertink a Arjen Livyns z celku Roompot – Charles, Lukas Spengler z Wallonie Bruxelles, Dani Viejo z Euskadi – Murias a Preben Van Hecke a Piet Allegaert obaja zo Sport Vlaanderen – Baloise. Desiatka vpredu si dokázala vytvoriť až šesťminútový náskok, ktorý mala po prvej štvrtine etapy.
Na trase tretieho dňa sa nachádzali štyri prémie, dve vrchárske a dve rýchlostné. Na všetkých si body rozdelili utečenci. Najaktívnejším zberateľom bol Van Hecke (Sport Vlaanderen), ktorý na konci dňa obohatil svoje konto o 12 bodov. Vyhral na všetkých štyroch prémiách. Bol to práve tento belgický jazdec, ktorý vyprovokoval vznik celodenného úniku, keďže hneď po odmávaní etapy zaútočil. Očividne tak splnil plán, s ktorým do dnešného dňa vstupoval.
Skoro celý deň diktovali tempo pelotónu cyklisti z Astany, ale vidieť bolo aj Bahrajn – Meridu. Tieto dva tímy v druhej polovici dňa zrýchlili a začali rapídnou rýchlosťou zmenšovať medzeru medzi hlavným balíkom a skupinou vpredu. Tá musela na novú situáciu promptne reagovať, výsledkom toho bolo, že 30 kilometrov pred cieľom sa v čele osamostatnilo trio pretekárov. Boli nimi Bonifazio (Direct Energie), Van Hecke a Allegaert (obaja zo Sport Vlaanderen). Posledný menovaný však v poslednom hodnotenom kopci stratil kontakt, takže vpredu zostalo len duo.
Potom sa o slovo prihlásilo stúpanie Qurayyat (2,8 km - 6,5 %). Už pri prvom výstupe na tento brdok sa začali diať veľké veci aj v pelotóne, ktorý sa rozpadol na niekoľko častí. V tej prvej nechýbal Lutsenko, Van Avermaet a Costa, no nebol v nej Kristoff. Nór mal šťastie, že sa nachádzal v početnejšej skupine, ktorá stratu dokázala dotiahnuť. Na méte 12 kilometrov pred cieľom opäť vznikol početný pelotón, v ktorom bolo až 80 cyklistov, a medzi nimi aj Kristoff.
Celodenný únik vydržal vpredu takmer až do konca. Van Hecke a Bonifazio sa z čela porúčali až na hranici 10 kilometrov pred páskou. V tej dobe aktivitou hýrili zoskupenia CCC a Astany. Oba celky už pod záverečný kopec priviedli len skupinu počítajúcu 35 jazdcov, nechýbali v nej však všetci adepti na celkové víťazstvo. Potom sa slova ujali chlapci z Dimension Data a tí pokračovali v selekcii pretekárov. Vpredu tak zostala malá skupinka, bez Kristoffa.
Bitka o etapu sa nakoniec premenila v súboj pretekárov z GC. Veľmi dobré nohy v predchádzajúcich dňoch zdobili Alexeja Lutsenka a Kazach top formu potvrdil aj dnes. V záverečnom kilometri opäť rozkrútil pedále, prišiel si po druhé víťazstvo v rade a aj po červené tričko, keďže Alexander Kristoff v záverečnom kopci odpadol a do cieľa prišiel s mankom štyroch minút. Lutsenko aj dnes potvrdil, že jazdci Astany sú v úvode sezóny dobre pripravení, veď v polovici februára má tento tím na konte už osem víťazstiev.
V treťom dni sa Kazacha ako kliešte držali Jesús Herrada, Greg Van Avermaet a Rui Costa, ale ani oni nedokázali na posledných desiatkach metrov nájsť účinnú zbraň, jednoducho boli v koncovke pomalší. Do cieľa prišli spolu, o jednu sekundu za víťazom, takže nemusia byť až takí smutní. Štyri sekundy dnes stratil Domenico Pozzovivo, Oliver Naesen a Ryan Gibbons jedenásť. Sú to minimálne straty, ktoré všetci spomenutí budú môcť v ďalších dňoch zmazať. Po tretej etape tak z boja o najcennejší dres vypadol len Kristoff.
