5. 27.2. rovinata etapa ciel rovina Al Ain > Jebel Hafeet 162 km Pogačar
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 5
profil etapy, 1405 nastúpaných metrov (© theuaetour.com)
 
 
Vo štvrtok bola pripravená posledná scéna pre elitných vrchárov v šiestom ročníku UAE Tour. Piata etapa opäť končila na už známom kopci Jebel Hafeet (9,5 km - 7,4 %), kde finišovala aj tretia previerka. Adam Yates v nej získal svoj náskok a dnes mu stačilo, aby ho bránil. Ostatní adepti na celkové víťazstvo ho chceli vyzliecť z červeného dresu. Najväčšie šance urobiť to mali Tadej Pogačar, Alexej Lutsenko, David Gaudu alebo Rafal Majka, teda muži, ktorých predvčerom bolo vidieť. Všetci títo jazdci však museli útočiť, aby svoju stratu dohnali.

Začiatok piatej etapy bol hektický. Dostať sa do celodenného úniku chcelo veľké množstvo jazdcov, ale mužom v pelotóne sa dlho zloženie v čelnej skupine nepozdávalo. Ukázať sa medzi utečencami chcel aj Kamil Gradek z Tímu CCC, ale jeho päťminútová snaha vyšla na zmar. Nakoniec vpredu zostala pätica cyklistov, a to Tosh van der Sande z Lotto Soudal, Jamex Knox z Deceuninck - Quick-Step, Larry Warbasse z Ag2r La Mondiale, Cristian Scaroni z Gazprom – RusVelo a Andrea Garosio z Vini Zabù – KTM. Únik sa stabilizoval na 20. kilometri, neskôr mal k dobru až šesť minútu.
 
Počas etapy sa niektoré celky snažili využiť aj bočné vetry, najmä pretekári z Groupama - FDJ a Ineosu hýrili aktivitou. V istom okamihu sa pelotón rozdelil až na tri časti, ale všetci favoriti zostali pri sebe, takže vyššie uvedené celky sa upokojili a balík sa opäť spojil. Potom sa už na špicu hlavného poľa posadili UAE Team Emirates a Mitchelton - Scott, ktorí prevzali zodpovednosť nad kontrolou tempa. Lenže Démare, Konovalovas a Gaudu (všetci FDJ) zacítili ďalšiu šancu na vetre a skúsili ju využiť. Lenže dlho sa nevetrali, partia okolo Yatesa ich chytila. Do cieľa bolo treba prejsť ešte 47 kilometrov. 
 
O desať kilometrov neskôr jazdci z Groupama - FDJ opäť zaútočili, dnes pripomínali surférov na mori. Bavili sa. Tentokrát sa za pelotónom ocitli Rossetto (Cofidis) a tiež Campenaerts (NTT), ale po chvíli sa francúzsky celok upokojil, takže obaja vyššie menovaní sa vrátili do pelotónu. Pred ním stále krúžila pätica utečencov, ktorá na vetre spolupracovala a stále si držala náskok cez tri minúty. Únik sa pomaly blížil k druhej prémii v Green Mubazzarah. Bez boja si víťazstvo na nej pripísal Garosio (Vini Zabú), potom sa už cesta začala zdvíhať.
 
 
uae 20 etapa 5 ilustrak rcsfp
Ilustračný záber z etapy (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Pod Jebel Hafeet prišiel únik o minútu a pol skôr ako pelotón, takže Knox (Quick-Step) zrazu mohol pomýšľať aj na výhru v etape. Brit sa zdvihol a vzdialil sa od ostatných členov celodenného úniku. V pelotóne zatiaľ išiel tempo Byström (UAE), ktorý odtiahol tri kilometre a príliš z náskoku vedúceho muža neodkrojil. Po ňom sa slova ujal Formolo (UAE), adepti na celkové víťazstvo sa stále držali v úzadí. Počas práce Formola sa balík poriadne preriedil, zostalo v ňom 12 jazdcov, kontakt stratil aj Pozzovivo (NTT).
 
Necelých päťtisíc metrov od pásky sa zdvihol Pogačar (UAE), za ním sa udržali Yates (Mitchelton), Lutsenko (Astana) a Gaudu (FDJ), teda rovnaká skupina ako pred dvomi dňami. Chýbal iba Majka (Bora), ktorý si išiel svoje tempo. Pár sekúnd po útoku Slovinca preveril súperov aj muž v červenom, ale neušiel mi. Rovnako dopadli opäť Pogačar a Gaudu. Táto pätica sa však každým metrom približovala ku Knoxovi (Quick-Step), ktorému začal robiť spoločnosť Zakarin (CCC). Dobehli ich. Netrvalo dlho a Pogačar znovu zaútočil, Yates bol ako prikovaný ku nemu.
 
