vuelta 19
9. 1.9. rovinata etapa ciel rovina Andorra > Cortals d'Encamp 94 km Pogačar
 
etapa 09
profil etapy, 3370 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Trend atraktívnych krátkych horských etáp sa prehlbuje a práve Vuelta bola toho priekopníkom, keď v roku 2016 zaradila etapu na Formigal iba s dĺžkou 118 km. Odvtedy sa to ale ešte viac prehlbuje a dnes štartové pole čakalo iba 94 kilometrov s výstupom na Cortals d'Encamp. Očakávali sa veľké vrchárske súboje a ďalší návrat do červeného dresu pre Miguela Lópeza.
 
Hneď od odmávania ostrého štartu sa stúpalo na Coll d'Ordino s dĺžkou 8,9 km a sklonom 5 %, čo budilo dojem, že únik by sa mohol vytvoriť už tu, pretože pôjde hlavne o výkon v kopci a nie taktické manévre. Zdalo sa, že Astana to chce mať pod palcom, ale napokon pustili veľkú skupinu, kde nebol ich veľký súper. Veľmi aktívny bol od úvodu Tao Geoghegan Hart z Ineosu. Podarilo sa mu odskočiť o pár sekúnd. Za ním to bolo všelijaké, skupinky sa menili. V polovici kopca sa situácia ustálila tak, že bolo vpredu 34 pretekárov.
 
Hart počkal skupinku, ale jej tempo s polminútovým náskokom na pelotón sa nepozdávalo dvojici Patrick Bevin (CCC) - Mikel Bizkarra (Euskadi), ktorí chceli získať väčšiu výhodu a osamostatnili sa na čele. Vo veľkej skupine boli mnohé zaujímavé mená ako De Gendt (Lotto), Kelderman (Sunweb), Gesink (Jumbo), silná trojka Astany Fraile, Fuglsang, Izagirre či dokonca kvarteto z Ineosu Poels, De La Cruz, Henao a spomínaný Hart. Bolo tam veľa ľudí, ktorí sa mohli pobiť o etapu ak by mala veľká partia pod cieľovým kopcom pár minút k dobru.
 
Bevin s Bizkarrom do toho poriadne "kopli", pretože sa aj v závere kopca vzďaľovali skupine za nimi, čo bolo trochu prekvapujúce, pretože ich po pomerne krátkom zjazde čakalo vyše pätnásť kilometrov roviny. Na vrchole mali trištvrte minúty na skupinu. Tá sa mohla pochváliť minútou na hlavné pole.
 
Rekapitulácia pretekárov v úniku: Wout Poels, David de la Cruz, Tao Geoghegan Hart, Sebastian Henao a Vasil Kirienka (5x Ineos), Wilco Kelderman, Robert Power, Martijn Tusveld a Michael Storer (4x Sunweb), Robert Gesink, Sepp Kuss a Neilson Powless (3x Jumbo), Antonio Pedrero, Marc Soler (2x Movistar), Pierre Latour, Geofffrey Bouchard (2x Ag2r), Jakob Fuglsang, Gorka Izagirre (2x Astana), Lawson Craddock, Sergio Higuita (2x EF Education), Kilian Frankiny, Romain Seigle (2x FDJ), Thomas De Gendt, Carl Hagen (2x Lotto), Amanuel Ghebreigzabhier, Ben O’Connor (2x DiData), Matteo Fabbro, Ruben Guerreiro (2x Kaťuša), Jesus Herrada, Darwin Atapuma (2x Cofidis), Hermann Pernsteiner (Bahrain Merida), Felix Grosschaurtner (Bora), Mikel Nieve (Mitchelton), Nikias Eg (Trek), Sergio Samitier (Euskadi) a Oscar Cabedo (Burgos).
 
Bola to skupina "všehochuť". Najvyššie postaveným človekom bol siedmy Carl Fredrik Hagen z Lotta, s ktorým ale nikto neráta v súboji o la roja a dopredu sa dostal vďaka včerajšiemu úniku. Iste kvalitnejšia bola trojka Keldermann, Latour a Nieve, ktorí strácali celkovo okolo siedmich minút na Edeta, teda na Lópeza iba štyri a sú to veľmi kvalitní vrchári. šancu na etapový vavrín ale iste mala aj Astana, ktorá tam mala silnú trojku, takže sme mohli so záujmom sledovať, ako sa to bude vyvíjať a kto bude čakať na favoritov, kto prípadne nie. A ako to vlastne bude s červeným dresom. Cofidis mal smolu, že to Edetovi dnes v boji o únik nevyšlo. V červenom drese sa to robí ťažko.
 