Výsledky | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 4:35:48 | 20 | ||||
2. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:01 | 10 | ||||
3. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:01 | 5 | ||||
4. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:01 | |||||
5. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:04 | |||||
6. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:06 |
7. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:11 | ||
8. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:11 | ||
9. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:11 | ||
10. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:11 | ||
11. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:15 | ||
12. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:17 | ||
13. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:18 | ||
14. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:19 | ||
15. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:19 | ||
16. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:28 | ||
17. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 00:40 | ||
18. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:42 | ||
19. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:43 | ||
20. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:45 | ||
21. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:57 | ||
22. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 01:06 | ||
23. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:14 | ||
24. | SCHäR Michael | CCC Team | 01:18 | ||
25. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 01:29 | ||
26. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 01:29 | ||
27. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 01:55 | ||
28. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 01:55 | ||
29. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 01:55 | ||
30. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 03:14 | ||
31. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 03:17 | ||
32. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 03:37 | ||
33. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 03:52 | ||
34. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 03:57 | ||
35. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 04:02 | ||
36. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 04:12 | ||
37. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 04:14 | ||
38. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 05:27 | ||
39. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 05:27 | ||
40. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 05:46 | ||
41. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 05:46 | ||
42. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 05:46 | ||
43. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 05:46 | ||
44. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 05:51 | ||
45. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 05:51 | ||
46. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 05:51 | ||
47. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 05:51 | ||
48. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:51 | ||
49. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 05:51 | ||
50. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:51 | ||
51. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 05:51 | ||
52. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 05:51 | ||
53. | PETIT Adrien | Direct Energie | 05:51 | ||
54. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 05:51 | ||
55. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 05:51 | ||
56. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 05:51 | ||
57. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 05:51 | ||
58. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 05:51 | ||
59. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 05:51 | ||
60. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 05:51 | ||
61. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 05:51 | ||
62. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 05:51 | ||
63. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 05:51 | ||
64. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 06:09 | ||
65. | GRADEK Kamil | CCC Team | 06:47 | ||
66. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 07:13 | ||
67. | CARDIS Romain | Direct Energie | 07:13 | ||
68. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 07:13 | ||
69. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 07:13 | ||
70. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 07:39 | ||
71. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 07:41 | ||
72. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 07:41 | ||
73. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 08:21 | ||
74. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 08:21 | ||
75. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 08:53 | ||
76. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 09:14 | ||
77. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 09:14 | ||
78. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 09:14 | ||
79. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 09:55 | ||
80. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 11:21 | ||
81. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 11:21 | ||
82. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 12:23 | ||
83. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 14:46 | ||
84. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 14:46 | ||
85. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 15:49 | ||
86. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 15:49 | ||
87. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 15:49 | ||
88. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 15:49 | ||
89. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 15:49 | ||
90. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 15:49 | ||
91. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 15:49 | ||
92. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 15:49 | ||
93. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 15:49 | ||
94. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 15:49 | ||
95. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 15:49 | ||
96. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 15:49 | ||
97. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 15:49 | ||
98. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 15:49 | ||
99. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 15:49 | ||
100. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 15:49 | ||
101. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 15:49 | ||
102. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 15:49 | ||
103. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 15:49 | ||
104. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 15:49 | ||
105. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 15:49 | ||
106. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 15:49 | ||
107. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 15:49 | ||
108. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 15:49 | ||
109. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 15:49 | ||
110. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 15:49 | ||
111. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 15:49 | ||
112. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 15:49 | ||
113. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 15:49 | ||
114. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 15:49 | ||
115. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 15:49 | ||
116. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 16:35 | ||
117. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 16:41 | ||
118. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 16:41 | ||
119. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 17:19 | ||
120. | VIEJO Jose Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 17:49 | ||
DNF | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | odstúpil | ||
DNF | DE DECKER Alfdan | Wanty - Groupe Gobert | odstúpil | ||
DNF | GONZáLEZ Mario | Euskadi Basque Country - Murias | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 11:37:37 | 5 | ||||
2. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:18 | |||||
3. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:20 | |||||
4. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:24 | |||||
5. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:27 | |||||
6. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:29 |
7. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:30 | ||
8. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:34 | ||
9. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:34 | ||
10. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:34 | ||
11. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:38 | ||
12. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:40 | ||
13. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:41 | ||
14. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:42 | ||
15. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:42 | ||
16. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:51 | ||
17. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 01:06 | ||
18. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 01:08 | ||
19. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:20 | ||
20. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 01:29 | ||
21. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 01:32 | ||
22. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 02:04 | ||
23. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 02:33 | ||
24. | SCHäR Michael | CCC Team | 02:58 | ||
25. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 03:14 | ||
26. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 03:14 | ||
27. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 03:39 | ||
28. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 03:40 | ||
29. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 04:00 | ||
30. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 04:21 | ||
31. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 04:43 | ||
32. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:42 | ||
33. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 05:50 | ||
34. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 06:14 | ||
35. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 06:14 | ||
36. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 06:14 | ||
37. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 06:14 | ||
38. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 06:14 | ||
39. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 06:14 | ||
40. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 06:31 | ||
41. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 06:44 | ||
42. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 06:44 | ||
43. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 06:45 | ||
44. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 06:55 | ||
45. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 07:07 | ||
46. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 07:12 | ||
47. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 07:12 | ||
48. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:36 | ||
49. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 07:36 | ||
50. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 07:36 | ||
51. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 07:36 | ||
52. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 07:51 | ||
53. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 07:56 | ||
54. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 08:04 | ||
55. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 08:08 | ||
56. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 08:34 | ||
57. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 08:39 | ||
58. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 08:58 | ||
59. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 09:51 | ||
60. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 09:56 | ||
61. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 09:57 | ||
62. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 10:06 | ||
63. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 10:21 | ||
64. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 10:22 | ||
65. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 10:35 | ||
66. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 11:06 | ||
67. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 11:27 | ||
68. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 12:02 | ||
69. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 12:07 | ||
70. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 12:07 | ||
71. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 12:09 | ||
72. | GRADEK Kamil | CCC Team | 12:30 | ||
73. | CARDIS Romain | Direct Energie | 12:33 | ||
74. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 12:37 | ||
75. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 12:59 | ||
76. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 13:01 | ||
77. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 13:02 | ||
78. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 14:08 | ||
79. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 14:17 | ||
80. | PETIT Adrien | Direct Energie | 14:17 | ||
81. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 16:12 | ||
82. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 16:12 | ||
83. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 16:31 | ||
84. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 16:31 | ||
85. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 17:10 | ||
86. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 17:34 | ||
87. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 17:50 | ||
88. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 17:51 | ||
89. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 18:27 | ||
90. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 18:42 | ||
91. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 18:42 | ||
92. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 19:16 | ||
93. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 19:19 | ||
94. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 19:42 | ||
95. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 20:20 | ||
96. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 20:37 | ||
97. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 21:09 | ||
98. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 21:09 | ||
99. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 21:31 | ||
100. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 22:00 | ||
101. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 22:02 | ||
102. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 22:22 | ||
103. | VIEJO Jose Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 23:13 | ||
104. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 23:15 | ||
105. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 23:39 | ||
106. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 23:41 | ||
107. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 23:41 | ||
108. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 23:41 | ||
109. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 23:41 | ||
110. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 24:09 | ||
111. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 24:25 | ||
112. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 25:02 | ||
113. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 25:41 | ||
114. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 27:05 | ||
115. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 28:06 | ||
116. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 28:35 | ||
117. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 30:04 | ||
118. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 30:11 | ||
119. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 30:46 |
4. | 19.2. | Al Sifa > C. & E. Centre | 131 km | Colbrelli |
profil etapy (© tour-of-oman.com) |
Po najdlhšom dni nasledoval ten najkratší v jubilejnom desiatom ročníku podujatia Okolo Ománu. Najkratšia etapa ale neznamenala najjednoduchšia. Cyklistov dnes čakalo len 131 kilometrov, no nastúpať museli takmer tritisíc výškových metrov. Záver však nebol taký ťažký ako včera, aj keď aj v utorok sa cieľ nachádzal v miernom kopčeku. Pomýšľať na víťazstvo tak mohli skoro všetci pretekári, adepti na GC, šprintéri a bez šance neboli ani utečenci.
