Deň pred voľným dňom bola na programe náročná kopcovitá prekážka v podobe takmer 190 kilometrov dlhej etapy. Po odvážnom sólo úniku ju vyhral Bauke Mollema, ktorý si tak splnil predsezónny cieľ a síce vyhrať aspoň jednu etapu na Tour de France. Žltý dres bez väčších problémov udržal Chris Froome, ktorý sa neuveriteľne teší na zajtrajšok, kedy na cyklistov čaká veľké nič, teda deň oddychu.
 
 
Mechanické problémy ho nezastavili
 
Po krátkej epizódke, kedy "žlťák" prenechal Fabiovi Aruovi, je Chris Froome opäť oblečený správne. Aspoň tak to cíti jeho tím a jeho fanúšikovia. Samotný Froome zažil počas dneška nepríjemné patálie, aj vďaka ktorým smeruje jeho pozornosť už len na deň oddychu. "Tím Ag2r jazdil svoje preteky vo svojom tempe. Ja som mal tesne pred výstupom na posledný kopec technické problémy. Musel som meniť koleso. Nanešťastie sme mali naše tímové auto kdesi zasekané, a tak mi dal svoje koleso Michal Kwiatkowski. Musel som vydať zo seba maximum, aby som dobehol skupinu favoritov," opísal nepríjemnosti Froome. Taktiež predpovedal taktiku jeho súperov na najbližšie dni. "Musím sa poďakovať môjmu tímu, ktorý mi neskutočne pomohol. Sergio Henao, Mikel Nieve, ale tiež Mikel Landa. Pomáhali mi hlavne v stúpaniach. Čakám útoky od mojich súperov. Do časovky musia získať čo najviac sekúnd. Momentálne si ale užívam pocit šťastia zo žltého dresu a samozrejme sa teším na zajtrajší deň voľna," dodal líder Sky. K mechanickým problémom a pomoci lídrovi sa vyjadril aj Mikel Landa, ktorý dnes stratil jednu pozíciu. Zo šiesteho miesta sa zosunul na pozíciu číslo šesť. "Zostal som v prvej skupine a keď bol Froome o čosi bližšie, počkal som ho a dotiahol nazad. Rozprávali sme sa pred etapu ako ovládať všetkých súperov, myslím si, že sme dodržali to, čo sme si povedali. Celý deň sme ostávali pokojní a tak sme ho zachránili," zamyslel sa rodák z Baskicka.
 
Veľký deň si dnes prežil Bauke Mollema. Holanďan vyhral druhý raz v ročníku, no toto víťazstvo má úplne inú príchuť. O dosť sladšiu. "Už viackrát som bol blízko k víťazstvu na Tour, ale tento rok bola túžba vyhrať tu naozaj obrovská. Do úniku sa dostalo veľa jazdcov, veľa tímov, takže bol skutočne silný, čo nám hralo do kariet. Do úniku som sa dostal vďaka mojim spolujazdcom, ktorí boli na čele balíka. Išiel som na plný plyn, vďaka čomu sme sa naozaj odtrhli. Splnili sme tak cieľ číslo jeden. V závere som sa cítil dobre, myslím, že tridsať kilometrov takto osamote som ešte asi ani nešiel," radoval sa unavený jazdec Treku - Segafredo. Skúsený pretekár napokon porazil Diega Ulissiho o dvadsať sekúnd. "Asi je to najväčšia výhra v mojom živote. Tour de France bola pre mňa vždy najväčšou výzvou. Vždy to bol môj veľký sen vyhrať tu, takže som nesmierne šťastný," dodáva kolega Alberta Contadora, ktorý sa v GC posunul o jednu priečku. Spomínaný Ulissi teda dnes finišoval druhý. Vyhral minišpurt trojice pretekárov, no máli sa mu. Športovo sa ale uznal súperovu silu. "Pred koncom stúpania sme nechali Mollemovi priveľa priestoru. Skrátka nám odišiel. Snažil som sa ho dobehnúť, ale úprimne povedané, jeho nohy boli dnes najsilnejšie. Je škoda, že z toho bolo len druhé miesto, ale urobil som dnes maximum. O víťazstvo sa určite ešte pokúsim," nevzdával taliansky pretekár UAE.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 
V novovzniknutom tíme, ktorý má na Starej dáme svoju premiéru, bojuje o dobré umiestnenie v GC Luis Meintjes. Juhoafričan sa netají tým, že by chcel vybojovať miesto v TOP 5, ale bude to mať náročné. "Bol to veľmi ťažký, ale na druhej strane veľmi zaujímavý deň. Hneď od začiatku sme sa snažili jazdiť agresívne a dostať našich chlapcov do úniku. Ja som ostal v skupine favoritov, kde sa taktiež pretekalo, napokon som to zvládol," rozrozprával sa pre web svojho tímu Meintjes. Pár sekúnd k dobru dnes získal Daniel Martin. Nie veľa, ale priebeh tohtoročnej Tour hovorí jasnou rečou. Každé sekundy navyše sa počítajú. "Dnes to bolo na hranici. Všetci ale máme možnosť zajtra sa zotaviť. Bol to brutálny týždeň s krásnou horúcou bodkou. Na pretekoch je veľa utrpenia, veľa pádov a vy to všetko vidíte," povedal jazdec Quick-Stepu, ktorý sa už k zemi porúčal taktiež. "Žltý dres? Možno. Tých pár sekúnd, ktoré som získal mi možno vynahradili tie, ktoré som vďaka pádu stratil. Ak by som viedol, ostatní by rozpútali peklo a stratil by som možno ďalších päť minút," zafilozofoval si na záver írsky pretekár.
 
