Fanúšikovia talianskej Grand Tour spoznali tímy štartujúce na voľnú kartu, Romain Bardet porozprával o svojich ambíciách na Starej dáme, Petr Vakoč sa teší na návrat po zranení, slovinský supertalent porozprával o svojich cieľoch a Tosh Van Der Sande bol očistený od dopingovej aféry.
 
 
Na Giro zavítajú štyria šťastlivci
 
Minulý týždeň rozhodol o tom, ktoré celky dostanú možnosť ukázať svoje schopnosti v júni na Apeninskom polostrove. Šťastie sa usmialo na trojicu talianskych tímov Androni Giocattoli - Sidermec, Bardiani - CSFNippo Vini Fantini Faizané, ktorých doplní minuloročný nováčik na trojtýždňových podujatiach Israel Cycling Academy. Najmä prvý menovaný celok na vlaňajšom Gire hýril aktivitou a párkrát bol blízko aj k etapovému víťazstvu. Už teraz je isté, že uvidíme napríklad Fausta Masnadu, ktorý bol vlani aktívny v únikoch a medzi jazdcami do 25 rokov skončil na solídnom piatom mieste. V zostave izraelského tímu uvidíme skúseného Španiela Rubéna Plazu, ktorý sa zviditeľnil v osemnástej etape . Nad jeho sily bol dnes už jazdec Bory Max Schachmann. V nominácií tímu Nippo by nemal chýbať Moreno Moser, ktorý v predchádzajúcich sezónach reprezentoval tímy Astana či Cannondale.
 
 
nippo 2 ttt rcsf
Jazdci Nippa vlani na Gire (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vakoč sa nevedel dočkať pretekov
 
Český cyklista musel vynechať celú predchádzajúcu sezóne kvôli tréningovej nehode s nákladným autom na tréningovom tábore v Južnej Afrike, pri ktorej si privodil zopár zlomenín na chrbte. Od nehody uplynulo vyše roka a Vakoč sa už nevie dočkať svojich prvých pretekov, ktoré absolvuje na Vuelta a San Juan. „Som trochu nervózny, ale aj nadšený, že si konečne zajazdím s ostatnými. Nie som si istý, ako sa na pretekoch vysporiadam s vyššou rýchlosťou, ale myslím si, že si moje telo na to rýchlo zvykne“ povedal jazdec tímu Deceuninck – Quick Step. Pri rozhovore sa vrátil aj k obdobiu po nehode. „Musel som absolvovať tri operácie. Bola to dlhá cesta k návratu na bicykel, no naučil som si vážiť každú drobnosť. Uvedomil som si dôležitosť rodiny a priateľov a zameral som sa na veci, ktoré môžem zmeniť“ uviedol. V rámci rehabilitácie zavítal do Francúzska na Tour a na vlastné oči videl víťazstvo Juliana Alaphillippa. „Strašne rád si spomínam na to, ako som sledoval preteky a pozoroval Juliana, ako útočil a následne pretínal cieľovú pásku s rukami nad hlavou. V tej chvíli som si uvedomil, ako mi chýba pretekanie“ pospomínal.
 
 
Bardet ide aj tento rok za víťazstvom
 
28-ročný Francúz už má na svojom konte druhé aj tretie miesto zo Starej dámy, no na najvyšší stupienok sa ešte nepostavil. Napriek tomu však verí, že dokáže ukončiť 34-ročné čakanie fanúšikov na domáceho víťaza Tour de France. „Tohtoročná trasa je ideálna na to, aby som naplno ukázal svoje schopnosti. Možno to znie ako príliš veľký cieľ pre mňa, ale nikdy som nemal problém sa umiestniť v Top 10, tak prečo sa zas nepokúsiť o prvenstvo“ prezradil svoje ambície pre AFP. Domáci miláčik vyhral na TdF tri etapy, naposledy sa mu to podarilo pred dvoma rokmi v etape, ktorá finišovala v Peyragudes. Na druhej strane sa vždy musel skloniť pred mašinou Sky, no Bardet flintu do žita nehádže. „Musím naďalej robiť pokroky a zároveň udržať vysokú a stabilnú úroveň mojej výkonnosti. Keď sa mi to podarí, tak sa ešte viac môžem priblížiť k žltému dresu v Paríži“ povedal.
 
Dvakrát sa musel strieborný medailista z Innsbrucku skloniť pred Froomom, minulý rok však Brita vystriedal na tróne Geraint Thomas. Britský celok ovládol od roku 2012 šesť edícií, výnimkou bola sezóna 2014. V nej sa Froome na Tour prevažne trápil a napokon sa svoje pôsobenie na Starej dáme rozhodol predčasne zabaliť.
 
 
bardet 18 na podiu rcsf
Romain Bardet (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Tadej Pogačar má pred sebou svetlú budúcnosť
 
Nováčik v tíme UAE Team Emirates Tadej Pogačar si na prvých pretekoch v novom drese neviedol vôbec zle. V celkovom hodnotení skončil na 13. mieste a vyrovnal sa takým menám ako Pozzovivo alebo Bennett. O svojom zverencovi porozprával športový riaditeľ tímu Marco Gianneti. „Má obrovský potenciál na to, aby sa presadil aj na trojtýždňových podujatiach. Podarilo sa mu vyhrať Tour de l´Avenir bez veľkého tímu. Už pred rokom a pol sme ho podpísali. Nemali sme na čo čakať. Ostatné tímy až neskôr zistili, že je taký dobrý“ pochválil 20-ročného Slovinca Gianneti. K slovu sa dostal aj samotný Pogačar. „Na najvyššej úrovni sú úplne iné preteky ako v kategórii do 23 rokov. Chcel som sa stať profesionálom a teraz sa mi to podarilo. Stanovil som si nové ciele, aby som naďalej napredoval.“
 
Gianneti prezradil aj to, kde uvidia fanúšikovia slovinský supertalent v akcii. „Pravdepodobne sa predstaví na Strade Bianche, Volta Ciclista a Catalunya a následne odcestuje na Amgen Tour v Kalifornii.“ Odborníci sa zhodujú v tom, že Pogačar má všetky predpoklady stať sa veľkým jazdcom vďaka svojim špičkovým lezeckým kvalitám, silnej časovke a víťaznému inštinktu. Čo si myslí o tom Slovinec? „Neviem a teraz to ani neriešim. Najprv musím odjazdiť pár pretekov, aby som ukázal, či som kvalitným jazdcom na celkové poradie.“
 
 
Van der Sande sa môže vrátiť na bicykel
 
Dôvod na úsmev má jazdec tímu Lotto Soudal Tosh Van der Sande. 28-ročný Belgičan mal zastavenú pretekársku činnosť od novembra. Podľa belgických novín Het Nieuwsblad v čase testovania dostal formulár, v ktorom uviedol nesprávny nosový sprej a namiesto toho uviedol zakázaný liek, čo viedlo k porušeniu pravidiel. „Som naozaj šťastný a uľavilo sa mi, keď som sa dozvedel o tom, že ma UCI očistila a môžem bez problémov ďalej pretekať,“ vyhlásil Van der Sande. „Dnes popoludní som bol informovaný zo strany UCI, že sa mojim prípadom ďalej zaoberať nebude a vec uzavrie“ prezradil detaily. Belgičan bol zároveň opätovne zaradený na súpisku tímu. „Mrzí ma, že som bol od začiatku vykresľovaný ako cyklista, ktorý úmyselne dopuje. Bola to len administratívna chyba.“