Hneď v úvode etapy sa dopredu dostali traja cyklisti. Menovite Darwin Atapuma z Cofidisu, Ian Boswell z Kaťuše - Alpecin a Nathan Van Hooydonck z celku CCC. Okamih ich útoku nezachytili ďalší dvaja pretekári, ktorí mali ambície stráviť utorok v úplnom čele. Boli to Damien Gaudin z Direct Energie a Jérémy Leveau z Delko Marseille Provence, ktorí sa k čelnému triu pripojili o niečo neskôr. Maximálny náskok si táto skupina vytvorila po 60 kilometroch, medzere medzi nimi a pelotónom bola vtedy štvorminútová.
Na trase štvrtej etapy sa nachádzali dve rýchlostné prémie a štyri vrchárske. Na šprintérskych plný počet bodov získal Boswell (Kaťuša), ktorý nikoho pred seba nepustil ani na ostatných, vrchárskych, prémiách. Američan si tak výrazne polepšil v oboch súťažiach. Inak bol dnešok veľmi pokojný deň, skoro celý čas ho režírovali jazdci Astany a tí dostali do problémov niekoľkých šprintérov už na prvom výstupe na kopček Al Jabal (3,4 km - 8,8 %)
V hlavnom balíku nastala selekcia, vpredu zostalo asi 50 cyklistov. Chýbali medzi nimi Greipel, Coquard alebo Bouhanni, ktorí sa však v zjazde vrátili naspäť. Ich slabý deň sa následne rozhodli využiť pretekári CCC a jazdci zo zoskupenia UAE Team Emirates, ktorí s blížiacim sa záverom začali diktovať tempo pelotónu. Zmena pomerov nastala aj medzi utečencami, z piatich zostali vpredu už len traja.
Atapuma (Cofidis), Boswell (Kaťuša) a Van Hooydonck (CCC) vydržali v čele do veľkého finále. Ešte tri kilometre pred páskou mali k dobru 18 sekúnd, no do úspešného konca svoj útok nepriviedli. Koncovka bola v réžii najrýchlejších mužov v pelotóne, ktorí sa v ňom dokázali udržať aj pri poslednom výstupe na Al Jabal. To sa opäť stalo osudným pre Bouhanniho a Greipela, obaja tak o etapu bojovať nemohli.
To Alexander Kristoff alebo Sonny Colbrelli mali oveľa lepší deň a práve títo dvaja kvalitní šprintéri boli najväčšími favoritmi na zisk vavrínu. Obom mierne stúpanie na posledných metroch nemalo robiť problémy, ale realita bola trošku iná. Nórsky cyklista nebol úplne vo svojej koži a nakoniec finišoval až na piatom mieste. Talian zvíťazil a to celkom jednoznačne. Druhý došpurtoval Greg Van Avermaet a tretí bol Clément Venturini.
Sonny Colbrelli a jeho triumf (© Team Bahrain-Merida / @BettiniPhoto) |
Sonny Colbrelli sa tak dočkal vôbec prvého víťazstva v novej sezóne. Jeho dnešné prvenstvo bolo už jeho 23. v jeho profesionálnej kariére. Colbrelli v závere ukázal, akým silným dokáže byť, dnes ho nemohol nikto poraziť. Čo sa týka celkovej klasifikácie, tak v nej štvrtá etapa urobila len kozmetické zmeny. Vedúcim mužom zostal Alexej Lutsenko, no na druhé miesto sa dostal Greg Van Avermaet, ktorý sa vďaka bonifikáciám priblížil na rozdiel 14 sekúnd. Tretí Jesús Herrada stráca totožných 18 sekúnd, čiže toľko, koľko na začiatku štvrtého dňa.
