Dnes sa na ceste písali dva príbehy. Jeden bol v réžii celodenného úniku, druhý sa odohrával v pelotóne. Matteo Trentin po etape rozprával, ako keby bol za to platený. V dlhom rozhovore tiež priznal, že ho doterajšie výsledky neodradili od ďalších pokusov. Aj Kasper Asgreen bol prekvapený, že mu tím uvoľnil ruky. Ďalší aktéri sa sťažovali hlavne na počasie, Peter Sagan povedal, kedy sa cítil najlepšie.
 
Sedemnásta etapa nepriniesla veľa vzruchu, až do záverečných kilometrov, v ktorých ukázal svoju silu Matteo Trentin. Majster Európy celý deň uvažoval, ako sa zbaviť jedného pretekára. "Bál som sa Asgreena a bál som sa oprávnene, pretože finišoval na druhom mieste. Jeho taktikou bolo čakať, preto som vyrazil skôr, lebo aj on je dobrý v kopcoch a má aj silnú koncovku," prezradil novinárom. Vo finálnom kopci ho neodradil od útoku ani vietor, pretože vedel, že musí niečo vymyslieť. "Na poslednom kopci fúkal protivietor, ale ja som nasadil dobrý útok. Doteraz som sa vždy cítil dobre, mal som šance, ale výsledky neprichádzali, preto som dnes išiel do toho štýlom všetko, alebo nič. Táto výhra všetko vynahradí. Trpel som ako pes, ale stálo to za to."
 
Taliansky jazdec v službách Mitcheltonu - Scott stavil všetko na jednu kartu v čase, kedy už všetci utečenci začali rozohrávať svoje vlastné divadlo. "Skúsil som zaútočiť niekoľkokrát, pretože som videl, že viazne spolupráca. Veril som, že keď získam čo i len desať sekúnd, ostatní sa budú na seba pozerať a mne sa podarí prísť až do cieľa." Trentinov plán vyšiel do bodky, v cieli si tiež pochvaľoval, že až do konca mohol ísť svojim vlastným tempom. "Môj útok neprišiel ďaleko od vrcholu, chýbal asi kilometer. Získal som desať sekúnd a stačilo mi to. Potom bolo dôležité, že som si mohol ísť vlastným tempom a nemusel som odpovedať na žiadne útoky. Som po dnešnom dni veľmi spokojný."
 
 
trentin 19 tlacovka po triumfe A.S.O. Thomas MAHEUX
Matteo Trentin (© A.S.O. / Thomas Maheux)
 
 
Veľmi blízko ku svojmu prvému víťazstvu na "Starej dáme" bol pri svojej premiére na podujatí Kasper Asgreen. Jeho samého prekvapilo, že už v prvom roku mal takúto príležitosť. "Bol to skvelý pocit, veď už na svojej prvej Tour som mohol bojovať o výhru v etape. Keby mi to niekto povedal pred dvomi týždňami v Bruseli, neveril by som mu," vyhlásil v rozhovore pre dánsku televíziu BT. Asgreen neodpovedal na atak víťaza, pretože sám seba nebral za favorita. "Trentin zaútočil dosť ďaleko, ušiel, pretože nikto ho nechcel prenasledovať. Využil dobrý okamih. Bolo ťažké ho dobehnúť, pretože sme sa všetci navzájom sledovali. Zároveň som si nemyslel, že som najväčším favoritom v tej skupine, takže nebolo mojou úlohou zalepiť dieru." Do úniku sa ani nechcel dostať. "Len som okupoval popredné priečky v pelotóne. Potom som komunikoval s riaditeľom, či sa mám vrátiť. Povedal mi, že mám dnes voľné ruky."
 
