V piatok sa na Okolo Baskicka museli pretekári popasovať s najnáročnejšou skúškou. Náročnosť dňa sa odzrkadlila tiež v ochote poskytovať rozhovory. Väčšina dnešných aktérov pred novinárov neprišla. Z toho mála mal najväčšiu dôvod na radosť Emanuel Buchmann, ktorý neveril, že mu vyjde odvážny útok. Veľké sklamanie bolo cítiť v Mitcheltone - Scott, ale aj v iných celkoch. To Mikel Landa bol so sebou spokojný.
 
Cyklisti na Okolo Baskicka majú za sebou najťažší deň. Jeho najväčším hrdinom bol Emanuel Buchmann, ktorý ukázal poriadnu dávku odvahy, čím prekvapil všetkých súperov. Samotný Buchmann v cieli žiaril radosťou. „Je to neuveriteľné, že som zvíťazil v kráľovskej etape, a tiež sa mi podarilo dostať do čela v celkovej klasifikácii. Pre náš tím to bola štvrtá výhra, takže je to super,“ vyhlásil po etape a ďalej odtajnil plány svojho tímu pred zajtrajškom. „Dúfam, že sa mi zajtra podarí ubrániť najcennejší dres. Som optimista, pretože tu máme silný tím. Každý deň ideme za víťazstvom, a o to isté sa pokúsime aj zajtra.“
 
Svoje ku kráľovskej etape povedal aj športový riaditeľ Bory – hansgrohe. André Schulze bol rád, že najcennejší dres zostal doma. „Dnes bol na programe najťažší deň na podujatí, išlo sa cez 150 kilometrov a cez sedem klasifikovaných stúpaní. Celý deň sa išlo hore a dole. Zamerali sme sa na žltý dres, chceli sme ho ubrániť, čo sa nám nakoniec podarilo.“ Schulze nezabudol pochváliť nielen víťaza, ale aj ostatných zverencov. V podaní Bory sme videli ukážkovú spoluprácu. „Všetci jazdci dnes odviedli fantastickú prácu, preteky sme mali stále pod kontrolou. Keďže sme mali vpredu niekoľko jazdcov, Emu skúsil zaútočiť. Je to neuveriteľné víťazstvo, po výbornej tímovej práci.“ 
 
 
baskicko 19 etapa 5 bora podium bohfb
Bora valcuje preteky (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Veľké veci sa dnes čakali od Astany, lenže neboli to oni, kto mútil vodu vpredu. Práve naopak, boli to jazdci tohto zoskupenia, ktorí museli dohnať Buchmanna a nakoniec sa pre nich ušlo len druhé miesto. Ion Izagirre pod posledným kopcom vedel, že je zle. „Dnes sme urobili všetko, čo bolo v našich silách. Tím bol super silný a všetci chlapci sa o mňa ukážkovo starali, dávali na mňa pozor a zároveň prenasledovali Buchmanna. Áno, podarilo sa mu odpútať sa, ale v tej chvíli sme si mysleli, že ho zvládneme dobehnúť. Situácia sa skomplikovala, keď si vybudoval výhodu dvoch minút, potom už bolo nemožné stiahnuť ho,“ zhodnotil etapu druhý muž. Izagirre bude chcieť zajtra útočiť, on alebo Jakob Fuglsang, ktorý dnes skončil štvrtý. „Sme v dobrej pozícii na protiútok a určite sa o niečo pokúsime. Teraz je však veľmi dôležité zotaviť sa z dnešného dňa.“
 
Ako tretí preťal cieľovú pásku Adam Yates, ktorému však po etape do reči nebolo. Očividne bol sklamaný, pretože etapa bola šitá na jeho mieru. Potvrdili to tiež slová Juliana Deana. „Nepočítali sme s tým, čo urobí Buchmann v závere dňa. Snažili sme sa ho dobehnúť, ale tím bol úplne vyčerpaný. Našim dnešným cieľom bolo etapové víťazstvo, ale táto príležitosť nám prekĺzla pomedzi prsty,“ uviedol športový riaditeľ. O niečo pozitívnejší bol Lucas Hamilton, ktorý do cieľa prišiel o dve minúty neskôr ako víťaz. „Urobili sme dobrú prácu, boli sme presvedčení, že sa etapa vyvíja v prospech Adama. Samotný Adam bol na poslednom stúpaní asi najsilnejší, ale nakoniec nevyhral.“
 
