Organizátori Starej dámy oznámili nový termín. Francúzska Grand Tour by sa mala uskutočniť od 29. augusta do 20. septembra. Od tohto dátumu sa bude odvíjať všetko ostatné a jeho zverejnenie má pozitívny dopad najmä na zoskupenia a cyklistov. V súčasnej situácii však nič nie je zaručené a každý si uvedomuje, že hlavné slovo bude mať len a len pandémia.
 
 
Kolos sa presunul, treba len veriť
 
Christian Prudhomme potešil cyklistický svet pozitívnou správou, že preteky Tour de France našli nový termín a dodal aktuálnemu marazmu svetielko na konci tunela, ako sa o situácii vyjadruje väčšina jazdcov. "Chceli sme sa dostať čo najďalej od pandémie. Prezident republiky uviedol dátum 14. júla, odkedy môžu prebiehať verejné podujatia s väčším počtom ľudí. Považujeme za rozumné, aby sme odštartovali s veľkým odstupom od tohto dátumu, aby cyklisti dostali dostatok času na prípravu, lebo po dlhej prestávke budú potrebovať nejaký priestor, kým sa dostanú do formy. Ideálne by bolo, ak by pretekári dostali mesiac na tréning a potom počas ďalšieho mesiaca by si mohli vyskúšať aj nejaké preteky," hovorí riaditeľ pretekov, podľa ktorého Tour de France nikdy neštartovala takto neskoro. Najneskorší štart Tour v histórii bol trinásty júl v roku 1908.
 
 
prudhomme 18 s latourom aso broadway alex
Pierre Latour s Christianom Prudhommom (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Nový dátum vznikol po diskusii s UCI, zostavami, zástupcami cyklistov a starostami hostiteľských miest. Septembrový termín sa musel prispôsobiť jedine pevnému dátumu svetového šampionátu v Aigle (20.9. - 27.9.). Riaditeľ pretekov si želá, aby sa predtým odohralo aj Critérium du Dauphiné, v skrátenej verzii, nech sa jazdci dostanú aspoň do akého-takého súťažného rytmu. Podľa neho od marca padla možnosť, že sa bude francúzska GT odohrávať v júli a aj na základe odporúčaní hlavného lekára UCI Xaviera Bigarda sa rozhodli zvoliť takýto termín, ktorý napĺňa celú cyklistickú komunitu veľkou nádejou.
 
Dôležité slovo pri hľadaní nového dátumu mali starostovia hostiteľských miest a všetci do jedného súhlasili s presunom podujatia. Stará dáma je aj pre nich mimoriadne potrebná. "Všetci oslovení starostovia súhlasili a boli veľmi šťastní. Tour je Tour a každý sa rád prispôsobí takejto nečakanej situácii. Z hľadiska trasy nebudeme robiť žiadne úpravy. Esprit tohtoročnej edície zostane nezmenený, aj keď možno budeme riešiť menšie detaily, ale všetky kľúčové momenty zostávajú v programe," sebavedome hovorí o TdF riaditeľ pretekov, ktorého rázny prejav vlieva povzbudenie do ťažkých časov.
 
Neobáva sa ani septembrového počasia a v tomto smere neočakáva výraznejšiu zmenu oproti pôvodnému termínu. Obavy však vyjadril nad finančnou stabilitou spoločností, ktoré sponzorujú preteky, a môže sa stať, že uvidíme menej početnú karavánu a takisto sa zmenší technické zabezpečenie pretekov, najmä čo sa týka televíznych spoločností. Môže sa stať, že finančná kríza postihne aj niektoré WT celky, ale Prudhomme je presvedčený, že všetky pozvané tímy sa predstavia na Tour de France v plnom rozsahu. Riaditeľ pretekov tak namieril cyklistický kolos k novému dátumu, ale stále si je vedomý, že štart podujatia nemá vo svojich rukách.
 
Prvoradá je bezpečnosť a posledné slovo pri otvorení Tour budú mať francúzske úrady. Nepochybujeme, že o štarte Starej dámy sa ešte rozvíri diskusia aj v oblasti mimo športu a nielen ľudia zainteresovaní v cyklistike sa budú podľa aktuálnej situácie vyjadrovať k tomu, či takéto mohutné podujatie nebude rizikom pre verejné zdravie. Jedným z prvých bude pranierované vyjadrenie Christiana Prudhomma, že TdF sa neuskutoční bez divákov.
 
 
tour 19 etapa 01 fanusikovia asofab
Fanúšikovia na Tour (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Tour všetko zatieni, Bardet tam musí jazdiť
 
Pozitívne ohlasy ohľadom TdF panujú predovšetkým medzi pretekármi, ktorý sa aspoň v tejto chvíli môžu zamerať na konkrétny dátum, kam cieliť formu. Manažér tímu Total Direct Energie Jean-René Bernaudeau zase zdôrazňuje, aké postavenie má Tour vo svete. "Ak sa Tour uskutoční, bude to znamenať, že pandémia je za nami, a to bude veľká udalosť. Budeme hovoriť o obnove, o znovuzrodení. Po tom všetkom podujatie získa späť svoju krásu. Je to viac ako šport. Tour je niekoľkotýždňový štátny sviatok," vyjadril sa zástupca francúzskeho pro-konti tímu, ktorý v tejto sezóne dosiahol tri víťazstvá. 
 
