Francúzskemu pro-kontinentálnemu celku Arkea - Samsic môže len pomôcť príchod Naira Quintanu, ktorému nechýba súťažná motivácia. Majiteľ tímu Ineos nebude podporovať nepovolené praktiky, ale nemá obavu o integritu svojich zamestnancov. Alejandro Valverde znovu zdôraznil, že ho mimoriadne lákajú olympijské hry.
 
 
quintana 19 tour podium medaila asofpb
Nairo Quintana (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Quintanu stále láka pódium na Tour
 
Jedným z najväčších prekvapení na prestupovom trhu bol presun Naira Quintanu do celku Arkea - Samsic, ale kolumbijský jazdec je presvedčený o správnosti svojho kroku. Po dlhých rokoch v Movistare nutne potreboval zmenu. "Prišiel som sem s veľkou motiváciou. Hľadám nové výzvy a stále túžim vyhrávať. Nikdy som si nemyslel, že budem jazdiť za francúzsky celok, ale presvedčil ma Yvon Ledanois, môj bývalý športový riaditeľ, s ktorým som vyhral niekoľko pretekov. Mojím hlavným cieľom bude Tour de France. Verím, že môžem bojovať o stupne víťazov," hovorí o svojom prestupe Quintana, ktorý stále živí ambície na Starej dáme, hoci naposledy tam finišoval na stupňoch víťazov v sezóne 2016.
 
V nasledujúcom ročníku bude viacej jazdiť na francúzskych podujatiach, pričom chce veľmi uspieť na Paríž - Nice, a rád by sa zúčastnil aj olympijských hier. V tíme Arkea - Samsic doteraz viedol vrchársku úderku Warren Barguil a Quintana si nemyslí, že by francúzsky jazdec mal problém s jeho príchodom. "Warren je veľmi skúsený a výrazný cyklista. Som si istý, že budeme vychádzať dobre. Moja prítomnosť môže upokojiť celú zostavu, lebo zodpovednosť sa rozdelí medzi dvoch lídrov," nenecháva sa rozladiť kolumbijský cyklista. Očakáva sa, že obaja budú spolu pretekať na TdF.
 
 
- inzercia -
datalan 560x250
- inzercia -
 
 
Majiteľ Ineosu nebude tolerovať dopingové prehrešky
 
V celku Ineos musia sledovať nepríjemný proces s ich bývalým doktorom Richardom Freemanom a jeho záhadného nákupu testosterónových náplastí. Ku kauze sa už musel vyjadriť aj súčasný majiteľ zostavy Jim Ratcliffe. "Ak sa objavia nejaké relevantné dôkazy alebo pochybenia ohľadom používania nedovolených prostriedkov, okamžite končíme v cyklistike. Verím však, že takýto deň nikdy nenastane. Nemáme záujem využívať metódy na zvyšovanie výkonu, ktoré sú nepovolené. Marginálne výhody sú v poriadku, ale som proti podvádzaniu. Takýmto spôsobom nehrám," razantne vysvetli svoj pohľad na doping britský miliardár.
 
Podľa jeho názoru s kauzou Richarda Freemana nemá nič spoločné súčasná zostava a ak bude treba niečo vysvetľovať, bude to úloha pre Davida Brailsforda. Tím Ineos bude vždy pôsobiť v rámci pravidiel. Pri kupovaní tímu Sky nenechal Ratcliffe nič na náhodu a poriadne si preveril športové pozadie zoskupenia. "Najali sme externých právnikov a skontrolovali sme všetko, vrátane lekárskych záznamov a testovania jazdcov. Vstup do cyklistiky sme zobrali veľmi vážne a môžem povedať, že interné postupy v tíme Sky boli najnáročnejšie a najprísnejšie v celom cyklistickom svete," preto je presvedčený, že všetky kauzy okolo tímu pochádzajúce z predchádzajúcich rokov neprinesú žiadny dopingový škandál.
 
 
ineos 19 sivakov mladi rcsfa
Pavel Sivakov a mladí jazdci Ineosu (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
V Bora - hansgrohe musel nahradiť Villu, Valverdeho ženie dopredu Tokio
 
Nemecký celok Bora sa musel vysporiadať s odchodom športového riaditeľa a trénera Patxiho Villu, ktorý to má namierené do Movistaru. Skúsený španielsky odborník pracoval v zostave tri roky a predovšetkým sa venoval Petrovi Saganovi, ktorého predtým viedol aj dva roky v Tinkoffe. Keďže Villa mal v tíme dôležitú pozíciu, nemecký celok musel rýchlo konať a na jeho miesto angažoval hneď dve postavy. Na pozícii športového riaditeľa bude po novom pôsobiť Jean-Pierre Heynderickx, ktorému skončila zmluva s Dimension Data a ktorého špecializáciou sú jarné klasiky. Trénerskú zostavu posilní Hendrik Werner. Nemecký odborník prichádza zo Sunwebu, ktorý sa po odchode Toma Dumoulina oslabil, a toto bola pre neho výhodná ponuka pracovať v jednom z najlepších WT celkov.
 
Napriek pokročilému veku má Alejandro Valverde naďalej vysoké ambície. V budúcom roku ho čakajú hneď tri veľké výzvy. "Tour de France je dôležitá nielen pre mňa, ale aj celý tím, preto tam musíme nabehnúť v najsilnejšom zložení. Potom ma čakajú olympijské hry, na ktoré sa veľmi teším, a na konci sezóny sa ešte nachádzajú kopcovité majstrovstvá sveta, kde môžem takisto dosiahnuť dobrý výsledok," povedal 39-ročný pretekár, ktorý si trúfa na uvedených pretekoch bojovať o najvyššie priečky. Najväčšmi ho lákajú olympijské hry a ak by sa mu podarilo získať zlatú medailu, bolo by to "fenomenálnym vyvrcholením mojej športovej kariéry". Upozorňuje však, že účasť na TdF a OH nebude jednoduchá, lebo preteky delí od seba len týždeň a v Tokiu si bude treba extrémne rýchlo zvyknúť na časový posun a miestne počasie.
 
 
valverde 19 zdravi uae rcsff
Alejandro Valverde (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Viviani chce zlato na olympiáde, Aru sa nevzdáva
 
Elia Viviani bude v nasledujúcom roku pretekať za Cofidis a rozhodol sa, že v nových farbách nebude štartovať na Gire. Hlavným cieľom bude úspech na olympijských hrách na dráhe, kde v disciplíne omnium bude obhajovať zlatú medailu. Predtým sa predstaví na Tour de France a podľa neho to bude výborná kombinácia spoločne s OH. Okrem toho nevynechá ani jarné klasiky a opäť nebude chýbať na monumente Miláno - San Remo, ktorý patrí medzi jeho najobľúbenejšie podujatia.
 
Po ďalšej komplikovanej sezóne Fabio Aru nestráca nádej, že sa môže znovu dostať na svoju najlepšiu úroveň. Po vleklých zdravotných problémoch mu nechýba motivácia znovu sa presadiť na Grand Tours. "Stratil som dva roky, ale som presvedčený, že sa môžem vrátiť na svoju niekdajšiu vrchársku úroveň. Nikoho sa nebojím, veď v minulosti som bojoval s Contadorom či Froomom v ich najlepšej forme," vyznal sa pretekár tímu UAE Emirates. Stále sa cíti byť jazdcom na celkové poradie na trojtýždňových pretekoch a potrebuje len to, aby sa dal konečne zdravotne do poriadku.