V Holandsku znovu prebieha diskusia o používaní ketónových nápojov, tím Jumbo - Visma nepovažuje túto záležitosť za kontroverznú. Na kolumbijskom národnom šampionáte sa presadili jazdci z EF Education - cestné preteky ovládol Sergio Higuita. Do povedomia sa vracia EPO a na povrch vychádzajú správy o spojení medzi zakázaným lekárom Michelem Ferrarim a Jakobom Fuglsangom.
 
 
fuglsang 19 tlacovka tmavy asofab
Jakob Fuglsang (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Ketóny nie sú problém pre Jumbo
 
Tím Jumbo - Visma verejne proklamuje používanie ketónových nápojov, ktoré majú kontroverznú povahu. Proti tejto metóde najnovšie vystúpil predseda holandskej anti-dopingovej organizácie Herman Ram, podľa ktorého je to "síce legálna výživa, ale len málo sa vie o jej možných zdravotných následkoch. Nie je na dopingovom zozname WADA, ale podľa mňa to patrí do šedej zóny a preto neodporúčame cyklistom, aby to používali." Hlavný problém spočíva v tom, že ketónové nápoje môžu zvyšovať výkon a stále sa nevie, aké to môže mať následky na zdravie cyklistov z dlhodobého hľadiska, lebo tieto nápoje nie sú dôkladne otestované. Ketóny sú látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v tele a vytvárajú sa aj pri vysokej záťaži, keď môžu dopomôcť k redukovaniu kyseliny mliečnej v svaloch alebo k urýchleniu regenerácie. Z toho dôvodu syntetické využívanie ketónov môže zvyšovať športový výkon. Ketóny zároveň nie sú brané ako liek, ale ako doplnok výživy. 
 
Iný názor panuje v celku Jumbo - Visma. "Keďže ketóny sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele, neočakávame, že môže dôjsť k negatívnym vplyvom na zdravie našich športovcov. Obavy vylučujeme. Je pravda, že ohľadom ketónov existuje málo štúdii, preto si robíme vlastný, interný výskum. Počas pretekov ovplyvňuje výkon pretekára mnoho faktorov a podľa mňa bude trvať dlhú dobu, kým sa presne zistí, ako fungujú ketóny. Ale určite to nie je všeliek na výkonnosť," obraňuje pozíciu holandského celku Asker Keukendru, ktorý má v zostave na starosti nutričnú starostlivosť o jazdcov.
 
 
jumbo 19 tour podium po ttt asofpb
Jumbo - Visma na Tour (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Martínez a Higuita kolumbijskými šampiónmi, Van der Poel s ďalším dúhovým dresom
 
Na začiatku ročníka sa konal konal národný šampionát v Kolumbii a borci tímu EF Education si poradili so silnými súpermi s Ineosu alebo Árkea - Samsic. V časovke jednotlivcov obhájil titul Daniel Martínez, keď na rovinatej trase porazil s pekným náskokom Naira Quintanu a Egana Bernala. V cestných pretekoch bol vytvorený okruh s cieľovým stúpaním (1,2 km; 7,4 %) a prestížny titul ukoristil Sergio Higuita. Ešte len 22-ročný jazdec zaútočil vyše tridsať kilometrov pred cieľom spoločne s Ivanom Sosom a ich útok niesol rozhodujúce parametre. Lenže Sosa na konci nešťastne spadol a musel skončiť, takže Higuita prišiel do cieľa osamote. Zvyšné medaily sa rozdali na záverečnom kopci a získali ich Egan Bernal a Felipe Martínez, ktorý tesne porazil Naira Quintanu.
 