Výsledky | ||||||||
1. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 3:17:09 | 20 | ||||
2. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:00 | 10 | ||||
3. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 00:00 | 5 | ||||
4. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:00 | |||||
5. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 00:00 | |||||
6. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 |
7. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
8. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
9. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
10. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
11. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 00:00 | ||
12. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 00:00 | ||
13. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
14. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
15. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
16. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
17. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
18. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
19. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
20. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
21. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
22. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 00:00 | ||
23. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
24. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:00 | ||
25. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 00:00 | ||
26. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
27. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
28. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
29. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
30. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
31. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
32. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:00 | ||
33. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
34. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 00:00 | ||
35. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
36. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
37. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
38. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
39. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
40. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
41. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
42. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
43. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
44. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
45. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
46. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 00:00 | ||
47. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 00:13 | ||
48. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 00:16 | ||
49. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 00:19 | ||
50. | SCHäR Michael | CCC Team | 00:22 | ||
51. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 00:22 | ||
52. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 00:22 | ||
53. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 00:28 | ||
54. | PETIT Adrien | Direct Energie | 00:36 | ||
55. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 00:36 | ||
56. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 00:36 | ||
57. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 00:36 | ||
58. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 00:36 | ||
59. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 00:36 | ||
60. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 00:40 | ||
61. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 00:54 | ||
62. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 00:58 | ||
63. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 01:01 | ||
64. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 01:01 | ||
65. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 01:08 | ||
66. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 01:09 | ||
67. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 01:09 | ||
68. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 01:11 | ||
69. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 01:23 | ||
70. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 01:23 | ||
71. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 01:49 | ||
72. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:09 | ||
73. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 05:46 | ||
74. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:46 | ||
75. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 05:46 | ||
76. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 05:46 | ||
77. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 05:46 | ||
78. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 05:46 | ||
79. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 05:46 | ||
80. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 05:46 | ||
81. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 05:46 | ||
82. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 05:46 | ||
83. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 07:57 | ||
84. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 07:57 | ||
85. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 07:57 | ||
86. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 07:57 | ||
87. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:57 | ||
88. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 07:57 | ||
89. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 07:57 | ||
90. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 07:57 | ||
91. | GRADEK Kamil | CCC Team | 07:57 | ||
92. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 07:57 | ||
93. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:57 | ||
94. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:57 | ||
95. | CARDIS Romain | Direct Energie | 07:57 | ||
96. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 07:57 | ||
97. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 07:57 | ||
98. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 12:52 | ||
99. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 12:52 | ||
100. | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 12:52 | ||
101. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 12:52 | ||
102. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 12:52 | ||
103. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 12:52 | ||
104. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 12:52 | ||
105. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 12:52 | ||
106. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 12:52 | ||
107. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 12:52 | ||
108. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 12:52 | ||
109. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 12:52 | ||
110. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 12:52 | ||
111. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 12:52 | ||
112. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 12:52 | ||
113. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 12:52 | ||
114. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 12:52 | ||
115. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 12:52 | ||
116. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 12:52 | ||
117. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 12:52 | ||
118. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 12:52 | ||
119. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 12:52 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 14:54:46 | 5 | ||||
2. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:14 | |||||
3. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:18 | |||||
4. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:24 | |||||
5. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:27 | |||||
6. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:29 |
7. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:30 | ||
8. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:34 | ||
9. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:34 | ||
10. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:34 | ||
11. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:38 | ||
12. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:40 | ||
13. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:41 | ||
14. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:42 | ||
15. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:42 | ||
16. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:51 | ||
17. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 01:06 | ||
18. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 01:08 | ||
19. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:20 | ||
20. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 01:29 | ||
21. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 01:32 | ||
22. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 02:20 | ||
23. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 03:09 | ||
24. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 03:14 | ||
25. | SCHäR Michael | CCC Team | 03:20 | ||
26. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 03:40 | ||
27. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 03:56 | ||
28. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 04:21 | ||
29. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 04:47 | ||
30. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 05:05 | ||
31. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 06:04 | ||
32. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 06:14 | ||
33. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 06:14 | ||
34. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 06:42 | ||
35. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 06:44 | ||
36. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 06:50 | ||
37. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 06:55 | ||
38. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 07:07 | ||
39. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 07:25 | ||
40. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:36 | ||
41. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 07:36 | ||
42. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 08:12 | ||
43. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 08:20 | ||
44. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 08:45 | ||
45. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 09:13 | ||
46. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 09:17 | ||
47. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 09:27 | ||
48. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 09:56 | ||
49. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 10:06 | ||
50. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 10:35 | ||
51. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 10:55 | ||
52. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 11:02 | ||
53. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 11:18 | ||
54. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 11:36 | ||
55. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 12:07 | ||
56. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 12:58 | ||
57. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 13:31 | ||
58. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 13:39 | ||
59. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 14:17 | ||
60. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 14:42 | ||
61. | PETIT Adrien | Direct Energie | 14:53 | ||
62. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 15:53 | ||
63. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 16:06 | ||
64. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 16:06 | ||
65. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 16:07 | ||
66. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 16:12 | ||
67. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 16:31 | ||
68. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 16:31 | ||
69. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 16:34 | ||
70. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 17:10 | ||
71. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 17:48 | ||
72. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 17:51 | ||
73. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 17:53 | ||
74. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 17:56 | ||
75. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 18:11 | ||
76. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 18:27 | ||
77. | DUIJN Huub | Roompot - Charles | 19:06 | ||
78. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 19:24 | ||
79. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 20:04 | ||
80. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 20:18 | ||
81. | GRADEK Kamil | CCC Team | 20:27 | ||
82. | CARDIS Romain | Direct Energie | 20:30 | ||
83. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 20:48 | ||
84. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 20:56 | ||
85. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 20:58 | ||
86. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 21:00 | ||
87. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 21:31 | ||
88. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 22:17 | ||
89. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 23:36 | ||
90. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 24:28 | ||
91. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 24:40 | ||
92. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 24:50 | ||
93. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 24:54 | ||
94. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 25:01 | ||
95. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 25:02 | ||
96. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 26:42 | ||
97. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 27:00 | ||
98. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 27:41 | ||
99. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 28:34 | ||
100. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 29:06 | ||
101. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 29:55 | ||
102. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 30:48 | ||
103. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 31:12 | ||
104. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 31:34 | ||
105. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 32:11 | ||
106. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 34:01 | ||
107. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 34:52 | ||
108. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 34:54 | ||
109. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 35:14 | ||
110. | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 36:05 | ||
111. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 36:33 | ||
112. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 36:33 | ||
113. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 36:33 | ||
114. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 37:17 | ||
115. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 38:01 | ||
116. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 40:58 | ||
117. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 41:27 | ||
118. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 43:03 | ||
119. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 43:38 |
5. | 20.2. | Samayil > Jabal al Akhdhar | 152 km | Lutsenko |
profil etapy (© tour-of-oman.com) |
Zdalo sa, že kráľovská etapa pretekov mohla byť jediným spôsobom, ako zosadiť z trónu Alexeja Lutsenka, no jazdec tímu Astana mal na cieľový kopec výborné spomienky. V minulom roku dobyl jeho vrchol v spoločnosti svojho kolegu Miguela Lópeza.
