V profesionálnom pelotóne dochádza na konci sezóny k pravidelným pohybom na prestupovom trhu, tentoraz situáciu ovplyvnil zánik dvoch WT tímov a vytvorenie bahrajnského celku. Najväčšia bitka sa strhla o Petra Sagana, ale dres menili aj iné cyklistické hviezdy. 
 
 
Bora - Hansgrohe s veľkými ambíciami
 
Veľkou transformáciou prešla nemecká zostava Bora - Hansgrohe, ktorá sa poriadne posilnila pri svojom povýšení do kategórie World Tour. Ich hlavným artiklom sa stal Peter Sagan, ktorý bude po obhajobe dúhového dresu všetkých priťahovať ako magnet, a to nielen na pretekoch. Saganove ciele zostávajú stále rovnaké, pri ich napĺňaní mu bude pomáhať už tradičná slovenská enkláva a aj Bodnar či Burghardt.    
 
Do zostavy prichádzajú aj kvalitní jazdci na Grand Tour. Leopold König sa vracia do známeho prostredia, svoju veľmi dobrú povesť tu bude chcieť potvrdiť Rafal Majka. Partiu na etapové preteky doplnili Poljanski a McCarthy. Bora - Hansgrohe vytvorila pred novou sezónou zaujímavý a silný mix cyklistov, ktorý ju môže posunúť medzi najlepšie zoskupenia na svete.
 
Vietor na prestupovom trhu narobil tím Bahrajn - Merida, ktorý do svojich radov stiahol viacero veľkých mien. Tým najväčším z nich je Vincenzo Nibali, okolo ktorého bude postavená partia na Grand Tours. A taliansky jazdec dostane naozaj výbornú podporu, veď Visconti, Boaro, Sivtsov, Agnoli alebo Javier Moreno majú bohaté skúsenosti s náročnými podujatiami. Veľkou posilou bude aj príchod Iona Izagirreho, ktorý očakáva svoje príležitosti na týždňových etapákoch. Bahrajn - Merida nebude chcieť zaostávať ani v rýchlostných dojazdoch, v tomto smere by mali ťahať zoskupenie Bonifazio, Colbrelli, ale aj Gasparotto.
 
 
nibali 2016 astana radost giro
Nibali na pódiu Gira, ktoré zvrátil vo svoj prospech v hodine dvanástej (© Astana Pro Team)
 
 
Astana po Nibaliho odchode nezískala druhého lídra na trojtýždňové preteky. Na túto pozíciu sa posunie Jakob Fuglsang, ktorý má byť lídrom na Tour de France, kde v roku 2013 obsadil siedmu priečku. Fabio Aru pôjde Giro a Vueltu. V klasikárskej zostave im budú chýbať Boom a Westra, ale nahradili ich Gatto, Breschel, Hansen, Moser a Valgren, takže kazašský celok bude disponovať značnou silou na ardenských jednorazovkách. Veľké nádeje sa vkladajú do Michaela Valgrena, ktorý sa má stať lídrom, a očakávania padajú aj na Morena Mosera, ktorý je veľmi dobrý kamarát s Aruom. Citeľný bude odchod Diega Rosu do tímu Sky a v zostave už nefiguruje ani ich jediný poriadny šprintér Andrea Guardini.     
 
Dvojica silných a úspešných tímov Sky a Movistar sa v prestupovom období výrazne neposilnili, ale španielsku zostavu opustilo niekoľko kvalitných borcov. Týka sa to najmä Iona Izagirreho, ktorý patril k tomu najlepšiemu na etapové preteky, a odišli aj skúsení jazdci ako Javier Moreno, Visconti, Ventoso. Po nevydarenej sezóne sa rozhodol zmeniť dres aj JJ Lobato. Tieto straty nahradili príchody Bennatiho, De la Parteho a Barbera.
 
Britská zostava Sky si udržala svoj vysoký štandard. Na odchody Rocha a Königa zareagovala angažovaním kvalitného talianskeho vrchára Diega Rosu a francúzskeho lezca Kenny Elissondeho. Okrem toho sa zamerala len na domácich talentovaných jazdcov. Mrzieť ju môže zmena prostredia Bena Swifta a Andrew Fenna, ktorí sa rozhodli v nových tímoch naháňať osobné úspechy.  
 
 
rosa 2016 podium oslava
Diego Rosa v Baskicku (© Astana Pro Team)
 
 
Na každej pozícii sa posilnil Trek - Segafredo. Americká zostava ako jedna z mála mohla ponúknuť zmluvu pre Alberta Contadora, španielsky matador tak bude spoločne s Bauke Mollemom tvoriť dvojičku na trojtýždňové preteky. Uvidíme, či budú chcieť vytvoriť silný tím na Tour de France, alebo sa Contador s Mollemom rozdelia a pokúsia sa získať výsledok na všetkých troch GT. Po ukončení kariéry Fabiana Cancellaru sa objaví v celku John Degenkolb, ktorý však nebude jasným kapitánom tímu na kockové klasiky. V silnej zostave bude túto pozíciu zdieľať napríklad so Stuyvenom. A americkú zostavu posilnil aj výborný tempár Matthias Brändle či pomocník do kopcov Jarlinson Pantano.
 
