Počas štvrtej etapy a po nej sa na Tour udialo veľa vecí. Patrick Lefevere už netajil, že Elia Viviani opustí jeho tím. Vyšetrenie Magnusa Corta ukázalo, že včera utrpel zlomeninu. Medzi top témami, ktoré rezonovali vo večerných hodinách, bol aj súboj Petra Sagana a Jaspera Philipsena, či záujem Amsterdamu hostiť Tour de France v roku 2025.  
 
Hrdinom včerajšieho dňa bol Elia Viviani, ktorý sa dočkal svojho prvého víťazstva na Tour de France. Taliansky šprintér tak skompletizoval svoju etapovú zbierku z Grand Tours a stal sa už 96. jazdcom, ktorému sa podarilo vyhrať etapu na všetkých troch trojtýždňových pretekoch. Medzi aktívnymi cyklistami je ich aktuálne osemnásť. „Na Tour každý jazdí na najvyššej úrovni, vyhrať vôbec nie je jednoduché. Preto sme veľmi spokojní, že sme opäť dokázali zvíťaziť. Všetci vedia, že Viviani nás na konci sezóny opustí. Každého jazdca však žiadam, aby jazdil naplno do posledného dňa svojho kontraktu. Takto sa správajú profesionáli, presne ako Viviani,“ povedal po etape Patrick Lefevere, manažér tímu. Viviani tak napodobnil počin Alessandra Petacchiho, ktorý tiež ovládol šprint v štvrtej etape, ale v roku 2010. To bolo naposledy, čo niektorý taliansky šprintér vyhral etapu na najslávnejších cyklistických pretekoch v hromadnom dojazde.
 
Elia Viviani prešiel cez cieľovú čiaru ako prvý napriek tomu, že vo finále nebol najrýchlejším pretekárom. Podľa dát, ktoré ponúka organizátor pretekov, bol vo včerajšej koncovke úplne najrýchlejším mužom Caleb Ewan. Austrálčanova maximálna rýchlosť bola 70,2 km/h, pričom maximum včerajšieho víťaza bolo 67,3 km/h. Je zaujímavé, že Viviani úplne rovnakú rýchlosť dosiahol aj na šprintérskej prémii, na desatinu totožnú. Deceuninck – Quick-Step tak vyrovnal v počte víťazstiev Jumbo – Visma, oba celky v 106. ročníku vyhrali dve etapy. „Je to fantastické, zo štyroch dní sa nám podarilo vyhrať dvakrát. Už v prvej etape sme očakávali víťazstvo, neprišlo, ale príliš na tom nezáležalo. Ak sa nemýlim, bola to naša 48. výhra v sezóne, takže sme ešte ďaleko za minuloročným zápisom. Uvidíme, či ho dokážeme prekonať,“ dodal Lefevere. Z hľadiska dát treba dodať, že Vivianiho priemerka na posledných 500 metrov bola 63,7 km/h. Viaceré zdroje už včera večer uvádzali, že Elia bude budúcu sezónu jazdiť za Cofidis.
 
Do záverečnej bitky o zisk etapy zasiahol aj Peter Sagan, ktorého sa pokúsil odstaviť z výhodného miesta mladý Jasper Philipsen. „Je to súčasťou šprintu. Už som bol na tej pozícii a on tam prišiel, pretože chcel pripraviť cestu Kristoffovi. Pokúsil sa ma vytlačiť, ale bolo to moje miesto,“ vyhlásil Sagan na margo manévru, ktorým chcel belgický jazdec dostať do výhody svojho lídra Alexandra Kristoffa. „Jasper ma udržal vpredu, ale potom som opustil jeho zadné koleso. Asi to bola chyba. Dnes ma prekvapil, pozitívne. Viedol si veľmi dobre, veď má iba 21 rokov,“ zhodnotil svojho kolegu Nór. Sagan nakoniec v tesnom súboji finišoval na štvrtom mieste a do bodovacej súťaže získal osemnásť bodov. Celkovo ich má na konte už 104 a vládne v boji o zelený dres. Na druhé miesto v bodovacej súťaži sa dostal Elia Viviani. „Ešte o zelenom drese nepremýšľam. Ak ho budem chcieť vyhrať, budem musieť vyhrať ešte zopár etáp,“ skonštatoval Talian.
 
 
sagan 19 alaphilippe pred startom bohfb
Peter Sagan a Julian Alaphilippe (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Kto sa však v šprinte opäť nepredviedol bol André Greipel. Niekdajší elitný šprintér, ktorý si na Tour de France pripísal jedenásť víťazstiev už len nostalgicky spomína na staré časy. Greipel po včerajšej etape uznal, že doba sa zmenila a na mladých šprintérov už nestačí. „Musím byť realista, je tu nová generácia šprintérov. Mark a Marcel sa už nikdy nevrátia. Dnes je tu Groenewegen, Ewan, Viviani,“ povedal nemecky cyklista. Greipel si uvedomuje, že je možno na svojej poslednej Tour, preto si chce svoje posledné dni na pretekoch užiť, o výhrach nepremýšľa. „Samozrejme, snažím sa zo seba vydať to najlepšie, a ktovie, možno budem mať šťastie. Koniec koncov, v tréningoch dosahujem hodnoty ako v mojich najlepších rokoch, ale nechcem na seba vytvárať veľký tlak. Chcem jazdiť uvoľnene. Myslím si, že som na svojej poslednej Tour, preto si chcem užiť atmosféru a prísť do Paríža. Vtedy budem spokojný,“ uzavrel svoju reakciu celkom rezignovane. Greipel už ani na bicykli nevyzerá priebojne.
 
