Včera bol na Tour de France jeden z historicky najhorúcejších dní, teplomer ukazoval veľké hodnoty. Zo štatistického hľadiska bol zaujímavý aj šprint, pretože víťaz etapy bol až piatym najrýchlejším mužom v šprinte. Do diania na Tour zasiahli tiež Bradley Wiggins alebo Sylvain Chavanel. Horúcu novinku má aj Jumbo - Visma.
 
 
tour 19 etapa 16 spurt bohfb
Práca Lotto Soudal priniesla ovocie (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Julian Alaphilippe, Simon Yates a po včerajšej etape aj Caleb Ewan sú traja muži, ktorí v tohtoročnej edícii Tour de France dokázali vybojovať dva etapové vavríny. „Neviem, či som najlepší šprintér na podujatí. Myslím si, že je tu niekoľko kvalitných šprintérov, možno som len najkonzistentnejší. Dnes som bol v každom prípade najlepší,“ citovala víťaza šestnástej etapy stránka tímu. Ewan ale nebol najrýchlejším pretekárom vo finále. Tento honor patril iným dvom jazdcom. Matteo Trentin a Michael Matthews v závere vyprodukovali zhodnú maximálnu rýchlosť. Obom namerali 67,5 km/h. Rýchlejší ako víťaz boli ešte Niccolo Bonifazio, s maximálnou rýchlosťou 67,2 km/h, a Elia Viviani, ktorého maximálka bola 66,9 km/h. „Dlho som čakal a čakanie nakoniec hralo proti mne. Keď vaše nohy začnú pociťovať únavu, môže sa to stať. Obrovské ďakujem patrí mojim kolegom, ktorí odviedli skvelú prácu,“ napísal na sociálnu sieť šprintér Quick-Stepu.
 
Austrálsky cyklista už po etape priznal, že mal o motiváciu naviac, keďže v cieli ho čakala jeho manželka, a práve narodená dcéra. „Nemôžem uveriť, že Caleb opäť vyhral. Videla som ho hneď po finiši, prišiel ku nám a obom nám dal bozk. Nič nám nepovedal, myslím si, že bol šokovaný,“ spovedali Ryann Ewanovú reportéri z belgickej televízie Sporza. Ryann a Lily Ewanové prišli na Tour počas voľného dňa, a práve vtedy videl Caleb svoju dcéru vôbec po prvýkrát, mimo nemocnice. Malá Lily sa pôvodne mala narodiť až po francúzskej Grand Tour, ale svoj príchod na svet uponáhľala, asi aby už zažila úspechy svojho otca. Na svet prišla o šesť týždňov skôr. „Je to fantastická Tour. Ide mu to perfektne. Pred pretekmi sme nemali čas o nich premýšľať, takže som rada. Momentálne je šťastný. Prežívame krásne rodinné chvíle, na ktoré nikdy nezabudneme,“ ukončila svoju spoveď manželka včerajšieho víťaza.
 
 
ewan 19 radost objatie asoftm
Caleb Ewan na pódiu (© A.S.O. / Thomas Maheux)
 
 
Asi ani jeden cyklista po včerajšej previerke nezabudol okomentovať počasie, a nielen oni. „Treba piť veľa vody, ktorá znižuje teplotu tela. Pretože ak teplota tela presiahne 39 stupňov, už z neho nedostanete maximálny možný výkon. Takéto podmienky sú naozaj strašné,“ uviedol Thomas Voeckler. Podľa RIDE Cycling Media na štarte šestnástej etapy dosiahla teplota hodnotu 34 stupňov, vo vzduchu. Presne na stom kilometri bolo ešte teplejšie, presne 40 stupňov. Veľmi horúci bol tiež samotný asfalt, ktorý atakoval historické maximum na Tour. Včera organizátor nameral, že na stom kilometri bol asfalt rozpálený na 60 stupňov, čo bolo iba o tri stupne menej ako je rekord podujatia z roku 2010. Utorok však nebol najhorúcejším pretekársky dňom v tejto sezóne, patrilo mu druhé miesto s priemernou teplotou 38,4 stupňov. Počas prvej etapy na Tour Down Under bolo teplejšie, priemerná teplota v ten deň bola 40,8 stupňov Celzia. Ani v porovnaní s inými Grand Tours včerajšok nebol tým naj. Hrejivejšie počasie ako v utorok na Tour sprevádzalo cyklistov na Vuelta a Espaňa v roku 2014, presne v štvrtej a piatej etape.    
 