Tadej Pogačar sa vystrieľal a zatiaľ neúspešne. Dva a pol kilometra od vrcholu vedel, že celkovú klasifikáciu nevyhrá. Práve v tom okamihu vycítil svoju príležitosť Adam Yates a ušiel od svojich súperov. Lenže po istom čase sa ku nemu vrátili nielen Pogačar, ale aj David Gaudu, Alexej Lutsenko a tiež Ilnur Zakarin. Pätica tak prišla spolu až po métu tristo metrov od cieľa, kedy začal šprintovať Lutsenko a dlho to vyzeralo, že zvíťazí. Za ním sa však vyvážal Pogačar a Yates, a bol to práve Tadej, ktorý vyzval Lutsenka na súboj a zvíťazil. Predbehol ho pár centimetrov pred páskou. Tretí skončil Yates.
 
 
uae 20 etapa 5 finis rcsff
Súboj v cieli (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Víťazom etapy sa stal Tadej Pogačar, ktorý v záverečnom stúpaní robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby sa na konci dňa obliekol do červeného dresu. Na Jebel Hafeet zaútočil až šesťkrát, ale ani raz sa mu nepodarilo dostať do problémov vedúceho muža. Na úplnom konci etapy už chápal, že bitku o celkovú klasifikáciu si prehral pred dvomi dňami a dnes už nedokáže svoje chyby z toho dňa napraviť. Sústredil sa aspoň na etapu. Pošetril sily do koncovky a v krásnom šprintérskom závere zvíťazil iba o centimetre. V úplnom konci však vyprodukoval najväčšiu rýchlosť, plus ukázal, že aj bicykel vie hádzať ako šprintéri. Po dnešnej etape mu patrí druhé miesto v celkovej klasifikácii.
 
Po dnešnom dni si udržal vedúcu priečku v GC Adam Yates, ktorý dnes neukázal žiadnu slabosť a dosť sa priblížil k celkovému víťazstvu na tomto podujatí. Britský cyklista v záverečnom kopci musel odpovedať na útoky svojich súperov, ale ani jeden ho nenachytal nepripraveného. To Alexej Lutsenko bude po dnešnom dni veľmi sklamaný. Do finále vložil všetky sily, vôbec sa nešetril. Podarilo sa mu postrážiť si pozíciu do šprintu, otvoril ho, do dôležitej ľavotočivej zákruty vletel na prvej pozícii. Do tohto momentu urobil všetko správne, no posledné metre vôbec nezvládol a etapu nezískal. Udržal si aspoň tretie miesto na podujatí, ktoré mu už asi nikto nezoberie. Ani na ďalších dvoch miestach sa nič nezmenilo, štvrtú priečku si udržal David Gaudu, piaty zostal Rafal Majka, ktorý však dnes prežil o niečo horší deň ako pred dvomi dňami. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Som rád, UAE Tour je mojim prvým vrcholom v sezóne. Som rád, že som mohol vyhrať aspoň etapu, som spokojný. Finále bolo neuveriteľné, do poslednej zákruty sme naleteli veľmi rýchlo. Z nej do cieľa to bolo stále ďaleko, ale Lutsenko išiel veľmi rýchlo. Potom som sa ku nemu priblížil a hodil som bicykel. Vyšlo to. Som šťastný."
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 3:48:53 40
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:00 15
3. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 6
4. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:04  
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 00:07  
6. FORMOLO Davide UAE Team Emirates link ikonka 00:23  
7. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:23  
8. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:24  
9. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 00:24  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 20:35:04 6
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:01  
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:33  
4. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 01:48  
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 02:11  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 02:34  
7. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 02:34  
8. FORMOLO Davide UAE Team Emirates link ikonka 02:39  
9. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 02:47  
10. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 02:51  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Kopce na trase etapy:
ciel Cieľ - Jebel Hafeet: dĺžka 9,5 km; sklon 7,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Piata etapa je takmer presnou kópiou tretej previerky, končiť bude na rovnakom kopci. Rozdiel medzi treťou skúškou a piatou je iba v destinácii, kde celá etapa odštartuje. Tentokrát sa cyklisti vydajú pod Jebel Hafeet z mesta Al Ain a pod jeho úpätie ich prevedie 162 kilometrov. Takmer celý deň pretekári pôjdu po rovine, ktorú nenaruší ani jedno stúpanie, takže budú môcť šetriť sily do ťažkého finále. Keďže každý jeden jazdec, ktorý bude v piatom dni zdolávať horu Jebel Hafeet už bude mať s ňou skúsenosti, môže byť samotná koncovka o niečo napínavejšia. Z predchádzajúceho výstupu sa všetci budú môcť ponaučiť, budú dobre vedieť ako tento kopec dokáže hrýzť. Na konci etapy by vpredu mali byť všetci tí, ktorí si na konci podujatia budú chcieť na seba obliecť najcennejší dres, takže úplne rovnaká smotánka jazdcov ako v treťom dni. Veď kto vyhral na Jebel Hafeet, ten zvykol vyhrať aj celé preteky. Zároveň elitní vrchári už ďalšiu šancu vyhrať nedostanú, aspoň v tomto ročníku.