Jedným z mála cyklistov, ktorí po dnešku neboli skúpi na slovo bol Mikel Landa. Španiel v službách Movistaru si myslí, že dozvuky piatku sa odzrkadlia ešte v zajtrajšej etape. „Bola to naozaj ťažká etapa, počas ktorej sme si ani na chvíľku nemohli oddýchnuť, a za ktorú zajtra určite viacerí zaplatíme krutú daň. Som šťastný, že sa mi podarilo udržať sa tých najlepších tak dlho,“ povedal Landa. Mikel na poslednom kopci nemal žiadnu tímovú podporu, ale strieľať do vlastných radov odmietol. Zároveň ani on si neodpustil poznámku k Bore, ktorá si podľa neho z Okolo Baskicka urobila vlastnú šou. „Nemyslím si, že som bol na finálnom kopci najrýchlejší, takže nevidím zmysel, prečo by som mal niekoho z tímu kritizovať. Myslím si, že kolegovia urobili všetko, čo mohli a mali. To Bora opäť ukázala, že je asi najsilnejším tímom na tomto podujatí.“
 
 
landa 19 baskicko utok bohfb
Pokus Mikela Landu (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na viacerých frontoch bojovali u UAE Team Emirates, ale vytúžený výsledok, čiže víťazstvo v etape,  im to nakoniec neprinieslo. Tadej Pogačar a Dan Martin ukončili etapu spoločne, ďaleko za Buchmannom, ktorý vyrazil dych aj ich športovému riaditeľov. „Pre náš tím to bol dnes dobrý deň. V hre sme mali štyroch jazdcov, konkrétne Henaa, Martina, Pogačara a Ulissiho. Skúsili sme Sergia pustiť dopredu, aby sa pobil o etapu a v prípade potreby, aby počkal niektorého ďalšieho nášho pretekára a bol mu oporou v poslednom stúpaní. Bohužiaľ, Buchmann dokázal niečo nemožné,“ zneli slová Neila Stephensa. Ten však videl v piatok aj zopár plusov. Trebárs posun v celkovej klasifikácii. „Na druhej strane môžeme byť spokojní. Podarilo sa nám dostať Martina na štvrté miesto v GC,“ uzavrel svoje hodnotenie. Pogačar ani Martin pred novinárov neprišli.
 
Kráľovská etapa sa nevyvíjala ani podľa predstáv Georga Bennetta. Líder Jumbo – Visma potom, ako sa snažil minimalizovať svoje straty na poslednom stúpaní, už nemal sily na to, aby nejako okomentoval svoje počínanie. Za neho to urobil Sierk Jan de Haan, teda jeho šéf, ktorý si všimol, že jeho zverenci v rozhodujúcich okamihoch nestíhali. Mal na to svoje vysvetlenie. „Bol to ťažký deň, nastúpať sa muselo cez tri tisícky výškových metrov. Tempo bolo od začiatku veľmi vysoké, preto bolo náročné pohybovať sa vpredu. Z tohto dôvodu sme vo všetkých kritických momentoch zostali trčať vzadu,“ opísal svoje dojmy športový riaditeľ. De Haan svoju najväčšiu hviezdu podržal, podľa neho dnes nijako nesklamal. „George bol schopný vrátiť sa do skupiny favoritov, potom si išiel svojim vlastným tempom až do konca etapy. Myslím si, že obstál pomerne slušne,“ povedal na záver súhrnu našich reakcií.
 
 
Výsledky 5. etapy
1. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 3:44:04 50
2. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 01:12 20
3. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:14 10
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:18  
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:34  
6. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:34  
7. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 02:00  
8. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 02:14  
9. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 02:14  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 02:14  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 16:23:30 8
2. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:54  
3. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 01:04  
4. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:32  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:32  
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:55  
7. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:56  
8. MARTÍNEZ Daniel EF Education First Pro Team link ikonka 02:11  
9. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 02:25  
10. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 02:25  
 
Zobraziť kompletné poradie