Zatiaľ najlepší výsledok na tohtoročnej Tour de France dosiahol tiež Greg Van Avermaet. Najväčšia hviezda Tímu CCC pár minút po dojazde zhodnotila svoju jazdu, na víťaza sa snažila dávať pozor celý deň. "Bola to veľmi ťažká etapa. Úvodnú hodinu sme museli ísť naplno, aby sa nám podarilo vytvoriť únik. Potom sme mohli trochu spomaliť. Myslím si, že som si vo finále viedol dobre. Držal som sa správnych pretekárov. Dôležité bolo ísť do posledného kopca s nejakým náskokom, lenže v ňom som dlho hľadal správne tempo. Nakoniec bolo príliš pomalé, aby som vyhral etapu. Fakt, že vyhral Trentin ma vôbec neprekvapil. Posledné dni jazdí veľmi rýchlo. Snažil som sa na neho dávať pozor, ale keď zrýchlil, nikto ho nedokázala zachytiť." Van Avermaet nebol smutný. "Celkovo som s touto etapou spokojný. Stále som bol tam, kde som mal byť. Víťazstvo by bolo skvelé, ale nebolo možné."
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer sedemnástej etapy
 
 
Určité sklamanie bolo vidieť na tvári Baukeho Mollemu, ktorý športovo uznal kvality svojich súperov. "Je mi ľúto, že pár jazdcov bolo dnes lepších ako ja. Bolo to naozaj ťažké finále, najmä tá teplota bola hrozná." Mollema sa snažil rozpohybovať skupinu už 40 kilometrov pred páskou, lenže ani znalosť terénu mu vytúžené ovocie nepriniesla. "Zaútočil som dosť skoro. Vedel som, že v tej dedine bude niekoľko zákrut, ale ostatní na to dobre zareagovali." Holanďan sa pridal k tým, ktorí vyzdvihli výkon prvého muža. "Trentin sa v závere držal dobre, je to zaslúžený víťaz." Mollema po strede má aj jeden dôvod na optimizmus, v Alpách sa chce ešte ukázať. "Určite to z mojej strany nebolo všetko, dnešný deň ma potešil, lebo som sa cítil fakt dobre. Zajtra to bude veľmi náročná etapa a potom uvidím. Ak budem mať dobré nohy v piatok a sobotu, určite budem chcieť niečo vyskúšať."
 
Jeden z vážnych kandidátov na zisk celkového víťazstva po etape už myslel na nadchádzajúce tri dni. Egan Bernal je presvedčený, že preteky sa dajú rozhodnúť aj zajtra. „Tour de France sa dá vyhrať v ktorejkoľvek z nadchádzajúcich troch alpských etáp. Všetci vrchári budú niečo skúšať, Pinot a Landa určite. Ak nebudeme mať dobré nohy, nebudeme môcť urobiť nič zaujímavé,“ povedal na margo taktiky Ineosu. Bernal neodpisuje ani súčasného držiteľa žltého dresu, avšak Pinot je podľa neho oveľa nebezpečnejší. „Alaphilippe mi príde ako solídny líder. Všetci sme si mysleli, že príde o žltý dres v Pyrenejach, ale on ho nestratil. Stále vyzerá viac ako konkurencieschopný. My však do úvahy berieme iného súpera.“
 
 
bernal 19 tour biely podium A.S.O. Alex Broadway
Egan Bernal (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Na piatom mieste finišoval Dylan Teuns, ktorý pre belgické noviny Het Nieuwsblad povedal, že veril v úspechu utečencov. Preto chcel byť medzi nimi. Trápilo ho počasie "Takéto počasie nemám rád. Vedel som, že dnes bude mať únik veľkú šancu, takže som mal motiváciu dostať sa do neho. Keď začalo pršať, zväčšila sa moja nádej. Keby pršalo až do konca, moje šance by boli väčšie. V horúčave mi to vôbec nejde," reagoval na poveternostné podmienky. Teunsa mrzelo, že keď sa vrátil do hry, v podstate už bola rozhodnutá. "Vo finále som riskoval. Vedel som, že musím sledovať Trentina. Bol z nás najsilnejší, dlho som nevidel tak silného pretekára. Posledné stúpanie bolo ťažké, vstúpil som do neho agresívne. Išiel som pomerne rýchlo, len keď som sa dostal do skupiny Van Avermaeta, už bol Trentin vpredu," pokrčil ramenami.
 
