Jednou z hlavných udalostí tohtoročnej Tour bude útok Petra Sagana na rekord v bodovacej súťaži a slovenský jazdec urobil všetko preto, aby prepisoval históriu. Francúzske podujatie pritiahlo takmer kompletnú šprintérsku špičku a do kvalitnej formy sa dostali aj zvučné mená, ktoré sa budú zameriavať na etapové triumfy v náročnejšom teréne.
 
 
sagan 18 tour podium zeleny bohfb
Peter Sagan vlani na Tour (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Zelený dres láka ako nikdy predtým
 
Petrovi Saganovi sa podarilo vyšperkovať svoju formu, aby mohol byť opäť jedným z hlavných aktérov na TdF a vybojovať tak žiadaný siedmy zelený dres. Na preteky síce smeruje silná konkurencia, ale všetci šprintéri budú mať veľmi ťažkú pozíciu, aby so slovenským cyklistom dokázali udržať krok v bodovacej súťaži počas celých troch týždňov. V predchádzajúcich edíciách sa presadil na Starej dáme svojou univerzálnosťou, výsledkovou konzistenciou a konštantne vysokou výkonnosťou počas celých pretekov. Na tieto atribúty sa bude spoliehať aj tentoraz.
 
Jeho všestrannosť je už povestná. Sagan dokáže zbierať výsledky nielen v hromadných dojazdoch pelotónu, ale aj vo zvlnených či kopcovitých etapách, kde dôjde do cieľa okresaný balík a väčšina šprintérov má na trati problémy. A jeho špecialitou sú šprinty do kopca, čo potvrdil aj v minulom ročníku v meste Quimper. Zároveň  sa mu vyhýbajú výsledkové zaváhania a na Tour sa nezvykne objaviť podobný jazdec, ktorý by sa mohol pochváliť toľkými vysokými umiestneniami. V uplynulom vydaní až dvanásťkrát finišoval v Top 8, teda presadil sa prakticky vo všetkých prípadoch, keď bolo potrebné skončiť v etape čo najvyššie. Na Grand Tour si zaslúži pozornosť aj jeho odolnosť počas celých troch týždňov. Bez nej by nemohol využívať svoje majstrovstvo, ak by v priebehu pretekov začal slabnúť. Miestami sa zdá, že na Tour sa pripravuje rovnako ako jazdci na celkové poradie, aby zostal rovnako silný a dravý aj na konci podujatia.
 
 
video v clanku ikonka ciernaMinuloročný triumf Petra Sagana v meste Quimper
 
 
V aktuálnej sezóne vybojoval tri výhry a tú najdôležitejšiu dosiahol v tretej etape na Okolo Švajčiarska, kde sa vytiahol agresívnou a rýchlou koncovkou. Švajčiarske podujatie ho ukázalo presne v takej fazóne, akú predvádzal pred svojimi predchádzajúcimi úspechmi na Tour, takže v tíme Bora - hansgrohe musí vládnuť pozitívna nálada.
 
V šprintérskych koncovkách bude jeho úlohou finišovať čo najviac vpredu a v hromadných dojazdoch mu budú hlavne pomáhať Oss s Burghardom. Hneď prvý deň sa bude končiť na miernom stúpaní a to bude veľká výzva pre slovenského pretekára z pohľadu žltého dresu. Tretia etapa má čisto klasikársky charakter a bude mimoriadne svedčať jeho kvalitám. Trasa piatej a deviatej etapy môže byť pre neho tiež zaujímavá, ale všetko bude záležať od toho, akí pretekári tu vytiahnu do boja. V druhej časti pretekov sa objavia ťažké horské previerky, ale dá sa medzi nimi nájsť vhodný profil, kde sa nachádza šprintérska prémia pred kľúčovými stúpaniami. A to môže byť dôležité z pohľadu bodovacej súťaže a motivácie ísť do úniku. Peter Sagan má pred sebou veľmi dôležitú edíciu, ale už disponuje bohatými skúsenosťami, aby sa mu podarilo splniť všetky ciele, ktoré si stanovil.
 
 
sagan 19 suisse kolegovia hlad bohfb
Peter Sagan s Marošom Hladom (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Šprintérska špička hladná po úspechu
 