 
Do niektorých tímov prichádza nový vietor 
 
Do tímu BMC pribudol len Nicolas Roche, ktorý je výborným domestikom do kopcov, ale zvláda aj úlohu lídra. V novom ročníku však budú v tomto celku chýbať Gilbert, Atapuma a Phinney, ktorí vedeli získavať výsledky. Philippe Gilbert sa presunul do celku Quick-Step Floors, kde predtým pôsobil počas dvoch sezón. V belgickej zostave sa bude chcieť tradične ukázať na klasikách, kde sa môže tešiť na spoluprácu s ďalším skúseným borcom Tomom Boonenom. Do tímu Quick-Step Floors pribudlo niekoľko mladých pretekárov, ale Patrick Lefevere siahol aj na ostrieľaných jazdcov ako Devenyns, Capecchi alebo Bauer. V prichádzajúcej sezóne však bude musieť oželieť služby Tony Martina.    
 
Osvieženie prichádza do celku Lotto - Jumbo. Holandské zoskupenie získalo do svojich farieb Larsa Booma, ktorý sa vracia po dvoch rokoch strávených v Astane. Boom bude ich hlavnou zbraňou na jarných klasikách, z ktorých sa mu najviac páči Paríž - Roubaix. Do tímu prichádza Juan José Lobato, ktorý potreboval zmenu, aby sa vrátil na svoju vysokú úroveň v náročnejších šprintérskych dojazdoch. Jurgen van den Broeck sa ešte nechystá ukončiť kariéru a v Lotto - Jumbo môže vytvoriť zaujímavú dvojičku s Robertom Gesinkom.
 
 
lobato jj andalucia 2015 movfv
Juan José Lobato pri jednom z triumfov (© Movistar Team)
 
 
Sunweb - Giant sa pohodlne vysporiadal s odchodom Johna  Degenkolba, jeho miesto zaujme Michael Matthews. Austrálsky jazdec necítil v tíme Orica taký pokoj, aký by vyžadoval, preto sa v nemeckom celku môže sústrediť na svoje obľúbené jednorazovky a úspech na TdF. Na etapových podujatiach sa predstaví v jeho farbách Wilco Kelderman, ktorý sa chce rozvíjať ako jazdec na GT. A zostavu posilnia aj talentovaný klasikár Mike Teunissen a vychádzajúca nemecká hviezda Lennard Kämna.  
 
Kvalitnými posilami sa môže pochváliť tím Cannondale - Drapac. Reštartovať kariéru sem prichádza Taylor Phinney, ktorý sa po zranení z roku 2014 ešte nedostal na svoju najlepšiu úroveň. Potom tu zakotví výborný jazdec na severské klasiky Sep Vanmarcke, ktorý chce konečne získať veľký triumf. A americká zostava pokračuje v zbieraní talentovaných pretekárov, tentoraz dostal priestor britský jazdec Hugh Carthy, ktorý patrí medzi veľmi nádejných jazdcov na etapové podujatia.
 
Austrálske zoskupenie Orica-BikeExchange príchodom Romana Kreuzigera len potvrdilo svoje zameranie na Grand Tours. Český jazdec bude v tomto smere odovzdávať bohaté skúsenosti mladším spolujazdcom, ale stále môže dosahovať dobré výsledky aj on sám. Ešte v priebehu ročníka 2016 pribudol do celku španielsky vrchár Carlos Verona.    
 
 
kreuziger 2016 mcr sr vitazstvo
Roman Kreuzger s triumfom na MSR a ČR (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Zmenami prechádza pôvodný tím Lampre - Merida, ktorý putuje do čínskeho vlastníctva, a pod novou značkou budú v jeho farbách jazdiť aj Swift, Guardini a Atapuma. Britský šprintér a klasikár po odchode z tímu Sky bude chcieť získavať osobné úspechy, po kvalitnej podpore túži aj rýchlik Guardini, ktorý to v Astane nemal jednoduché. A kolumbijský jazdec Darwin Atapuma je zase zárukou kvalitných výkonov na GT.
 
V novej podobe sa predstaví aj tím Kaťuša - Alpecin. Hlavnou prestupovou črtou rusko-nemeckej aliancie je príchod Tonyho Martina, ktorý môže na jarných klasikách vytvoriť veľmi údernú dvojicu s Alexandrom Kristoffom. Francúzske tímy neboli príliš aktívne na prestupovom trhu. Do Ag2r však pribudol Matthias Frank, ktorý je pripravený pomáhať na trojtýždňových pretekoch Romainovi Bardetovi. Zoskupenie FDJ zase posilnilo svoju rýchlostnú zložku, pretože podpísalo odolného šprintéra Davide Cimolaia a skúseného rozbiehača špurtov Jacopa Guarnieriho, čo je dobrá správa pre Arnauda Démara. 
 
 
Prestupy sme priebežne aktualizovali tu...