Dvojka na úplnom čele logicky prišla o svoju pozíciu a začlenila sa do skupiny v pokojnej pasáži medzi prvým a druhým kopcom. Pelotón strácal čoraz viac. 55 km pred cieľom sa už jeho manko prehuplo cez tri minúty. Pre únik to vyzeralo stále nádejnejšie. Že je tempo vysoké bolo zrejmé z toho, že z úniku sa pomaličky strácali niektorí pretekári. V polovici etapy ich tam bolo tridsať.
 
Na začiatku druhého kopca Coll de la Gallina (12,2 km; 8,3 %) mal únik k dobru štyri minúty a v pelotóne už začali tvrdšie ťahať ľudia z Movistaru, ktorí vpredu nemali až také veľké šance ako iné tímy a chceli niečo vymyslieť na Lópeza s Rogličom. Náskok sa teda zastavil na štyroch minútach. Gallina bola už veľmi tvrdá, pelotón veľmi rýchlo zmazal minútu a to veľmi znepokojovalo početnú čelnú skupinu, ktorá sa začala drobiť a opäť to bol Tao Hart, ktorý skúsil odísť. Dnes mal výborný deň.
 
Tí najlepší sa ale stále snažili držať v ústraní. V závere kopca sa vydal za Hartom bývalý Čaneckého kolega z Amplatzu Hermann Pernsteiner. Skvelý deň mal aj Geofffrey Bouchard, ktorý tam bol s ním. Za nimi sa to drobilo, no o vrchárske body mal záujem hlavne Mikel Bizkarra, ktorý bral najviac na prvom kopci a z druhého si prišiel po tretie miesto. To znamenalo, že má už 16 bodov a je tretí v tejto súťaži. Bodkovaný Madrazo mal šťastie, že dnes tam boli ľudia, ktorí nemali žiadne body.
 
Z pelotónu sa stala skupina favoritov a vypadol z nej aj Edet a bolo zjavné, že sa bude znova prezliekať. Dylan Teuns tam ešte zostával. No dlho mu to nevydržalo. Postupne odtiaľ vypadli všetci "zvláštni" muži z vysokých priečok celkového poradia. V technickom klesaní z Coll de la Gallina ešte únik cítil šancu, tam šli na sto percent, kdežto za nimi favoriti neriskovali. Stále bol odstup na troch minútach. Stále pekne šiel debutant na Grand Tour Carl Hagen, ktorý bol vpredu a časť etapy bol virtuálne v červenom. Aj keď postupne strácal pôdu pod nohami, mohol sa aspoň udržať medzi superfavoritmi v Top 10.
 
Na krátkej rovine pred trojkombináciou kopcov až na cieľovú pásku sa začali ľudia v úniku hádať a nevyzeralo to s nimi ideálne, ostalo ich tam osemnásť. Geofffrey Bouchard im odišiel na vyše minútu a medzi skupinami boli ešte Tao Hart s Benom O'Connorom.
 
Hneď v úvode stúpania zaútočil Miguel López (Astana) a chytiť sa ho snažil Nairo Quintana (Movistar). Primož Roglič (Jumbo) s Alejandrom Valverdem (Movistar) ich rýchlo dorazili, a tak šli ešte chvíľu pospolu. Movistar mal záujem to trhať, a tak to skúsil Valverde. Potom opäť nasadil López.
 
Vrchol Alto de la Comella 18 km pred páskou zdolal ako prvý Bouchard, ktorý bol stále od triumfu veľmi ďaleko, ale robil si skvelé meno a stúpal vo vrchárskej súťaži, kde sa už dostal na druhú pozíciu. Za ním prešli Hart s O'Connorom, tak 15 ľudí s mankom 1:15 a favoriti mali trojminútovú medzeru. Ako prvý vrchol zdolal López s malou výhodou. To ho už čakal Izagirre a postupne získaval sekundičku po sekunde. Zdalo sa, že ideálny deň nemá Roglič, ktorý sa našťastie ešte v tejto fáze mohol spoľahnúť na Bennetta. No akoby sme to zakríkli a došli mu sily.
 
López dokázal získať už 14 km pred cieľom pol minúty a vyzeralo to veľmi nádejne. Za ním sa stále Quintana či Valverde snažili zbaviť Rogliča, ale zatiaľ im to nešlo. Stále boli nadohľad aj Majka s Pogačarom.
 
Bouchard podľa očakávania strácal pôdu pod nohami aj v predposlednom kopci Alto de Engolasters (4,8 km; 8,1 %) a dobiehali ho všetci. Najrýchlejšie López, ktorý sa blížil k minúte straty už 12 km pred páskou, takže to so šancami Francúza nevyzeralo dobre. Nepotešil ho ani dážď. Ako prvý ho dobehol Hart. Aj Brit si bol ale vedomý sily za sebou. Počasie bolo neúprosné a záver dňa zmočil silný dážď a vyzeralo to dokonca aj na krupobitie. Situácia sa tak razom stala neprehľadnou.
 