Aj Warrena Barguila potešila informácia, že veci ohľadom TdF sa pohli. Podľa jeho názoru sa zmena termínu cyklistov výraznejšie nedotkne. Príprava na vrchol sezóny sa len posunie o pár týždňov. "Organizátori pri výbere dátumu neriskovali. Teraz je ťažké predpovedať, ako sa to bude vyvíjať, ale do pretekov je ešte dostatok času, aby sme vedeli na každú situáciu zareagovať. Je to dobrá správa pre cyklistiku, pretože každý potrebuje Tour. Musíme len dúfať, že sa to podarí, ale ak sa situácia ohľadom koronavírusu nezlepší, nezostane iná možnosť, len Starú dámu zrušiť," povedal víťaz dvoch etapách na Starej dáme a dodal, že všetci teraz trénujú na trenažéroch a v polovici augusta sa každý vyberie na vysokohorské sústredenie.
 
 
banner kolekciaCI
 
 
Ďalší pohľad poskytol bývalý a rešpektovaný cyklista Laurent Jalabert. Podľa neho v takomto kontexte môžeme očakávať na Tour neopakovateľnú skúsenosť. "Vidíme svetlo na konci tunela, ale ten tunel je stále veľmi dlhý. Ak sa Tour de France skutočne odohrá, zachráni to všetkých. Od organizátorov, cez tímy až po samotných cyklistov. Na druhej strane, v akom stave budú jazdci po dlhej prestávke? Myslím si, že úroveň Tour môže byť slabá alebo priemerná, lebo nebude dostatok času na prípravu. Zároveň očakávam veľmi vyrovnanú edíciu, nepredvídateľnú, ktorá bude úplne odlišná od predchádzajúcich ročníkov. A to bude veľmi zaujímavé," upriamil pozornosť na športovú stránku veci.
 
V tíme Ag2r si uvedomujú, že účasť a prezentácia na TdF bude kľúčovým momentom netradičnej sezóny, ktorý všetky ostatné podujatia dostane do úzadia. Romain Bardet chcel po siedmich rokoch zmeniť prístup, vynechať Tour a zamieriť na Giro, ale podľa hlavného predstaviteľa celku Vincenta Lavenua musí zamieriť na francúzsku GT. "Tour de France bude hlavnou udalosťou sezóny. Najdôležitejší moment v našom športe a bude veľmi dôležité, aby tam tímy zažiarili. Nikto nemôže váhať a musí tam zobrať svojich najlepších jazdcov. Romain Bardet je líder nášho tímu a je nevyhnutné, aby sa ukázal na TdF," zdôraznil Lavenu priority celku Ag2r a je pravdepodobné, že tohto princípu sa budú držať aj ďalšie zoskupenia.
 
 
 bardet 19 novinar asofab
Romain Bardet (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Ďalší náčrt pokračovania sezóny
 
Posun termínu, a nie úplné zrušenie, Tour de France odobrila aj Medzinárodná cyklistická únia, podľa ktorej "zachovanie tohto podujatia v čo najpôvodnejšom prevedení je nevyhnutné vzhľadom na jej kľúčové ekonomické postavenie v cyklistike a na jedinečnú reklamu, ktorú poskytuje zúčastneným tímom." Pre UCI bolo dôležité, aby francúzska GT neohrozila dátum konania svetového šampionátu a v tomto smere sa dosiahla dohoda výhodná pre obidve strany.
 
UCI opäť rozšírila dátum, dokedy sa nemôžu konať žiadne preteky z dôvodu koronavírusu. Súťažiť sa nemôže do prvého júla a udalosti World Tour sa nemôžu uskutočniť skôr ako prvého augusta. Podľa momentálneho stavu sa Giro odohrá po skončení majstrovstiev sveta a hneď potom bude nasledovať Vuelta. Presmerovali sa aj národné šampionáty. Odohrajú sa týždeň pred Tour, teda v období 22.8. - 23.8., teda vyčlenený im bude len víkend. Zároveň bol zdôraznená priorita všetkých piatich monumentov, ktorým sa budú hľadať nové termíny v nabitom jesennom kalendári. Tieto zmeny sa výrazne dotkli aj termínu konania Okolo Slovenska (16.9. - 19.9.). Organizátori sa dostali do priameho stretu s Tour de France, pôvodná koncepcia sa rozsypala a výrazne sa im narušili plány s príchodom Petra Sagana alebo elitných WT tímov v silnom zložení. Organizátori sa chcú zapojiť do boja o posun termínu pretekov o dva týždne neskôr, ak by účasť na nich potvrdil Sagan. Či im UCI vyhovie je v tejto situácii veľmi otázne.