Na francúzskych cestách chýbali skutočne ťažké stúpania, preto sme nevideli strhujúci súboj o žltý dres. Dôležité bolo jazdiť počas celého týždňa konštantne na vysokej úrovni a maximálny výkon ponúknuť v pravom čase. A to najlepšie zvládol Jakob Fuglsang, s ktorým sa dostali na stupne víťazov Tejay Van Garderen a Emanuel Buchmann.
 
Podujatie začalo veľmi sľubne, keď sme v úvodných dvoch dňoch sledovali napínavú koncovku, a v druhej etape dokonca pred cieľom atakovali aj favoriti na titul a vytvorili sa medzi nimi rozdiely. Ako sa neskôr ukázalo, bol to jeden z rozhodujúcich počinov na pretekov. Pre vývoj v klasifikácii bolo len dobré, že po ITT zostávalo v hre o pódium množstvo kvalitných vrchárov, ale kopcovitá ponuka sa napokon predviedla ako nedostatočná. V šiestej a ôsmej etapa sa neodohrala žiadna akcia a vyčerpávajúci Montée de Pipay pôsobil vzrušujúco len pred vrcholom. Hierarchiu medzi početnou skupinou favoritov vytvorili iba detaily.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo toho najlepšieho z Dauphiné 2019
 
 
Najstabilnejší bol Fuglsang
 
Vo všetkých kľúčových previerkach finišoval na vysokých miestach Jakob Fuglsang a podarilo sa mu nadviazať na svoj triumf zo sezóny 2017, plus pokračovať presne tam, kde skončil po jarných klasikách. Dánsky jazdec zvládol bez komplikácii druhý deň, silný výkon podal aj v časovke s deviatym miestom a aktívne sa prezentoval aj v kráľovskej etape. So silnou podporou nemal problémy obhajovať žltý dres v poslednej etape a spolu s Astanou zaknihoval ďalší veľký úspech.   
 
V tomto roku naozaj funguje parádna tímová chémia v kazašskej zostave a pre partiu je dôležité, že na vysokej úrovni jazdia aj pred vrcholom celej sezóny. "Je to pre mňa špeciálny triumf, lebo som mohol aspoň jeden deň jazdiť v žltom drese, kým pred dvomi rokmi som ho získal len v poslednej etape. Teším sa na Tour de France. Myslím si, že som na správnej ceste a doteraz to bola skvelá sezóna nielen pre mňa, ale aj celú Astanu. V tíme je fantastická atmosféra, nejazdíme so žiadnym stresom, vieme sa obetovať jeden pre druhého a z toho dôvodu sme dokázali vyhrať veľa pretekov s mnohými pretekármi," povedal šťastný Fuglsang, ktorý dúfa, že teraz je ten správny čas, aby sa mu podarilo vybojovať kariérny sen. Pódium na TdF.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostih kráľovskej etapy
 
 
Prekvapujúco dobre si viedol Tejay van Garderen. Už v Kalifornii sme mohli u neho sledovať náznaky kvalitnej formy a na Dauphiné len potvrdil, že to nebola jednorazová záležitosť. Pomohla mu obmedzená kopcovitá ponuka, ale veľmi dobre zvládol výstup na Montée de Pipay, a ako vo svojich najlepších časoch sa predviedol v jazde proti chronometru. "Veľmi sa teším z môjho výsledku. Dauphiné sú prestížne preteky a aby ste na nich obsadili stupne víťazov, musíte ukázať veľkú úroveň. Je to pre mňa príjemné povzbudenie pred Tour, kde budem podporovať Rigoberta Urána. Mojou hlavnou zbraňou bola časovka. Som síce dobrý v kopcoch, ale nie až tak dobrý ako klasickí vrchári, a práve časovka je miestom, kde môžem robiť skutočné rozdiely. Počas celého týždňa sme podávali kvalitné tímové výkony. Mladíci a skúsení borci plnili svoje úlohy," vyjadril sa evidentne spokojný americký pretekár, ktorý si opäť užíva jazdu na vysokej úrovni.
 