Po desiatich minútach zmätku sa na úplnom čele objavil Marc Soler, ktorý doteraz jazdil v početnom úniku úplne nenápadne. Za ním sa trúsili ďalší ľudia z pôvodnej početnej skupiny, a tak už López, ktorého na šotolinovom, teda v tomto prípade bahnitom úseku, dobehli Valverde s Quintanom a dokonca aj Pogačarom. Roglič strácal. Movistar ale chcel z toho vyťažiť viac a skúšali to stále. Odísť sa podarilo Quintanovi s Pogačarom. Valverde ostával s Lópezom. Napokon sa tam vrátil aj Roglič.
 
Tri a pol kilometra pred páskou dostal osamotený Soler na čele pokyn, aby počkal Quintanu, čo sa mu vôbec nepáčilo a vášnivo gestikuloval na auto športového riaditeľa. Cítil, že mu vlastný tím vezme etapový triumf. Keď ho Quintana dorazil, Pogačar vyštartoval oproti triumfu. Mladučký Slovinec si to už nenechal ujsť a pripísal si veľké víťazstvo. Quintana finišoval 23 sekúnd za ním. Roglič napokon dobre minimalizoval straty, keď ešte dokonca bral aj bonifikáciu za tretiu pozíciu tesne pred Valverdem. Rezignovaný Soler bol piaty a so stratou 1:01 prišiel do cieľa López. O dôležitú časť svojho náskoku i červený dres prišiel Kolumbijčan kvôli pádu pár kilometrov pred cieľom mimo televíznych kamier.
 
 
pogacar 19 vuelta triumf asofv
Tadej Pogačar v cieli (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Celkové poradie sa už vyčistilo o ľudí, ktorí sa vysoko dostali vďaka únikom. Rozdiely medzi najlepšími nie sú zásadné, práveže sa tam favoriti premleli a Quintana má pred Rogličom k dobru šesť sekúnd, sedemnásť stráca López a dvadsať Valverde. To je štvorka, ktorá sa hodlá vyhrať Vueltu a je možné, že si červený dres ešte párkrát poprehadzuje. Zo zvyšku sveta je najlepšie na tom dnešný víťaz Pogačar, ktorý má manko iba 1:42 a dobrú časovku, no je veľkým otáznikom, ako jeho 20-ročné telo zvládne celé tri týždne. Na šiestej a siedmej priečke budú voľný deň tráviť Hagen s Edetom. Ostatní sú už ďaleko.
 
V bodovacej súťaži Quintana mierne zvýšil svoj malý náskok a po voľnom dni si teda tento dres oblečie Roglič. Najlepším vrchárom ostáva Madrazo, ktorý dnes šetril sily a nikto ho vážnejšie neohrozil. V U25 je to jasná pieseň Lópeza. Pogačar je pripravený, keby sa favoritovi niečo stalo.
 
Pripravujeme pre Vás ranný sumár reakcií...
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 2:58:09 100
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:23 40
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:48 20
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:48 12
5. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:57 4
6. PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:59  
7. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 01:01  
8. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:01  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:01  
10. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 01:38  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po 1. týždni
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 35:18:18 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:06  
3. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:17  
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:20  
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:42  
6. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 01:46  
7. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 02:21  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 03:22  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 03:53  
10. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 04:46  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Priebežné poradie bodovacej súťaže po 1. týždni
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 70
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 64
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 58
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po 1. týždni
1. MADRAZO Ángel Burgos - BH 29
2. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 21
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 18
 
