Ani počas voľného dňa cyklisti nespia a vypúšťajú do éteru zaujímavé úvahy, ktoré trápia ich zničené telá. Napríklad Froome si už pomaly myslel, že definitívne príde o žltý dres a Quintana je čoraz viac a viac pokornejší.
 
 
Zmierený s osudom
 
Pätnásta etapa až tak hrôzostrašne nevyzerala. Teda v porovnaní s tým, čo jazdci už museli prežiť alebo ešte len budú musieť prežiť. Psychicky náročné chvíľky si ale "vychutnal" Chris Froome, ktorý mal technické problémy a musel meniť koleso. "Myslel som si vtedy, že je to koniec mojej snahy o žltý dres. Prvých pár minút záverečného výstupu bolo fajn, ale potom prišli moje problémy a keď som videl to tempo tímu Ag2r, myslel som si, že to pre mňa skončilo. Stál som na kraji cesty s Michalom a cítil som sa veľmi zle," zaspomínal si na včerajšok Froome. Aj vďaka nezištnej pomoci od Kwiateka ale Brit všetky problémy zažehnal a stratu eliminoval. "Keď tak nad tým premýšľam, keby som skupinu favoritov nedobehol pred vrcholom stúpania, asi by som už do zajtrajšej etapy v žltom nenastupoval. Za to ako včerajšok dopadol, som veľmi vďačný," vrátil sa ešte na chvíľu k etape číslo 15. Udalosti nie len z predchádzajúceho dňa ho ale posilnili a teší sa na záverečný týždeň. "Pravdepodobne sa mi už nepodarí získať nejaké veľké sekundy. Keď som mal zlý deň v Pyrenejách, môžem ho mať  aj v Alpách. Ako preteky pokračujú, cítim sa lepšie a lepšie. Dokonca aj včera to bolo vynikajúce. Verím, že tretí týždeň bude z mojej strany najlepší," veril si jazdec Sky. Okomentoval aj svojich najúhlavnejších sokov. "Každý môj súper predstavuje inú formu hrozby. Fabio Aru vyhral hneď prvú horskú etapu. Romain Bardet taktiež ukázal obrovskú silu, navyše bude mať podporu celého tímu. Rigoberto Urán je akýmsi čiernym koňom celých pretekov. Z tejto skupiny je navyše asi najlepším časovkárom," vyratúval na záver Froome.
 
Svoje najlepšie predstavenie na francúzskych, v tomto prípade aj domácich cestách, si užíva Romain Bardet. Pred pretekmi sa nechal počuť, že by chcel byť o niečo lepší výsledok ako tomu bolo vlani. A v roku 2016 skončil druhý. "Sú to moje najlepšie preteky, takže všetko je možné. Najdôležitejšie je teraz fakt, že som silnejší ako vlani, čiže mám na čom stavať. Neviem či som teraz bližšie k žltému tričku, viem však, že som lepší ako naposledy. Stále to neznamená, že skončím vysoko, ale v Paríži budem mať istotu stúpajúcej tendencie mojej výkonnosti," tešil sa jazdec Ag2r. Francúzsky pretekár musí cítiť aj obrovskú podporu fanúšikov. Francúzi už svojho víťaza nemali poriadne dlho a Bardet je po rokoch prvým pretekárom s reálnou šancou na úspech. Ten ale do značnej miery môže viesť cez časovku. Tento 26-ročný cyklista si ale z toho nerobí žiadnu ťažkú hlavu. "Vôbec o tom nepremýšľam. Premýšľam o horských etapách, ktoré nás teraz čakajú v Alpách. Časovke sa budem venovať večer pred ňou. Nekalkulujem," dodal na záver celkom rázne domáci miláčik.
 
V úplne inom postavení ako chcel je Nairo Quintana. Double GiroTour je pravdepodobne obrovské sústo, ktoré skrátka jazdec Movistaru nedokázal stráviť. Mimochodom, do vedenia "energeťákov" sa pustil aj Nairov otec, to ale príliš na jeho tvrdenia o tom, že jeho syna ničia, nereagovalo. Samotný jazdec cíti nepríjemnú bolesť. "Po etapách aká bola v nedeľu sa človek cíti mizerne. Nie je to krásne, ale človek sa s tým musí naučiť žiť, akceptovať to," zamyslel sa na úvod. "V minulých Grand Tours sme boli vysoko, no naše dnešné postavenie musíme brať s pokorou. Pretekať ďalej aj keď ste zvyknutý na to, že ste vždy patrili medzi tých najlepších, no teraz tomu tak nie je. Na tejto Tour de France sme zažili naozaj krušné časy. Ale ešte sa o čosi pokúsim. Napríklad vyhrať etapu," pozdvihol tak trochu hlavu zhrbený Quintana. "Chceme dôjsť až do Paríža. A to čo najlepším spôsobom. Potom si oddýchnem, sezóna predsa ešte neskončila," uzavrel. Či z Kolumbijčana túto sezóne ešte čosi bude uvidíme. Po tak náročných pretekoch, ktoré absolvoval, však veľa šancí na ďalší úspech nemá.
 