Medzi najrýchlejších jazdcov budú patriť Elia Viviani a Caleb Ewan a obaja budú cieliť na svoj prvý úspech na TdF. Taliansky pretekár sa nepresadil na Gire, preto sa okamžite začal sústrediť na Starú dámu. Po nevydarenom období sa dokázal zmobilizovať a vo Švajčiarsku sa prezentoval výborným spôsobom. Získal dve etapy, keď ukázal nielen rýchlosť, ale aj odolnosť a potrebnú silu, čo bolo pre neho potrebným povzbudením pred Tour. A keďže dostal výbornú šprintérsku podporu, s Lampaertom, Morkovom a Richezem bude v koncovkách veľmi sebavedomý. Caleb Ewan môže doraziť na podujatie v dobrej nálade, pretože už má vo vrecku triumfy z Gira, a víťazný pocit oprášil aj nedávno na ZLM Tour. Z hľadiska samotnej maximálnej rýchlosti bude patriť medzi hlavných favoritov v rovinatých etapách a aby naplno využil svoje danosti, bude potrebná jeho zohratosť s De Buystom a Klugem. Keď to tejto partii klape na konci etapy, austrálsky borec vždy bojuje o najvyšší stupienok.
 
 
video v clanku ikonka ciernaViviani ukázal vo Švajčiarsku výbornú formu
 

Vysoké ambície musí mať Dylan Groenewegen. Držiteľ troch víťazných etáp na francúzskom podujatí pretekal v tomto roku vo výbornej forme, a keď sa dostane na svoju maximálnu úroveň, je veľmi ťažko poraziteľný. Ako v úvodných dvoch etapách na P-N, kde zvládol nielen vietor, ale aj šprintérsku koncovku. Holandský pretekár sa teda nehodí len na čisto rovinaté etapy, ale poradí si aj s náročnejšou trasou, čo bude jeho benefit počas úvodného týždňa. Disponuje obrovskou silou v nohách a aj sebavedomím, no uvidíme, ako to bude s jeho tímovou podporu na konci etáp, kde mu budú najviac pomáhať Wout van Aert a Amund Jansen. Zaujímavou postavou na Tour môže byť aj samotný Van Aert. Ak si udržal výkonnosť z Dauphiné, určite si nájde vhodný profil, aby sa pokúsil získať etapu.
 
V skupine odolných šprintérov budeme zvedaví na Michaela Matthewsa. Aj on utrpel neúčasťou Toma Dumoulina, pretože dostal jasné inštrukcie od Sunwebu, že na Tour nebude sledovať svoje ambície, ale má sa pripraviť na pomoc pre holandského cyklistu. Z toho dôvodu ani netrénoval svoju rýchlosť a to môže byť teraz problém, keď bude chcieť vyhrať etapu. Vo Švajčiarsku sme videli, že jeho koncovka nebola dostatočná, ale mal ešte dosť času, aby sa čo najlepšie pripravil na Starú dámu a ukázal sa v potrebnej fazóne.
 
 
matthews 19 katalansko triumf sunf
Michael Matthews (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Výborné výkony na jarných klasikách a aj nedávno na Okolo Nórska dostali do výborného rozpoloženia Alexandra Kristoffa. Stále platí, že je veľmi rýchly na konci dlhých a náročných etáp, a určite ho potešilo, že v programe sa objaví hneď niekoľko vyčerpávajúcich rovinatých profilov s dĺžkou cez dvesto kilometrov. Bez Fernanda Gaviriu bude jasnou šprintérskou jednotkou v UAE Emirates a po ruke mu bude najmä talentovaný Jasper Philipsen, ktorý v tomto roku vyhral etapu na TDU. Sonny Colbrelli a Matteo Trentin budú tradične cieliť za etapami, ktoré budú ťažké pre klasických šprintérov a ponúknu aj náročnejší dojazd. Obaja už potrebujú úspech. Colbrelli získal len jednu výhru na Okolo Ománu a Trentin zase triumfoval dvakrát, ale tiež naposledy vo februári.
 