Na náročný cieľový výstup si robili zálusk aj Domenico Pozzovivo, Rui Costa alebo Jesús Herrada. Do úniku sa vydali Duval (Ag2r), Cardis, Grellier (obaja Direct Energie), Steels (Roompot), Mortier (Wallonie Bruxelles), Van Rooy (Sport Vlaanderen a na rovinatom profile si vybudovali aj 5-minútový odstup. Keďže nehrozili z pohľadu GC, Astana nenasadila vysoké tempo. Pelotón popohnal až Bahrajn - Merida, ktorý chcel zabojovať o etapový triumf s Pozzovivom.
Náskok však nešiel dramaticky smerom dole a Kenneth van Rooy mohol ovládnuť obidve rýchlostné prémie. Aj keď brejk vstúpil s náskokom štyroch minút do posledných pätnástich kilometrov, balík bol napokon silnejší a na Zelenej hore sa odohral súboj tých najsilnejších pretekárov. Fabien Grellier však vydržal bojovať až do samého konca a vybojoval výborné druhé miesto.
Pred francúzskeho cyklistu sa dostal iba Alexej Lutsenko, pretekár s jasne najlepšou formou na podujatí, ktorý zopakoval svoj minuloročný výkon na Zelenej hore. Tentoraz si prišiel po sólový triumf a tretím etapovým víťazstvom len upevnil svoju pozíciu na čele poradia. Obhajoba titulu je takmer dokonaná.
Alexej Lutsenko (© Courtesy Astana Pro Team) |
Fabien Grellier parádne využil veľký náskok vedúcej skupiny pred cieľovým kopcom a na prudkých sklonoch sa vyrovnal najlepším jazdcom na podujatí. Tretí skončil Domenico Pozzovivo a na vrchole musel prijať 11-sekundovú stratu na lídra pretekov, ktorý bol vo finále lepší. Potom preťali pásku Costa, Herrada a Gesbert a ani im sa nepodarilo dostať pod tlak Lutsenka. Na druhé miesto v poradí sa posunul Domenico Pozovivo, o tri sekundy sa dostal pred Jesúsa Herradu.
Výsledky | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 3:44:03 | 20 | ||||
2. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 00:07 | 10 | ||||
3. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:11 | 5 | ||||
4. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:19 | |||||
5. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:19 | |||||
6. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:19 |
7. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:23 | ||
8. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:30 | ||
9. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:39 | ||
10. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:44 | ||
11. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 00:44 | ||
12. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:46 | ||
13. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:46 | ||
14. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:51 | ||
15. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 01:03 | ||
16. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 01:06 | ||
17. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 01:07 | ||
18. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 01:36 | ||
19. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 01:39 | ||
20. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 01:43 | ||
21. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 01:43 | ||
22. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 01:43 | ||
23. | SCHäR Michael | CCC Team | 01:50 | ||
24. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 01:58 | ||
25. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 02:05 | ||
26. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 02:08 | ||
27. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 02:08 | ||
28. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 02:08 | ||
29. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 02:26 | ||
30. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 02:26 | ||
31. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 02:32 | ||
32. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 02:40 | ||
33. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 02:40 | ||
34. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 02:42 | ||
35. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 02:48 | ||
36. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 02:48 | ||
37. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 03:12 | ||
38. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 03:19 | ||
39. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 03:29 | ||
40. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 03:36 | ||
41. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 03:48 | ||
42. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 03:50 | ||
43. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 04:16 | ||
44. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 04:42 | ||
45. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 05:02 | ||
46. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 05:07 | ||
47. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 05:07 | ||
48. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 05:19 | ||
49. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 05:43 | ||
50. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 05:43 | ||
51. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 06:07 | ||
52. | CARDIS Romain | Direct Energie | 06:07 | ||
53. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 06:07 | ||
54. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 06:07 | ||
55. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 06:25 | ||
56. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 06:39 | ||
57. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 06:39 | ||
58. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 06:44 | ||
59. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 06:49 | ||
60. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 06:56 | ||
61. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 07:01 | ||
62. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 07:08 | ||
63. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 07:16 | ||
64. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 07:25 | ||
65. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 07:37 | ||
66. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 07:55 | ||
67. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 07:55 | ||
68. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 08:06 | ||
69. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 08:08 | ||
70. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 08:28 | ||
71. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 08:35 | ||
72. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 08:46 | ||
73. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 08:56 | ||
74. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 09:01 | ||
75. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 09:01 | ||
76. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 09:12 | ||
77. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 09:12 | ||
78. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 09:12 | ||
79. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 09:12 | ||
80. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 09:12 | ||
81. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 09:12 | ||
82. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 09:12 | ||
83. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 09:12 | ||
84. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 09:26 | ||
85. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 09:26 | ||
86. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 09:49 | ||
87. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 10:03 | ||
88. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 10:12 | ||
89. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 10:12 | ||
90. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 10:16 | ||
91. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 10:25 | ||
92. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 10:42 | ||
93. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 10:48 | ||
94. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 10:53 | ||
95. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 10:53 | ||
96. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 10:53 | ||
97. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 10:53 | ||
98. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 10:57 | ||
99. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 11:06 | ||
100. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 11:06 | ||
101. | PETIT Adrien | Direct Energie | 12:18 | ||
102. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 12:27 | ||
103. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 12:49 | ||
104. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 12:49 | ||
105. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 12:49 | ||
106. | GRADEK Kamil | CCC Team | 12:49 | ||
107. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 12:53 | ||
108. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 12:58 | ||
109. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 13:12 | ||
110. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 13:12 | ||
111. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 13:22 | ||
112. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 13:22 | ||
113. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 13:22 | ||
114. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 13:22 | ||
115. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 13:24 | ||
116. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 13:27 | ||
117. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 13:28 | ||
118. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 13:40 | ||
119. | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 15:11 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 18:38:39 | 5 | ||||
2. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:44 | |||||
3. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:47 | |||||
4. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:53 | |||||
5. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 01:03 | |||||
6. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 01:14 |
7. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 01:25 | ||
8. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 01:31 | ||
9. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 01:43 | ||
10. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 01:51 | ||
11. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 01:53 | ||
12. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 01:54 | ||
13. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 02:00 | ||
14. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 02:18 | ||
15. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 02:23 | ||
16. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 02:27 | ||
17. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 03:04 | ||
18. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 03:18 | ||
19. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 03:35 | ||
20. | SCHäR Michael | CCC Team | 05:20 | ||
21. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 05:27 | ||
22. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 06:00 | ||
23. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 06:49 | ||
24. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 07:00 | ||
25. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 07:38 | ||
26. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 08:31 | ||
27. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 08:52 | ||
28. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 09:08 | ||
29. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 09:42 | ||
30. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 10:12 | ||
31. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 10:23 | ||
32. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 10:58 | ||
33. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 11:04 | ||
34. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 11:06 | ||
35. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 11:07 | ||
36. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 12:14 | ||
37. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 12:17 | ||
38. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 12:36 | ||
39. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 12:48 | ||
40. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 12:58 | ||
41. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 13:54 | ||
42. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 14:41 | ||
43. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 14:54 | ||
44. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 15:13 | ||
45. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 15:34 | ||
46. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 16:55 | ||
47. | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 17:53 | ||
48. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 18:24 | ||
49. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 18:24 | ||
50. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 18:24 | ||
51. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 19:31 | ||
52. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 19:46 | ||
53. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 19:46 | ||
54. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 20:16 | ||
55. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 20:28 | ||
56. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 20:31 | ||
57. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 20:59 | ||
58. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 21:12 | ||
59. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 21:13 | ||
60. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 21:30 | ||
61. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 22:16 | ||
62. | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | 22:17 | ||
63. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 22:19 | ||
64. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 22:24 | ||
65. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 22:28 | ||
66. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 22:37 | ||
67. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 22:53 | ||
68. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 24:04 | ||
69. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 24:14 | ||
70. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 24:31 | ||
71. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 24:40 | ||
72. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 24:50 | ||
73. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 24:52 | ||
74. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 26:32 | ||
75. | CARDIS Romain | Direct Energie | 26:44 | ||
76. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 27:10 | ||
77. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 27:15 | ||
78. | PETIT Adrien | Direct Energie | 27:21 | ||
79. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 27:33 | ||
80. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 28:52 | ||
81. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 29:11 | ||
82. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 29:40 | ||
83. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 29:57 | ||
84. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 30:55 | ||
85. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 31:39 | ||
86. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 32:13 | ||
87. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 32:34 | ||
88. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 32:46 | ||
89. | GRADEK Kamil | CCC Team | 33:26 | ||
90. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 33:59 | ||
91. | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | 34:23 | ||
92. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 34:34 | ||
93. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 35:16 | ||
94. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 36:05 | ||
95. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 36:11 | ||
96. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 37:03 | ||
97. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 37:03 | ||
98. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 38:35 | ||
99. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 39:45 | ||
100. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 40:09 | ||
101. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 40:34 | ||
102. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 41:23 | ||
103. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 41:33 | ||
104. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 41:47 | ||
105. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 42:57 | ||
106. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 43:27 | ||
107. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 44:08 | ||
108. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 44:23 | ||
109. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 44:25 | ||
110. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 46:10 | ||
111. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 49:54 | ||
112. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 49:55 | ||
113. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 50:11 | ||
114. | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 51:26 | ||
115. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 52:05 | ||
116. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 53:00 | ||
117. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 55:17 | ||
118. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 56:40 |
6. | 21.2. | Mouj Muscat > Matrah Corn. | 135 km | Nizzolo |
profil etapy (© tour-of-oman.com) |
Preteky uzatvorila jednoduchá šprintérska etapa, ktorá bola zakončená tromi menšími okruhmi. Hromadný dojazd sme videli len v úvodnej previerke, preto nikto nemohol pochybovať o motivácii najrýchlejších jazdcov v balíku. Najlepšiu koncovku vytiahol Giacomo Nizzolo, Alexej Lutsenko obhájil celkový titul.
Do brejku sa chcelo dostať viacero jazdcov a na čele pretekov sa napokon prestavili Van Hooydonck (Tím CCC), Vandenbergh (Ag2r), Guerin (Delko-Marseille) a De Vos (Rally-UHC). Nezískali však k dobru veľkú časovú výhodu. Najskôr ťahala balík Astana, potom ju vystriedali šprintérske celky. Obidve horské prémie uchmatol Alexis Guerin a francúzsky jazdec sa presadil aj na prvej šprintérskej prémii. Tú druhú získal Adam de Vos.
Štyridsať kilometrov pred páskou sa odohral pád v pelotóne a kolízia zasiahla aj Domenica Pozzoviva, ktorý sa musel vracať späť do hlavnej skupiny, ale oveľa horšie obišiel Alexander Kristoff. Nórsky borec musel odstúpiť a očakávaný šprintérsky finiš sa odohral bez víťaza úvodnej etapy. Pred príjazdom na cieľový okruh sa objavil na trati vietor, čo sa snažili využiť niektoré celky, aktíne pôsobil Direct Energie, ale balík vydržal pokope. Utečenci boli chytení štyri kilometre pred páskou a v tom čase už vrcholila v pelotóne pozičná bitka.
