1. 7.9. zvlnena etapa ciel rovina Glasgow > Kirkcudbright 201 km Groenewegen
2. 8.9. zvlnena etapa ciel rovina Kelso > Kelso 166 km Trentin
3. 9.9. rovinata etapa ciel rovina Berwick-Tweed > Newcastle 183 km Groenewegen
4. 10.9. rovinata etapa ciel rovina Gateshead > Kendal 173 km Van der Poel
5. 11.9. rovinata etapa ciel rovina Birkenhead > Birkenhead 174 km Groenewegen
6. 12.9. rovinata etapa ciel rovina Pershore > Pershore 14,4 km Affini
7. 13.9. zvlnena etapa ciel rovina Warwick > Southam 190 km Van der Poel
8. 14.9. zvlnena etapa ciel rovina Altrincham > Manchester 166 km Van der Poel
 
 

Okolo Británie 2019 - 1. etapa, sobota 7. septembra

1. 7.9. zvlnena etapa ciel rovina Glasgow > Kirkcudbright 201 km Groenewegen
S1 profile
profil etapy, 1700 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Sobotu svoje brány otvorili aj etapové preteky Okolo Británie. Hneď na úvod čakala pretekárov najdlhšia previerka v šiestom ročníku, ktorá mala vyvrcholiť v hromadnom dojazde. Predpoklady sa do bodky naplnili a na konci nechal svoje rýchle nohy prehovoriť Dylan Groenewegen, vyhral suverénnym spôsobom. Zužitkoval tak výbornú prácu svojho celku, pretože boli to hlavne jazdci Jumbo - Visma, ktorí počas celého dňa okupovali čelo hlavnej skupiny.
 
Svoju stopu v príbehu etapy zanechali aj spočiatku šiesti utečenci. Boli nimi Rory Townsend z Canyon DHB p/b Bloor Homes, Conor Dunne z Israel Cycling Academy, Gediminas Bagdonas z Ag2r La Mondiale, James Fouché z Tímu Wiggins Le Col, Jake Scott zo SwiftCarbon Pro Cycling a Dries De Bondt z Corendon - Circus. Neskôr vpredu zostali iba štyria, a nakoniec traja muži, ktorých pelotón pohltil desať kilometrov pred páskou. Zaujímavosťou bolo, že aj minulý rok v prvej etape strávil deň v úniku Townsend (Canyon). 
 
Potom už domestici Dylana Groenewegena nasadili také tempo, aby žiaden pretekár v balíku nedokázal ujsť a na konci tak mohol holandský šprintér zabojovať nielen o etapu, ale aj o najcennejšie tričko. Na posledných metroch mu nedokázal nikto odporovať. Druhý cieľovú čiaru preťal Davide Cimolai, tretí bol Matteo Trentin. Do najlepšej päťky sa zmestili ešte Mathieu Van der Poel a Ben Swift. Ďalší favorit, Sacha Modolo, sa neprezentoval zrovna najlepšie, bol až desiaty.
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 4:39:49 20
2. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00 10
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 5
4. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 00:00  
5. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:00  
6. VALLÉE Boris Wanty - Gobert Cycling Team 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Okolo Británie 2019 - 2. etapa, nedeľa 8. septembra

2. 8.9. zvlnena etapa ciel rovina Kelso > Kelso 166 km Trentin
S1 profile
profil etapy, 1546 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Druhá etapa na Okolo Británie bola v oboch ukazovateľoch jednoduchšia ako úvodná previerka. Bola kratšia a tiež v počte nastúpaných metrov bola o niečo ľahšia. Napriek tomu pelotón neprišiel do cieľa spolu, pretože v poslednom stúpaní sa snažili vrchári striasť najrýchlejších mužov v ňom. Z časti sa im to podarilo, pretože v záverečnom šprinte chýbalo zopár kvalitných šprintérov, ale dostal sa do neho Matteo Trentin, ktorý na kockách dokázal vyprodukovať najväčšiu rýchlosť.
 
Skoro celú nedeľu strávili v úniku traja muži. Boli nimi Gediminas Bagdonas z Ag2r La Mondiale, Samuel Jenner z Tímu Wiggins Le Col a Pete Williams zo SwiftCarbon Pro Cycling, ktorí si rozdelili body na všetkých prémiách, okrem posledných dvoch. Ku koncu ich púte za slávou sa k nim pripojili aj Mathieu van der Poel z Corendon - Circus a Frederik Frison z Lotto Soudal, lenže práve atak týchto dvoch mužov vyprovokoval k spolupráci celky Jumbo - Visma a Mitchelton - Scott.
 