Svoj pohľad na štvrtý deň ponúkol aj Geraint Thomas. Líder Ineosu bol rád, že sa mu nestalo nič zlé. „Ak by bolo trošku veternejšie, bolo by to iné. Hlavné bočné vetry fúkali hneď od štartu. Bol to pekný deň do posledných 50 kilometrov, potom to bol chaos a stres. Ale som rád, že si môžem odškrtnúť dnešný deň.“ Thomas sa v tlačenici, ktorá sa vytvorila v poslednom kopci, bál pozerať niekde inde ako pred seba. Kolegovia sa ale o neho dobre postarali. „Na stúpaní, keď zostávalo do pásky 10 kilometrov, som sa neodvážil pozrieť sa na môj Garmin. Len som sa pozeral dopredu, aby som ostal v strehu. Tím bol fantastický, nemusel som robiť nič, len sledovať kolesá. Každý si dokonale spravil svoju úlohu.“ V krátkosti povedal, na čo sa teší, na štvrtok a početné útoky. „Trénoval som a tvrdo pracoval. O tom bude šiesta etapa viac než včerajšia etapa s explozívnym finišom. Už sa na to teším. Budú vznikať medzery a ľudia pôjdu hlava-nehlava za etapovým víťazstvom.“
 
Na pódiu sa objavili aj deti prezentujúce osvetovú organizáciu, ktorá šíri princípy bezpečnosti na cestách ako pre autá, tak aj pre cyklistov.
 
 
tour 19 etapa 04 spurt bohfb
Pódium v etape (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Počas štvrtej etapy sa v celodennom úniku prezentovali dvaja jazdci z tímu Wanty – Gobert. Jeden z nich, Frederik Backaert, prezradil, prečo tomu tak bolo. „Obaja sme si vytiahli krátku slamku,“ smial sa Backaert. „V našom tíme to funguje tak, že každé ráno si ťaháme slamky, a ten, ktorý si vytiahne krátku, sa musí  dostať do úniku. Lenže Hilaire Van der Schueren, manažér tímu, mal dve krátke slamky. Takže sme museli útočiť spoločne. Nie, nie je to vtip, je to pravda.“ Backaert nie je veľmi zaujímavým pretekárom z hľadiska výsledkov. Do dnešného dňa si na konto pripísal iba jedno profesionálne víťazstvo, v roku 2016 vyhral siedmu etapu na Okolo Rakúska. Zaujímavý je však jeho príbeh. Ešte na začiatku decembra nemal zmluvu. „Pamätám si poslednú zimu, strávil som ju medzi kravami na farme. V decembri som nevedel, či ešte budem profesionálnym cyklistom. Som preto veľmi rád, že môžem byť na tomto podujatí a že som mohol stráviť deň v úniku. Je to skoro ako rozprávka.“ Backaert včera vyhral šprintérsku prémiu, vďaka čomu do tímovej kasy pribudlo 1500 eur. 
 
Na tohtoročnej Tour je vidieť aj dánskych cyklistov, ale trochu inak akoby si želali. Na konci štvrtého dňa už tretí Dán musel navštíviť nemocnicu. Bol ním Magnus Cort, ktorý sa zapojil do pádu ešte v úvodnej časti etapy a zlomil si kostičku v prste. „Myslím si, že budem môcť pokračovať. Nepôjde sa mi pohodlne, ale to nevadí, veď od pádu som s touto zlomeninou prešiel asi sto kilometrov. Najskôr som si myslel, že som sa zranil. Ležal som pod bicyklom. Keď som sa ho zbavil, všetko vyzeralo, že som v poriadku. Ale potom som začal cítiť bolesť v ruke a ani jej hybnosť nebola dobrá,“ povedal pretekár po absolvovaní vyšetrení. Cort bude pokračovať ďalej, ale obáva sa, že nebude plnohodnotným členom tímu. „Som si istý, že to bude nepríjemné. Najťažšie teraz bude brzdenie, ktoré je veľmi dôležité, keď bojujete o pozíciu v balíku.“ Na 106. ročníku Tour de France štartuje celkovo osem Dánov, okrem Corta už v nemocnici skončili aj Jakob Fuglsang a Kasper Asgreen. Všetci však pokračujú ďalej.
 