 
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po 1. týždni
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 35:18:35
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:25
3. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 06:24
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 77,4 km - Coll d'Ordino: dĺžka 8,9 km; sklon 5 %
hc 20 modre 37,8 km - Coll de la Gallina: dĺžka 12,2 km; sklon 8,3 %
2 20 18 km - Alto de la Comella: dĺžka 4,2 km; sklon 8,6 %
2 20 10,6 km - Alto de Engolasters: dĺžka 4,8 km; sklon 8,1 %
ciel1 20 Cieľ - Alto els Cortals d'Encamp: dĺžka 5,7 km; sklon 8,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
V doterajšom priebehu sa vyprofilovala štvorica najsilnejších a nie je veľký predpoklad, že v takejto ťažkej horskej etape by sa niečo menilo na vrchárskej hierarchii. Vo výhode budú lídri tímu Movistar, ktorí môžu vo finále využiť početnú výhodu, keďže Alejandro Valverde a Nairo Quintana jazdia na mimoriadne vysokej úrovni. V očakávanom vyvrcholení môže jeden z nich nastupovať a ten druhý čakať na aktivitu súperov, čo je vždy výhodná pozícia. Stále platí otrepané, že najsilnejší budú práve vtedy, keď budú spolupracovať, a dôležitá etapa prichádza aj pre celý Movistar. Len v takejto ťažkej previerke sa ukáže, kto zo spomínanej dvojice je skutočne lepšie pripravený. Miguel López je možno najlepším vrchárom na podujatí a musí využiť presne takýto vyčerpávajúci profil, aby získal čo najviac času na svojich hlavných súperov. Nie je pochýb, že bude atakovať. Otázkou len zostáva, ktorý kopec si vyhliadne. Posledné tri výstupy sú vhodné na rozhodujúci nástup, ale útleho kolumbijského cyklistu môže trošku pribrzdiť šotolinová cesta, kde budú mať výhodu robustnejší jazdci. Preto bude možno čakať len na cieľový výstup, alebo tadiaľ bude musieť prejsť za pomoci nejakého kolegu. V každom prípade očakávame veľkú aktivitu zo strany Astany a jej lídra. Aj na Primoža Rogliča čaká veľmi dôležitá previerka. Ak sa mu podarí finišovať v blízkosti jeho hlavných vyzývateľov, pred časovkou sa dostane do perfektnej pozície. Na Mas de la Costa bol silný, ale teraz ho čaká oveľa náročnejšie vrchárske a vytrvalostné predstavenie, čo mu nemusí úplne sadnúť. Môže byť však spokojný, že takýto profil sa objaví už počas deviateho dňa. Uvedení jazdci si vybudovali odstup pred ostatnými pretekármi a budeme zvedaví, ako sa bude vyvíjať súboj o ďalšie pozície. Status quo bude chcieť zachovať Majka, ktorý zatiaľ pôsobí veľmi isto a bude chcieť zostať na piatej priečke. V klasifikácii sa stále nachádzajú silné mená a tie druhé z druhej časti Top 10 môžu staviť aj na prekvapujúce útoky už na Coll de la Gallina, čo by dramatickosti len a len prospelo. Aru, Pogačar, Cháves alebo Nieve by mohli patriť k tým cyklistom, ktorí rozbehnú akciu ďaleko pred cieľom. Bez šance na úspech nebude ani brejk a na tento spôsob boja budú nachystaní najmä Hart alebo Poels.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Organizátori zámerne presúvali pelotón na sever krajiny, aby mohli zakončiť úvodný týždeň v Andorre perfektnou horskou etapou. Podarilo sa a bude to jedna z najdôležitejších previerok z pohľadu klasifikácie. Na začiatku uvedie pretekárov do kontextu dňa Coll d’Ordino (17 km; 5,4 %), na ktorom sa odohrá tradičná hra o miesto vo vedúcej skupine. Tvrdý štart vystrieda dlhé klesanie a príchod na najťažší kopec etapy. Coll de la Gallina (11,5 km; 8,3 %) ešte viac umocní vrchársku náladu na trati, množstvo úsekov v okolí desiatich percent výrazne zvýši únavu v balíku. Navyše, Gallina nie je vôbec ďaleko pred cieľom, preto môže rozprúdiť akciu aj medzi favoritmi. Po ďalšom klesaní sa môže odohrať útok aj na Alto de la Comella (4,3 km; 7,9 %), ktorý je takisto strmý, a potom už príde na rad atraktívne vyvrcholenie etapy. Osemnásť kilometrov pred páskou sa začne stúpať na Alto de Engolasters (6,1 km; 7,2 %) a cyklisti tu objavia niekoľko pasáží s dvojciferným prevýšením. Za ním príde plochých 3700 metrov, ale na prašnej ceste, ktorá je navyše úzka, takže pred cieľovým kopcom čakajú na pretekárov nervózne okamihy. Cortals d’Encamp (5,5 km; 8 %) je nepríjemne strmý najmä na úvodných dvoch kilometroch, následne sa cesta ustáli na necelých osem percent. Andorrská lahôdka bude určená len pre tých najsilnejších a pretekári s najlepšou formou dostanú šancu zasadiť súperom dôležitý úder. Krátke a dynamické predstavenie bude vábiť k útokom z väčšej diaľky, ale aj strašiť nespevnenou cestou pred cieľovým kopcom.
 
 
etapa 09 kopec 1
Profil prvého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
 
 
 
etapa 09 kopec 2
Profil druhého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 09 kopec 3
Profil cieľového kopca (© lavuelta.com)