Vo finále sa najlepšie zorientoval Giacomo Nizzolo a víťazný pocit si zopakoval po jedenástich mesiacoch. Naposledy triumfoval pred rokom v San Juane a aj z toho dôvodu zmenil pred touto sezónou pôsobisko, aby sa vrátil na úspešnú vlnu. V záverečnej etape sa dostali na stupne víťazov len talianski cyklisti, dobrú koncovku vytiahli aj Sonny Colbrelli a Davide Ballerini. V tejto koncovke sa vôbec nepresadili Coquard, Bouhanni či Greipel.
Obhajobu celkového titulu si vychutnal Alexej Lutsenko a kazašský pretekár si podmanil suverénnym spôsobom. S tromi víťaznými etapami nemal na trati konkurenciu a musel to potvrdiť aj Domenico Pozzovivo, ktorý ho nedokázal zlomiť na svojom obľúbenom teréne na Zelenej hore. Na začiatku sezóny však pôsobil taliansky borec dobrým dojmom, čo bude chcieť ukázať aj na Grand Tours. Tretiu priečku vybojoval Jesús Herrada a 28-ročný španielsky cyklista si užíva možnosť jazdiť sám na seba v drese Cofidisu.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | NIZZOLO Giacomo | Team Dimension Data | 3:07:12 | 20 | ||||
2. | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | 10 | ||||
3. | BALLERINI Davide | Astana Pro Team | 00:00 | 5 | ||||
4. | VENTURINI Clément | Ag2r La Mondiale | 00:00 | |||||
5. | GIBBONS Ryan | Team Dimension Data | 00:00 | |||||
6. | VALLÉE Boris | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 |
7. | HOLLENSTEIN Reto | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
8. | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
9. | COQUARD Bryan | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
10. | BYSTROM Sven Erik | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
11. | BATTAGLIN Enrico | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
12. | ASSELMAN Jesper | Roompot - Charles | 00:00 | ||
13. | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
14. | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
15. | LIVYNS Arjen | Roompot - Charles | 00:00 | ||
16. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
17. | JONES Brenton | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
18. | MURPHY John | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
19. | COTé Pier-André | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
20. | FILOSI Iuri | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
21. | LAMMERTINK Maurits | Roompot - Charles | 00:00 | ||
22. | STEELS Stijn | Roompot - Charles | 00:00 | ||
23. | VAN POPPEL Boy | Roompot - Charles | 00:00 | ||
24. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
25. | BONIFAZIO Niccolò | Direct Energie | 00:00 | ||
26. | BIERMANS Jenthe | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
27. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
28. | GREIPEL André | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
29. | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
30. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
31. | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
32. | REZA Kévin | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
33. | BAGDONAS Gediminas | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
34. | DECLERCQ Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
35. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 00:00 | ||
36. | CRAS Steff | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
37. | DEHAES Kenny | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
38. | ŠIšKEVIčIUS Evaldas | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
39. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
40. | VAN AVERMAET Greg | CCC Team | 00:00 | ||
41. | NAESEN Oliver | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
42. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
43. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
44. | GASPAROTTO Enrico | Team Dimension Data | 00:00 | ||
45. | VAN HOECKE Gijs | CCC Team | 00:00 | ||
46. | MORTIER Julien | Wallonie-Bruxelles | 00:00 | ||
47. | FABBRO Matteo | Kaťuša - Alpecin | 00:00 | ||
48. | VAN RENSBURG Jacques | Team Dimension Data | 00:00 | ||
49. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
50. | ALLEGAERT Piet | Sport Vlaanderen - Baloise | 00:00 | ||
51. | SOUPE Geoffrey | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
52. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
53. | CARDIS Romain | Direct Energie | 00:00 | ||
54. | HANSEN Jesper | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
55. | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
56. | IRIZAR Julen | Euskadi Basque Country - Murias | 00:00 | ||
57. | VENTER Jacobus | Team Dimension Data | 00:00 | ||
58. | PETIT Adrien | Direct Energie | 00:00 | ||
59. | SCHäR Michael | CCC Team | 00:00 | ||
60. | DEGAND Thomas | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
61. | ATAPUMA Darwin | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
62. | MINNAARD Marco | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
63. | LEMOINE Cyril | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 | ||
64. | BOECKMANS Kris | Vital Concept - B&B Hotels | 00:00 | ||
65. | DUVAL Julien | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
66. | DE CLERCQ Bart | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
67. | FRANK Mathias | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
68. | DILLIER Silvan | Ag2r La Mondiale | 00:00 | ||
69. | WEENING Pieter | Roompot - Charles | 00:00 | ||
70. | SLAGTER Tom-Jelte | Team Dimension Data | 00:00 | ||