 
tour 19 etapa 04 kostol asofab
Scenéria pred štartom etapy (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Utorok na zemi neskončil iba Magnus Cort, ale aj ďalší cyklisti. Veľmi tvrdo havaroval Pierre-Luc Périchon, ktorý po kontakte s ostrovčekom ako zázrakom utrpel iba modriny na ľavom stehne a zadku. Zbierať sa opäť na nohy musel aj Tony Gallopin a on už také šťastie nemal. Francúzsky cyklista v službách Ag2r La Mondiale si poranil ľavé koleno, ľavé bedro a ľavý lakeť. Jeho situácia je o to horšia, že Gallopin na tohtoročnej Tour nespadol prvýkrát. „Opäť spadol na tú istú stranu, ale aj napriek zraneniam, ktoré ho trápia, sa postaví na štart piatej etapy,“ uviedol vo svojej správe Eric Bouvat, doktor tímu. Na štart prvej etapy sa postavilo 176 mužov, a rovnaký počet cyklistov bude súťažiť aj v piatom dni. Napriek veľkému množstvu pádov ešte stále z pretekov neodstúpil ani jeden súťažiaci. Aj tým je 106. ročník výnimočný. 
 
Včera sa zviditeľnil aj jeden z veľkého množstva sponzorov podujatia, konkrétne spoločnosť Krys, ktorá vyrába šošovky, okuliare a slnečné okuliare. Zástupcovia firmy sa rozhodli, že počas tretej, štvrtej a šiestej etapy si budú môcť fanúšikovia zadarmo otestovať svoj zrak. „Vo Francúzsku je nedostatok oftalmológov, takže bežne sa stáva, že na vyšetrenie ľudia musia čakať aj pol roka. Hlavne z tohto dôvodu ľudia nepodstupujú preventívne prehliadky, ktoré môžu včas identifikovať porušenie zraku a zabrániť slepote. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby dospelý človek navštívil oftalmológa aspoň raz za rok, deti do šesť rokov by mali absolvovať dve kontroly do roka,“ uvádza spoločnosť Krys vo svojom vyhlásení. Kampaň, ktorá momentálne prebieha na Tour de France, vedie Jean-Paul Renard, celosvetový uznávaný profesor v oblasti očného lekárstva. Medzi tými, ktorí využili možnosť otestovať si svoj zrak počas včerajšieho dňa bola aj Maëva Couckeová, víťazka Miss Francúzska v roku 2018.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z on-board kamier počas 4. etapy
 
 
Ďalším zaujímavým momentom včerajšieho dňa boli slová Nicolasa Rocha, ktorý zaujal kritický postoj voči rozhodcom a novým pravidlám z dielne UCI. Ír nie celkom rozumie, prečo sú pretekári trestaní za to, že majú dlhšie ponožky. „Je to smiešne, v cieli pobehujú komisári a dokonca robia náhodné kontroly. Takéto kontroly musíme absolvovať od začiatku sezóny, ale diváci si to všimli iba teraz. Prispela k tomu Tour.“ Po druhej etape niektorí diváci nafotili rozhodcov, ktorí odchytávali cyklistov a so špeciálnymi meracími prístrojmi im merali dĺžku ponožiek. Roche nad tým nechápavo krútil hlavou. „Myslím si, že cyklistiku trápia oveľa väčšie problémy ako to, že si niekto vytiahne ponožky o pár centimetrov vyššie,“ dodal. Pred sezónou sa Medzinárodná cyklistická únia rozhodla upraviť pravidlo o oblečení, aby bola cyklistika ešte objektívnejším športom.  
 
Do diania na Tour zasiahla tiež správa, podľa ktorej sa zástupcovia holandského mesta Amsterdam snažia dosiahnuť, aby práve u nich odštartovali najslávnejšie cyklistické preteky v roku 2025. Hlavné mesto krajiny tulipánov totiž bude oslavovať 750. výročie od založenia a mestskí poslanci chcú tento míľnik osláviť tým, že zorganizujú medzinárodne atraktívne športové podujatie. Prvá voľba padla práve na Tour de France. „Začiatok Tour presne zapadá do našich plánov. Momentálne skúmame, či by bol záujem na francúzskej strane. Ak bude, chceli by sme kontaktovať mestských poslancov Rotterdamu a Utrechtu, pretože vieme, že aj oni majú záujem o to, aby sa na ich území konalo nejaké významné športové podujatie,“ povedal Dorrit de Jong, poslanec za Stranu zelených. V Amsterdame už Tour kedysi začínala, presnejšie v roku 1954.
 
 
Výsledky 4. etapy
1. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 5:09:20 120
2. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 50
3. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 15
5. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 5
6. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
7. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:00  
8. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00  
10. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po 4. etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 14:41:39 25
2. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:20  
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:25  
4. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:25  
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:40  
6. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:40  
7. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 00:45  
8. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:46  
9. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:51  
10. WOODS Michael EF Education First Pro Team link ikonka 00:51  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po 4. etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 104
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 81
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 75
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 65
5. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 64
6. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 53
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po 4. etape
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 7
2. MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team 3
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 2
4. SCHÄR Michael CCC Team link ikonka 1
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 1
6. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 1
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po 4. etape
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 14:41:59
2. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:20
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:26
4. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:37
5. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 00:51
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:59