So stratou na druhej strane určite už neráta Warren Barguil. Aj dnes sa predstavil v úniku a bodkovaný dres nechal len tak osudu. Mladý Francúz jazdí posledné dni naozaj famózne a aj keby posledný týždeň vytuhol, z "bodiek" by ho vyzlieklo len veľké nešťastie. Na svojom konte má 116 bodov, pričom druhý Primož Roglič 38. "Našim cieľom bolo dnes vyhrať. Buď ja alebo Michael sme mali oslavovať. Bola to dobrá príležitosť, ktorú sme nechali utiecť. Jasné, nemôžeme predsa vyhrávať každý deň, ale určite to ešte skúsime. Ja osobne som spokojný, raz musím získať dostatok bodov na to, aby mi bodkované tričku už ostalo," zamyslel sa jazdec Sunwebu, ktorý dnes skončil piaty. Tento projekt má ešte stál šancu na to, aby napodobnil Tinkoff z minulého roka. Každý si spomína na Petra SaganaRafala Majku, ktorí získali zelený respektíve bodkovaný dres. Barguil vrchársku súťaž plne ovláda a ani zelený dres ešte nemusí byť stratený. Postaral sa dnes o to Michael Matthews, ktorý na Marcel Kittela stráca už len 79 bodov.
 
 
Zotavovanie prebieha pomalšie
 
Ďalší zlý deň si dnes vybral Nairo Quintana. Kolumbijčan počas druhého týždňa zažil akúsi renesanciu, ale etapa číslo pätnásť mu opäť nesadla. "Bola to náročná etapa. Cítil som únavu z predchádzajúcich dní. Zotavovanie môjho tela prebieha pomalšie ako som chcel. Hlava by aj chcela, ale keď nemôže telo, nič s tým neurobíte. Snažíme sa vidieť všetko to pozitívne, čo sa tento týždeň stalo. Pretekanie nás stále baví. Navyše to bude v poslednom týždni bez konkrétneho cieľu, chcem len nabrať naspäť stratené sily," znel tak trochu odovzdane jazdec Movistaru. Netreba zabúdať, že Quintana má tretie týždne na Grand Tours vždy najlepšie, ale Giro ho asi zmohlo viac ako chcel a predpokladal. Uvidíme či z neho ešte niečo bude. Slabšiu chvíľku využil Damiano Caruso, ktorý sa prebojoval do TOP 10. Talian sa vyhupol o štyri priečky hore. "Pred etapou som vedel, že dnes pôjde dopredu veľká skupina. Cítil som veľkú motiváciu, aby som bol jej súčasťou. Únik tvorilo viacero zaujímavých a kvalitných cyklistov, takže sa to dalo. Škoda, chýbal nám ten posledný krok k dokonalosti, nevyhrali sme. Ale nič to, sme spokojní, pretože som urobil veľký skok v GC. Teraz si užijem deň voľna a teším sa na posledný týždeň. Stále cítim veľkú motiváciu," povedal "plán B" pre tím BMC
 
A teraz dvakrát Lotto. To prvé Lotto Soudal zastupuje Tony Gallopin, ktorý dnes finišoval tretí. "Klobúk dole pred výkonom Mollemu. Bol hlavným motorom celého úniku. Bol veľmi silný aj v stúpaniach. Roglič, Barguil, Ulissi i ja sme urobili všetko preto aby sme ho dobehli, ale bolo to takmer nemožné. Už som raz za ním finišoval, takže som vedel, že ma nečaká nič ľahké," zaspomínal si francúzsky pretekár na vlaňajšiu klasiku San Sebastian, ktorú vyhral práve Mollema a Gallopin bral druhé miesto. "Je škoda, že som nevyhral, ale urobil som maximum, takže som rád. Aj po 15. etape na Tour sa cítim celkom dobre, čo je povzbudzujúce. Verím, že posledný týždeň zvládnem tak ako dnešný deň," uzavrel majiteľ deviatich profesionálnych víťazstiev. Druhé Lotto, tento raz Lotto NL - Jumbo zastupuje slovinský pretekár Primož Roglič. "Som sklamaný. Chcel som vyhrať a dal som do toho všetko.  Bolo náročné dostať sa do úniku, za čo sa musím poďakovať chalanom. Pracovali tvrdo, aby ma tam dostali. V závere sa nám nedarilo dobehnúť Mollemu, čo bolo frustrujúce. Nabudúce budem musieť vymyslieť niečo iné. Možno práve sólo únik," zastrájal sa 27-ročný pretekár, ktorý bral dnes nepopulárnu štvrtú priečku. 
 
 
Výsledky 15. etapy
1. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 4:41:47 120
2. ULISSI Diego UAE Team Emirates 00:19 50
3. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:19 25
4. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:19 15
5. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:23 5
6. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 01:00  
7. CALMEJANE Lilian Direct Energie 01:04  
8. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 01:04  
9. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 01:04  
10. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 64:40:21 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:12  
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:17  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 05:09  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 05:37  
10. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 373
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 294
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 187
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 128
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 115
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 116
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 38
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 36
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 33
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 28
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 25
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 64:42:23
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 03:07
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 11:39
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 17:35
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 25:26
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 28:08