Ani vysoké teploty nepripravili Juliana Alaphilippa o žltý dres, Francúz prežil aj nervózne finále. Vo včerajšom dni mal „Maillot Jaune“ na sebe už dvanástykrát, čím zopakoval počin posledného francúzskeho víťaza Tour de France. Bernard Hinault v roku 1985 nosil žltý dres dvanásť dní a nakoniec sa stal víťazom celého podujatia. „Som z neho prekvapený, ale zároveň aj nie. Je statočný, snaží sa visieť za súpermi zubami-nechtami. Možno urobil chybu, keď v nedeľu prenasledoval Pinota, možno mal zostať s Ineosom. Oni vedia, ako zvládnuť preteky pomocou senzorov. Stále je však vo veľmi výhodnej pozícii, stačí mu odpovedať na útoky, nemusí atakovať. Nemusí to byť zrovna jednoduché, ale vždy je lepšie brániť dres, ako sa ho snažiť získať,“ riekol na margo svojho krajana Sylvain Chavanel, ktorý dodal, že verí vo francúzskeho víťaza.
 
 
ewan 19 radost objatie asoftm
Julian Alaphilippe (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Po šestnástej etape veľa odborníkov skúmalo pád Gerainta Thomasa. Svoj odborný pohľad naň vrhol aj Bradley Wiggins, ktorý tiež opísal, aký večer včera mali mechanici Ineosu. „Nie je to dobré a nenapĺňa to pretekára dôverou. Radič prevodov je zariadenie, ktoré je tak vyspelé a doladené elektrickými prevodmi. Mohlo sa mu to stať v ktoromkoľvek okamihu. Predstavte si, že by sa mu to stalo v horách. Asi by stratil šancu vyhrať Tour. Už si viem predstaviť, ako mechanici do polnoci pracovali na tom, aby sa niečo podobné už nezopakovalo,“ povedal pre Eurosport. Wiggins si všimol, že Thomas v tomto roku rád padá. „Viem, aký odolný je Geraint po duševnej stránke. Určite to využije ako výhodu. Zajtra bude cítiť bolesť, ale na to si zvykol. Je to kráľ pádov. Veď je to muž, ktorý išiel na Tour so zlomenou panvou, takže som si istý, že ho to vôbec neovplyvní.“
 
Koncovka včerajšieho dňa bola veľmi nervózna a na zemi neskončil len Walesan. Jedenásť kilometrov pred cieľom si na zem ľahlo pár ďalších pretekárov. Doplatil na to Nairo Quintana, ktorý stratil ďalšiu minútu. Neprerušil tak nie príliš lichotivú sériu, od štrnástej etapy zakaždým na svojich súperov čo-to nakúpil. „Nespadol som, ale musel som zastaviť a postaviť sa na jednu nohu,“ opravil novinárov, ktorí sa ho pýtali na pád. „Padalo sa predo mnou, ja som len nemohol prejsť. Preto som finišoval o minútu neskôr,“ pokračoval v objasňovaní. Quintanu už včerajší incident vôbec nerozhodil, údajne bol spokojný, keďže Mikel Landa sa pádu dokázal vyhnúť. „Je dôležité, že Mikel dokázal tento incident prežiť a prišiel do cieľa s ostatnými favoritmi. Preto sme šťastní, zachránili sme deň.“ Kolumbijsky jazdec momentálne stráca už deväť a pol minúty, pričom pred etapou, ktorá končila na Tourmalete bolo jeho manko ani nie štyri minúty.
 
 
ewan 19 radost objatie asoftm
Movistar na bufete (© Movistar Team)
 
 
Tragický deň majú za sebou v Astane, vo včerajšej etape dopísali svoje príbehy na tohtoročnej Tour Jakob Fuglsang a tiež Luis León Sánchez. „Moja ruka okamžite opuchla a ja som sotva stál na nohách. Hneď som vedel, že je koniec. Predo mnou sa pár chlapcov zrútilo, už som sa im nemohol vyhnúť,“ objavilo sa v spravodajstve dánskej televízie BT. Španiel odstúpil hneď po ňom. „Počas voľného dňa som absolvoval vyšetrenia, pretože už týždeň ma bolel chrbát. Rozhodol som sa pomáhať Jakobovi, ešte aspoň dve etapy. Teraz ale nevidím zmysel v tom, aby som pokračoval. Je mi ľúto, že to všetko takto skončilo.“ Aj zostava Sunwebu je po šestnástej etape chudobnejšia, domov odišiel Cees Bol. „Tour bola pre mňa veľkým zážitkom, nemožno ju porovnávať s inými podujatiami. Myslím si, že opustiť ju je správne rozhodnutie. Skúsil som si prejsť Pyreneje, ale teraz budú na programe ťažšie etapy. Myslím si, že je správny čas odísť,“ bolo vysvetlenie holandského pretekára. 
 
Pred Alpami svoje komentáre ponúkol aj Vincenzo Nibali, ktorý prežíva utrápenú Grand Tour. On sám do Francúzska príliš ísť nechcel, ale jeho tím rozhodol za neho. „Reagoval som na potreby tímu. Na začiatku sezóny mi povedali, že Giro a Tour. Súhlasil som. Rozhodnutie urobil tím, ja som povedal iba áno,“ odhalil dôvody pre La Gazzetta dello Sport. Napriek tomu, že stráca na Alaphlippa už hodinu, neberie túto skúsenosť negatívne. „Snažím sa vidieť pohár z polovice plný, nájsť niečo užitočné. Stále vlaňajšia Vuelta zostáva mojim najhorším etapovým podujatím, aké som kedy išiel. Už na prvom kopci som bol za pelotónom.“ Ohľadom svojich ďalších ambícií na „Starej dáme“ nerobil žiadne tajnosti. „Uvidíme. Bol som už dva dni v úniku, ale nikdy som nevydržal až do cieľa. Verím však, že dokážem prežiť jeden pozitívnejší deň,“ uzavrel.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z on-board kamier počas 16. etapy
 
 
Posledná správa nie celkom súvisí s Tour de France, ale je veľmi dôležitá z pohľadu cyklistiky. Tom Dumoulin by na konci roka mal opustiť súčasného zamestnávateľa a odísť do celku Jumbo – Visma. Informáciu by mali oficiálne potvrdiť obidve strany až po Tour, aby sa jazdci holandského tímu, hlavne Steven Kruijswijk, mohli ešte stopercentne sústrediť na svoje výkony na francúzskej Grand Tour. Správu o prestupe Dumoulina priniesol portál Cycling Weekly, ktorý sa odvoláva na dva nemenované zdroje. Podľa jedného je prestup už hotovou záležitosťou, druhý si nebol istý, či Dumoulin a Sunweb sa už dohodli na zrušení jeho aktuálneho kontraktu. Včera aj Eusebio Unzué z Movistaru potvrdil, že špekulácie o odchode Naira Quintanu a Richarda Carapaza sú pravdivé. Ostatné správy dementoval. „Neviem o tom, že by Mikel podpísal niečo niekde inde. Chceme si ho udržať. Je logické, že sme prejavili záujem o Masa, ešte nemôžem viac povedať. Dúfam len, že sa dobre rozhodne.“
 
 
Výsledky 16. etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 3:57:08 120
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 50
3. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 25
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 15
5. BONIFAZIO Niccolò Team Total Direct Energie 00:00 5
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00  
7. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
8. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
10. PASQUALON Andrea Wanty - Gobert Cycling Team 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 64:57:30 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 01:35  
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:47  
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 01:50  
5. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 02:02  
6. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 02:14  
7. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 04:54  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 05:00  
9. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 05:33  
10. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 06:30  
67. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:35:36  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 309
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 224
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 203
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 201
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 198
6. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 142
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 64
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 50
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 37
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 33
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 30
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 29
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 64:59:32
2. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 13:31
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 42:00
4. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 49:15
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 51:24
6. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 51:49