Posledné spomenutý tím na posledných tridsiatich kilometroch nasadil vysoké tempo a šprintéri v stúpaní Dingleton začali strácať dych. Vzadu zostal aj Dylan Groenewegen. Jeho situácia sa zhoršila potom, čo skúsil zaútočiť Pavel Sivakov, ale kolegovia Mattea Trentina boli veľmi silní a po chvíli ruského jazdca dobehli. Druhá skupina sa však veľmi vzdialila a bolo jasné, že jej členovia do boja o etapu nezasiahnu. Nakoniec jazdci Mitcheltonu priviedli vedúcu skupinu do šprintu, v ktorej zostalo 62 pretekárov a ich líder nenechal nikoho na pochybách. Okrem víťaznej etapy sa navliekol aj do najcennejšieho dresu. Druhý v etape skončil Jasper De Buyst a tretí bol Mike Teunissen.
 
 
Výsledky etapy
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 3:55:53 20
2. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00 10
3. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 5
4. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00  
5. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 8:35:25 5
2. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:11  
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:11  
4. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
5. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:16  
6. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:17  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


 

Okolo Británie 2019 - 3. etapa, pondelok 9. septembra

3. 9.9. rovinata etapa ciel rovina Berwick-Tweed > Newcastle 183 km Groenewegen
S1 profile
profil etapy, 1300 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Pondelok na pretekárov na podujatí Okolo Británie čakala doposiaľ najjednoduchšia etapa, jej koniec ale taký ľahký nebol. Na pásku v meste Newcastle priviedol pelotón krátky brdok, podľa dostupných informácii v najprudšej pasáži mal sklon až dvadsať percent. V skutočnosti tak strmo nevyzeral, a aj preto na konci konkurenciu znovu prevalcoval Dylan Groenewegen. Holanďan nechal zabudnúť na nepodarený včerajšok, kedy kvôli strate troch minút nemohol zasiahnuť do boja o etapu.
 
Papierovo ľahší deň na ceste tak jednoducho nevyzeral. Začiatok prebiehal ako obyčajne, hneď v úvode unikli šiesti jazdci, a to Jake Scott zo SwiftCarbon Pro Cycling, Robert Scott z Tímu Wiggins Le Col, Rory Townsend z Canyon DHB p/b Bloor Homes, Dries De Bondt z Corendon - Circus, Harry Tanfield z Kaťuše - Alpecin a Christophe Noppe zo Sport Vlaanderen - Baloise. Šestica v čele dlhý čas udržovala náskok okolo troch minút a získala body na všetkých prémiách.
 
Veľmi dôležitým momentom v príbehu tretej etapy bol incident na 121. kilometri. Pri prechode cez železničné priecestie nie všetci jazdci z pelotónu cez neho prešli predtým, ako spadli závory a rozhodcovia sa rozhodli na chvíľu etapu prerušiť. Reštart prišiel o štyri kilometre neskôr, šestica vpredu sa vtedy nachádzala pred mestom Morpeth, z kade do cieľa chýbalo prejsť ešte viac ako šesťdesiat kilometrov. Balík im ešte po krku nešiel, dokonca v nasledujúcich kilometroch utečenci zväčšili svoj odstup.
 
Aj preto na čele vydržali takmer až po bránu označujúcu posledný kilometer. Sto metrov pred ňou ich ale balík pohltil. Potom už nasledovalo technické finále a šprint do krátkeho kopca. Ako prvý ho otvoril práve Dylan Groenewegen, ktorý začal šprintovať dvesto metrov pred páskou. Nikto na jeho zrýchlenie nedokázal zareagovať a o víťazovi bolo prakticky rozhodnuté. Druhý preťal cieľovú čiaru Mathieu van der Poel, tretí bol Davide Cimolai. Keďže Matteo Trentin finišoval na piatom mieste, udržal najcennejší dres.
 
 
Výsledky etapy
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 4:37:53 20
2. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 00:00 10
3. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00 5
4. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 13:13:18 5
2. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:07  
3. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 00:11  
4. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:11  
5. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
6. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:16  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Okolo Británie 2019 - 4. etapa, utorok 10. septembra

4. 10.9. rovinata etapa ciel rovina Gateshead > Kendal 173 km Van der Poel
 
S1 profile
profil etapy, 2773 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Organizátori označili štvrtú etapu ako kopcovitú, teda najnáročnejšiu v celom programe šiesteho ročníka pretekov. Jazdci v nej neustále stúpali alebo klesali, a bolo to vidieť aj na priebehu etapy. Na konci v meste Kendal bol pripravený finiš na kopci dlhom šesťsto metrov, v ktorom predviedol svoje silné stránky Mathieu van der Poel. Jeho počin mu priniesol nielen etapové víťazstvo, ale o sekundu získal aj najcennejší dres.
 
Utorok pretekári absolvovali skoro tritisíc výškových metrov, a veľkú dávku z nich prešli traja muži v úniku. Boli nimi Dylan Van Baarle a Eddie Dunbar z Ineosu a Axel Dumont z Ag2r La Mondiale. Dunbar sa k vedúcemu duu pripojil neskôr, na 35. kilometri. Britskému celku sa tak vyplatila aktivita na začiatku dňa a vpredu mohli hrať na dve karty. Lenže ešte ďaleko pred cieľom sa trio rozpadlo, najdlhšie z nich mútil vodu Van Baarle, ktorého balík dobehol 35 kilometrov pred páskou.
 
Jazdci Ineosu sa nevzdávali, boli aktívni aj naďalej. Akonáhle bolo po celodennom úniku, pokúsil sa opustiť už dosť oklieštený pelotón Giovanni Moscon. Vymyslieť niečo ešte pomerne ďaleko od cieľa skúšali aj Pavel Sivakov a Ben Swift. Ich ataky, a ani skoro všetky ostatné, pretože pozornosť súperov skúšalo veľké množstvo cyklistov, boli medzi nimi napríklad aj Mathieu van der Poel alebo Tiesj Benoot, však k získaniu väčšej výhody neviedli. 
 
Potom však ušli ďalší traja pretekári. Tony Gallopin, Ben Hermans a James Shaw istý čas viedli o pol minúty a v závere pokukovali aj po víťazstve. Ešte pod posledný kopec prišli na prvom mieste, ale v ňom sa cez nich ako veľká voda prevalil Mathieu van der Poel, ktorému v koncovke nedokázal nikto konkurovať. Holanďan bol taký suverénny, že druhý pretekár v cieli na neho stratil tri sekundy. Bol ním Jasper De Buyst, tretí bol Simon Clarke. Aj vďaka tomu sa Van der Poel dostal do zeleného.
 
 
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 4:23:08 20
2. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:03 10
3. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:03 5
4. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:03  
5. JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo - Visma link ikonka 00:03  
6. VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy 00:03  
7. MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team 00:03  
8. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 00:03  
9. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:03  
10. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 17:36:27 5
2. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:01  
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:07  
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:14  
5. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:15  
6. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:19  
7. JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo - Visma link ikonka 00:19  
8. SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen - Baloise 00:19  
9. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:19  
10. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 00:19  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Okolo Británie 2019 - 5. etapa, streda 11. septembra

5. 11.9. rovinata etapa ciel rovina Birkenhead > Birkenhead 174 km Groenewegen
S1 profile
profil etapy, 945 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Ďalšia previerka na Okolo Británie mala rovinatý charakter. Pelotón pri spoznávaní kraja v okolí mesta Birkenhead síce prešiel cez tri vrchárske prémie, ale ani jeden kopec nemal také parametre, aby v závere hral na husle niekto iný ako šprintéri. Papierové predpoklady sa naplnili do bodky a na konci najrýchlejší muži na podujatí predviedli ďalšiu šou. Jej dirigentom bol znovu Dylan Groenewegen, ktorý si na konto pripísal už tretie víťazstvo v tohtoročnej edícii.
 
Pomerne veľmi jednoduchý deň v nezvyčajnom počasí pre britské ostrovy strávila v čele skupina zložená zo štyroch jazdcov. Už v úplnom začiatku etapy balík opustili Jake Scott zo SwiftCarbon Pro Cycling, Robert Scott z Tímu Wiggins Le Col, Matthew Bostock z celku Canyon DHB p/b Bloor Homes a Emil Vinjebo z Riwal Readynez Cycling. Najdlhšie z nich vpredu vydržal práve posledný menovaný, ktorého hlavné pole dostihlo až v samom závere, v poslednom stúpaní.
 
Potom už nasledovalo veľké finále v podaní šprintérov. Najrýchlejším z nich bol opäť Dylan Groenewegen, ktorý aj v treťom hromadnom dojazde, ktorého bol súčasťou, dokázal najrýchlejšie rozkrútiť svoje nohy. Vyhral viac-menej suverénne a pripísal si na konto už 49. profesionálne víťazstvo. Druhý dnes bol Matthew Walls, tretí Matteo Trentin, ktorý sa po jednodňovej prestávke vrátil na priebežné prvé miesto. Držiteľ najcennejšieho dresu v piatej etape, Mathieu van der Poel, finišoval ako štrnásty.
 
Dnešok poznačili väčšie a menšie tragédie niektorých jazdcov. Cez známy kraj prechádzal Steve Cummings, lenže po páde musel z pretekov odstúpiť. Podľa informácií od organizátora Cummings nemá žiadne vážnejšie zranenie. Na zemi skončili aj Rory Townsend, držiteľ jedného z cenných dresov, alebo Ben Hermans. Obaja vyšli zo svojich incidentov bez väčšej ujmy, takže boli schopní etapu dokončiť. Dnes okrem Cummingsa odstúpili ďalší traja pretekári. 
 
 
Výsledky etapy
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 3:57:31 20
2. WALLS Matthew Veľká Británia 00:00 10
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 5
4. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00  
5. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00  
6. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 21:33:55 5
2. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 00:03  
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:10  
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:17  
5. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:18  
6. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:22  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Okolo Británie 2019 - 6. etapa, štvrtok 12. septembra

6. 12.9. rovinata etapa ciel rovina Pershore > Pershore 14,4 km Affini
S1 profile
profil etapy, 99 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Šiesta etapa bola jednou z kľúčových v tohtoročnej edícii Okolo Británie. Na programe bola totiž časovka. Jej trasa nebola dlhá a ani profilovo náročná. Pretekári išli skoro stále po rovine, od štartu až do cieľa. Sedieť preto mala špecialistom na túto disciplínu, o víťazovi mali rozhodovať len sekundy. Všetky indície sa nakoniec ukázali ako pravdivé, pretože zvíťazil Edoardo Affini, kvalitný časovkár, a svojmu najbližšiemu súperovi nadelil sedem sekúnd. Na najvyšší stupienok sa dostal iba po druhýkrát vo svojej profesionálnej kariére.
 
Jedným z favoritov na zisk etapového vavrínu bol aj Sebastian Langeveld, aj keď doposiaľ žiadne víťazstvo v súboji s chronometrom ešte nezaznamenal. Dnes od toho nebol ďaleko, ale nakoniec mu zopár sekúnd chýbalo. Bolo z toho druhé miesto. Na pomyselné stupne víťazov sa dostal ešte Dylan Van Baarle, ktorý mal na tisícinu zhodný čas ako druhý Langeveld. Do tesného súboja o druhé miesto zasiahli ešte Luke Durbridge a Tanel Kangert. Obaja zašli dobré časovky, ale vo výsledku im čo-to chýbalo a preto sa museli uspokojiť so štvrtým, respektíve piatym miestom.
 
Dnešná časovka trochu premiešala pozície v najlepšej desiatke v celkovom poradí. Matteo Trentin, ktorý sa včera vrátil do zeleného, v nej nešiel zle, ale o priebežné prvé miesto prišiel. Naň sa vráti Mathieu van der Poel, ktorému trasa časovky chutila, zašiel šiesty najlepší čas. Veľký posun hore zažili Pavel Sivakov, ktorý si po dnešku polepšil o sedem miest a momentálne je už na tretej pozícii v GC, a Gianni Moscon, ktorý preskočil ôsmich súperov. Smerom hore sa posunul aj Nils Politt, naopak Jasper De Buyst, Mike Teunissen a Andrej Amador zažili zosun o pár priečok.
 
 
Výsledky
1. AFFINI Edoardo Mitchelton - Scott link ikonka 16:39 20
2. LANGEVELD Sebastian EF Education First Pro Team link ikonka 00:07 10
3. VAN BAARLE Dylan Team Ineos link ikonka 00:07 5
4. DURBRIDGE Luke Mitchelton - Scott link ikonka 00:08  
5. KANGERT Tanel EF Education First Pro Team link ikonka 00:10  
6. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 00:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 21:50:49 5
2. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:06  
3. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:24  
4. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:26  
5. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:27  
6. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 00:33  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
 

Okolo Británie 2019 - 7. etapa, piatok 13. septembra

7. 13.9. zvlnena etapa ciel rovina Warwick > Southam 190 km Van der Poel
 
S1 profile
profil etapy, 1745 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
V predposlednej etape sa ešte dalo niečo urobiť s klasifikáciou. Na konci čakali dva okruhy s cieľovým stúpaním dlhým 1600 metrov a  sklonom šesť percent a na tomto javisku sa opäť postavili proti sebe dvaja najsilnejší jazdci na podujatí.
 
Pelotón najskôr trápili v úniku Meyer (Mitchelon-Scott) a Van Baarle (Ineos), pričom austrálsky jazdec strácal v poradí len 1:19. Tím Corendon - Circus si napokon dokázal poradiť s týmto nebezpečenstvom, ale v poslednom kole zaútočilo ďalších päť jazdcov a tí boli chytení okresaným balíkom len na záverečnom kopci. Posledný kilometer si už postrážil samotný Matthieu van der Poel a celý čas si pripravoval pozíciu na svoj typický šprint do kopca. Až do konca ho tieňoval Matteo Trentin, ale na nič iné sa nezmohol, lebo holandský jazdec bol znovu mimoriadne silný a vybojoval svoju druhú etapu na podujatí. Matteo Trentin musel na páske len pokrčiť plecom, že s tým sa nič robiť nedalo. Tretí finišoval Simon Clarke, ktorý dosiahol rovnaký výsledok aj vo štvrtej etape.
 
Na čele poradia upevnil svoju pozíciu Van der Poel a je na najlepšej ceste uchmatnúť celkový titul. V zajtrajšej etape je na programe jednoduchší dojazd a Matteo Trentin bude mať náročnú úlohu, aby vynuloval 12-sekundové manko. Na tretiu priečku v poradí sa posunul Jasper de Buyst, keď sa mu dnes zišla jeho lepšia koncovka, než akú má Pavel Sivakov.
 
 
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 4:07:49 20
2. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:01 10
3. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:03 5
4. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:03  
5. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:03  
6. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 25:58:25 5
2. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:12  
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:40  
4. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:42  
5. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:51  
6. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 00:51  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Okolo Británie 2019 - 8. etapa, sobota 14. septembra

8. 14.9. zvlnena etapa ciel rovina Altrincham > Manchester 166 km Van der Poel
S1 profile
profil etapy, 1872 nastúpaných metrov (© tourofbritain.co.uk)
 
 
Záverečná etapa mala definitívne rozlúštiť hádanku, kto sa stane celkovým víťazom podujatia. Najlepšie karty v rukách držal Mathieu van der Poel, ktorý po včerajšom víťazstve viedol o dvanásť sekúnd. Profil dnešnej etapy nebol príliš náročný a ani samotná koncovka. Aj preto sa o etapový vavrín pobili rýchli muži z pelotónu, spomedzi ktorých bol opäť raz najrýchlejší líder tímu Corendon - Circus. Van der Poel ovládol finále Okolo Británie a tiež aj šestnásty ročník.
 
Na začiatku poslednej etapy ukazovali farby svojich celkov, a hlavne sponzorov, traja pretekári. Gabz Cullaigh z Tímu Wiggins Le Col, Matthew Holmes z Madison Genesis a Emil Vinjebo z Riwal Readynez Cycling. Tí však veľa starostí tímom v pelotóne neurobili, viac ich potrápila iná trojica, konkrétne Larry Warbasse z Ag2r La Mondiale, Michal Golaš z Ineosu a Mark Christian z Tímu Wiggins Le Col, ktorá unikla v poslednej časti etapy. Veľký náskok si síce nevybudovala, ale súčasťou pelotónu sa stala iba desať kilometrov pred cieľom.
 
Následne sa pokúsil uniknúť ešte aj Matteo Trentin, lenže Mathieu van der Poel sa za neho nalepil a nedovolil mu získať čo i len sekundovú výhodu. Trentin si následne uvedomil, že už podujatie vyhrať nemôže, preto prestal tlačiť na pílu a obaja sa zaradili do balíka. Koncentroval sa tak aspoň na zisk etapy, lenže na cieľovej rovinke ho porazil ako Van der Poel, tak aj Cees Bol. Všetci traja na páske zviedli veľmi tesný súboj, opäť rozhodovali centimetre a lepšie hodený bicykel.  
 
 
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 3:49:26 20
2. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00 10
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 5
4. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
5. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00  
6. MODOLO Sacha EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
7. EEKHOFF Nils Team Sunweb link ikonka 00:00  
8. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team 00:00  
10. WYSS Danilo Team Dimension Data link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 29:47:41 200
2. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:17 150
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:50 125
4. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:52 100
5. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:01 85
6. MOSCON Gianni Team Ineos link ikonka 01:01 70
7. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 01:03 60
8. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 01:04 50
9. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:07 40
10. JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo - Visma link ikonka 01:08 35
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov po etape