Na svetovom šampionáte v cyklokrose nemal konkurenciu Matthieu van der Poel a úplne suverénnym spôsobom vybojoval svoj tretí dúhový dres. Na náročnej trati sa odtrhol od zvyšku štartového poľa hneď v prvom kole a až do cieľa letel so sebavedomým náskokom. "Myslím si, že som jazdil perfektne. Cítil som sa silný a keď sa mi podarilo odísť súperom v prvom kole, dodalo mi to krídla. Terén bol náročný a boli to jedny z najťažších pretekov, aké som absolvoval. Videli sme férové podujatie, keďže najsilnejší jazdci bojoval proti sebe na čele pretekov hneď od začiatku," vyjadril sa šťastný holandský pretekár. Teraz po krátkom odpočinku sa sústredí na cestu a podujatia ako Algarve, Omloop, Strade Bianche a Tirreno. Jeho veľký vyzývateľ Wout van Aert skončil štvrtý, ale po ťažkom zranení musel byť spokojný, akým spôsobom sa dokázal vysporiadať s náročným podujatím. Striebornou medailou sa zaskvel 20-ročný Thomas Pidcock, jeden z najväčších britských talentov jazdiaci za kontinentálny celok Wiggins, a už teraz je jasné, že čoskoro dostane zaujímavé ponuky z tímov World Tour.
 
 
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
kolesa akcia article v2
- v našom eshope ponúkame špičkové a štýlové kolesá v akcii -
 
 
EPO stále pokúša, Fuglsang čelí nepríjemnostiam s Ferrarim
 
Španielska polícia sa pochválila úspešnou veľkou raziou, pri ktorej zadržala až 850 dávok látky EPO, ktorá je naďalej využívaná športovcami na zlepšenie výkonu. Tentoraz sa jednalo o organizovanú skupinu, prvé informácie hovoria o srbskej komunite, ktorá vytvorila predajnú sieť založenú na legálnom získaní látky EPO a následným predajom cez webové stránky a distribúciou. Substancia mala pochádzať z kliniky v meste Cádiz, bola legálne určená pre španielskych občanov a tí ju následne posúvali "dopingovej mafii".  Polícia objavila sklad, kde bolo 850 striekačiek s EPO a našli sa aj ďalšie látky, ktoré neboli skladované v požadovaných hygienických podmienkach. Látky boli distribuované do celej Európy pod falošnou identitou a očakáva, že do tejto hry bolo zapojených veľké množstvo športovcov. Je veľmi pravdepodobné, že v blízkej dobe sa dozvieme aj zaujímavé mená, ktoré využívali tieto služby.     
 
Rešpektovaná medzinárodná inštitúcia Cyklistická antidopingová nadácia (CADF), ktorá striehne na dodržiavanie pravidiel v cyklistike, mala nájsť aktívne spojenie medzi Jakobom Fuglsangom a Michelem Ferrarim. Taliansky lekár má po Armstrongovej kauze zakázanú akúkoľvek činnosť a využívanie jeho služieb je považované za porušenie antidopingových pravidiel a hrozí zaň trest. CADF vypátrala, že Fuglsang sa niekoľkokrát stretol s Ferrarim v Monaku, a to aj za prítomnosti tímového kolegu Alexeja Lutšenka, a dokonca mal dánsky jazdec aj trénovať pod dohľadom talianskeho "odborníka." Ani jeden nechcel reagovať na tieto dohady, keďže UCI a ani WADA zatiaľ nič oficiálne neriešia, ale je predpoklad, že táto kauza sa môže naplno rozbehnúť. Jakob Fuglsang prežil v minulom roku životnú sezónu a patril vôbec k najsilnejším jazdcom vo WT.

Aktívnu kariéru musel ukončiť kvôli zdravotným problémom Vasil Kirijenka. Bieloruského pretekára už dlhý čas trápili problémy so srdcom a vo veku 38 rokov už nemal za potrebu riskovať svoje zdravie. "Je to pre mňa smutný deň, ale urobil som správne rozhodnutie na odporúčanie lekárskeho tímu. Mal som skvelú kariéru a užíval som si každú minútu v tomto tíme. Bola to neuveriteľná cesta a som šťastný za všetku podporu, ktorej sa mi dostalo počas kariéry," povedala neúnavná lokomotíva, ktorá sa zúčastnila na dvadsiatich GT, trikrát vyhrala etapu na Gire, raz na Vuelte a v sezóne 2015 aj titul svetového šampióna v ITT. Jeho doterajší šéf David Brailsford sa o ňom vyjadril: "Keď sa jazdci v úniku obzreli za seba a zbadali, ako je Kirijenka zahryznutý do pedálov na čele pelotónu, vedeli, že ich dni sú spočítané," čo je stručná a výstižná charakteristika Vasila Kirijenku.