Na podujatí sa môže presadiť aj Boasson Hagen. Ako ukázal v prvej etape na Dauphiné, stále má v sebe kvalitu, aby zvíťazil aj na najvyššej úrovni. V tíme Dimension Data dostal šancu aj Giacomo Nizzolo, ktorého vedenie celku uprednostnilo pred Cavendishom. Ani taliansky jazdec však doteraz nepútal úspešnou a silnou koncovkou. Konkurenciu budú dopĺňať André Greipel, ten však nemá za sebou vydarené obdobie, a Christophe Laporte, ktorý čaká na prelomový výsledok. Na GT a vo WT sa ešte nepresadil. Zvedaví budeme na Magnusa Corta. Dánsky jazdec sa v poslednom čase skôr sústredí na úniky, ako na šprintérske koncovky v náročnejších etapách, a možno sa mu podarí rovnaký kúsok ako v minuloročnej edícii v pätnástej etape. 
 
 
hagen 18 kocky dddf
Edvald Boasson Hagen (© Dimensions Data / StiehlPhotography)


Úspech vedie cez úniky

Na podujatie smeruje aj skupina pretekárov, ktorí nebudú bojovať v celkovej klasifikácii, ale ich cieľom je získanie etapového triumfu na vyzývavom teréne, ktorý nebude vhodný ani pre šprintérov, ani pre jazdcov na GC. Medzi týmito menami vyčnieva Julian Alaphilippe. Domáci jazdec si vyslúžil obdiv v minulom ročníku za výhru vo vrchárskej súťaži a dva etapové triumfy. A nikto nepochybuje, že bude mať rovnaký zámer aj tentoraz. Už na Dauphiné si vyskúšal niekoľko únikov a do úspešného konca pretavil ten v šiestej etape, plus vybojoval bodkovaný dres. Alaphilippe nemusí byť tým úplne najlepším vrchárom, ale jeho aktivita mu môže zaručiť dostatok vrchárskych bodov, aby obhájil svoj minuloročný úspech. Spolu s tým nájde na podujatí dostatok vhodných profilov,  kde môže bojovať o víťazstvo. Už v prvom týždni sú to predstavenia vo Vogézach alebo v Centrálnom masíve. Na konci však striehnu  náročné profily s dlhými stúpaniami, ktoré budú aj pre neho veľké výzvy, ale týmto skúškam sa nemôže nijako vyhnúť, lebo na alpských a pyrenejských obroch sa bude lámať vrchárska súťaž. Aby vyhral túto klasifikáciu, musí predviesť svoje minuloročné nohy.
 
Uvidíme, ako sa vyvinie situácia okolo Vincenza Niabliho. Ak nebude mať nohy na súboje v klasifikácii, v druhej časti podujatia môže pôsobiť veľmi aktívnym spôsobom v horských etapách, keď už nebude hrozbou pre kandidátov na titul. Jeho kolega Rohan Dennis nehovorí o zameraní sa na GC a skôr si trúfa vyhrať nejakú etapu. Po skvelom výkone vo Švajčiarsku ho čaká dôležitý test na Grand Tour, no nedáva si na svoje plecia príliš veľký náklad. Určite sa pokúsi čo najlepšie zužitkovať svoju formu a uvidíme, kam to môže dotiahnuť. Keď pôjde o etapu, s takouto vrchárskou odolnosťou sa nemusí sústrediť len na ITT, ale aj na horské etapy v úniku.
 
V celku Lotto - Soudal budú netrpezlivo čakať na svoje šance v brejkoch Wellens, De Gendt, Benoot a  Monfort. Prví dvaja menovaní vedia poriadne dostať do úzkych balík aj na zvlnenom teréne, Benoot môže útočiť hocikde a Monfort si počká na náročnejšie profily. No nebudú len naháňať víťazstvá, ale všetci aj tvrdo pomáhať Calebovi Ewanovi v rovinatých etapách. V tíme CCC chýba šprintér a jazdec na GC, preto Van Avermaet, Bevin a De Marchi budú striehnuť na každú dobrú príležitosť, aby sa mohli ukázať. V horských etapách môže dostať voľnú ruku Rui Costa a uvidíme, ako bude na tom v kopcoch Warren Barguil, pretože jeho doterajšie vrchárske výkony neboli oslnivé. Ale titul francúzskeho šampióna dokáže robiť zázraky. Dobrý výsledok môže vybojovať snaživý Guillaume Martin a na preteky mieri aj Ilnur Zakarin. Ak nebude schopný po Gire bojovať v klasifikácii, postupne sa môže dostať do dobrej formy potrebnej na predvedenie silných únikov. V Cofidise sa dostal do veľmi dobrej formy Jesús Herrada a môže byť tak pravidelným útočníkom v kopcovitých a horských etapách.