 
quintana 2017 tdf stuapanie unik movf
Nairo Quintana počas úniku v 13. etapy (© Movistar Team)
 
 
Urán v napätí a lepšiaci sa Martin
 
To, ako pomenoval Froome Rigoberta Urána, sedí na sto percent. Čierny kôň. Kolumbijčan neprišiel do Francúzska v pozícii lídra a určite jeho súčasná pozícia v GC mnohých prekvapila. Niekdajší veľký talent kolumbijskej školy možno skutočne počas kariéry nepreukázal všetok svoj potenciál, ale na tohtoročnej Tour značnú časť už áno. A môže ešte väčšiu. Nechce však lietať v oblakoch, pretože to je tá správna cesta k úspechu. "Paríž je stále ďaleko. Máme pred sebou ešte Alpy. Okrem toho Sky je ohromne silné. Froome s Landom budú musieť rozdať svoje vlastné karty. Ja osobne si myslím, že som blízko. Najdôležitejšie bude ostať vždy na čele. Pripravoval som sa na preteky poctivo a praje mi aj šťastie. Nemal som žiadny pád. Ak sa pozriete ako často pretekári počas etáp padali, skutočne som mal kusisko šťastia," povedal 30-ročný pretekár. "Je skvelé, čo sme už dokázali. Ale Rigoberto si musí udržať chladnú hlavu. V takýchto pretekoch, kde sa môže stať každý deň mnoho vecí, je to veľmi dôležité," doplnil zverenca športový riaditeľ Cannondalu Charly Wegelius.
 
Deň oddychu na regeneráciu zraneného chrbta využije aj Daniel Martin. Írsky pretekár sa cíti čoraz lepšie a lepšie, a tak sa môže zamerať na jeho tajný cieľ. "Mnoho chlapcov z GC sa kontroluje. Ja to využívam, pretože som dosť za nimi a tento týždeň sa mi podarilo odkrojiť pár cenných sekúnd. Po páde sa cítim miliónkrát lepšie. Lekári ma napravili tak, že sa cítim omnoho mladšie ako v skutočnosti som," zasmial sa jazdec Quick-Stepu. Rýchle zotavenie pretekára prekvapilo všetkých, snáď najviac športového riaditeľa Briana Holma. "Väčšina pretekárov by po takom páde skončila v nemocnici. On to prežil a zotavuje sa. Stále je to celé len o pár sekundách. Naším cieľom je pódium, myslím si, že to nie je nereálne," povedal Holm.
 
Snáď najzdevastovanejším tímom celej Tour je okrem francúzskeho FDJ aj kazašská Astana. Bledomodrí chlapci by možno najradšej s celými pretekmi praskli a vrátili sa domov. A možno ešte radšej by vybojovali pre svojho tímového lídra Fabia Arua žltý dres. Mladý Talian už tento týždeň takéto privilégium mal, ale prišiel oň. "Bol som príliš ďaleko. Vynaložil som obrovské úsilie, ale doplatil som na moju pozíciu," opisuje záver 14. etapy Aru. "Rád by som ten dres udržal, ale čaká nás ešte posledný týždeň, takže nič nie je stratené," dodáva vzápätí. Krásnu reakciu vtedy novinárom poskytol jeho kolega Michael Valgren, ktorý ani len netušil, že Aru prišiel o post jednotky. "Ak mám byť úprimný, neviem čo sa s Fabiom stalo. Boli sme tam traja, aby sme mu pomáhali. Bolo ťažké držať ho na čele. Teraz bude mať možno jednoduchšiu úlohu. Bude môcť útočiť a nie brániť," opakoval sa dánsky pretekár.
 
Na záver ešte reakcia nemeckého špecialistu na časovky Tonyho Martina, ktorá jasne opisuje celú situáciu. Nemec sa celkom teší na predposledný deň celých pretekov, pretože ho čaká boj práve proti chronometru. Jazdec Kaťuše bude v uliciach Marseille hlavným favoritom, no ani počas ostatných etáp v balíku nespal. Naposledy dokonca pobudol v úniku. "Snažil som sa. Mal som vytvorenú aj peknú medzeru, ale to posledné stúpanie bolo príliš strmé. Zlomil som sa v rytme a boli tam skrátka chlapci, ktorí boli silnejší. Som sklamaný, ale boli tam odo mňa lepší. Ste na Tour de France, chcete úspech, ale tieto preteky nie sú žiadnou detskou škôlkou!" povedal Martin.
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po druhom týždni
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 64:40:21 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:12  
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:17  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 05:09  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 05:37  
10. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po druhom týždni
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 373
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 294
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 187
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 128
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 115
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po druhom týždni
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 116
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 38
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 36
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 33
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 28
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 25
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po druhom týždni
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 64:42:23
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 03:07
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 11:39
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 17:35
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 25:26
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 28:08