Vysoké ambície potvrdil Bora - hansgrohe, keď sa mu podarilo získať stupne víťazov. Emanunel Buchmann skončil piaty v časovke a tretí v kráľovskej etape, čo bolo dostatočné, aby vybojoval pekný výsledok pre nemeckú zostavu. V tomto roku podáva kvalitne dobré výkony na etapových podujatiach, preto musí byť sebavedomý pred Tour, keďže mu to ide v časovke a aj kopcoch.
 
 
buchmann 19 stupanie dazd bohfb
Emanuel Buchmann (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Veľkú spokojnosť hlásil aj šéf tímu Enrico Poitschke: "Jediná vec, ktorú môžem povedať na konci podujatia, je klobúk dole! Emanuel Buchmann predviedol počas celého týždňa konštantný a skvelý výkon. Ale všetci naši cyklisti jazdili celý čas výborne a dobre spolupracovali. V posledných dvoch etapách sa mi páčili najmä Emanuel a Felix Grossschartner, ale som hrdý na celý tím. Emanuel získal tretie miesto v takejto silnej silnej konkurencii jazdcov na GC a je to pre nás naozaj skvelý výsledok." Aj tento úspech signalizuje, že zástupcovia nemeckej zostavy patria v aktuálnej sezóne k najlepšie pripraveným cyklistom vo WT. 
 
 
Pre niektorých je časovka stále veľký problém
 
Preteky skončili smoliarskym spôsobom pre Adama Yatesa, ktorý prišiel v poslednej etape o stupne víťazov, keď musel odstúpiť kvôli horúčke. Britský jazdec predviedol skutočne silný výkon v ITT, ale prišiel o žltý dres v kráľovskej etape, no aj tak si môže pochvaľovať, že kým ho nezabrzdila choroba, patril k tým skutočne najsilnejším. Obrovský problém museli riešiť v tíme Ineos, keď sa im ťažko zranil Chris Froome. Zareagovali však dobre a Wout Poels skončil štvrtý v poradí, vyhral dojazd na Montée de Pipay a poslednú etapu ovládol aj Dylan van Baarle. Klasikár, ktorý bol schopný vyhrať horskú etapu.
 
 
dauphine 19 podium bohfb
Pódium Critérium Du Dauphiné 2019 (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Samotný Chris Froome mal šťastie v nešťastí, že jeho pád sa odohral v blízkosti sanitky a mohla mu byť okamžite poskytnutá pomoc. Stratil dva litre krvi a bilancia jeho zranení je hrozivá. Ťažko si zlomil pravú stehennú kosť, zlomeniny sa objavili aj na hrudnej kosti a stavcoch, poranil si aj lakte a rebrá. Jeho rehabilitácia by mala trvať šesť mesiacov, no britský jazdec je pripravený bojovať, aby sa vrátil späť v plnej sile.
 
Na Dauphiné sme sa dozvedeli, že Bardet, Quintana a Martin stále zaostávajú v ITT a pri tom všetkom nedostávajú šancu v kopcoch, aby stratený čas získali späť. Do TdF sa musia ešte zlepšiť. Na svojej najvyššej úrovni sa neukázal ani Richie Porte, ktorý má ešte rezervy, a aj on sa musí predstaviť na Tour vo svojej maximálnej forme, lebo niektorí súperi dosahujú skutočne špičkovú úroveň. Na konci pretekov bol sklamaný Thibaut Pinot, ktorý čakal náročnejšie horské etapy, a v kopcoch sa nemohol realizovať želaným spôsobom. V ITT a kráľovskej etape podal síce dobré výkony, ale viac ako piate miesto v poradí mu zo nezaručilo.
 
Dvomi etapovými výhrami sa vytiahol Wout van Aert a najviac prekvapil tým, že ich získal v časovke a šprinte v okresanom balíku. Julian Alaphilippe trénoval v únikoch, aby mohol obhajovať horskú súťaž na TdF, po dlhom čase získal veľký triumf Boasson Hagen a Tom Dumoulin sa nepresvedčil, či mu umožní zranené koleno podať stopercentný výkon na Tour. Inak nebude štartovať na francúzskej GT.       
 
 
Konečné poradie Critérium du Dauphiné 2019
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 30:44:27 500
2. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:20 400
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:21 325
4. POELS Wout Team Ineos link ikonka 00:28 275
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:33 225
6. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:11 175
7. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:12 150
8. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:21 125
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:24 100
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:38 85
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov