Saudi Tour 2020 (2.1), 4. - 8. februára (755 km) - 1. ročník
1. | 4.2. | Rijád > Jaww | 173 km | Costa | ||
2. | 5.2. | Sadus Castle > Rijád | 182 km | Bonifazio | ||
3. | 6.2. | Rijád > Al Bujari | 119 km | Bauhaus | ||
4. | 7.2. | Rijád > Al Muzahimiyah | 137 km | Bouhanni | ||
5. | 8.2. | Rijád > Rijád | 144 km | Bauhaus |
Štartová listina |
1. | 4.2. | Rijád > Jaww | 173 km | Costa |
profil etapy, 1296 nastúpaných metrov (© thesauditour.com) |
Tento rok už redakcia nedude môcť pokrývať tri a viac etapových podujatí v jednom týždni. Maximom budú dva etapáky + prípadné nižšie preteky so Slovákmi mimo Bory. Tento týždeň sme, samozrejme, zaradili do vydavateľského plánu najsilnejšie obsadné preteky Okolo Valencie a vybrali sme si, že prednosť pred Etoile de Bességes dostanú nové preteky pod taktovkou ASO v Saudskej Arábii.
Na Saudi Tour pricestovali štyri tímy World Tour, jedenásť Pro celkov a tri kontinentálne. Zaujímavosťou bol nemecko-africký tím Bike Aid, ktorý často jazdí v exotických destináciách, no bol aj na Okolo Slovenska. Dnes sa kvôli televíznemu prenosu do úniku natlačili až dvaja pretekári tohto celku, dokonca samotný šéf tímu a manažér Nikodemus Holler. S ním tam boli Jesse De Rooij, Oliver Moore z Riwalu, Pablo Guerrero z Burgosu, Stephen Bassett z Rally a Maral-Erdene Batmunkh z malajzisjkého tímu Terengganu, kde v minulosti pôsobil aj slovenský športový riaditeľ Adam Szabó.
Šestica vpredu to na trase z Rijádu do Jawwu nemala vôbec jednoduché. Aj keď si vybudovala sedem minút náskoku, fúkal silný vietor a pelotón sa začal deliť. Výrazne sa zrýchlilo a už v polovici etapy bolo všetko pohromade. Po chvíli kľudu sa opäť o pozornosť hlásili menšie tímy a bola to naháňačka. Napokon sa podarilo odpútať štvorčlennej skupine, kde bol najznámejším borcom Heinrich Haussler (Bahrain McLaren). Ďalej tam boli Evaldas Šiškevičius (Nippo), Bert De Backer (B&B Hotels) a Andreas Kron (Riwal).
Táto patria srdnato bojovala a dostihnutá bola až na záverečných metroch. Zdalo sa, že sa chystá špurt, ale v samom závere sa cesta poriadne dvihla a najlepšie nohy aj načasovanie predviedol Rui Costa (UAE). Podarilo sa mu prekonať Nacera Bouhanniho (Arkéa). Výborné nohy mal ďalší veterán Haussler, ktorému sa aj po dvadsaťkilometrovom úniku ešte podarilo finišovať tak, že bral druhú priečku tesne pred francúzskym búrlivákom. Určite banoval, že sa nekončilo pod kopcom.
Video záverečného kilometra |
Z triumfu i zeleného dresu pre lídra pretekov sa teda teší 33-ročný portugalský matador. Majster sveta z Florencie sa posledné roky pomerne trápi, aj keď sa často dostával do Top 10, chýbali mu triumfy a dnes sa mu podarilo vyhrať po troch rokoch. Čaká ho určite zaujímavý týždeň, v ktorom sa pokúsi eliminovať všetky púštne nástrahy či bonifikácie súperov. Práve Haussler získal tri sekundy na rýchlostnej prémii, teda je iba jedinú za Costom.
Costa je z tímu Spojených arabských emirátov, teda krajiny, ktorá so Saudskou Arábiou susedí. Dodajme, že tieto dve krajiny majú medzi sebou dobré vzťahy, pretože zdieľajú spoločné geopolitické záujmy. To isté platí i o druhom celku z týchto končín Bahrain McLaren. Aj Bahrajn je sunnitskou monarchiou, hoci 2756-krát menšou krajinou ako gigantická Saudská Arábia. Uvidíme teda, či bude aj v ďalších dňoch pokračovať súperenie týchto celkov. Ako sme písali, Costu s Hausslerom delí jediná sekunda.
Triumf Costu (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling) |
Výsledky etapy | ||||||||
1. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 3:52:12 | 14 | ||||
2. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:00 | 5 | ||||
3. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:00 | 3 | ||||
4. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | |||||
5. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:00 | |||||
6. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 00:00 |
7. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
8. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
9. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
10. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
11. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
12. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
13. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
14. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
15. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
16. | JULES Justin | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
17. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:00 | ||
18. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:00 | ||
19. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:10 | ||
20. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:10 | ||
21. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:12 | ||
22. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:12 | ||
23. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:12 | ||
24. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:12 | ||
25. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:15 | ||
26. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:15 | ||
27. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:15 | ||
28. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 00:15 | ||
29. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 00:15 | ||
30. | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | 00:15 | ||
31. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:15 | ||
32. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:15 | ||
33. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:15 | ||
34. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:15 | ||
35. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:15 | ||
36. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 00:25 | ||
37. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 00:25 | ||
38. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 00:25 | ||
39. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:25 | ||
40. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:25 | ||
41. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:30 | ||
42. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 00:31 | ||
43. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 00:31 | ||
44. | PLANCKAERT Baptiste | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:31 | ||
45. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:36 | ||
46. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:46 | ||
47. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:46 | ||
48. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 00:46 | ||
49. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:46 | ||
50. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 00:46 | ||
51. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 00:46 | ||
52. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:46 | ||
53. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:53 | ||
54. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 00:54 | ||
55. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 00:57 | ||
56. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 01:12 | ||
57. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 01:14 | ||
58. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 01:15 | ||
59. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 01:15 | ||
60. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 01:32 | ||
61. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 01:34 | ||
62. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 01:50 | ||
63. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 01:57 | ||
64. | VAN DER LIJKE Nick | Riwal Readynez Team | 02:13 | ||
65. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 02:13 | ||
66. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 02:24 | ||
67. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 02:24 | ||
68. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 02:31 | ||
69. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 02:35 | ||
70. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 02:35 | ||
71. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 02:39 | ||
72. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 03:47 | ||
73. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 03:52 | ||
74. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 03:52 | ||
75. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 03:52 | ||
76. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 03:52 | ||
77. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 03:52 | ||
78. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 03:52 | ||
79. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 03:52 | ||
80. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 03:52 | ||
81. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 03:52 | ||
82. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 04:05 | ||
83. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 07:06 | ||
84. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 07:41 | ||
85. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 07:41 | ||
86. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 07:41 | ||
87. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 07:52 | ||
88. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 07:52 | ||
89. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 07:55 | ||
90. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 07:55 | ||
91. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 07:55 | ||
92. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 07:55 | ||
93. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 07:55 | ||
94. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 07:55 | ||
95. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 07:55 | ||
96. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 07:55 | ||
97. | WOLF Justin | Bike Aid | 07:55 | ||
98. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 07:55 | ||
99. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 07:55 | ||
100. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 07:55 | ||
101. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 07:55 | ||
102. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 07:55 | ||
103. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 08:02 | ||
104. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 08:02 | ||
105. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 08:02 | ||
106. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 08:02 | ||
107. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 08:02 | ||
108. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 08:02 | ||
109. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 08:02 | ||
110. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 08:02 | ||
111. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 08:06 | ||
112. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:06 | ||
113. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 08:21 | ||
114. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 08:23 | ||
115. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 15:04 | ||
116. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 18:36 | ||
117. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 18:36 | ||
118. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 18:36 | ||
119. | COTÉ Pier-André | Rally Cycling | 18:36 | ||
120. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 21:28 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 3:52:02 | 3 | ||||
2. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:01 | |||||
3. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:06 | |||||
4. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:09 | |||||
5. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:10 | |||||
6. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:10 |
7. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 00:10 | ||
8. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:10 | ||
9. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:10 | ||
10. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:10 | ||
11. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:10 | ||
12. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:10 | ||
13. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 00:10 | ||
14. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:10 | ||
15. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:10 | ||
16. | JULES Justin | NIPPO DELKO One Provence | 00:10 | ||
17. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:10 | ||
18. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:10 | ||
19. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:10 | ||
20. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:10 | ||
21. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:20 | ||
22. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:20 | ||
23. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:22 | ||
24. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:22 | ||
25. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:22 | ||
26. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:22 | ||
27. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:25 | ||
28. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:25 | ||
29. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:25 | ||
30. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 00:25 | ||
31. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 00:25 | ||
32. | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | 00:25 | ||
33. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:25 | ||
34. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:25 | ||
35. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:25 | ||
36. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:25 | ||
37. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:25 | ||
38. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 00:35 | ||
39. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 00:35 | ||
40. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 00:35 | ||
41. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:35 | ||
42. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:35 | ||
43. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:40 | ||
44. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 00:41 | ||
45. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 00:41 | ||
46. | PLANCKAERT Baptiste | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:41 | ||
47. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:46 | ||
48. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:54 | ||
49. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:56 | ||
50. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:56 | ||
51. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 00:56 | ||
52. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:56 | ||
53. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 00:56 | ||
54. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 00:56 | ||
55. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:03 | ||
56. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 01:04 | ||
57. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 01:07 | ||
58. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 01:22 | ||
59. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 01:24 | ||
60. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 01:25 | ||
61. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 01:42 | ||
62. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 01:44 | ||
63. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 02:00 | ||
64. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 02:07 | ||
65. | VAN DER LIJKE Nick | Riwal Readynez Team | 02:23 | ||
66. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 02:23 | ||
67. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 02:34 | ||
68. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 02:41 | ||
69. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 02:45 | ||
70. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 02:45 | ||
71. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 02:49 | ||
72. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 03:57 | ||
73. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 04:02 | ||
74. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 04:02 | ||
75. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 04:02 | ||
76. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 04:02 | ||
77. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 04:02 | ||
78. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 04:02 | ||
79. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 04:02 | ||
80. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 04:02 | ||
81. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 04:02 | ||
82. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 04:15 | ||
83. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 07:16 | ||
84. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 07:51 | ||
85. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 07:51 | ||
86. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 07:51 | ||
87. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:02 | ||
88. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 08:02 | ||
89. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 08:05 | ||
90. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 08:05 | ||
91. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 08:05 | ||
92. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 08:05 | ||
93. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 08:05 | ||
94. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 08:05 | ||
95. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 08:05 | ||
96. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 08:05 | ||
97. | WOLF Justin | Bike Aid | 08:05 | ||
98. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 08:05 | ||
99. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 08:05 | ||
100. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 08:05 | ||
101. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 08:05 | ||
102. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:05 | ||
103. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 08:12 | ||
104. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 08:12 | ||
105. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 08:12 | ||
106. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 08:12 | ||
107. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 08:12 | ||
108. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 08:12 | ||
109. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 08:12 | ||
110. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 08:12 | ||
111. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 08:16 | ||
112. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:16 | ||
113. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 08:31 | ||
114. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 08:33 | ||
115. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 15:14 | ||
116. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 18:46 | ||
117. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 18:46 | ||
118. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 18:46 | ||
119. | COTÉ Pier-André | Rally Cycling | 18:46 | ||
120. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 21:38 |
2. | 5.2. | Sadus Castle > Rijád | 182 km | Bonifazio |
profil etapy, 948 nastúpaných metrov (© thesauditour.com) |
Aj keď sa preteky volajú Okolo Saudskej Arábie, všetko sa kvôli logistike i reprezentatívnosti sústredí iba okolo hlavného mesta Rijád, teda všetci spia v rovnakom hoteli celé preteky. V stredu sa štartovalo severozápadne od metropoly v okolí hradu s názvom Sadus. V Googli sme nenašli jedinú fotografiu tohto hradu. Po takej púštnej slučke pelotón finišoval v Rijáde so 182-kilometrami v nohách. Hlavné mesto je jedným z najrýchlejšie rastúcich metropol sveta. Ešte v 60-tych rokoch malo len 150 000 obyvateľov, no v roku 2009 už 4,8 milióna a aktuálne by tu už malo žiť vyše osem miliónov ľudí.
Boj o únik bol krátky, veľmi rýchlo sa dopredu dostala pätica Kévin Van Melsen (Circus), Ángel Fuentes (Burgos), Joel Nicolau (Caja) a opäť aj Nikodemus Holler (Bike Aid). Vybudovali si vyše šesť minút náskoku, no potom to už UAE držalo. Aj keď dnes príliš nefúkalo a nešlo sa zásadne rýchlo, viacero pretekárov sa ocitlo na zemi. Medzi nimi aj "klasický padač" Mark Cavendish, ktorý aj túto sezónu už vo farbách Barahin McLaren takto pokrstil. Pádov však bolo viac a po jednom z nich preteky musel opustiť Justin Jules z Nippa.
Dnes sa už očakávala klasická šprintérska koncovka, no to paradoxne tímu so zeleným mužom až tak nevyhovovalo, pretože viaceré celky tu mali silnejších šprintérov a Haussler kedysi patril do veľmi schopnej druhej vlny rýchlych mužov. Tretie miesto (a dres lídra) pre Austrálčana nebolo utópiou, hoci v Bahraine mali aj Cavendisha s Bauhausom, takže to musela byť ráno dilema, na koho postaviť taktiku, keďže tu ako hlavný kandidát na triumf bol Nacer Bouhanni (Arkéa).
Už vyše desať kilometrov pred dojazdom bol únik dostihnutý a opäť mal problémy Cavendish, ktorý sa ocitol sám za balíkom. Keďže nemal pri sebe kolegov, zdalo sa, že dnes sa na neho nepôjde a skúsia to asi na Bauhausa. Bahrain McLaren celý čas najlepšie viedol balík a mal plnú kontrolu nad všetkým. 1200 metrov pred páskou v technickej pasáži vyštartoval dopredu Heinrich Haussler, ktorého si doskočil Niccolo Bonifazio (Total), ktorý bol v tom čase v správnom čase na správnom mieste. Červeno-oranžový celok okamžite spomalil a zrazu tam bola veľká diera. Talian sa chvíľu schovával za trochu premotivovaným Austrálčanom a nastúpil mu päťsto metrov pred páskou. Mal dostatočne silné nohy na to, aby udržal maličký náskok a dvíhal ruky nad hlavu. Hausslera dobehli, a tak zvesil nohy.
Video dojazdu etapy |
Na druhej priečke finišoval Phil Bauhaus (Bahrain McLaren) pred Nacerom Bouhannim (Arkéa). Rui Costa (UAE) si udržal dres lídra, aj keď mal dnes veľké šťastie a už sa to nemusí opakovať. Haussler nedotiahol do cieľa svoj únik možno aj preto, že včera do toho hrozne veľa investoval. A tiež to, že Bouhanni finišoval až tretí a bral len štyri sekundy bonifikácie. V celkovom poradí Costa vedie o sekundu pred Hausslerom, dve stráca Bouhanni a štyri Bauhaus. Bonifazio je po včerajšom páde mimo poradia.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 4:32:31 | 14 | ||||
2. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 00:02 | 5 | ||||
3. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:02 | 3 | ||||
4. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 00:02 | |||||
5. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:02 | |||||
6. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:02 |
7. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 00:02 | ||
8. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:02 | ||
9. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 00:02 | ||
10. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:02 | ||
11. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:02 | ||
12. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:02 | ||
13. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:02 | ||
14. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:02 | ||
15. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:02 | ||
16. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 00:02 | ||
17. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:02 | ||
18. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:02 | ||
19. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:02 | ||
20. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:02 | ||
21. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:02 | ||
22. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:02 | ||
23. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:02 | ||
24. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:02 | ||
25. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:02 | ||
26. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:02 | ||
27. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:02 | ||
28. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 00:02 | ||
29. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 00:02 | ||
30. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:02 | ||
31. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:02 | ||
32. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 00:02 | ||
33. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:02 | ||
34. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 00:02 | ||
35. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 00:09 | ||
36. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:09 | ||
37. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 00:09 | ||
38. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:09 | ||
39. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:12 | ||
40. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:12 | ||
41. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:12 | ||
42. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:12 | ||
43. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:12 | ||
44. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 00:12 | ||
45. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:12 | ||
46. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 00:12 | ||
47. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:12 | ||
48. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:12 | ||
49. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 00:12 | ||
50. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:12 | ||
51. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 00:12 | ||
52. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 00:12 | ||
53. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:12 | ||
54. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 00:12 | ||
55. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:12 | ||
56. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:12 | ||
57. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 00:12 | ||
58. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 00:12 | ||
59. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:12 | ||
60. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 00:19 | ||
61. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:25 | ||
62. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:27 | ||
63. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:32 | ||
64. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 00:34 | ||
65. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:34 | ||
66. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 00:34 | ||
67. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 00:34 | ||
68. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 00:34 | ||
69. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 00:34 | ||
70. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:34 | ||
71. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 00:34 | ||
72. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 00:34 | ||
73. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 00:34 | ||
74. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:34 | ||
75. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 00:34 | ||
76. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:34 | ||
77. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:34 | ||
78. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 00:34 | ||
79. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 00:34 | ||
80. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:34 | ||
81. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 00:42 | ||
82. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 00:47 | ||
83. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 00:47 | ||
84. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 00:47 | ||
85. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 00:47 | ||
86. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:47 | ||
87. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:47 | ||
88. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 00:47 | ||
89. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 00:47 | ||
90. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:47 | ||
91. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 00:47 | ||
92. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 00:47 | ||
93. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 00:47 | ||
94. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:47 | ||
95. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:47 | ||
96. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 00:47 | ||
97. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:47 | ||
98. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 00:47 | ||
99. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 00:47 | ||
100. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 00:59 | ||
101. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 01:18 | ||
102. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 01:30 | ||
103. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 01:58 | ||
104. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 02:01 | ||
105. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 02:01 | ||
106. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 02:01 | ||
107. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 02:01 | ||
108. | WOLF Justin | Bike Aid | 02:01 | ||
109. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 02:33 | ||
110. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 02:33 | ||
111. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 05:10 | ||
112. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 05:10 | ||
113. | PLANCKAERT Baptiste | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 05:10 | ||
114. | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | 05:10 | ||
115. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 05:23 | ||
116. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 05:29 | ||
117. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 05:29 | ||
DNF | JULES Justin | NIPPO DELKO One Provence | odstúpil | ||
DNS | VAN DER LIJKE Nick | Riwal Readynez Team | neštart. | ||
DNS | COTÉ Pier-André | Rally Cycling | neštart. |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 8:24:35 | 3 | ||||
2. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:01 | |||||
3. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:02 | |||||
4. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 00:04 | |||||
5. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:09 | |||||
6. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:10 |
7. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:10 | ||
8. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:10 | ||
9. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:10 | ||
10. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:10 | ||
11. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:10 | ||
12. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:10 | ||
13. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:10 | ||
14. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:10 | ||
15. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:10 | ||
16. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:20 | ||
17. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:20 | ||
18. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:20 | ||
19. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:20 | ||
20. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:20 | ||
21. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:22 | ||
22. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:22 | ||
23. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:22 | ||
24. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:25 | ||
25. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:25 | ||
26. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 00:25 | ||
27. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 00:25 | ||
28. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:32 | ||
29. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:32 | ||
30. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:35 | ||
31. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:35 | ||
32. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:35 | ||
33. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:35 | ||
34. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 00:45 | ||
35. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:45 | ||
36. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:45 | ||
37. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:47 | ||
38. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:54 | ||
39. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:56 | ||
40. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 01:06 | ||
41. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 01:07 | ||
42. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 01:07 | ||
43. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 01:12 | ||
44. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 01:13 | ||
45. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 01:13 | ||
46. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 01:14 | ||
47. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 01:20 | ||
48. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:26 | ||
49. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 01:28 | ||
50. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 01:35 | ||
51. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:35 | ||
52. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 01:41 | ||
53. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 02:07 | ||
54. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 02:12 | ||
55. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 02:21 | ||
56. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 02:27 | ||
57. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 02:29 | ||
58. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 02:44 | ||
59. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 02:50 | ||
60. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 02:55 | ||
61. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 02:55 | ||
62. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 03:17 | ||
63. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 03:26 | ||
64. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 03:59 | ||
65. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 04:02 | ||
66. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 04:04 | ||
67. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 04:31 | ||
68. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 04:42 | ||
69. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 04:47 | ||
70. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 04:47 | ||
71. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 04:47 | ||
72. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 04:47 | ||
73. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 05:18 | ||
74. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 05:33 | ||
75. | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | 05:33 | ||
76. | PLANCKAERT Baptiste | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 05:49 | ||
77. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 06:01 | ||
78. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 06:33 | ||
79. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 06:46 | ||
80. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 07:16 | ||
81. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 08:01 | ||
82. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 08:05 | ||
83. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 08:05 | ||
84. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:05 | ||
85. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 08:10 | ||
86. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 08:12 | ||
87. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 08:15 | ||
88. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 08:15 | ||
89. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:16 | ||
90. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 08:19 | ||
91. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 08:21 | ||
92. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 08:22 | ||
93. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 08:23 | ||
94. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 08:34 | ||
95. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 08:37 | ||
96. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 08:37 | ||
97. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 08:44 | ||
98. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 08:44 | ||
99. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:47 | ||
100. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:48 | ||
101. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 08:50 | ||
102. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 08:50 | ||
103. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 08:50 | ||
104. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 08:50 | ||
105. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 08:57 | ||
106. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 09:01 | ||
107. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 10:04 | ||
108. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 10:04 | ||
109. | WOLF Justin | Bike Aid | 10:04 | ||
110. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 10:06 | ||
111. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 13:39 | ||
112. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 13:58 | ||
113. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 15:59 | ||
114. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 19:09 | ||
115. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 19:18 | ||
116. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 19:31 | ||
117. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 22:10 |
3. | 6.2. | Rijád > Al Bujari | 119 km | Bauhaus |
profil etapy, 1475 nastúpaných metrov (© thesauditour.com) |
Tretí deň bol najnáročnejší, pretože mal iba 119 kilometrov, na ktorých sa nastúpalo bez mála 1500 výškových metrov. Boli tu viaceré menšie kopce a v kombinácii s teplom i vetrom bolo o zábavu postarané. Navyše, záver už pretekári poznali, pretože sa finišovalo na rovnakom mieste ako včera, kde sa podarilo ujsť Bonifaziovi. Zaujímavosťou bol aj šprint 12 km pred cieľom, kde brali pretekári bonifikácie.
Tiež to bol deň, kde chceli získať nešprintéri. Únik sa nevytvoril príliš rýchlo. Trvalo až pol hodiny, kým sa dopredu dostala taká partia, ktorú už balík pustil. Bola zo zaujímavá úderka takmer zo všetkých kontinentov sveta. Švajčiar Joel Sutter (Wallonie), Nemec Nikodemus Holler, ktorý nechýbal v celodennom únku ani raz (Bike Aid), Kanaďan Nigel Ellsay (Rally), Keňan Suleiman Kangangi (Bike Aid) a Mongol Maral-Erdene Batmunkh (Terengganu). Takýto pestrý únik sme snáď ešte za desať rokov fungovania portálu nikdy nepísali. Rôznorodej partii to ale dlho nevydržalo, vpredu strávili len hodinu, pretože pelotón bol dnes veľmi hladný.
Zdalo sa, že Rui Costa si 48 km pred páskou prišiel po tri bonifikačné sekundy z rýchlostnej prémie. Tak to komunikoval aj oficiálny kanál pretekov. To však bola mylná informácia, pretože bonifikácie sa brali len z bonusového šprintu. Ťažko povedať, prečo to v UAE nevedeli. Nasledovalo množstvo pokusov rôznych pretekárov, ktorí to skúšali najmä v krátkych stúpaniach. Neboli to ale ľudia z celkového poradia. Všetko sa stále miešalo, no k spomínanému bonusovému šprintu 12 km pred páskou prišiel pelotón. Ten bol na vrchole krátkeho kopca a všetko na plné obrázky rozprúdili ľudia z UAE. Pod vrcholom nastúpil Rui Costa a nikto mu nedokázal sekundovať, šprintéri vysoko v poradí ani nechceli, keďže šetrili sily.
Video Costovho ataku na prémii |
Costa pokračoval vo vysokom tempe ďalej a vypracoval si niekoľkosekundový náskok. To znamenalo, že viacerí v kopci zaostávajúci pretekári mali sťaženú situáciu pri návrate do hlavného poľa. To sa aj rozdelilo. S blížiacim sa cieľom Portugalčan čoraz viac riskoval. Stále plytval sily sám a za ním sa už sformovala vyše polovica hlavného poľa, teda hrozilo, že v samom závere by ho mohli súperi prevalcovať a líder by niečo stratil.
Osem kilometrov pred dojazdom mal Costa k dispozícii pätnásť sekúnd a v balíku za ním boli aj Mark Cavendish (Bahrain McLaren) a Nacer Bouhanni (Arkéa Samsic). Costa to musel vzdať, keď chcel prísť do cieľa bez straty. Zmieril sa s tým, že získal len tri bonifikačné sekúndy. Dúfal, že nevyhrá Bouhanni. Nevyhral, pretože najlepšie to v závere zmenežoval tím Bahrain McLaren, ktorý zrejme šiel na Cavendisha (tak to Bauhaus povedal pred etapou), ale Phil Bauhaus mu tak neskutočne rozbehol špurt, že ho nikto nepreliezol. Bolo to niečo nevídané. Marcel Sieberg odstúpil už 500 metrov pred páskou a odvtedy bol nemecký špurtér na čele.
Druhý Reinardt van Rensburg (NTT) sa len s údivom pozeral na výkon Bauhausa. Na tretiu priečku sa natlačil Alžírčan Youcef Reguigui (Terengganu), ktorý už je rozbehnutý z Amissa Bongo. Štvrtý bol Carlos Barbero (NTT) a piaty Nacer Bouhanni (Arkéa).
Video záverečného kilometra |
Bauhasovi sa aj vďaka dnešnému pozoruhodnému špurtu podarilo dostať do čela celkého poradia, Costa stráca tri, Bouhanni osem sekúnd, a tak ešte stále môže vyhrať ktokoľvek z nich. Dnes treba pochváliť aj taktickú vyspelosť Marka Cavendisha, ktorý v záverečnom kilometri šiel za Bauhausom na druhej pozícii s vidinou špurtu, ale keď videl, aký je jeho rozbiehač rýchly a má na to, aby vyhral, umne spomalil, vytvoril dieru a znemožnil tak boj o triumf Bouhannimu, ktorý šiel za jeho zadným kolesom. Ďalší ich museli predbiehať, a to sa už Bauhaus radoval z triumfu. Klobúk dole pred výkonom bahrajského celku, ktorý to dnes dokonale zrežíroval.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 2:48:27 | 14 | ||||
2. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 00:00 | 5 | ||||
3. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | 3 | ||||
4. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:00 | |||||
5. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:00 | |||||
6. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:00 |
7. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
8. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
9. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
10. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:00 | ||
11. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:00 | ||
12. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:00 | ||
13. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:00 | ||
14. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
15. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 00:00 | ||
16. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
17. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:00 | ||
18. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:00 | ||
19. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
20. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
21. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
22. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
23. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
24. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
25. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:00 | ||
26. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
27. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 00:06 | ||
28. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:06 | ||
29. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:06 | ||
30. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:06 | ||
31. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:06 | ||
32. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:06 | ||
33. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:06 | ||
34. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:06 | ||
35. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:06 | ||
36. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:09 | ||
37. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:12 | ||
38. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:12 | ||
39. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:12 | ||
40. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:12 | ||
41. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 00:12 | ||
42. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:12 | ||
43. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:12 | ||
44. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 00:12 | ||
45. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:17 | ||
46. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 00:18 | ||
47. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:20 | ||
48. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 00:20 | ||
49. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 00:20 | ||
50. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:20 | ||
51. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:20 | ||
52. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:20 | ||
53. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:20 | ||
54. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:29 | ||
55. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 00:33 | ||
56. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 00:50 | ||
57. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 01:06 | ||
58. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 01:18 | ||
59. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 01:18 | ||
60. | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | 01:23 | ||
61. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 01:25 | ||
62. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 01:30 | ||
63. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:47 | ||
64. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:52 | ||
65. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 02:09 | ||
66. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 02:44 | ||
67. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 02:44 | ||
68. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 02:49 | ||
69. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 02:53 | ||
70. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 03:32 | ||
71. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 03:32 | ||
72. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 03:32 | ||
73. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 03:32 | ||
74. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 03:32 | ||
75. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 03:32 | ||
76. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 03:32 | ||
77. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 03:32 | ||
78. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 03:32 | ||
79. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 03:32 | ||
80. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 03:32 | ||
81. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 03:32 | ||
82. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 03:32 | ||
83. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 03:32 | ||
84. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 03:32 | ||
85. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 03:32 | ||
86. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 03:32 | ||
87. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 03:32 | ||
88. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 03:32 | ||
89. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 03:32 | ||
90. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 03:32 | ||
91. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 07:36 | ||
92. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 07:36 | ||
93. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 07:36 | ||
94. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 07:36 | ||
95. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 07:36 | ||
96. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 07:36 | ||
97. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 07:36 | ||
98. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 07:36 | ||
99. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 07:36 | ||
100. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 07:36 | ||
101. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 07:36 | ||
102. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 07:36 | ||
103. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 07:36 | ||
104. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 07:36 | ||
105. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 07:36 | ||
106. | WOLF Justin | Bike Aid | 07:36 | ||
107. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 07:36 | ||
108. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 07:36 | ||
109. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 07:36 | ||
110. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 10:24 | ||
111. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 10:24 | ||
112. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 10:24 | ||
113. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 10:24 | ||
114. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 10:24 | ||
115. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 10:24 | ||
116. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 12:08 | ||
DNF | PLANCKAERT Baptiste | Bingoal - Wallonie Bruxelles | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 11:12:56 | 3 | ||||
2. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:03 | |||||
3. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:08 | |||||
4. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:12 | |||||
5. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:13 | |||||
6. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:14 |
7. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:15 | ||
8. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:15 | ||
9. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:16 | ||
10. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:16 | ||
11. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:16 | ||
12. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:16 | ||
13. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:16 | ||
14. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:16 | ||
15. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:22 | ||
16. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:26 | ||
17. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:26 | ||
18. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:28 | ||
19. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:31 | ||
20. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:31 | ||
21. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:32 | ||
22. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:32 | ||
23. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:34 | ||
24. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:40 | ||
25. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:41 | ||
26. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:46 | ||
27. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:47 | ||
28. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:47 | ||
29. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:47 | ||
30. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:50 | ||
31. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:53 | ||
32. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:57 | ||
33. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 01:00 | ||
34. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 01:05 | ||
35. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:11 | ||
36. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 01:19 | ||
37. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 01:37 | ||
38. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 02:01 | ||
39. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 02:01 | ||
40. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 02:25 | ||
41. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 02:30 | ||
42. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 02:38 | ||
43. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 02:47 | ||
44. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 03:00 | ||
45. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 03:10 | ||
46. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 03:21 | ||
47. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 03:28 | ||
48. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 03:51 | ||
49. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 04:08 | ||
50. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 04:13 | ||
51. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 04:23 | ||
52. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 04:44 | ||
53. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 04:45 | ||
54. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 04:50 | ||
55. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 04:58 | ||
56. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 05:00 | ||
57. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 05:06 | ||
58. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 05:18 | ||
59. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 05:45 | ||
60. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 05:45 | ||
61. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 06:23 | ||
62. | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | 07:02 | ||
63. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 07:02 | ||
64. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 07:37 | ||
65. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 08:07 | ||
66. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 08:07 | ||
67. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 08:09 | ||
68. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 08:11 | ||
69. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:11 | ||
70. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 08:11 | ||
71. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 08:18 | ||
72. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 08:25 | ||
73. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 08:27 | ||
74. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:34 | ||
75. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 08:49 | ||
76. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 09:10 | ||
77. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 09:11 | ||
78. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 09:16 | ||
79. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 09:23 | ||
80. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 10:11 | ||
81. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 10:15 | ||
82. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 10:21 | ||
83. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 10:32 | ||
84. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 11:13 | ||
85. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 11:32 | ||
86. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 11:53 | ||
87. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 12:00 | ||
88. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 12:12 | ||
89. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 12:15 | ||
90. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 12:22 | ||
91. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 12:28 | ||
92. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 12:29 | ||
93. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 13:42 | ||
94. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 13:43 | ||
95. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 13:44 | ||
96. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 13:56 | ||
97. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 14:28 | ||
98. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 14:34 | ||
99. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 15:37 | ||
100. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 15:52 | ||
101. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 16:01 | ||
102. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 16:03 | ||
103. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 16:32 | ||
104. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 16:39 | ||
105. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 16:43 | ||
106. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 17:46 | ||
107. | WOLF Justin | Bike Aid | 17:46 | ||
108. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 18:31 | ||
109. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 19:17 | ||
110. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 19:18 | ||
111. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 21:40 | ||
112. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 23:09 | ||
113. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 23:41 | ||
114. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 27:00 | ||
115. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 31:23 | ||
116. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 32:40 |
4. | 7.2. | Rijád > Al Muzahimiyah | 137 km | Bouhanni |
profil etapy, 1266 nastúpaných metrov (© thesauditour.com) |
Cyklistika je jedným z najrozšírenejších športov na svete. Veď bicykel nájdete úplne všade a aj preteky sa organizujú vo vyše sto krajinách sveta. Pod hlavičkou UCI sa síce neorganizujú podujatia vo viacerých obrovských krajinách ako India, Brazília, či mnohých štátoch tretieho sveta, no Saudská Arábia si povedala, že už medzi nich patriť nechce a v rámci programu otvorenia krajiny turistom vstúpila aj na pole globálnej cyklistiky.
Zaujímavosťou však je, že hoci mnohé rozvinuté krajiny majú aspoň niekoľko cyklistov a existujú pretekári z krajín ako Svätý Vincent a Grenadíny, Antigua a Barbuda či z Panenských ostrovov, nehovoriac o väčšine afrických krajín, Saudská Arábia stále nemá jediného cyklistu. Aj to sa ale budú pokúšať zmeniť a už o štyri týždne chystajú preteky Race of Al Soudah (2.2), kde sa majú stretnúť exotickí cyklisti z celého sveta a aj pár domácich. Organizuje im to britská agentúra s príznačným názvom EXTREME. Budeme teda zvedaví, či sa to uskutoční a ako to aspoň podľa výsledkov bude vyzerať.
Väčšinu financií ale arabskí šejkovia vrazili do prezentácie cez profesionálny šport bez domácej účasti a ruky si mädlí najmä A.S.O., ktorá tu zorganizovala Rally Dakar a v týchto dňoch aj Saudi Tour. Obe aj v živých prenosoch do celého sveta. Štvrtý deň nebol taký náročný ako predchádzajúci, hoci sa pretekári museli vysporiadať s dvoma prejazdmi kopca. Cieľ však bol na rovine a predpokladal sa klasický dojazd.
Únik sa tvoril dlho, nebola to "rýchlovka". Napokon sa tam dostalo až sedem ľudí, takže logicky im pelotón príliš veľa priestoru nedával. Boli tam Paasschens (Wallonie), Fuentes (Burgos), Bojev (Gazprom), Nicolau (Caja), Zukowsky (Rally), Tipper (Riwal) a Kangani (Bike Aid). K dispozícii mali len päť minút. Bahrain McLaren celý deň ťahal pelotón. 50 km pred cieľom niektoré tímy využili väčší vietor a skúsili rozdeliť hlavnú skupinu. Tímu UAE sa to aj podarilo a dokázali sa striasť Bauhausa. No netrvalo to dlho a opäť to bolo pokojnejšie.
V prípade klasického špurtu by padla šanca vyhrať preteky pre Ruia Costu (UAE), a tak skúsil šťastie dlhším únikom v záverečných desiatich kilometroch. Pridal sa k nemu aj Fabien Doubey (Wanty Gobert), no v závere boli dostihnutí rovnako ako celodenný únik a nasledovala klasická šprintérska koncovka. Triumfoval Nacer Bouhanni (Arkéa) pred Niccolom Bonifaziom (Total) a Jevgenijom Gidichom (Astana). Líder pretekov Phil Bauhaus mal veľkú smolu, keď mal v závere defekt a aj keď sa dokázal s vypätím všetkých síl vrátiť späť, nemal už také nohy, aby zašpurtoval tak ako súperi a skončil až desiaty.
Video záverečného kilometra |
Bouhanni sa tak stal novým lídrom pretekov o dve sekundy pred Bauhausom. Costa si v závere pripísal menšiu stratu, a tak sa na tretiu pozíciu dostal Alžírčan Reguigui (Terengganu), ktorého veľmi dobre poznajú naši Dukláci. Aktuálne pôsobí v malajzijskom kontinentálnom celku.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 3:21:55 | 14 | ||||
2. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 00:00 | 5 | ||||
3. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:00 | 3 | ||||
4. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 00:00 | |||||
5. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 00:00 | |||||
6. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 |
7. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
8. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 00:00 | ||
9. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
10. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 00:00 | ||
11. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | ||
12. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
13. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
14. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
15. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
16. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
17. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:00 | ||
18. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
19. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
20. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
21. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
22. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
23. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
24. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 00:00 | ||
25. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
26. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
27. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:00 | ||
28. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:00 | ||
29. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
30. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
31. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
32. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
33. | WOLF Justin | Bike Aid | 00:00 | ||
34. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
35. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:00 | ||
36. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
37. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:00 | ||
38. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
39. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | ||
40. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
41. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
42. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 00:00 | ||
43. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
44. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:00 | ||
45. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
46. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
47. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
48. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
49. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:00 | ||
50. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
51. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | ||
52. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
53. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
54. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
55. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
56. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
57. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
58. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
59. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
60. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
61. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 00:00 | ||
62. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:43 | ||
63. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 00:43 | ||
64. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 00:47 | ||
65. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 00:47 | ||
66. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 00:53 | ||
67. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:53 | ||
68. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 01:16 | ||
69. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 01:16 | ||
70. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 01:16 | ||
71. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 01:16 | ||
72. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 01:16 | ||
73. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 01:16 | ||
74. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 07:16 | ||
75. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 07:16 | ||
76. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 07:16 | ||
77. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 10:21 | ||
78. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 10:21 | ||
79. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 10:21 | ||
80. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 10:21 | ||
81. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 10:21 | ||
82. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 10:21 | ||
83. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 10:21 | ||
84. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 10:21 | ||
85. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 10:21 | ||
86. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 10:21 | ||
87. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 10:21 | ||
88. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 10:21 | ||
89. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 10:21 | ||
90. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 10:21 | ||
91. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 10:21 | ||
92. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 10:53 | ||
93. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 10:53 | ||
94. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 10:53 | ||
95. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 10:53 | ||
96. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 10:53 | ||
97. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 10:53 | ||
98. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 10:53 | ||
99. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 11:17 | ||
100. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 16:10 | ||
101. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 16:10 | ||
102. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 16:10 | ||
103. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 16:10 | ||
104. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 16:10 | ||
105. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 16:10 | ||
106. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 16:10 | ||
107. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 16:10 | ||
108. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 16:10 | ||
109. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 16:10 | ||
110. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 16:10 | ||
111. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 16:10 | ||
112. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 16:10 | ||
113. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 16:10 | ||
114. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 16:10 | ||
115. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 16:10 | ||
DNF | GASPAROTTO Enrico | NTT Pro Cycling | odstúpil |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 14:34:49 | 3 | ||||
2. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 00:02 | |||||
3. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:05 | |||||
4. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:14 | |||||
5. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:15 | |||||
6. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:16 |
7. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:17 | ||
8. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:17 | ||
9. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:18 | ||
10. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:18 | ||
11. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:18 | ||
12. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:24 | ||
13. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:28 | ||
14. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:28 | ||
15. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:30 | ||
16. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:33 | ||
17. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:33 | ||
18. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 00:34 | ||
19. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:34 | ||
20. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:36 | ||
21. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:49 | ||
22. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:49 | ||
23. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:49 | ||
24. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:52 | ||
25. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:59 | ||
26. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 01:02 | ||
27. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 01:07 | ||
28. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:13 | ||
29. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 01:21 | ||
30. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 01:39 | ||
31. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 02:03 | ||
32. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 02:11 | ||
33. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 02:27 | ||
34. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 02:30 | ||
35. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 02:46 | ||
36. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 02:49 | ||
37. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 03:02 | ||
38. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 03:23 | ||
39. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 04:10 | ||
40. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 04:15 | ||
41. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 04:25 | ||
42. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 04:52 | ||
43. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 05:00 | ||
44. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 05:02 | ||
45. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 05:20 | ||
46. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 05:47 | ||
47. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 05:55 | ||
48. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 06:25 | ||
49. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 07:04 | ||
50. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 08:09 | ||
51. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 08:09 | ||
52. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 08:20 | ||
53. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 08:27 | ||
54. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 08:29 | ||
55. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 08:32 | ||
56. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 08:36 | ||
57. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 09:12 | ||
58. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 09:18 | ||
59. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 09:25 | ||
60. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 09:56 | ||
61. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 10:23 | ||
62. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 10:39 | ||
63. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 11:03 | ||
64. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 11:09 | ||
65. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 11:11 | ||
66. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 11:15 | ||
67. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 11:36 | ||
68. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 12:02 | ||
69. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 12:13 | ||
70. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 12:17 | ||
71. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 12:24 | ||
72. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 12:30 | ||
73. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 13:43 | ||
74. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 13:51 | ||
75. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 14:29 | ||
76. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 14:36 | ||
77. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 15:07 | ||
78. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 15:08 | ||
79. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 15:39 | ||
80. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 15:54 | ||
81. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 15:59 | ||
82. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 16:08 | ||
83. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 16:28 | ||
84. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 17:29 | ||
85. | WOLF Justin | Bike Aid | 17:48 | ||
86. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 19:02 | ||
87. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 19:06 | ||
88. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 19:12 | ||
89. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 19:34 | ||
90. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 20:03 | ||
91. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 20:55 | ||
92. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 21:46 | ||
93. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 21:55 | ||
94. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 23:43 | ||
95. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 24:05 | ||
96. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 24:21 | ||
97. | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | 24:23 | ||
98. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 24:58 | ||
99. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 26:27 | ||
100. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 27:26 | ||
101. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 27:34 | ||
102. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 28:05 | ||
103. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 28:09 | ||
104. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 28:41 | ||
105. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 28:54 | ||
106. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 30:08 | ||
107. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 30:13 | ||
108. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 32:13 | ||
109. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 32:44 | ||
110. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 35:29 | ||
111. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 37:52 | ||
112. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 39:21 | ||
113. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 43:12 | ||
114. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 47:35 | ||
115. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 48:52 |
5. | 8.2. | Rijád > Rijád | 144 km | Bauhaus |
profil etapy, 488 nastúpaných metrov (© thesauditour.com) |
Sobotu podujatie Saudi Tour vyvrcholilo poslednou etapou. Pretekári v nej prešli 144 kilmetrov a absolvovali len 488 výškových metrov. Takže podobne ako v predchádzajúcich dňoch, aj tentokrát etapa mala byť v réžii šprintérov. Predpoklady sa naplnili, na konci sa v plnej sile prezentoval Phil Bauhaus z Bahrajn - McLaren, ktorý v priamom súboji porazil svojho vyzývateľa a vďaka bonifikačným sekundám sa stal víťazom celého podujatia.
Príbeh poslednej etapy písali aj utečenci, a to celkom úspešne. Dostať sa do úniku chcelo viacero cyklistov, v jednom z pokusov bol aj Mark Cavendish z Bahrajn - McLaren, lenže jeho skupinu ešte hlavné pole ďaleko nepustilo. Potom však do úniku naskočili Ángel Madrazo z Burgos - BH, Richard Jones z Ribble Weldtite Pro Cycling, Jon Irisarri z Caja Rural a po pár minútach ich doplnil ešte Nigel Ellsay z Rally Cycling. Ani jeden z týchto pretekárov v spočiatku pelotón netrápil, takže jazdci v hlavnom poli im umožnili získať na svoju stranu skoro šesť minút.
Na začiatku dňa sa na čele pelotónu objavovali jazdci Bahrajnu - McLaren, postupom času ich jazdcov striedali ďalšie zoskupenia. Prvá väčšia dráma sa odohrala už 65 kilometrov od cieľa, kedy poriadne prišliapali muži z Circus - Wanty Gobert a tí už takmer dohnali celodenný únik. Hlavné pole sa k nemu priblížilo na minútu a pol, lenže ostatné tímy nemali záujem vložiť sa do spolupráce. Takže Madrazo (Burgos), Jones (Ribble), Irisarri (Caja Rural) a Ellsay (Rally) ešte aj naďalej mohli ukazovali svojich sponzorov a farby svojich celkov v úplnom čele.
Ďalšie zrýchlenie pelotónu prišlo o ďalších 20 kilometrov neskôr, kedy sa náskok vedúceho kvarteta znížil na pol minúty. Na širokej ceste malo hlavné pole výhodu oproti štyrom utečencom, ale v pelotóne sa začalo padať, a to vo veľkom. Na zemi skončili aj Andreas Kron z Riwal Readynez Cycling, najhoršie dopadol jeden z mužov z Caja Rural, ktorý však zo zeme vstal a pokračoval ďalej. Tieto incidenty balík doslova zastavili a utečenci tak dostali ďalšiu šancu vzdialiť sa. A využili ju. Získali k dobru dve minúty, ktoré nepustili zadarmo.
Ešte 15 kilometrov pred cieľom sa zdalo, že by jazdci v úniku mohli svoj pokus priviesť do víťazného konca, v tom čase bol stále virtuálnym lídrom podujatia Madrazo (Burgos). Lenže ku koncu, keď už bol balík tak povediac za rohom, na čom malo zásluhu hlavne zoskupenie Arkéa - Samsic, v úniku prestala fungovať spolupráca. Osem kilometrov od cieľa ušiel Ellsay (Rally), na čo odpovedali Madrazo a Irisarri (Caja Rural), po pár metroch však všetkých troch cyklistov pelotón doslova spláchol. Scéna tak bola pripravená pre šprint.
Na posledných piatich kilometroch v popredí figurovali všetky tímy, ktoré tam mali byť. Lenže ešte bolo priskoro vystrieľať sa. Pochopili to iba muži z Bahrajn - McLaren, ktorí využívali závetrie a do čela naskočili až tesne pred bránou označujúcou posledný kilometer. Potom už dopredu nikoho nepustili a dokonale tak pripravili šprint pre svojho lídra. Phil Bauhaus mal ideálnu pozíciu, ale Nacer Bouhanni bol na ňom nalepený ako kliešť a v úplnom závere sa ho snažil predbehnúť po jeho pravej ruke. Lenže Bauhaus sa pri šprinte tiež posúval na túto stranu a nakoniec Bouhannimu vošiel do cesty. Francúz tak posledné metre vypustil a poriadne sa sťažoval. Tretí skončil Arvid De Kleijn.
Nielen poslednú etapu, ale aj štvrtý ročník Saudi Tour nakoniec ovládol Phil Bauhaus, ktorý sa na prvé miesto dostal vďaka trom bonifikačným sekundám. Jeho počínanie na posledných metroch dlho posudzovali rozhodcovia, ale nakoniec rozhodli, že nič nedovolené neurobil, takže mu víťazstvo zostalo, v etape, aj na podujatí. Nacer Bouhanni tak neudržal najcennejší dres, a druhé miesto bude pre neho veľkým sklamaním. Tretie miesto v celkovej klasifikácii udržal Rui Costa, ktorý dnes do šprintu podľa predpokladov nezasiahol. Stačilo mu, že bude finišovať v pelotóne.
Výsledky etapy | ||||||||
1. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 3:18:57 | 14 | ||||
2. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:00 | 5 | ||||
3. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 00:00 | 3 | ||||
4. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | |||||
5. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 00:00 | |||||
6. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 |
7. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | ||
8. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
9. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
10. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:00 | ||
11. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
12. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
13. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:00 | ||
14. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
15. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
16. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:00 | ||
17. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 00:00 | ||
18. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
19. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
20. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
21. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 00:00 | ||
22. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
23. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
24. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
25. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 00:00 | ||
26. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:00 | ||
27. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
28. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 00:00 | ||
29. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
30. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
31. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
32. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
33. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:00 | ||
34. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
35. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 00:00 | ||
36. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:00 | ||
37. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:00 | ||
38. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:00 | ||
39. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
40. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
41. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | ||
42. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 00:00 | ||
43. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
44. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
45. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:00 | ||
46. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
47. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 00:00 | ||
48. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
49. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
50. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
51. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
52. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 00:00 | ||
53. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:00 | ||
54. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:00 | ||
55. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 00:00 | ||
56. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
57. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
58. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 00:00 | ||
59. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 00:00 | ||
60. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 00:00 | ||
61. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 00:00 | ||
62. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 00:00 | ||
63. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:00 | ||
64. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
65. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 00:00 | ||
66. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 00:00 | ||
67. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 00:00 | ||
68. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 00:00 | ||
69. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:00 | ||
70. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 00:17 | ||
71. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:18 | ||
72. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 00:18 | ||
73. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:20 | ||
74. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:23 | ||
75. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:23 | ||
76. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:23 | ||
77. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:27 | ||
78. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 00:32 | ||
79. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 00:38 | ||
80. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 00:38 | ||
81. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 00:42 | ||
82. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:42 | ||
83. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:42 | ||
84. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 00:42 | ||
85. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 00:42 | ||
86. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 00:42 | ||
87. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 00:51 | ||
88. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 00:51 | ||
89. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 00:53 | ||
90. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 00:58 | ||
91. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 01:09 | ||
92. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 01:11 | ||
93. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 01:12 | ||
94. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 01:12 | ||
95. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 01:12 | ||
96. | WOLF Justin | Bike Aid | 01:12 | ||
97. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:12 | ||
98. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:31 | ||
99. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 01:34 | ||
100. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 01:37 | ||
101. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:51 | ||
102. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 01:57 | ||
103. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 01:59 | ||
104. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 01:59 | ||
105. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 01:59 | ||
106. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 01:59 | ||
107. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 02:07 | ||
108. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 02:07 | ||
109. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 02:07 | ||
110. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 02:23 | ||
111. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 03:02 | ||
112. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 03:52 | ||
113. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 03:55 | ||
114. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 04:19 | ||
DNS | MARTINELLI Davide | Astana Pro Team | neštart. |
Konečné poradie pretekov | ||||||||
1. | BAUHAUS Phil | Bahrain - McLaren | 17:53:38 | 125 | ||||
2. | BOUHANNI Nacer | Team Arkéa Samsic | 00:02 | 85 | ||||
3. | COSTA Rui | UAE Team Emirates | 00:13 | 70 | ||||
4. | REGUIGUI Youcef | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 00:22 | 60 | ||||
5. | HAUSSLER Heinrich | Bahrain - McLaren | 00:23 | 50 | ||||
6. | BARBERO Carlos | NTT Pro Cycling | 00:24 | 40 |
7. | CHERNETSKI Sergei | Gazprom - RusVelo | 00:25 | 35 | |
8. | KRON Andreas | Riwal Readynez Team | 00:25 | 30 | |
9. | SOUPE Geoffrey | Team Total Direct Energie | 00:26 | 25 | |
10. | JENSEN August | Riwal Readynez Team | 00:26 | 20 | |
11. | DOUBEY Fabien | Circus - Wanty Gobert | 00:26 | 15 | |
12. | BOARO Manuele | Astana Pro Team | 00:32 | 10 | |
13. | MADRAZO Ángel | Burgos - BH | 00:35 | 5 | |
14. | NAVARDAUSKAS Ramūnas | NIPPO DELKO One Provence | 00:36 | 5 | |
15. | DE VOS Adam | Rally Cycling | 00:36 | 5 | |
16. | BOL Jetse | Burgos - BH | 00:41 | 3 | |
17. | AULAR Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 00:41 | 3 | |
18. | SLAGTER Tom-Jelte | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 00:42 | 3 | |
19. | SWIFT Connor | Team Arkéa Samsic | 00:44 | 3 | |
20. | SHAW James | Riwal Readynez Team | 00:57 | 3 | |
21. | BOHÓRQUEZ Hernando | Astana Pro Team | 00:57 | 3 | |
22. | ZUKOWSKY Nicolas | Rally Cycling | 01:00 | 3 | |
23. | BAGÜES Aritz | Caja Rural - Seguros RGA | 01:07 | 3 | |
24. | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | NIPPO DELKO One Provence | 01:10 | 3 | |
25. | ZACHAROV Arťom | Astana Pro Team | 01:15 | 3 | |
26. | GAREL Adrien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 01:21 | ||
27. | BERGSTROM FRISK Erik | Bike Aid | 01:29 | ||
28. | SICARD Romain | Team Total Direct Energie | 01:55 | ||
29. | CIMA Damiano | Gazprom - RusVelo | 02:11 | ||
30. | TERPSTRA Niki | Team Total Direct Energie | 02:16 | ||
31. | KREUZIGER Roman | NTT Pro Cycling | 02:19 | ||
32. | SOBRERO Matteo | NTT Pro Cycling | 02:35 | ||
33. | NATAROV Yuriy | Astana Pro Team | 02:38 | ||
34. | PAASSCHENS Mathijs | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 02:58 | ||
35. | DÍAZ José Manuel | NIPPO DELKO One Provence | 03:31 | ||
36. | BACKAERT Frederik | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 04:06 | ||
37. | PICHON Laurent | Team Arkéa Samsic | 04:09 | ||
38. | DUPONT Timothy | Circus - Wanty Gobert | 04:18 | ||
39. | KING Ben | NTT Pro Cycling | 04:23 | ||
40. | OFFREDO Yoann | Circus - Wanty Gobert | 04:33 | ||
41. | HOLLER Nikodemus | Bike Aid | 05:00 | ||
42. | KULIKOV Vladislav | Gazprom - RusVelo | 05:08 | ||
43. | GONZÁLEZ David | Caja Rural - Seguros RGA | 05:10 | ||
44. | BASSETT Stephen | Rally Cycling | 05:17 | ||
45. | VAN RENSBURG Reinardt | NTT Pro Cycling | 05:28 | ||
46. | McLAY Daniel | Team Arkéa Samsic | 05:55 | ||
47. | BOEV Igor | Gazprom - RusVelo | 06:33 | ||
48. | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | 08:02 | ||
49. | GIDICH Jevgenij | Astana Pro Team | 08:17 | ||
50. | OLIVEIRA Ivo | UAE Team Emirates | 08:17 | ||
51. | TRARIEUX Julien | NIPPO DELKO One Provence | 08:28 | ||
52. | CONTI Valerio | UAE Team Emirates | 08:35 | ||
53. | GARCÍA Jhojan | Caja Rural - Seguros RGA | 08:37 | ||
54. | KYFFIN Zeb | Ribble Weldtite Pro Cycling | 09:07 | ||
55. | VANENDERT Jelle | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 09:20 | ||
56. | OTHMAN Afiq Huznie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 09:49 | ||
57. | JARRIER Benoît | Team Arkéa Samsic | 09:52 | ||
58. | GHEBREIGZABHIER Amanuel | NTT Pro Cycling | 10:14 | ||
59. | SUTER Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 10:15 | ||
60. | CARSTENSEN Lucas | Bike Aid | 10:47 | ||
61. | VALLÉE Boris | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 11:11 | ||
62. | DEBUSSCHERE Jens | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 11:19 | ||
63. | HAILEMICHAEL Mulu | NIPPO DELKO One Provence | 11:23 | ||
64. | VACHON Florian | Team Arkéa Samsic | 11:43 | ||
65. | CAVENDISH Mark | Bahrain - McLaren | 11:44 | ||
66. | VAN GESTEL Dries | Team Total Direct Energie | 11:55 | ||
67. | WRIGHT Alfred | Bahrain - McLaren | 12:03 | ||
68. | NEVES FERNANDES José Carlos Prates | Burgos - BH | 12:25 | ||
69. | ISTA Kevyn | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 12:32 | ||
70. | REINDERS Elmar | Riwal Readynez Team | 12:52 | ||
71. | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 13:03 | ||
72. | DEGAND Thomas | Circus - Wanty Gobert | 13:49 | ||
73. | COVI Alessandro | UAE Team Emirates | 14:44 | ||
74. | NICOLAU Joel | Caja Rural - Seguros RGA | 15:00 | ||
75. | KREDER Wesley | Circus - Wanty Gobert | 15:15 | ||
76. | MORICE Julien | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 15:30 | ||
77. | REZA Kévin | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 15:47 | ||
78. | MARCATO Marco | UAE Team Emirates | 16:02 | ||
79. | BONIFAZIO Niccolò | Team Total Direct Energie | 16:07 | ||
80. | MALUCELLI Matteo | Caja Rural - Seguros RGA | 16:36 | ||
81. | LAMPIER Steven | Ribble Weldtite Pro Cycling | 16:44 | ||
82. | GRONDIN Donavan | Team Arkéa Samsic | 16:54 | ||
83. | DE KLEIJN Arvid | Riwal Readynez Team | 19:06 | ||
84. | IRISARRI Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 19:06 | ||
85. | WOLF Justin | Bike Aid | 19:08 | ||
86. | PAGE Charles | Ribble Weldtite Pro Cycling | 19:14 | ||
87. | CIMA Imerio | Gazprom - RusVelo | 19:20 | ||
88. | BOLE Grega | Bahrain - McLaren | 19:36 | ||
89. | SIEBERG Marcel | Bahrain - McLaren | 20:43 | ||
90. | PETIT Adrien | Team Total Direct Energie | 21:20 | ||
91. | DE BACKER Bert | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 21:33 | ||
92. | GUERRERO Pablo | Burgos - BH | 22:03 | ||
93. | TRATNIK Jan | Bahrain - McLaren | 23:31 | ||
94. | FUENTES Ángel | Burgos - BH | 24:29 | ||
95. | KUZMIN Anton | Gazprom - RusVelo | 24:55 | ||
96. | VAN MELSEN Kévin | Circus - Wanty Gobert | 25:24 | ||
97. | BATMUNKH Maral-Erdene | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 25:48 | ||
98. | GIBSON Matthew | Burgos - BH | 26:35 | ||
99. | DE WINTER Ludwig | Circus - Wanty Gobert | 28:16 | ||
100. | MAT AMIN Mohd Shahrul | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 28:36 | ||
101. | MIRZA Yousif | UAE Team Emirates | 29:02 | ||
102. | CHERKASOV Nikolay | Gazprom - RusVelo | 30:16 | ||
103. | TIPPER Jacob | Ribble Weldtite Pro Cycling | 30:48 | ||
104. | DAL-CIN Matteo | Rally Cycling | 30:56 | ||
105. | ELLSAY Nigel | Rally Cycling | 31:37 | ||
106. | DE ROOIJ Jesse | Bike Aid | 32:21 | ||
107. | HENDRICKS Clint | Bike Aid | 33:45 | ||
108. | JONES Richard | Ribble Weldtite Pro Cycling | 34:34 | ||
109. | REES Jack | Ribble Weldtite Pro Cycling | 36:28 | ||
110. | GOH Choon Huat | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 40:11 | ||
111. | GAUDIN Damien | Team Total Direct Energie | 40:23 | ||
112. | MOORS Oliver | Ribble Weldtite Pro Cycling | 43:38 | ||
113. | LAKASEK Irwandie | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 47:43 | ||
114. | HAMDAN Wan Abdul Rahman | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 49:00 |
Video promo pretekov |