71. | LEVEAU Jérémy | Delko Marseille Provence | 00:00 | ||
72. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:00 | ||
73. | LIGTHART Pim | Direct Energie | 00:00 | ||
74. | BRITTON Rob | Rally UHC Cycling | 00:00 | ||
75. | BAUGNIES Jérôme | Wanty - Groupe Gobert | 00:00 | ||
76. | ARASHIRO Yukiya | Bahrain Merida Pro Team | 00:00 | ||
77. | TAMINIAUX Lionel | Wallonie-Bruxelles | 00:12 | ||
78. | WIŠNIOWSKI Lukasz | CCC Team | 00:12 | ||
79. | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Team | 00:12 | ||
80. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 00:33 | ||
81. | TERPSTRA Niki | Direct Energie | 00:37 | ||
82. | GAROSIO Andrea | Bahrain Merida Pro Team | 00:37 | ||
83. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 00:53 | ||
84. | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:02 | ||
85. | VAN ROOY Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:02 | ||
86. | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country - Murias | 01:02 | ||
87. | MüLLER Patrick | Vital Concept - B&B Hotels | 01:10 | ||
88. | GAUDIN Damien | Direct Energie | 01:10 | ||
89. | WAGNER Robert | Team Arkéa Samsic | 01:18 | ||
90. | RUSSO Clément | Team Arkéa Samsic | 01:18 | ||
91. | VAN HOOYDONCK Nathan | CCC Team | 01:51 | ||
92. | VAN KEIRSBULCK Guillaume | CCC Team | 01:51 | ||
93. | VANDENBERGH Stijn | Ag2r La Mondiale | 01:51 | ||
94. | NIBALI Antonio | Bahrain Merida Pro Team | 01:51 | ||
95. | PLANCKAERT Baptiste | Wallonie-Bruxelles | 01:51 | ||
96. | PLANCKAERT Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 01:51 | ||
97. | SáEZ Héctor | Euskadi Basque Country - Murias | 01:51 | ||
98. | MORENO Javier | Delko Marseille Provence | 01:51 | ||
99. | GROSU Eduard | Delko Marseille Provence | 01:51 | ||
100. | HUFFMAN Evan | Rally UHC Cycling | 01:51 | ||
101. | DE VOS Adam | Rally UHC Cycling | 01:51 | ||
102. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 01:51 | ||
103. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 01:51 | ||
104. | BOSWELL Ian | Kaťuša - Alpecin | 01:51 | ||
105. | HOULE Hugo | Astana Pro Team | 01:51 | ||
106. | MAGNER Ty | Rally UHC Cycling | 01:56 | ||
107. | GRADEK Kamil | CCC Team | 03:02 | ||
108. | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 03:02 | ||
109. | CORT Magnus | Astana Pro Team | 03:31 | ||
110. | RODRíGUEZ Sergio | Euskadi Basque Country - Murias | 03:31 | ||
111. | NOVAK Domen | Bahrain Merida Pro Team | 04:13 | ||
112. | LIEPIņš Emīls | Wallonie-Bruxelles | 04:13 | ||
113. | GUERIN Alexis | Delko Marseille Provence | 06:53 | ||
114. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 07:43 | ||
115. | LE BON Johan | Vital Concept - B&B Hotels | 07:43 | ||
116. | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 09:05 | ||
DNF | KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | odstúpil | ||
DNF | MORICE Julien | Vital Concept - B&B Hotels | odstúpil | ||
DNS | LAENGEN Vegard | UAE Team Emirates | neštart. |
Konečné poradie pretekov | ||||||||
1. | LUTSENKO Alexej | Astana Pro Team | 21:45:51 | 200 | ||||
2. | POZZOVIVO Domenico | Bahrain Merida Pro Team | 00:44 | 150 | ||||
3. | HERRADA Jesús | Cofidis, Solutions Crédits | 00:47 | 125 | ||||
4. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:53 | 100 | ||||
5. | GESBERT Élie | Team Arkéa Samsic | 01:03 | 85 | ||||
6. | POLANČ Jan | UAE Team Emirates | 01:14 | 70 |
7. | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 01:25 | 60 | |
8. | DOUBEY Fabien | Wanty - Groupe Gobert | 01:31 | 50 | |
9. | MCNULTY Brandon | Rally UHC Cycling | 01:43 | 40 | |
10. | PACHER Quentin | Vital Concept - B&B Hotels | 01:51 | 35 |
Krátky úvod k pretekom:
Jubilejný desiaty ročník pretekov Okolo Ománu ponúkne príležitosti pre šprintérov, klasikárov i vrchárov. Pre mnohých cyklistov sú to premiérové preteky sezóny. Bude preto zaujímavé sledovať ich vystúpenia a stúpajúcu formu. Ako každý rok, boj o celkové poradie sa odohrá v kopcoch. Časovka na podujatí opäť chýba. Trasa pretekov sa oproti minulému ročníku mierne zmenila. Niektoré etapy sú však takmer totožné ako dlhé roky.
Prvá bude patriť šprintérom. Je dlhá len 138 kilometrov a je úplne rovinatá. Na jej konci si to rozdajú tí najrýchlejší muži z balíka. Profil druhej etapy je zvlnený. Uspieť v nej môžu ako šprintéri, tak aj útoční jazdci. Jej koncovku ovplyvní najmä stúpanie na Al Jissah (1,4 km; 9 %), ktorého vrchol sa nachádza len 5,5 kilometra pred cieľom. Na konci tretej etapy číha na cyklistov kopec Qurayyat (2,8 km; 6,5 %), ktorý môže narobiť šarapatu aj v celkovom poradí. Štvrtá etapa bude svedčať opäť šprintérom a jej cieľ je naplánovaný v blízkosti majestátneho Výstavného a kongresového centra neďaleko hlavného mesta Maskat. Rozhodujúce stúpanie na Zelenú horu (5,7 km; 10,5 %) bude na konci piatej etapy. V ňom sa naplno rozhorí bitka o celkové prvenstvo medzi najlepšími vrchármi podujatia. Záverečná etapa bude opäť patriť šprintérom.
Medzi najväčších favoritov pretekov by mali patriť Rui Costa, Jesús Herrada, Domenico Pozzovivo či obhajca titulu z vlaňajška Alexej Lutsenko. Do šprintov budú pripravení André Greipel, Nacer Bouhanni, Alexander Kristoff a Magnus Cort Nielsen. O zisk etapy sa budú bezpochyby usilovať Greg Van Avermaet, Sonny Colbrelli či Niki Terpstra. Cyklistom by počas podujatia malo priať i počasie. Meteorológovia hlásia slnečné dni s priemernými teplotami okolo 25 stupňov, čo je na Perzský záliv veľmi príjemné.