Dôvod na radosť nemali ani v tábore Cofidisu, pričom etapa sa pre nich začala vyvíjať veľmi dobre. "Podarilo sa nám dostať do úniku štyroch jazdcov, takže z tohto pohľadu sme cieľ splnili," odpovedal médiám Pierre-Luc Périchon. "Potom sme chceli vyhrať etapu. Snažil som sa zavesiť za Trentina v poslednom kopci, ale žiaľ. Prepásol som aj poslednú možnosť získať etapu pre náš tím na tohtoročnej Tour de France. Viac šancí už mať nebudem, a tím asi tiež nie," a odišiel so sklonenou hlavou to tímového autobusu. Périchon nakoniec dnes obsadil ôsmu pozíciu.  
 
 
alaphilippe julian 2019 tour vyjadrenie A.S.O. Alex Broadway
Julian Alaphilippe (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Stredu sa nič podstatné neudialo v celkovej klasifikácii. Prvých desať mužov viac-menej oddychovalo pred veľkým finále Tour, ktoré začína už zajtra. Julian Alaphilippe posledné dva dni načerpal čo najviac síl. "Bol to pomerne pokojný deň, mne to vyhovovalo. Odtrhla sa veľká skupina, ale nebol v nej nikto nebezpečný. Mali sme vpredu Kaspera, aby sa pokúsil pobiť o víťazstvo, takže to bolo dobré aj pre tím. Celý deň sme išli v ekonomickom režime, stačilo nasadiť dobré tempo," citoval Francúza portál Cyclism'Actu. Alaphilippe pred prvou ťažšou previerkou v Alpách netajil, že už mu veľa síl v repertoári nezostáva. "Som unavený, rovnako ako všetci ostatní, ale snažím sa oddýchnuť si čo najviac. Každú minútu, každú sekundu sa snažím uložiť si nejakú energiu, dokonca sa snažím byť ticho. To, čo momentálne prežívam, je úžasné."
 
O svoje pocity a dojmy sa po etape podelil aj Peter Sagan, ktorý ale nemal príliš čo hodnotiť, pretože dnešný deň bol z pohľadu bodovacej súťaže nezaujímavý. Jeho najväčší súperi žiadne body nezískali, takže pre Petra bolo dôležité iba prežiť ďalší deň na slnku. "Dnes bol ťažký deň. Keď teplota klesla na dvadsať stupňov, vtedy sa mi išlo dobre. Na konci bolo zas horúco," viac už k sedemnástej etape nepovedal. Sagan však upriamil svoju pozornosť na nasledujúce tri dni. "Dôležité je prísť do Paríža, nasledujúce tri dni budú veľmi ťažké. Zajtra to bude stále hore a dole, bude to šialená etapa, ale pokúsim sa ju zvládnuť čo najlepšie," ubezpečil svojich fanúšikov muž, ktorý je veľmi blízko k tomu, aby vyhral siedmy zelený dres. Musí ale dôjsť do Paríža, ako to sám uviedol.
 
 
sagan 19 tour zakulisie ASO Pauline BALLET
Peter Sagan (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Trojnásobný majster sveta má pred tromi alpskými testami náskok 85 bodov. Ešte predtým ako odišiel na masáž sa postavil pred mikrofón Samuela Brečku z RTVS. "Odišiel únik, a nikto z tých dôležitých jazdcov pre mňa tam nebol, potom to bolo pre mňa v pohode. Odišli z takého prekvapenia, som si myslel, že to bude dlhšie trvať a zrazu 36 ľudí odišlo len tak, takže nás asi trochu zaskočili." Aj jemu sa posťažoval na veľké teploty, ale tiež dodal, že on s tým nič nemôže urobiť. "Zo začiatku to bolo veľmi zle, prvých sto kilometrov, potom spŕchlo tak sa ochladilo o dvadsať stupňov, potom sa to zas vyšplhalo na 33, tu v závere. Nie je moja starosť, nech si s tým robí niekto, kto to má na starosti," uzavrel série reakcii po sedemnástej etape slovenský cyklista.
 
 
Výsledky 17. etapy
1. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 4:21:36 120
2. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:37 50
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:41 25
4. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:41 15
5. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:41 5
6. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 00:41  
7. OSS Daniel BORA - hansgrohe link ikonka 00:44  
8. PÉRICHON Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits 00:50  
9. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 00:50  
10. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:55  
131. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 26:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 69:39:16 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 01:35  
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:47  
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 01:50  
5. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 02:02  
6. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 02:14  
7. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 04:54  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 05:00  
9. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 05:33  
10. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 06:30  
77. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:41:53  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 309
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 224
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 203
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 201
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 198
6. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 180
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 64
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 50
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 38
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 33
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 30
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 29
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 69:41:18
2. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 13:31
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 42:00
4. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 49:15
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 51:24
6. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 51:49